Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ολα εχουν την σημασια τους

Και οι αξιωματικοι οπως και οι αξιωματικοι 4 και 2 χρονια αντιστοιχα στις σχολες illy μου δεν τους μαθαινουν πως να ραβουν τα γαλονια πανω στις στολες αλλα ξεκινανε απο το μηδεν οπως ενας εφεδρος μεχρι να φτασουν στην αποφοιτηση τους και την απαρχη της καριερας τους ως ανθυπολοχαγοι.

Οσον αφορα τον θεσμο των ΕΠΟΠ θα συμφωνησω με τον Βελε

Οι ανωτεροι παρεξηγησαν τον θεσμο των ΕΠΟΠ στις πρωτες σειρες αλλα παρατηρω με τα χρονια οτι αυτος ο θεσμος οσο παει και αναδιαμορφωνεται και εξελισσεται.

Τωρα οσον αφορα την εξελιξη των βαθμων των ΕΠΟΠ ενταξει ας μην ξεχναμε οτι γινονται υπαξιωματικοι ΜΗ παραγωγικων σχολων!

Παντως σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Velerefontis »

Θυμαμαι ακομα τη χαρακτηριστικη ατακα ενος αξιωματικου, οταν παρουσιαστηκα στην πρωτη μου μοναδα.
-Τι εισαι εσυ ρε φιλε;
-Επαγγελματιας Οπλιτης Αμυνης Αεροδρομιων... (πληρη αναφορα εγω)
-Τι ειναι αυτο; Δηλαδη θα κανεις το φανταρο και θα πληρωνεσαι;
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Velerefontis »

Ε, δεν ειχε και πολυ αδικο ο ανθρωπος. Τον πρωτο χρονο χειροτερα και απο σμηνιτη ημασταν
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Να σε ρωτησω για αμυνης αεροδρομιων μονο απολυτηριο λυκειου θελει η και κατι αλλο;
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Velerefontis »

Μεχρι και την περυσινη προκυρηξη το απολυτηριο λυκειο ηταν το ελαχιστο προσον, αλλα σου εδινε το δικαιωμα να δηλωσεις τη συγκεκριμενη ειδικοτητα. Ειναι μια απο τις δυο ειδικοτητες στην ΠΑ (Η αλλη ΑΦΜΣ) που μπορεις ακομα, να καταταγεις με απολυτηριο λυκειου. Οταν καταταχθηκα εγω το 2002 το ελαχιστο που ζητουσε ηταν απολυτηριο γυμνασιου
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Καλα μωρε γενικα στην ΠΑ πεφτει πολυ βυσμα

Δυσκολα με κοβω
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Velerefontis »

Δε χανεις τιποτα να δοκιμασεις
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από illy »

Velerefontis έγραψε:-Τι ειναι αυτο; Δηλαδη θα κανεις το φανταρο και θα πληρωνεσαι;
Αυτες τις μακακιες λεω Βελε... Το ποσο σας υποτιμανε τα ιδια τα στελεχη! Τι να πω ρε συ... Ξεχνανε ομως οτι εσεις ειστε στην πρωτη γραμμη εν καιρω πολεμου και εσεις αξιζετε χιλια μπραβοΕικόνα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Nassos »

Velerefontis έγραψε:Θυμαμαι ακομα τη χαρακτηριστικη ατακα ενος αξιωματικου, οταν παρουσιαστηκα στην πρωτη μου μοναδα.
-Τι εισαι εσυ ρε φιλε;
-Επαγγελματιας Οπλιτης Αμυνης Αεροδρομιων... (πληρη αναφορα εγω)
-Τι ειναι αυτο; Δηλαδη θα κανεις το φανταρο και θα πληρωνεσαι;


Συγγνώμη Βελερεφόντη αλλά πραγματικά με έκανε να γελάσω. Βέβαια αλλιώς αισθάνθηκες όταν στο είπε κατάμουτρα (βλ. "να σου χώσω μια μπουνια βλαμμένε").

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από illy »

Ακριβως Νασο... Και οχι βλαμενε αλλα μακακα!

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Lxias »

Nassos έγραψε:
Velerefontis έγραψε:Θυμαμαι ακομα τη χαρακτηριστικη ατακα ενος αξιωματικου, οταν παρουσιαστηκα στην πρωτη μου μοναδα.
-Τι εισαι εσυ ρε φιλε;
-Επαγγελματιας Οπλιτης Αμυνης Αεροδρομιων... (πληρη αναφορα εγω)
-Τι ειναι αυτο; Δηλαδη θα κανεις το φανταρο και θα πληρωνεσαι;
Συγγνώμη Βελερεφόντη αλλά πραγματικά με έκανε να γελάσω. Βέβαια αλλιώς αισθάνθηκες όταν στο είπε κατάμουτρα (βλ. "να σου χώσω μια μπουνια βλαμμένε").


Εδώ μια χαρά τα λέμε και γελάμε, έπρεπε να σας είχα την πρώτη μέρα που παρουσιάστηκα στην μονάδα, στον αξιωματικό υπηρεσίας και του αναφερόμουνα σαν ΕΠ. ΟΠ σε στάση προσοχής, και να μου λεεί τι είναι αυτό; Να βάζουνε τα γέλια μαζί με το βοηθό του, και έναν έφεδρο Λχία ο οποιός με οδήγησε στον θάλαμο οπλιτών και μου λέει επαγγελματία στρατιωτή όταν τελειώσεις με τα πράγματα σου θα κάνεις καθαριότητες, και να σκεφτείται οτι πριν 5 χρόνια είχα υπηρετήσει στις ειδικές δυνάμεις ως Λχίας Αλεξιπτωτιστης και ερχόταν τώρα η ψαρούκλα να με διατάξει. Για να δείτε τι μπουρδέλο είμαστε, έπρεπε να ντρέπονται για το πως αντιμετωπίσανε τους πρώτους ΕΠ. ΟΠ, τέλος πάντων αυτήν την ημέρα δεν πρόκειται να την ξεχάσω ποτέ στην ζωή μου, ήτανε 2 Ιουνίου 2002 ημέρα Κυριακή.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από ILARXOS »

Λοχία δηλαδή πως περίμενες να σε υποδεχτούν; Με κόκκινο χαλί και φραπέ;
πώς αλλιώς θα σου σπάσουν τον -όποιο- τσαμπουκά;
εγώ (δοκιμος) την πρώτη μέρα που πήγα στη μονάδα με 8άρα, κατέβηκα κάτω στον όρχο και έκανα λύση-αρμολόγηση MG3,M85 και μπράουνιγκ!
και άκουγα κ τα χειρότερα σχόλια για το θεσμό ΔΕΑ, μπροστά σε κατωτερους.
όταν κατά τις 15:40 (σαφώς πέραν ΠΟΥΕ) με δέχτηκε επιτέλους ο διοικητής (συνέντευξη 2 λεπτών) , η 8άρα και ο μπερές είχαν μάλλον άσπρη απόχρωση παρά πράσινη / μαύρο!
ε και τί έγινε;
21 σεπ 2007 ηταν, παρασκευή, μα τη θυμάμαι με χαμόγελο
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Marina2 »

Ανθυπολοχαγε μου, αυτο που πάτε εσεις οι αντρες στρατό και μετα τα λετε ακαταλαβιστικα, δεν το εχω καταλαβει! Μονο μεταξυ σας συννεοηστε!Εικόνα

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Lxias »

Ανθλχος έγραψε: Λοχία δηλαδή πως περίμενες να σε υποδεχτούν; Με κόκκινο χαλί και φραπέ; Πώς αλλιώς θα σου σπάσουν τον -όποιο- τσαμπουκά; Εγώ (δοκιμος) την πρώτη μέρα που πήγα στη μονάδα με 8άρα, κατέβηκα κάτω στον όρχο και έκανα λύση-αρμολόγηση MG3,M85 και μπράουνιγκ! Και άκουγα κ τα χειρότερα σχόλια για το θεσμό ΔΕΑ, μπροστά σε κατωτερους. Όταν κατά τις 15:40 (σαφώς πέραν ΠΟΥΕ) με δέχτηκε επιτέλους ο διοικητής (συνέντευξη 2 λεπτών) , η 8άρα και ο μπερές είχαν μάλλον άσπρη απόχρωση παρά πράσινη / μαύρο! Ε και τί έγινε;21 σεπ 2007 ηταν, παρασκευή, μα τη θυμάμαι με χαμόγελο


Πήρες φόρα και δεν ξέρεις τι λές, αλλά το καταλαβαίνω γιατί η εμπειρία σου, στο στρατό κράτησε λίγο διάστημα, σου έγω δείξει μέσα απο το φόρουμ οτι είμαι άνθρωπος του φραπέ και του κόκκινου χαλιού, εγώ φίλε μου το μόνο που ήθελα, ήταν και σαν πρώτοι που ήμασταν να με αντιμετωπίσουν σαν στέλεχος, γιατί αυτό που έκανες εσύ για λίγους μήνες εγώ θα το κάνω για 35 χρόνια, σκέψου τον ευατό σου να παρουσιαζόσουνα, μετά απο κάποια χρόνια με το βαθμό του στρτη, και να σου έλεγε ένας νεότερος κάνε καθαριότητες το αφήνω στην κρίση σου.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες