Θητεία στο Υγειονομικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
EZIO21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 11, 2017 9:07 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από EZIO21 »

Καλησπέρα παιδία, επειδή ήμουν στο εξωτερικο και εχω χάσει λιγο επαφη, αν μπορειτε να βοηθησετε λίγο. Ημουν εξωτερικό λόγω σπουδών σε ιατρική σχολή και ήμουν ανυποτακτος εξωτερικού (είχε λήξει η αναβολή μου εδώ και 1 χρόνο και κάτι).
Έκανα άρση της ανυποταξίας μου και πρέπει να παρουσιαστώ σύμφωνα με την στρατολογια εδώ
Είστε υπόχρεος κατάταξης, με την 2017 ΣΤ΄ ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) , δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 116/2017.
Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς,Πεζικό.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 2/39 Σύνταγμα Ευζώνων 'Σχης Καραχρήστος' (2/39 ΣE 'ΣΧΗΣ ΚΑΡΑΧΡΗΣΤΟΣ') (ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ) στις 13-11-2017.
Αυτο είναι σωστό; Θα υπηρετήσω ως γιατρός ή έγινε πατάτα και μπαινω ως απλος στρατιωτης; Στα χαρτιά που τους ειχα παει ηταν και το αντίγραφο πτυχίου ιατρικής μου.
χρυσανθος

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από χρυσανθος »

Καλημερα! Μου ηρθε το χαρτι για 13/11 στο πυροβολικο θηβα για υγειονομικο δεν εχω κανενα πτυχιο κανενα βυσμα με πηρανε τυχαια γνωριζει καποιος αν οσους δεν εχουν κατι τους κρατανε; Και αν ναι τι περιπου θα κανω ΕικόναΕικόνα
shine

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από shine »


Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Εφοδιασμού Μεταφορών (ΚΕΕΜ) (ΣΠΑΡΤΗ) στις 13-11-2017.

Ήθελα να ρωτήσω, οι του Υγειονομικού δεν παρουσιάζονται κανονικά στον Αυλώνα;

jikki

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από jikki »



"Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, Υγειονομικό.

Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Εφοδιασμού Μεταφορών (ΚΕΕΜ) (ΣΠΑΡΤΗ) στις 13-11-2017. "

Από τότε που καταργήθηκε το ΚΕΥΓ στην Άρτα, όσοι είναι υγειονομικό κανονικά δεν παρουσιάζονται στο ΚΕΤΘ στον Αυλώνα; Λέτε να έχει γίνει κάποιο λάθος;

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Υ. Γ. Οδοντίατρος είμαι.

sakisfarm
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 31, 2017 2:49 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από sakisfarm »

Καλησπερα παιδια,εχω πτυχιο φαρμακοποιου μπαινω αεροπορια. Θα ηθελα να μου πειτε με τι θα απασχολουμαι στο ΓΝΑ ατην αθηνα κανοντας την ειδικοτητα Μου εκει. Θ εχω την ευκαιρια με λιγα λογια να δουλευω στο φαρμακειο εκει και να κανω στην ουσια πρακτικη εξασκηση;

Φαρμακοτρίφτης

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Φαρμακοτρίφτης »

Καλησπέρα σας!
Ξέρω ότι κατά 99,99% σας γράφουν παιδιά που έχουν ή πρόκειται να καταταγούν. Εγώ είμαι η εξαίρεση- πατέρας στρατευμένου.Εικόνα
Στο θέμα:
Όταν ο γιός μου διέκοψε την αναβολή του είχε μόλις τελειώσει τις εξετάσεις του πτυχίου της Φαρμακευτικής, αλλά δεν είχε το πτυχίο στα χέρια του. Στο τέλος Οκτωβρίου του ήρθε το σημείωμα κατάταξης για τις Ειδικές Δυνάμεις (Νέα Πέραμο) στις 13/11.
Στις 6/11 πάρουσίασε στη Στρατολογία το πτυχίο της Φαρμακευτικής, και επί τόπου του άλλαξαν στο σημείωμα κατάταξης της ειδικότητα. Τον έβαλαν να παρουσιαστεί στο Υγειονομικό στο ΚΕΠΒ στην Θήβα. Όντως παρουσιάστηκε χθες.

Επειδή ο δόλιος ο πατέρας έχω μπερδευτεί, την ημέρα (χθες) που παρουσιάστηκε δεν είχε το αντίγραφο του πτυχίου του μαζί. Χρειάζεται, παρ' όλο που το έχει ήδη καταθέσει; Και αν ναι, μπορώ να του το πάω στο πρώτο επισκεπτήριο την Κυριακή για να το δώσει στο 1ο Γραφείο;

Σας ευχαριστώ πολύ, και σας συγχαίρω για την συμβολή και τις συμβουλές σας!
Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Φαρμακοτρίφτης έγραψε:Καλησπέρα σας!
Ξέρω ότι κατά 99,99% σας γράφουν παιδιά που έχουν ή πρόκειται να καταταγούν. Εγώ είμαι η εξαίρεση- πατέρας στρατευμένου.Εικόνα
Στο θέμα:
Όταν ο γιός μου διέκοψε την αναβολή του είχε μόλις τελειώσει τις εξετάσεις του πτυχίου της Φαρμακευτικής, αλλά δεν είχε το πτυχίο στα χέρια του. Στο τέλος Οκτωβρίου του ήρθε το σημείωμα κατάταξης για τις Ειδικές Δυνάμεις (Νέα Πέραμο) στις 13/11.
Στις 6/11 πάρουσίασε στη Στρατολογία το πτυχίο της Φαρμακευτικής, και επί τόπου του άλλαξαν στο σημείωμα κατάταξης της ειδικότητα. Τον έβαλαν να παρουσιαστεί στο Υγειονομικό στο ΚΕΠΒ στην Θήβα. Όντως παρουσιάστηκε χθες.

Επειδή ο δόλιος ο πατέρας έχω μπερδευτεί, την ημέρα (χθες) που παρουσιάστηκε δεν είχε το αντίγραφο του πτυχίου του μαζί. Χρειάζεται, παρ' όλο που το έχει ήδη καταθέσει; Και αν ναι, μπορώ να του το πάω στο πρώτο επισκεπτήριο την Κυριακή για να το δώσει στο 1ο Γραφείο;

Σας ευχαριστώ πολύ, και σας συγχαίρω για την συμβολή και τις συμβουλές σας!
Καλό θα ήταν να το ξανακαταθέσει στο 1ο γραφείο. Βέβαια πιθανόν τώρα θα τελειώνει τη βασική εκπαίδευση. Τι έγινε τελικά;

Φαρμακοτρίφτης

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Φαρμακοτρίφτης »

Nikos Chatzoglou έγραψε:
Φαρμακοτρίφτης έγραψε:Καλησπέρα σας!
Ξέρω ότι κατά 99,99% σας γράφουν παιδιά που έχουν ή πρόκειται να καταταγούν. Εγώ είμαι η εξαίρεση- πατέρας στρατευμένου.Εικόνα
Στο θέμα:
Όταν ο γιός μου διέκοψε την αναβολή του είχε μόλις τελειώσει τις εξετάσεις του πτυχίου της Φαρμακευτικής, αλλά δεν είχε το πτυχίο στα χέρια του. Στο τέλος Οκτωβρίου του ήρθε το σημείωμα κατάταξης για τις Ειδικές Δυνάμεις (Νέα Πέραμο) στις 13/11.
Στις 6/11 πάρουσίασε στη Στρατολογία το πτυχίο της Φαρμακευτικής, και επί τόπου του άλλαξαν στο σημείωμα κατάταξης της ειδικότητα. Τον έβαλαν να παρουσιαστεί στο Υγειονομικό στο ΚΕΠΒ στην Θήβα. Όντως παρουσιάστηκε χθες.

Επειδή ο δόλιος ο πατέρας έχω μπερδευτεί, την ημέρα (χθες) που παρουσιάστηκε δεν είχε το αντίγραφο του πτυχίου του μαζί. Χρειάζεται, παρ' όλο που το έχει ήδη καταθέσει; Και αν ναι, μπορώ να του το πάω στο πρώτο επισκεπτήριο την Κυριακή για να το δώσει στο 1ο Γραφείο;

Σας ευχαριστώ πολύ, και σας συγχαίρω για την συμβολή και τις συμβουλές σας!
Καλό θα ήταν να το ξανακαταθέσει στο 1ο γραφείο. Βέβαια πιθανόν τώρα θα τελειώνει τη βασική εκπαίδευση. Τι έγινε τελικά;


Ορκίστηκε και πήρε μετάθεση στο 88 ΤΥΔ στη Λήμνο σαν βοηθός (;) φαρμακείου.
Σάκης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2017 3:41 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Σάκης »

Μάγκες ότι ξέρετε και μπορεί να βοηθήσει για τη εκπαίδευση στο υγειονομικό εκεί και είναι χρήσιμο καλοδεχούμενο ευχαριστούμε! Καλή θητεία παίδες!
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από giannismar »

Καλησπερα, αρχικα να ξεκαθαρισω ότι υγειονομικο δε σημαινει δεν κανω σκοπετα-λαντζες, ουτε συνεπαγεται κανενος ειδους ιδεταιροτητα στη θητεια. Απλα εκτος των αλλων θα ασχολειστε ΚΑΙ με καθηκοντα της ειδικοτητας σας, το οποιο συνεπαγεται οτι γλυτωνετε καποια αλλα χαμαλικια, κυριως οταν παλιωσετε.

Τωρα οσον αφορα την εκπαιδευση, Η κεντρικη ιδεα ειναι η ιδια για ολα τα σωματα. Αρχικα βασικη εκπαιδευση στο κεντρο που εινα η ιδια για ολο το στρατο με μικρες διαφορες ανα μοναδα. Μετα πας μοναδα και περνας ΣΠΕΝ, και μετα περνας και εκπαιδευση της ειδικοτητας σου. Οποτε αναλογως. Η πιο κλασσικη ειναι νοσοκομος-τραυματιοφορεας. Υπαρχουν και διαφορες πιο high tech, βοηθος αναισθησιολογου και κατι τετοια. Αυτοι πρακτικα συνηθως αναλαμβανουν καθηκοντα νοσοκομου.

Επισης μπορει να τυχουν και μη υγειονομικες ειδικοητες, πχ οδηγος. Η δικια μου εκπαιδευση ειδικοτητας ως νοσοκομος περιελαμβανε πρακτικα το πως λειτουργει το ιατριο της μοναδος. Δηλαδη Πρωτον πολυ καθαρισμα και πασης φυσεως τεντωμα εκει μεσα, δευτερον γραφειοκρατεια-χαρτουρα-αρχειοθετηση (πολυ απο αυτα), πως κανονιζουμε την μετακινηση σε νοσοκομειο, αναβολες και διαφορα αλλα οργανωτικα ζητηματα, τριτων στησιμο ιατρειου-οργανωση σκηνης ιατρειου για πολεμο. Και τεταρτον ΑΠΛΕΣ ιατρικες πραξεις (καθαρισμους τραυματων, τοποθετηση ορου, δεσιμο διαστρεματος κλπ) Κυριως την εκπαιδευση την περασα κανοντας διαφορες δουλειες και χαμαλικια καθε πρωι στο ιατρειο της μοναδας.

Μην περιμενετε τοποθετηση σε στρατιωτικο νοσοκομειο επειδη ειδατε οτι επιλεγικατε υγειονομικο.
Σάκης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2017 3:41 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Σάκης »

Ευχαριστώ πολύ φίλε για τις πληροφορίες! Ναι αυτό με ενδιαφέρει αν θα κάνω πράγματα ιατρικά που με ενδιαφέρει και για ιστορικό και να το βάλω σαν προϋπηρεσία! Ναι δεν σημαίνει θα πάω στρατιωτικό νοσοκομείο αλλά ένα παραπάνω πλεονέκτημα το έχω θεωρείς; Ευχαριστώ!
Σάκης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2017 3:41 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Σάκης »

Καλησπέρα φίλε! Τι εννοείς χωρίς βισμα; Είναι δύσκολα; Τι ακριβώς; Αν ξέρεις! Με ωράρια κλπ! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από giannismar »

Σάκης έγραψε:Ευχαριστώ πολύ φίλε για τις πληροφορίες! Ναι αυτό με ενδιαφέρει αν θα κάνω πράγματα ιατρικά που με ενδιαφέρει και για ιστορικό και να το βάλω σαν προϋπηρεσία! Ναι δεν σημαίνει θα πάω στρατιωτικό νοσοκομείο αλλά ένα παραπάνω πλεονέκτημα το έχω θεωρείς; Ευχαριστώ!


Αν δείξεις ενδιαφέρον μπορεις να μαθεις πραγματα, και σαν προυπηρεσια μπορεις να το βαλεις. Εγω πήρα βεβαιωση υπογεγραμενη απο το γιατρο της μοναδας, οτι υπηρετησα σαν νοσοκομος στο ιατρειο, τι καναμε κλπ. Σε νοσοκομειο μπορεις να πας αφου ολοκληρωσεις 5 μηνες στην παραμεθωριο, εαν το δηλωσεις.

Σάκης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2017 3:41 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Σάκης »

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. Μπορώ να μπω σε στρατιωτικό πχ 401 με καμία ψιλοβοηθεια μετά τον Αυλώνα;

Δεν το συζητάω ναι θελω να πάρω κάποια βεβαίωση

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από giannismar »

Αν εχεις καποιο βύσμα να το κανονίσει ναι! Οπως κανονιζονται τοσες και τοσες μεταθεσεις αλλωστε. Η αν δικαιουσαι κατ εξαίρεση μεταθεση. Διαφορετικα, μαλλον θα ακολουθησεις την κλασσικη πορεια (αυλωνας-> Παραμεθωριος-> Μοναδα εσωτερικου ή στρατιωτικο νοσοκομειο)
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες