ΣΣΕ vs Αξιωματικοί Αστυνομίας vs Αστυφύλακες

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΣΣΕ vs Αξιωματικοί Αστυνομίας vs Αστυφύλακες

Δημοσίευση από Anonymous »

ΠΜ έγραψε:Γεια σε ολους. Θα ηθελα μια μικρη αλλα συμαντικη βοηθεια. Εδωσα φετος και εβγαλα 17000 μορια στο 4ο πεδιο και 17800 στο 5ο. Αρχικα ενδιαφερομουν για ΣΣΕ παρα πολυ αλλα στη συνεχεια αλλαξα γνωμη και επελεξα την αστυνομια και ετσι τωρα περασα στην αστυφυλακων. Τωρα ομως εχω αλλαξει ξανα γνωμη και το μετανιωσα και θελω να δωσω του χρονου με το 10% για ΣΣΕ οπλα. ΕΡΩΤΗΣΗ:(1) Εχω ελπιδες να περασω;(2) Που ειναι καλυτερα σε συνολικο επιπεδο στην αστυνομια ή στο στρατο;(3) Πως ειναι η ζωη μεσα στη σχολη ευελπιδων; Καθε απαντηση βοηθαει... Ευχαριστω!


εκανες μεγαλη βλακεια ρε φιλε δεν συγκρινετε η ΣΣΕ με την αστυφυλακων... Η ΣΣΕ ειναι κλασης ανωτερη. Τωρα για το πως ειναι μεσα στην σχολη δεν ξερω αλλα πιο δυσκολα απο την αστυφυλακων σιγουρα... Αν ημουν στην θεση σου θα πηγενα στην αστυφυλακων που περασα και θα εκανα το 10% για ΣΣΕ (οπως θα κανεις και εσυ) και αν δεν εμπαινα θα καθομουν στην αστυνομια... Παντως δεν χανεις τπτ αν κανεις 10% ισα ισα που μπορει να περασεις στην ΣΣΕ...
Anonymous

ΣΣΕ vs Αξιωματικοί Αστυνομίας vs Αστυφύλακες

Δημοσίευση από Anonymous »

Ναι θα παω στην αστυφυλακων, δεν λεω και οπως ειπες θα προσπαθησω του χρονου για την ΣΣΕ με το ποσοστο του 10%. Καταλαβα οτι εκανα βλακεια, αλλα ετσι ειναι αυτα. Ελπιζω του χρονου να ειμαι ασσακι στην ΣΣΕ και να ειμαι μαζι με οσους απο εσας θα διαλεξουν την ΣΣΕ ή ειναι ηδη μεσα. Ευχαριστω
Ξενοφών
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 3:00 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ vs Αξιωματικοί Αστυνομίας vs Αστυφύλακες

Δημοσίευση από Ξενοφών »

Κοιταξε να σου πω ουσιαστικα ο στρατος το ναυτικο και η αεροπορια και η αστυνομια εχουν τον ίδιο σκοπο. Την διατηρηση του έθνους την ακεραιοτητα της πατριδας και την διατηρηση του πολιτευματος και τηνκατωχηρωση της ελευθερίας των πολιτών. Σκέψου λιγο να μην υπηρχε στρατός και ας ειχαμε την scotland yard τι θα γινοτανε... Αλλα σκεψου και το αντίθετο... ! Η αστυνομία προστατεύει τα παραπανω μεσα στο κράτος και στην καθημερινότητα του πολίτη ενω ο στρατος προστατευει Τα παραπάνω παλι αλλα κατω απο συνθήκες γενικης απείλης κυριως εξωθεν και σε συνθήκες πολέμου.
Τωρα για την επιλογή σου θελω να σου τονίσω πως υπαρχει ενα προβλημα τοσο τεραστιο που δεν το έχεις σκεφτει! Δεν είναι οι μεταθεσεις το διδυμοτειχο ο κινδυνος αυτα μονο και μονο που τα επιλεγεις σημαινει πως τα αποδέχεσαι αλλα το θέμα ειναι Η κοινωνία θα σε αφήσει να κάνεις την δουλειά σου; Προσπαθησε να αναλογιστείς τι θα γίνει στο κεντρο ετσι και κηνυγάς έναν Που εχει κλεψει ενα πορτοφολι και τον ριχνεις κατω και του βαζεις χειροπέδες... Η επιλογη παντως ειναι καθαρα προσωπικήΕικόνα
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ vs Αξιωματικοί Αστυνομίας vs Αστυφύλακες

Δημοσίευση από billaras »

Παιδια ειμαι Γ λυκειου
και εχω χασει τον υπνο μου
ΣΣΕ ή Αξιωματικων αστυνομιας;
ειμαι καλος μαθητης (βασικα διαβαζω και μονος μου εκτος απο το φροντιστηριο γιατι στο σχολειο ειναι λιγο ασχετοι οι συμμαθητες μου) και σκεφτομαι αυτο!
απο την μια η αστυ πληρωνονται καλα στη σχολη δεν εχουν τοσες μεταθεσεις και ειναι κατι που το γουσταρω σαν επαγγελμα Αλλα... Θα με φωναζουν μπατσο (δεν με πειραζει μερικοι ηδη το κανουν Εικόνα απλως το καταγραφω) δεν θα εχω μετεκπαιδευσεις και... Και αυτο
ενω ΣΣΕ μπορει να μετατιθεμαι συνεχεια αλλα οι πιο πολυ κανουν πολυτεχνεια και ετσι... Και σπιτι μου θα γυρναω σωος καθε μερα αποο τη δουλεια... Γνωμες;
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ vs Αξιωματικοί Αστυνομίας vs Αστυφύλακες

Δημοσίευση από billaras »

Αυτο με το χρονο διοικησεως το ξερει κανεις; Οτι αν μετεκπαιδευτεις στο πολυτεχνειο και σε πανε αθηνα για να παρακολουθεις τα μαθηματα οτι δεν εχεις χρονο διοικησεως
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ vs Αξιωματικοί Αστυνομίας vs Αστυφύλακες

Δημοσίευση από Signaller »

billaras έγραψε:Παιδια ειμαι Γ λυκειου
και εχω χασει τον υπνο μου
ΣΣΕ ή Αξιωματικων αστυνομιας;
ειμαι καλος μαθητης (βασικα διαβαζω και μονος μου εκτος απο το φροντιστηριο γιατι στο σχολειο ειναι λιγο ασχετοι οι συμμαθητες μου) και σκεφτομαι αυτο!
απο την μια η αστυ πληρωνονται καλα στη σχολη δεν εχουν τοσες μεταθεσεις και ειναι κατι που το γουσταρω σαν επαγγελμα Αλλα... Θα με φωναζουν μπατσο (δεν με πειραζει μερικοι ηδη το κανουν Εικόνα απλως το καταγραφω) δεν θα εχω μετεκπαιδευσεις και... Και αυτο
ενω ΣΣΕ μπορει να μετατιθεμαι συνεχεια αλλα οι πιο πολυ κανουν πολυτεχνεια και ετσι... Και σπιτι μου θα γυρναω σωος καθε μερα αποο τη δουλεια... Γνωμες;
Προσωπικά δεν θα έβαζα την Αστυνομία. Το έργο της Αστυνομίας στην Ελλάδα είναι πάρα πολύ δύσκολο και επίσης, θεωρώ ότι δεν την συμπαθεί ένα μεγάλο τμήμα της κοινωνίας. Θα σου έλεγα Ευελπίδων Έχεις σκεφτεί σχολή Αξιωματικών Πυροσβεστικής ή Λιμενικού ή το έχεις αποφασίσει για αυτά τα δύο;

...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΕ vs Αξιωματικοί Αστυνομίας vs Αστυφύλακες

Δημοσίευση από roverr24 »

Πηγαινε αστυνομια αξιωματικος δαγκωτο, μετεκπαιδευσεις εχει αλλα οχι σε πανεπιστημια οπως εχει ο στρατος. Η αστυνομια εχει σεμιναρια, εξειδικευσεις σε Ελλαδα και εξωτερικο καθως και τη σχολη εθνικης ασφαλειας. Οι πιο πολλοι αξιωματικοι της ΕΛ. ΑΣ συνεχιζουν σπουδες σε ΑΕΙ για να καταρτιστουν καλυτερα.

Για να πας λιμενικο αξιωματικοςπρεπει να εχεις τελειωσει πανεπιστημιο και να περιμενεις προκηρυξη, ειναι το πιο αναξιοκρατικο σωμα, πεφτει γλυψιμο και κατα την αποψη μου μπαινουν ολοι οι ασχετοι, οποτε αν μπεις στη διαδικασια να τελειωσεις πανεπιστημιο καλυτερα μπορεις να δωσεις για αξιωματικος ειδικων καθηκοντων στην αστυνομια, παιρνει γιατρους, οικονομολογους, ψυχολογους, πολιτικους μηχανικους, ηλεκτρολογους μηχανικους και αλλες ειδικοτητες.

Για πυροσβεστικη για να γινεις αξιωματικος πρεπει να πας πρωτα για πυροσβεστης αρα να περιμενεις προκηρυξη και μετα αν εχεις πτυχιο ΑΕΙ η αν πας στη σχολη αξιωματικων να γινεις αξιωματικος... Αν θελεις δραση στη ζωη σου πηγαινε ΕΛ. ΑΣ και χτυπα κ ενα δευτερο πτυχιο για να το τριβεις στη μουρη οποιου σου τη λεει...

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ vs Αξιωματικοί Αστυνομίας vs Αστυφύλακες

Δημοσίευση από Signaller »

roverr24 έγραψε: Για να πας λιμενικο αξιωματικοςπρεπει να εχεις τελειωσει πανεπιστημιο και να περιμενεις προκηρυξη, ειναι το πιο αναξιοκρατικο σωμα, πεφτει γλυψιμο και κατα την αποψη μου μπαινουν ολοι οι ασχετοι, οποτε αν μπεις στη διαδικασια να τελειωσεις πανεπιστημιο καλυτερα μπορεις να δωσεις για αξιωματικος ειδικων καθηκοντων στην αστυνομια, παιρνει γιατρους, οικονομολογους, ψυχολογους, πολιτικους μηχανικους, ηλεκτρολογους μηχανικους και αλλες ειδικοτητες.


Είχα την αίσθηση ότι γίνεσαι μέσω Σχολής Λιμενικών Δοκίμων. Είσαι σίγουρος;

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΕ vs Αξιωματικοί Αστυνομίας vs Αστυφύλακες

Δημοσίευση από roverr24 »

Δεν υπαρχει σχολη λιμενικων δοκιμων, αποφοιτοι νομικης, οικονομικων και πολιτικων επιστημων και αλλων ΑΕΙ καθως και ΑΕΝ Μπαινουν 1 χρονο στη σχολη ναυτικων δοκιμων και ονομαζονται σημαιοφοροι και μπορουν να εξαντλησουν την ιεραρχια. Και υπαρχουν και αξιωματικοι απ ευθειας αναθεσης ναυπηγοι μηχανικοι, μηχανολογοι μηχανικοι, γιατροι που μπαινουν με βαθμο ανθυποπλοιαρχου (2 γραμμες) κατ ευθειαν αλλα επειδη δεν ειναι μαχιμοι φτανουν ως και υποναυαρχοι

http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=30668

...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΕ vs Αξιωματικοί Αστυνομίας vs Αστυφύλακες

Δημοσίευση από roverr24 »

Κανεις απο αστυνομια δε μετεκπαιδευεται σε πολυτεχνειο και σε καμια περιπτωση δε μετατιθεται καποιος για να παρακολουθησει πανεπιστημιο, ποιος σου το ειπε αυτο φιλε billara; Υπαρχουν αξιωματικοι στην αστυνομια ειδικων καθηκοντων που αφου τελειωσουν πολυτεχνειο η οικονομικα η ιατρικη μπαινουν με διαγωνισμο στην ΕΛ. ΑΣ...

Οι αποφοιτοι της σχολης αξιωματικων με δικο τους κοπο τροπο και χρηματα σπουδαζουν αν θελουν χωρις εμπλοκη της υπηρεσιας

...
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ vs Αξιωματικοί Αστυνομίας vs Αστυφύλακες

Δημοσίευση από billaras »

Οχι ρε φιλαρακι
για στρατο ελεγα πμ αν καποιος απο διαβιβασεις τελειωσεις στην ΣΤΕΑΜΧ η οπως λεγεται και περασει (δεν ξερω πως) στους ηλεκτρολογους μηχανικους στο εμπ
ε πως θα παρακολουθει τα μαθηματα απο την καρδιτσα :D
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΕ vs Αξιωματικοί Αστυνομίας vs Αστυφύλακες

Δημοσίευση από roverr24 »

Ναι η σχολη των διαβιβασεων λεγεται ΣΤΗΑΔ, εκτος αυτου πανε ελαχιστοι απο διαβιβασεις στο πολυτεχνειο οι πιο πολλοι πανε εξω για σπουδες. Και δινεται εκπαιδευτικη αδεια για 2-3 χρονια Οι καρδιτσιοτισσες ειναι οι πιο καλες κοπελες στην Ελλαδα εγω δε θα εφευγα ποτε απο κει:)

PETER.D
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2010 6:20 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ vs Αξιωματικοί Αστυνομίας vs Αστυφύλακες

Δημοσίευση από PETER.D »

Εγω παλι νομιζω οτι συγκρινουμε 2 διαφορετικα πραγματα... Καμια σχεση ο στρατος με την αστυνομια... Αλλη η ιδεα του στρατου που υπερασπιζεσαι την πατριδα σου και αλλο η αστυνομια που πολεμας την εγκληματικοτητα...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες