Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
protech
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 6:39 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από protech »

Ευχαριστω πολυ για τα λογια σου αν και πιστευω οτι με καταλαβαινεις, δεν θελω να το παιξω οτι "α ξερεις εγω πηγα αφγανισταν" τι τον νοιαζει τωρα τον αλλον τι εκανες εσυ... Ξερεις τα γνωσταΕικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Nassos »

protech έγραψε:Ευχαριστω πολυ για τα λογια σου αν και πιστευω οτι με καταλαβαινεις, δεν θελω να το παιξω οτι "α ξερεις εγω πηγα αφγανισταν" τι τον νοιαζει τωρα τον αλλον τι εκανες εσυ... Ξερεις τα γνωσταΕικόνα


Δεν είναι τι μας νοιαζει τι έκανες στο τάδε ή δείνανα μέρος. Είναι ότι κάθε αποστολή έχει τις ιδιαιτερότητες της. Άλλωστε από παρότρυνση μου ζήτησα από τον χρήστη Antonis21 να πει τις εμπειρίες του και να τις συγκρίνουμε με βάση αυτά που γράφονται κατά καιρούς στα περιοδικά ή τις εφημερίδες.

Να ξέρεις ότι το να βρίσκεσαι μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι σου σε ένα επικίνδυνο μέρος, με ακραίες θερμοκρασίες χειμώνα-καλοκαίρι, με αυξημένο κίνδυνο τραυματισμού.

Άσε που, κρίνοντας και από τα λεγόμενα ΕΜΘ και Αξιωματικών που γνώρισα στη θητεία μου έχοντας πάει είτε Βοσνία είτε Κόσσοβο είτε Αφγανιστάν, δεν αξίζει.
Brian Peppers
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:24 am
Τοποθεσία: ISAF
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Brian Peppers »

Καλημέρα, υπάρχει κάποιο άτομο εποπ που έχει πάει Αφγανιστάν η πρόκειται να πάει μέσα στο forum; Θέλω να ξέρω λεπτομέρειες ως προς την αποστολή με το ISAF, χρειάζετε βίσμα όπως στο Κόσοβο η όχι, γιατί ένας φίλος μου εποπ μου είπε πως Κανεις Εποπ δε θελει να Υπηρετησει εκει και πως κάνουνε κρα να πάρουνε, οπότε δε χρειάζετε βίσμα, επείσης θέλω να μάθω το χρόνο παραμονής στο Αφγανιστάν και το ποσό πληρωμής αν και τα θεωρώ δευτερεύοντα θέματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Brian Peppers την Τετ Φεβ 24, 2010 5:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από D.Y.K »

1Ον) Συνήθως είναι 6μηνες οι Αποστολές.
2ον) Βύσμα δεν χρειάζεσαι.
3ον) Παχυλός μισθός - 100% Επικινδυνότητα, οι Ξυπόλητοι δεν αστειεύονται.
4ον) Δική σου η απόφαση, άν έπαιζες Call Of Duty ή Metal Gear Solid φαντάσου ότι εδώ θα είσαι ο 'Πρωταγωνιστής'.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D.Y.K την Τετ Φεβ 24, 2010 6:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Brian Peppers
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:24 am
Τοποθεσία: ISAF
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Brian Peppers »

D.Y.K έγραψε:1Ον) Συνήθως είναι 6μηνες οι Αποστολές.
2ον) Βύσμα δεν χρειάζεσαι.
3ον) Παχυλός μισθός - 100% Επικινδυνότητα, οι Ξυπόλητοι δεν αστειεύονται.
4ον) Δική σου η απόφαση, άν έπαιζες Call Of Duty ή Metal Gear Solid φαντάσου ότι εδώ θα είσαι ο 'Πρωταγωνιστής'.
Δεν χρειαζετε να κοροιδευεις κατι το οποιο θελω απο πιτσιρικας να κανω, να βρεθω σε μια εμπολεμη περιοχη και να προσφερω τη βοηθεια μου, επεισης δεν εχω παιξει ποτε μου αυτα τα χαζα παιχνιδια στο ιντερνετ, και τριτον δε καταλαβα, τι σοι επικινδυνοτητα υπαρχει εκει; Δεν μπορεις να μου πεις με λεπτομερειες;

Brian Peppers
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:24 am
Τοποθεσία: ISAF
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Brian Peppers »

protech έγραψε:Ναι φιλε νασσο τις εχω σκεφτει και θελω να παω επισης γι αυτο υπαρχουν τα οπλαΕικόνα

αν θες πες μου και αλλα πραγματα για εκει γιατι βλεπω το κατεχεις το θεμα, επισης θελω να σε ρωτησω στο κοσοβο τι παιζει... Εννοω τα ιδια οπως αφγανισταν;
φιλε μου εχουμε ιδια ηλικια και μαλλον ιδια "θελω" Διοτι εδω και 1μισι χρονο εχω μαθει για το ISAF που φευγει Αφυγανισταν, Και οντως αυτο που λενε τα παιδια εδω μεσα ειναι αληθεια, ειναι πολυ επικινδυνα τα πραματα, και μη νομιζεις οτι με τα οπλα μας μπορεις να καθαρισεις την κατασταση, μη ξεχνας οτι αυτοι ειναι τρομοκρατικος λαος και οτι ο φανατισμος τους και ο πολεμος που κανουνε ειναι επιθεσεις αυτοκτονιας, οσα οπλα και να εχεις μεσα στο τζιπακι σου ουτε που θα καταλαβεις ποτε θα σου ερθει ο ταλιμπαν με το παγιδευμενο μηχανακι η αμαξι και τα εκρηκτικα μεσα η πανω του σε γιλεκο αυτοσχεδιο, γιαυτο σκεψου το αλλες 100 φορες, εγω το αποφασισα και θα παω. Φιλικα παντα κι ελπιζω να επιμηνεις και να ειμαστε και μαζι, να λισμονουμε την Ελλαδα μας απο μακρια και οταν γυρισουμε να εχουμε ξεχωριστες εμπειριες απο τους αλλους εποπΕικόνα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Brian Peppers την Πέμ Φεβ 25, 2010 1:39 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
alexiastr@
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2010 7:22 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από alexiastr@ »

Γεια σας εχει κανεις ενημερωση αν εμεις οι εποπ μπορουμε να βγουμε εξωτερικο να υπηρετησουμε; Ισχυει οπως αφγαγκισταν καπου αλλου παιζει?
Brian Peppers
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:24 am
Τοποθεσία: ISAF
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Brian Peppers »

Σαν εποπ μπορεις να πας σε αλβανια αφγανισταν και κοσοβο, μετα ομως απο ενα χρονο εποπ και με βαθμο αν δε κανω λαθος
alexiastr@
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2010 7:22 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από alexiastr@ »

Φιλε μου να σε ρωτησω και κατι αλλο. ειμαι εποπ με ειδικοτητα πληρωμα ερπυστριοφορων αυτη η ειδικοτητα παει σε ειρηνευτικες αποστολες; Ευχαρισατω εκ των προτερων.ΕικόναΕικόνα

nikosguru
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2010 6:17 pm
Τοποθεσία: Mutilini
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από nikosguru »

Παιδιά, εχω περασει εποπ στην τελευταια σειρα (μπαινω 14 απριλιου) ... Θα ηθελα να ρωτησω: Χρειαζεται να συμπληρωσεις καποια συγκεκριμενα χρονια για να δηλωσεις Ειρηνευτικη Δυναμη Κοσσοβου ή δεν υπαρχει καποιος περιορισμος; Πχ μπορεις να δηλωσεις μεσα και στον 1ο χρονο αφοτου εχεις μπει στο στρατευμα;

ge0rgio

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από ge0rgio »

Για να πας σε ειρηνευτική αποστολή πρέπει να είσαι μόνιμος ή μπορώ να δηλώσω και εγώ που θα μπω να κάνω τη θητεία μου τον Αύγουστο;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από yandr »

Επαναπατρισμός στρατευμάτων

Το μεγάλο κόστος που έχει η ελληνική συμμετοχή σε πολυεθνικές αποστολές- περίπου 65 εκατ. Ευρώ το έτος- οδήγησε το ΓΕΕΘΑ στον δραστικό περιορισμό τους. Για το Κόσοβο ο σχεδιασμός περιλαμβάνει τη σταδιακή απομάκρυνση του συνόλου σχεδόν της δύναμης που σήμερα αριθμεί 675 στρατιωτικούς με ετήσιο κόστος 22 εκατ. Ευρώ. Το ΝΑΤΟ θα προχωρήσει σε μείωση των δυνάμεών του κατά 1/3 από τον Νοέμβριο, η Ελλάδα όμως επιδιώκει να φύγει το 50% της δύναμής της πιο νωρίς και σταδιακά να μείνουν μόνο 50 στρατιωτικοί. Οσον αφορά τη Σομαλία, η Ελλάδα που συμμετέχει στη ΝΑΤΟϊκή και ευρωπαϊκή αποστολή αντιστοίχως με δύο φρεγάτες απέσυρε ήδη από χθες τη μία («Λήμνος»). Η συμμετοχή στη ΝΑΤΟϊκή αυτή αποστολή κόστισε πέρυσι 5,7 εκατ. Ευρώ.

TA NEA
LordThomas

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από LordThomas »

Ξερεις κανεις αν μπορει εποπ ερευνας πληροφορικης να παει στο κοσοβο;
?

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από ? »

LordThomas έγραψε:Ξερεις κανεις αν μπορει εποπ ερευνας πληροφορικης να παει στο κοσοβο;


Πιο κοσοβο αυτο κοντευει να κλεισει με νυχια και με δοντια το κρατανε. Θα πηγαινουν λιγα ατομα και μπορεις να πας αλλα δυσκολο.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες