194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από Rafale »

Αχαχαχαχα σε καναμε τωρα ε; Αν βρεις φιλε μου κανενα γνωστο σου ρωτα. Αν σκεφτεις ομως οτι αν εχει κοσμο θα ειναι καλυτερα οι υπηρεσιες. Αυτα απο μενα.
dxunt
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 5:17 pm
Επικοινωνία:

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από dxunt »

Εγινε παιδια ευχαριστω πολυ...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από Rafale »

Να σαι καλα φιλε. Ολα χαλαρα στο λαγκαδα ειπαμεΕικόνα Καλη συνεχεια
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από illy »

Να'σαι καλα! Αν μαθω κατι Περαιτερω, θα σου πω οκ; Ποτε παρουσιαζεσαι;
Dum spiro spero
dxunt
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 5:17 pm
Επικοινωνία:

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από dxunt »

Ειμαι αλεξανδρουπολη τωρα. Νοεμβριο παρουσιαστηκα. Απλα μου ειπαν αν θελω να με πανε στο λαγκαδα... (βυσμα... ) Εικόνα
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από illy »

Καλη συνεχεια στη θητεια σου... Παντως ξερω οτι ειναι καλα κ μην αγχωνεσαι! Να εισαι καλαΕικόνα
Dum spiro spero
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από Rafale »

Γιατι αλεξπολη δεν περνας καλα; Αν δεν εβαζες βυσμα που θα πηγαινες δηλ; Μαθε περισσοτερα πρωτα απο ατομα που ειναι ιδη μεσα και μετα απαντησε στο βυσμα σου. Επειδη σου το ειπε αυτος δεν σημαινει οτι θα ειναι και καλα. Μην το παιρνεις σιγουρακι
dxunt
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 5:17 pm
Επικοινωνία:

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από dxunt »

Να την κανω δλδ; Γιατι εδω ψιλοβολευτηκα. Απλα θεσσαλονικη θα εχω διανυκτερευση. Για τις υπηρεσιες αγχωνομαι μονο!
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από Rafale »

Μαθε πρωτα. Εδω η ιλι λεει οτι ειναι καλα εκει. Εγω ειμαι επιφυλακτικη. Διαφορετικες γνωμες. Μην πεφτεις στο τρυπακι της διανυκτερευσης. Τι να το κανεις Λεμε τωρα υποθετικα να τρεχεις πανικοβλητος μεσα και να πηγαινεις ντουπ διανυκτερευση ξερος για εναν υπνο; Σκεψου τα ολα

dxunt
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 5:17 pm
Επικοινωνία:

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από dxunt »

Να πω κιολας οτι ειμαι και Ι4 οποτε σκοπετα δεν κανω.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από Rafale »

Αλεξπολη ποια μοναδα εισαι; Και η αλεξπολη μια χαρα πολη ειναι με την παραλια της την κινηση της.Εικόνα
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από illy »

Ειναι καλα επειδη θα ερθει στον τοπο του! Απο υπηρεσιες δεν ξερω, μονο οτι ειναι προβλεπομενη μοναδα... Ε αφου εισαι και Ι4 τοτε ζαχαρη δουλεια!Εικόνα Ελα στον τοπο σου
Dum spiro spero
Georgios3377
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2010 3:59 am
Επικοινωνία:

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από Georgios3377 »

Λοιπον στην 194 υπηρετησα την Θητεια μου το 2005-2006.

Η μοναδα εχει 2 φυλακια. Ενα σε αποθηκη καυσιμου που στελνει μονιμα 4 στρατιωτες και ενα σε Υλικου πολεμου που στελνει 3 στρατιωτες. Επισης τοτε ητανε επιφορτισμενη με την φυλαξη της πηλης του στρατοπεδου της Ασσυρου καθως και δυο περιπολα. Υπαρχει ενα ακομη φυλακιο μεσα στην μοναδα το φυλακιο πυρομαχικων.

Το μεγαλυτερο ποσοστο της μοναδας ειναι ΕΠΟΠ και οταν υπηρετουσα εγω ουτε να ακουσουνε δεν θελανε για σκοπια. Οποτε μπορεις να φανταστεις οτι η υπηρεσια ητανε 5-1 στην καλυτερη των περιπτωσεων. Στην χειροτερη ειχα 2 μηνες να βγω λογω εμπλοκης.

Η μοναδα ειναι αυστηρη καθως προκειται για την μαχημη μοναδα "βιτρινα" του στρατου στην Θεσσαλονικη. Τα παντα ειναι προβλεπομενα. Παλιοτερα οι ποινες στην μοναδα ητανε συχνες και πολλες. Οσο καιρο ημουν εγω ομως παρολο που τα πραγματα ητανε αυστηρα και προβλεπωμενα οι ποινες ητανε σπανιες. Βεβαια η υπηρεσια και για τους ΕΠΟΠ ητανε μεταξυ 1-7 ή 1-10

Οι θαλαμοι ητανε παντοτε πεντακαθαροι σε τετοιο βαθμο μαλιστα που ειχε ερθει το υγειονομικο να τους φωτογραφησει για να τους δειχνει σε αλλες μοναδες. Ειναι μαλιστα και κλιματιζομενοι. Το φαγητο ειναι αυστηρα προβλεπομενο και παραγγελια απο εξω δεν εχει ξεχνα το. Οι μαγειρες της μοναδας ητανε παντοτε πολυ καλοι. Συνηθως υπαρχει και γιατρος μονιμα καθως και αποθηκη υλυκων.

Απο αποψη δουλειας εχει πολυ. Δεν υπαρχει περιπτωση να "φιδιασεις". Παντοτε θα υπαρχει κατι να κανεις. Απο καθαριοτητα μεχρι και κοψιμο χορτων στο φυλακιο πυρομαχικων. Ελπιζω να μην φοβασαι τα φιδια). Απο σχοινακια εγω πρωσωπικα περασα γυρω στις 60 μερες. Πενταημερη χειμερινη ασκηση,21 μερες τοτε με την μεγαλη ασκηση του στρατου καποιες τρημερες εκτος στρατοπεδου και τις υπολοιπες μεσα στο στρατοπεδο (και ομως μπορεις να βγεις σχοινακια και μεσα στο στρατοπεδο).

Απο τις πυροβολαρχιες που εχει τωρα... Η Ά με την ΄Β κανουνε τις περισσοτεροε δουλειες σε ολα με την Ά να αναλαμβανει τη οργανωση των περισσοτερων θεματων (πχ βολες και εκπαιδευσεις). Η ΄Γ και η ΠΔ ειναι γτπ σε αυτα τα θεματα. Υπαρχει επισης ενας λοχος μηχανικου/συντηρησεως που με 3 ή 4 κληρωτους που δεν φυλανε σκοπιες. Η συνθεση των πυροβολαρχιθν ειναι 2 Λοχαγοι,3 υπολοχαγοι,2 ανθυπασπυστες,3 αρχιλοχιες,15-20 ΕΠΟΠ δεκανεις-Λοχιες και 7 με 8 κληρωτους στρατιωτες που ισως φτασουνε τους 15 σε καλες περιοδους. Συμβουλη: Να τα πας καλα με τους ΕΠΟΠ (να ξερεις υπαρχουνε και καλα παιδια εκει μεσα).

Επισης να ξερεις οτι θα πρεπει να μαθεις το "ποιηματακι" δηλαδη την αποστολη σου.(ειπα το δικο μου σε επιθεωρηση του ταγματος στρατηγειου οταν ημουν αποσπασμενος στην Λαρισσα και πηρα 5 μερες τιμιτικη απο τον Ταξιαρχο :-Ρ). Επισης να ξερεις οτι σε αυτη την μοναδα μεχρι και εφ οπλου λογχη θα μαθεις να κανεις. Επισης ειναι απο τις λιγες μοιρες πυροβολικου που κανουνε συχνα πορειες.(εγω ειχα κανει 3 μεσα σε 6 μηνες).

Συνολικα υπαρχουνε 7 σκοπιες και δυο φυλακια. Συνηθως οι 4 σκοπιες ειναι ενεργες ενω στα δυο φυλακια και στις σκοπιες που βλεπουνε στον δρομο πρεπει να φορας αλεξιθραυσμο και στα φυλακια φυσικα και την τελαμωνα (και εαν εχει ΗΚ-11 οπως εγω... Αστα να πανε).

*KL*

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από *KL* »

Χαιρεται! Γνωριζει κανεισ κατι σχετικο με το 324 λε στο λαγκαδα τησ θεσσαλονικησ; Γιατι τωρα μου ηρθε η μεταθεση μου και δεν γνωριζω τι θα αντιμετωπισω! Αν εχει καποιοσ την καλοσυνη ασ απαντησει.
Είμαι στο Τεχνικό ώς Ηλεκτρολόγος Οχημάτων

Ευχαριστω

...
CoCo
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2011 8:11 pm
Τοποθεσία: Φανταρος
Επικοινωνία:

194 M/Π MLRS Λαγκαδά

Δημοσίευση από CoCo »

Παιδια Ζωάρα στον Λαγκαδά! Οι υπηρεσίες μας πάνε 1-1 το πολύ πολύ 2-1... Τα στελέχοι και οι παλαιότεροι φαντάροι είναι μια χαρά και δεν υπάρχουν πολλές διαφορές μεταξύ μας... Ελάτε να κάνουμε την ζωή μας!
194 Μ. ΠΕΠ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες