Η νύχτα των Ιμίων

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Dargal »

Κριση Ιμιων
Πιστευετε πως το ελικοπτερο του Πολεμικου Ναυτικου, που απονηώθηκε από τη φρεγατα Ναυαρίνο, επεσε λογω βλαβης ή λογω εχθρικων πυρων;
Αξιζει να αναφερουμε πως ο πρώην αρχηγός ΓΕΝ ναύαρχος Αντωνης Αντωνιαδης , αναφέροντας μάλιστα πως η τουρκική φρεγάτα Γιαβούζ προσφέρθηκε να βοηθήσει, αλλά πήρε άμεσα από τους πιλότους του ελικοπτέρου αρνητική απάντηση. Ωστόσο, υπάρχει διαδεδομένη στην Ελλάδα η άποψη ότι το ελικόπτερο καταρρίφθηκε είτε από τους Τουρκους είτε από τους τούρκους καταδρομείς που υπήρχαν πάνω στο νησί, και ότι η αληθινή αιτία της πτώσης αποκρύφτηκε προκειμένου να λήξει η κρίση και να μην οδηγηθούν οι δύο χώρες σε γενικευμένη σύρραξη ή ακόμα και σε πολεμο.
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

ChrPat έγραψε:Κριση Ιμιων
Πιστευετε πως το ελικοπτερο του Πολεμικου Ναυτικου, που απονηώθηκε από τη φρεγατα Ναυαρίνο, επεσε λογω βλαβης ή λογω εχθρικων πυρων;
Αξιζει να αναφερουμε πως ο πρώην αρχηγός ΓΕΝ ναύαρχος Αντωνης Αντωνιαδης , αναφέροντας μάλιστα πως η τουρκική φρεγάτα Γιαβούζ προσφέρθηκε να βοηθήσει, αλλά πήρε άμεσα από τους πιλότους του ελικοπτέρου αρνητική απάντηση. Ωστόσο, υπάρχει διαδεδομένη στην Ελλάδα η άποψη ότι το ελικόπτερο καταρρίφθηκε είτε από τους Τουρκους είτε από τους τούρκους καταδρομείς που υπήρχαν πάνω στο νησί, και ότι η αληθινή αιτία της πτώσης αποκρύφτηκε προκειμένου να λήξει η κρίση και να μην οδηγηθούν οι δύο χώρες σε γενικευμένη σύρραξη ή ακόμα και σε πολεμο.
Δεν ξερω τι πραγματικά εγιν ε με το ελικόπτερο και τους ηρωες επιβάτες του. Αυτό που ξέρω ομως ειναι οτι δεν δεχθηκαν να δειξουν τα Συντρίμια του ελικοπτερου! Αυτό για εμενα λέει πολλα. Γιατι δεν το δειχνουν; Τι θελουν να κρυψουν;
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Velerefontis »

Συνεχιζουμε εδω το θεμα που ανοιξε ο Chr Pat
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

Συνέντευξη Ελληνα Δημοσιαγράφου στο Τουρκο Τζεσουρ Ορσετ, που ηταν αυτός που προκάλεσε το ολο θέμα στα Ιμια: "Κι οι νεκροί; Τα Ίμια δεν τέλειωσαν με απειλές σύγκρουσης. Τέλειωσαν με τρεις νεκρούς από ελληνικής πλευράς.
«Δεν ήθελα, λέει, να συμβεί τίποτα απ' ό, τι έγινε. Αλλά δεν έκανε και κανείς τίποτα να μας σταματήσει. Τίποτα δεν ήταν προγραμματισμένο. Οι τρεις νεκροί δε σκοτώθηκαν, επειδή εγώ έριξα το ελικόπτερο. Αυτοί ήταν μέρος ενός παιχνιδιού; »
Είναι ο πόλεμος παιχνίδι;
«Δεν είναι ο πόλεμος παιχνίδι, αλλά είναι μια αλήθεια της ζωής. Μπορώ σ' αυτό το ερώτημα να απαντήσω και ρωτώντας «γιατί υπάρχουν οι Στρατοί». "

Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Dargal »

Τανσού Τσιλέρ :Ελλάδα και Τουρκία ξεκινούν πόλεμο, επειδή δύο τούρκοι δημοσιογράφοι και κάποιοι έλληνες βαρκάρηδες συνεπλάκησαν σε έναν βράχο που κατοικούσε μία κατσίκα.

Κατα τη γνωμη μου, αυτο δεν αγγιζει τα ορια της αληθειας. Γενικα το '96 ηταν μια χρονια διαρκων αντιπαραθεσεων ακομα και με τις δολοφονιες Τασου Ισαακ και Σολωμου Σολωμου.
Ισως καποιοι απλα ηθελαν να επιτυχουν κατι μεσα απο αυτο... Κατι που απετυχαν
Σημειωτεο, κιολας, πως μυστηριωδως οι 10 Τουρκοι κομμαντο, που ειχαν αποβιβαστει στα Ιμια ειναι ολοι νεκροι με περιεργες συμπτωσεις
Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν ξεκινουσε τοτε ενας πολεμος θα ειχε πιθανοτητες να βγει νικητρια η ελλαδα; ηθικο υπηρχε το γνωριζω οπως γνωριζω οτι τα γεγονοτα επιασαν καποιους στον υπνο.

παντως καποιοι το περιμεναν και ηταν ετοιμοι δεν λεω βεβαια μονο για την ελληνικη πλευρα.

Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Snakeshit »

Έχω μιλήσει με κάποιον που ήταν στο νησί εκείνο το βράδυ, αλλα δεν μου'πε και πολλά. Είπε μόνο οτι το ελικόπτερο είχε τρύπες απο σφαίρες. Ο ιστορικός μου στο σχολείο, είπε πως έγινε μάχη πάνω στο νησί κι οτι είναι πιθανόν το ελικόπτερο να το'ριξαν οι Αμερικάνοι για να μην παρατηρεί τι γινόταν κάτω. Δεν ξέρω αν ισχύουν βέβαια, δεν γνωρίζω απο που τα'μαθε.

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

Μάχη δεν ξέρω αν εγινε επάνω στο νησι, διοτι αν γινόταν θα εμφανίζονταν κααι άλλοι νεκροί ειτε Ελληνες ειτε Τουρκοι. Πάντως σιγουρα θα ειχαμε απώλειες! Το γεγονός οτι επενέβησαν οι Αμερικανοι και λάβανε και ενα παχουλο Ευχαριστώ από το Σιμίτη, ηταν εντελώς διπλωματικο, διοτι αν η επέμβαση τους ηταν σε στρατιωτικό επίπεδο τοτε σιγουρα θα ειχε μαθευτεί επιεδή ηταν άμετρητοι οι δημοσιογράφοι που βρισκονταν κοντα στα Ιμια (και Τουρκοι και Ελληνες). Δεν πιστευω λοιπόν οτι αν επεσε το ελικόπτερο έπεσε από Αμερικάνους. Σιγουρα πιστευω οτι αν τα αιτια που δόθηκαν στη δημοσιότητα για την συντριβή του ελικοπτερου ηταν τα πραγματικά δεν θα κοιτούσαν πως να μην βγουν οι φωτογραφίες στη δημοσιότητα και σιγουρα θα ακουγαν τις κραυγες των πονεμένων συγγενων των θανόντων που ζητούσαν να δουν τα συντριμια και δεν θα κοιτούσαν να συγκαλήψουν τα γεγονοτα! Οπότε σιγουρα κάτι ασχημο συνέβει εκει που αν εβγαινε προς τα εξω θα ειμασταν σιγουρα σε πόλεμο, διοτι ολοι οι Ελληνες εκεινες τις ημερες ηταν πεπεισμένοι οτι προς τα εκει οδευαμε!

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Λοιπόν. Καμία μάχη δεν έγινε πάνω σε κανένα νησί. Το ελικόπτερο που έπεσε αφήστε το. Ότι έγινε έγινε και δεν αλλάζει. Όσο για το ποιος θα ήταν ο νικητής σε καθαρά στρατιωτικό επίπεδο. Στη Θάλασσα οι τούρκοι θα πάθαιναν πανωλεθρία. Στον αέρα θα επικρατούσαν οριακά αλλά στην ουσία θα ήταν και αυτοί χαμένοι και επίσης θα χάναμε και εμείς τα το 50-60%του ναυτικού στόλου μας. Σε χερσαίο μέτωπο θα γίνονταν κάποιες μικροσυγκρούσεις στον Έβρο αλλά θα μας προλάβαινε εκεί και αυτούς και εμάς η κατάπαυση του πυρός. Επίσης θα είχαν υπό την κατοχή τους περίπου 20 -30 βραχονησίδες στο Αιγαίο αλλά μετά τις συνομηλίες θα αποχωρούσαν διότι δεν θα ήταν νικητές. Ίσως γίνονταν προσπάθεια κατάληψης του Κατσελόριζου αλλά δεν θα μπορούσαν να κρατήσουν το νησάκι για πολύ. Δηλ θα έληγε χ το ματς και οι Αμερικάνοι στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων θα έφτιαχναν μία νομική φόρμουλα όπως αυτοί θα την επιθυμούσαν (που θα εξυπηρετούσε τα συμφέροντα των ΗΠΑ) και τέλος η ιστορία. Το πράγμα όμως δεν προχώρησε σε πόλεμο διότι:

1) Ελλάδα και Τουρκία αποτελούν τις σταθερές χώρες της περιοχής των βαλκανίων (τα πιο ανεπτυγμένα κράτη στη περιοχή).

2) Οι Αμερικάνοι δεν θέλουν αλλαγή των ισορροπιών που υπαρχουν.

3) Συγκρουση των δύο κρατών το 96 θα ισοδυναμούσε με έκρηξη βόμβας Μεγατόνων για τα Βαλκάνια

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

"Καμία μάχη δεν έγινε πάνω σε κανένα νησί" Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζι σου και εχω εξηγησει γιατι το πιστευω κιολας παραπανω!

"Το ελικόπτερο που έπεσε αφήστε το. Ότι έγινε έγινε και δεν αλλάζει. "

Εδώ θα διαφωνήσω. Μεσα σε αυτό το ελικοπτερο ηταν κάποιοι Ελληνες στρατιωτικοι, οι οποιοι χαρακτηριστηκαν ηρωες μετα το θανατό τους, οπως γινεται πάντα! Οι ανθρωποι ηταν ηρωες και μονο που βρισκονταν εκει. Ο τροπος που χαθηκαν οι ψυχές αυτων των ηρωων, και τα αδιευκρινιστα γεγονοτα που ταλανιζουν τις σκέψεις μας και το μυαλό μας ακόμη και Μετα από τοσα χρονια δεν θα φυγουν ποτε. Και δεν θα ηρεμησουν και οι ψυχές αυτων των ηρωων αν οι γυναικες, τα παιδια και οι γονεις τους δεν μαθουνε πως πεθαναν. Γιατι να μην μαθουμε ολοι οι Ελληνες τι πραγματικά εγινε εκεινη τη νυχτα και τα πραγματικα αιτια συντριβής και να μπορούμε να μιλάμε για το κατορθωμα αυτων των ανθρωπων, που με θάρρος και τολμη πηγαν εκει και κατεληξαν στο ταφο;

Για ολα τα υπόλοιπα που ειναι στρατιωτική φθσεως θέματα και στρατηγικής δεν μπορω να εκφέρω καθολου γνώμη! Αλλα για το ευχαριστώ του Σιμητη στους Αμερικάνους που ουσιαστικά κάνανε τα Ελληνικά νησάκια (βραχονησιδες) Γκριζες ζώνες, απορώ που τον ψηφίζουν ακόμη βουλευτή. Ειναι εντελώς επικυνδυνος ο ανθρωπος, θα μας πουλούσε ολοκληρους αν γινόταν εστω και για 1 ακομη φορα Πρωθυπουργός! Αισχος !

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Πόλεμος Ελλάδας Τουρκίας δεν θα γίνει ποτέ. Αψιμαχίες ή θερμό επεισόδιο σίγουρα. Πόλεμος όμως όχι. Οι τούρκοι θα την βρουν από αλλού. Είμαι πεπεισμένος... Οσο για τα Ιμια... Ελληνες στην μία Τούρκοι στην άλλη βραχονησίδα και ο Λύμπερης περίμενε το πράσινο φως για να βουλιάξει την δυτική Ιμια μαζί με τους Τούρκους κομμάντος...

Το ελικόπτερο δέχτηκε πυρά από την βραχονησίδα με τους Τούρκους όταν έριχνε τον προβολέα τους και έδινε τον στόχο στα καράβια μας...

Στο Ναυτικό έχουν για μέγα μάγκα τον Λυμπέρη και για μέγα προδότη τον Σημίτη.

Ετσι απλά...

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Εγώ όμως που έχω πατέρα αξιωματικό του ναυτικού φίλε μου νομίζω ότι ξέρω δύο πράγματα παραπάνω. Η απόφαση για την αποστολή του ελικοπτέρου ήταν εντελώς ηλίθια και η θυσία αυτων των ανθρώπων που έπεσαν εν ώρα καθήκοντος θα μπορούσε να μην χρειαζόταν αν κάποιοι κολλημένοι δεν σκέφτονταν όπως σκέφτηκαν τελικά. Η μη φύλαξη της δυτικής Ίμιας ήταν μέγα λάθος τόσο σε τακτικό επίπεδο όσο και σε στρατηγικό. Καλύτερα να άφηναν αφύλακτη μια άλλη βραχονησίδα και όχι τη βραχονησίδα που ήταν θέμα γοήτρου η αποτελεσματική φύλαξη της. Εμείς δώσαμε έδαφος στους τούρκους ώστε να μπορέσουν να πάνε στη δυτική Ίμια. Μέχρι τότε είχαν και οι δύο χώρες στη περιοχή τους στόλους τους αλλά μόνο η Ελλάδα είχε προσωπικό και σημαία επί νησίδας. Αφήνοντας ακάλυπτη ουσιαστικά τη μια νησίδα δώσαμε την ευκαιρία να έρθουν στη ίδια πρακτική σχέση ισχύος με μας στη περιοχή. Αν είχαμε προσωπικό και στις δύο νησίδες η κατάληψη μιας άλλης βραχονησίδας δεν θα σήμαινε τίποτα διότι δεν θα έιχε γότρο δεν θα είχε πρακτική ανταπόδωση δηλ ισοδύναμο τετελεσμένο. Θα έπρεπε αναγκατικά να χυθεί αίμα και γενικευμένος πόλεμος ή το πιο πιθανό θα υποχωρούσαν διπλωματικά και δεν θα έκαναν τίποτα. Εμείς αφήσαμε κενό και οι πανέξυπνοι επιτελικοί τους το αντιλήφτηκαν και έπραξαν τα δέοντα.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Και κάτι ακόμα. Όσοι πιστεύετε ότι δεν θα γίνει ποτέ γενικευμένος πόλεμος Ελλάδας -Τουρκίας κοιμάστε τον ύπνο του δικαίου. Οδεύουμε προς πόλεμο με μαθηματική ακρίβεια μέσα στα επόμενα 20 χρόνια (2010-2030)
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Snakeshit »

Για εξήγησέ το λίγο...

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Επίσης Μαρίνα ξέχασα να σου απαντήσω ως προς το εξής... Μην βλέπεις τα πράγματα συναισθηματικά. Έχω πατέρα στο ναυτικό και τότε ήμουν μικρός 8 χρονών και δεν κοιμηθήκαμε εκείνο το βράδυ (και όχι μόνο εκείνο το βράδυ) Κανένας στο σπίτι. Λοιπόν πάνω από τις συγγενικές και φιλικές σχέσεις υπάρχει η υποχρέωση για την διαφύλαξη των συμφερόντων της πατρίδας και όχι το συναίσθημα. Αυτοί οι άνθρωποι πέθαναν σε πολεμική αποστολή και η θυσία τους δεν θα πάει χαμένη να το θυμάσαι αυτό. Οι αντιπλοίαρχοι Καραθανάσης, Βλαχάκος και ο σημαιοφόρος Γιαλοψός πέθαναν και ξέρουν για ποιο λόγο πέθαναν και είναι υπερήφανοι για αυτό που πέθαναν. Είτε το πιστεύεις είτε όχι ο πατέρας μου γνώριζε από κοντά τον Βλαχάκο και μία φορά όταν ήμουν 5 χρονών σε μία εκδήλωση του ναυτικού (ναυτική εβδομάδα) πήγαμε να δούμε τον πατέρα μου και αυτός ο Άνθρωπος Μου χάιδεψε το κεφάλι και είπε. " (Το όνομα του πατέρα μου) καρμπόν ο γιός σου. Πέτυχες αχαχαχ". Οι αξιωματικοί ξέρουν αν πεθάνουν για πιο λόγο πεθαίνουν και είναι υπερήφανοι που πεθαίνουν και πεθαίνουν χωρίς κανένα δισταγμό πιστοί στον όρκο τους.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης