Η νύχτα των Ιμίων

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Snakeshit »

Ρε παιδιά, εδώ ήπανε οτι την σημαία την πήρε αέρας! Άθλιοι προδότες!
Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Εδω οι μεγαλυτερες γαλοτσες που δωσαν ηταν νουμερο 41[για οσους γνωριζουν θα καταλαβουν τη εννοω.]
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Dargal »

Καλα, εδω βγαλανε τον Καραμανλακο ''Μεγα Πατριωτη'' επειδη εριξε ενα ψοφιο βετο στους Σκοπιανους... Δεν ειχε και αλλη επιλογη...
Αλλα δυστυχως, ζητημα να μετριουνται στα δαχτυλα, οι Πατριωτες που ειναι στην εξουσια αυτη τη στιγμη.
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

Εισαι πολύ σωστος φιλε μου! Ειλικρινα εμενα το μυαλό μου δεν μπορει να σκεφτει και πολλους Πατριωτες! Οσο για το ψοροβέτο, αν μπορουσαν θα το απεφευγν και αυτό, αλλα ο λαος θα ξεσηκώνονταν. Ετοιμη ειναι πάντως να δεχθούν συμβιβασμούς που θα ευνοήσουν τους Σκοπιανους και οχι εμας!

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Καθε κοινωνια εχει τους πολιτικους που της αξιζει...

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

Και εμεις εχουμε αυτους που μας αξίζουν! Τοση γκρινια καθημερινα και εμεις οι ιδιοι τους εχουμε εκλέξει! Που να μας τους βάζανε με το ζορι! Θα ξεσπουσε πολεμος!
katadromeas261
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 22, 2008 8:09 pm
Επάγγελμα: ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ΕΙΔΗΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από katadromeas261 »

Το ελικοπτερο επεσε απο εχθρικα πυρα. Και των τουρκων το ελικοπτερο με τους τουρκους κομμαντο επεσε απο ελληνικα πυρα. Ακομα το αεροπλανο στην καρπαθο επεσε απο ανταλαγη πυρων (πυραυλων) ο νοων νοειτω
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

katadromeas261 έγραψε:Το ελικοπτερο επεσε απο εχθρικα πυρα. Και των τουρκων το ελικοπτερο με τους τουρκους κομμαντο επεσε απο ελληνικα πυρα. Ακομα το αεροπλανο στην καρπαθο επεσε απο ανταλαγη πυρων (πυραυλων) ο νοων νοειτω

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

ΧΙΩΤΗΣ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 3:02 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από ΧΙΩΤΗΣ »

Επειδη μαλλον δεν ειμαι νοων και δεν σε νοω σε παρακαλω τα κανεις πιο λιανα; Γιατι ισως και λογω ηλικιας (17) δεν γνωριζω αυτα τα περιστατικα!

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Mirage σε ενημερώνω ότι:

1) Η μη αποστολή Ελλήνων στην δυτική Ιμια ήταν πολιτική ... Καταλαβαινεις...

2) Το ελικόπτερο σηκώθηκε για αναγνώριση και έρευνα της βραχονησίδας (να διαπιστωθεί αν όντως υπήρχαν οι Τούρκοι που μετάδιδαν τα τουρκικά ΜΜΕ

3) Ο Λύμπερης ήταν κορυφαίος Ναύαρχος και μάγκας... Ασχετα αν είχε τα κολήματά του πάντως υποτακτικός, γλυφτρόνι και τυχαίος (όπως ο σημερινός Α/ΓΕΝ) ΔΕΝ ΗΤΑΝ

4) Αν δεν ξέρεις σε ενημερώνω ότι ο τρόπος που έστησε το στόλο απέναντι στους Τούρκους ήταν για σεμινάρια.(σχημάτισε ένα τόξο βάζοντας μπροστά τα μικρά Κ/φ, π/κ τπκ κτλ Και από πίσω τους τα μεγάλα Α/Τ &Φ/Γ. Κοινώς έτσι και έπερνε το πράσινο φως θα πάθαινε τεράστια ζημιά το Τουρκικό Π. Ν. Το μόνο πρόβλημα (και αιώνιο του ΠΝ) ήταν εκτεθειμένο στην Τουρκική Π. Α

Ημουνα σε συζήτηση 3 Ναυάρχων το 2001 ... Μεγάλος σεβασμός προς τον Λυμπέρη φίλε... Ασε

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Συμφωνούμε φίλε. Για τη δυτική Ιμια τι είπα; Ο καθένας στον τομέα του, απλώς είπα ότι ο Λυμπέρης έπρεπε να μην υποχωρήσει και να ναι πιο επίμονος και να βάλει άγημα και στη δυτική. Όσο για τη διάταξη του στόλου τα ξέρω καλά διότι με τον πατέρα μου που είναι αξιωματικός πάνω στο σκάκι που παίζουμε (όταν έχει άδεια) όλο για στρατιωτικά μιλάμε στη βεράντα αχαχα (όταν έχει και καλό καιρό. Αλλιώς στο σαλόνι σκάκι). Ο Λυμπέρης δεν είπα ότι δεν ήταν καλός επιτελικός. Όντως η διάταξη του στόλου ήταν άρτια και σε αυτό δεν ευθύνονταν μόνο αυτός αλλά και μερικοί άλλοι στο ΓΕΝ με τους οποίους είχε μια συνάντηση όχι στο ΓΕΝ βέβαια διότι είχε τα πήγαινε έλα στο Σημίτη στη ΒΟΥΛΗ αλλά πρόλαβε και μίλησε μαζί τους αλλά και μέσω στρατιωτικών δικτύων. Όσο για τη τουρκική αεροπορία έχω πει ένα σενάριο για το τι θα γινόταν τότε ψαξτο δεν θυμάμαι που το ανέφερα. Χ θα έληγε το ντέρμπι παιδιά αλλά οι πιο πολλές πυραυλάκατοι και τα υποβρύχια μας θα επιβίωναν μετά την συντριβή των τούρκων στο ναυτικό αγώνα. Από τα αντιτορπιλικά μας και τις φρεγάτες 2 -3 να γλιτώνανε το πολύ Μετά από την αεροπορία τους. Οι τορπιλάκατοι, οι πυραυλάκατοι και τα υποβρύχια μας στο 70% θα τη γλιτώναν λόγω μεγέθους και θα κατέφευγαν μέχρι την αυγή το αργότερο σε θέσεις αποκρύψεως. Τα ίδια πράγματα λέμε φίλε μου. Όσο για τους τρεις ναυάρχους. Τι να πω. Είσαι πολύ τυχερός. Εγώ τόσα χρόνια με πατέρα στο ναυτικό και μόνο μέχρι με αρχιπλοίαρχο έχει τύχει να μιλήσω σε εκδήλωση. Μήπως τα παραλές;

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

MIRAGE έγραψε: Συμφωνούμε φίλε. Για τη δυτική Ιμια τι είπα; Ο καθένας στον τομέα του, απλώς είπα ότι ο Λυμπέρης έπρεπε να μην υποχωρήσει και να ναι πιο επίμονος και να βάλει άγημα και στη δυτική. Όσο για τη διάταξη του στόλου τα ξέρω καλά διότι με τον πατέρα μου που είναι αξιωματικός πάνω στο σκάκι που παίζουμε (όταν έχει άδεια) όλο για στρατιωτικά μιλάμε στη βεράντα αχαχα (όταν έχει και καλό καιρό. Αλλιώς στο σαλόνι σκάκι). Ο Λυμπέρης δεν είπα ότι δεν ήταν καλός επιτελικός. Όντως η διάταξη του στόλου ήταν άρτια και σε αυτό δεν ευθύνονταν μόνο αυτός αλλά και μερικοί άλλοι στο ΓΕΝ με τους οποίους είχε μια συνάντηση όχι στο ΓΕΝ βέβαια διότι είχε τα πήγαινε έλα στο Σημίτη στη ΒΟΥΛΗ αλλά πρόλαβε και μίλησε μαζί τους αλλά και μέσω στρατιωτικών δικτύων. Όσο για τη τουρκική αεροπορία έχω πει ένα σενάριο για το τι θα γινόταν τότε ψαξτο δεν θυμάμαι που το ανέφερα. Χ θα έληγε το ντέρμπι παιδιά αλλά οι πιο πολλές πυραυλάκατοι και τα υποβρύχια μας θα επιβίωναν μετά την συντριβή των τούρκων στο ναυτικό αγώνα. Από τα αντιτορπιλικά μας και τις φρεγάτες 2 -3 να γλιτώνανε το πολύ Μετά από την αεροπορία τους. Οι τορπιλάκατοι, οι πυραυλάκατοι και τα υποβρύχια μας στο 70% θα τη γλιτώναν λόγω μεγέθους και θα κατέφευγαν μέχρι την αυγή το αργότερο σε θέσεις αποκρύψεως. Τα ίδια πράγματα λέμε φίλε μου. Όσο για τους τρεις ναυάρχους. Τι να πω. Είσαι πολύ τυχερός. Εγώ τόσα χρόνια με πατέρα στο ναυτικό και μόνο μέχρι με αρχιπλοίαρχο έχει τύχει να μιλήσω σε εκδήλωση. Μήπως τα παραλές;


mirage, με έχωσαν οδηγό τους ένα ΣΚ στην Κρήτη είχε διάσκεψη το ΝΑΤΟ.2 εν ενεργεία και ένας μόλις είχε αποστρατευτεί. Δεν παραμυθιάζω

Οσο για αυτό που ανέφερες για την δυτική Ιμια και τον Λυμπέρη είναι ξεκάθαρο ότι η αποφάση ήταν πολιτική και δεν μπορούσε να παρακούσει εντολή πρωθυπουργού βάση συντάγματος... (!) Μετά θα τον ελεγαν πραξικοπηματία με τέτοια νοοτροπία που υπάρχει σήμερα στην Ελλάδα. Και άγημα δεν μπορύσε να βάλει γιατί πήγαν οι Τούρκοι πρώτα. Τωρα γιατί πήγαν αυτοί πρώτα μην τρελαθούμε είναι φύση αδύνατο να ελέγξουμε πρώτοι ακριτικές βραχονησίδες πόσο μάλλον όταν οι άλλοι είναι επιτιθέμενοι. Και για να κλείσω το θέμα Λυμπέρη θα σου πω ότι η πολιτική ηγεσία τον θεωρούσε υπερ του δέοντος σκληρό και μη ελεγχόμενο (στο βαθμό που αυτοί θέλουν βέβαια) Και επειδή έχεις πατέρα πιλάφι (χαριτολογόντας) θα γνωρίζεις ότι στο Ναυτικό σε σχέση με τα άλλα 2 σώματα η πολιτική παρέμβαση έχει μικρότερη ισχύ... Άρα ο Λυμπέρης δεν ήταν παίξε γέλασε ούτε πιονάκι και γλυφτρόνι...

Ετσι λοιπόν μετά τον Λυμπέρη φτάσαμε την σήμερον εποχή στον ανύπαρκτο και μη μάχιμο Α/ΓΕΝ που γελάνε και οι πέτρες με την καριέρα του. Αυτά βλέπουν οι Τούρκοι και αναθαρρούν. Γιατί οι δικοί τους αρχηγοί γίνονται με άλλα κριτήρια (κουρδοφάγοι κτλ)

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

katadromeas261 έγραψε:Το ελικοπτερο επεσε απο εχθρικα πυρα. Και των τουρκων το ελικοπτερο με τους τουρκους κομμαντο επεσε απο ελληνικα πυρα. Ακομα το αεροπλανο στην καρπαθο επεσε απο ανταλαγη πυρων (πυραυλων) ο νοων νοειτω
Στο πρωτο μέρος θα συμφωνησω, διοτι τα ιδια τα γεγονότα και οι αντιδρασεις συγκάληψης εκει με οδηγούν. Αν δεν ειχαν κατι να κρυψουν θα απαντουσαν σε ολα τα ερωτηματα! Το δευτερο μερος του μηνυματος σου δεν εχω ενημερωση και οντως με αιφνιδιάζει! Ομως κάνω κάποιες σκέψεις! Οι ελληνική κυβέρνηση ειναι μαλθακή και ανέχεται τοσα χρονια τα πάντα, οποτε δεν μπορούσαμε να περιμένουμε κατι περισσότερο από την πολιτική που ασκησαν για τα Ιμια.

Ομως οι Τουρκοι ειναι ενας λαος που δεν εχει ιερο και οσιο και συνέχεις επιδιωκει να μας προκαλεί και συνέχεια κανει παραβιάσεις και χωρικών υδάτων και αερα... Δεν μπορώ ομως να καταλαβω, αν αυτοι μαθαιναν οτι το δικό τους αεροπλανο επεσε απο Ελληνες δεν θα αντιδρουσαν επιθετικα, γνωριζοντας οτι συνεχεια ψαχνουν αφορμή για διενεξεις κτλ; Πιστευω οτι αν οντως ειχαν κάποια πληροφορηση για το θανατο των κομααντο και ειδικά αν ξεραν οτι το αεροπλανο κατεριφθει από Ελληνες, θα ειχαμε πολεμο! Αυτη ειναι οι γνωμη μου και σκέψεις που κάνω εγω ξεροντας καθαρα ιστορικά δεδομένα και ξεροντας και ποσο Απολιτιστος Και φιλοπολεμος Λαος ειναι!

ΧΙΩΤΗΣ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 3:02 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από ΧΙΩΤΗΣ »

Αρχικά αποστάλθηκε από Μαρινα1

Δεν μπορώ ομως να καταλαβω, αν αυτοι μαθαιναν οτι το δικό τους αεροπλανο επεσε απο Ελληνες δεν θα αντιδρουσαν επιθετικα, γνωριζοντας οτι συνεχεια ψαχνουν αφορμή για διενεξεις κτλ; Πιστευω οτι αν οντως ειχαν κάποια πληροφορηση για το θανατο των κομααντο και ειδικά αν ξεραν οτι το αεροπλανο κατεριφθει από Ελληνες, θα ειχαμε πολεμο! Αυτη ειναι οι γνωμη μου και σκέψεις που κάνω εγω ξεροντας καθαρα ιστορικά δεδομένα και ξεροντας και ποσο Απολιτιστος Και φιλοπολεμος Λαος ειναι!

Αγαπητη φιλη μαρινα οι τουρκοι ειναι ουσιαστικα τζαμπα μαγκες. Δηλαδη ακολουθουν μια παγια τακτικη να δημιουργουν ενταση. Παρολα αυτα δεν θελουνε πολεμο με τιποτα. Το πα και σε αλλο ποστ. Θα παει ο πληθωρισμος στο 400 και δεν θα εχουνε φαι να φανε. Επισης θα φανε ποδι απο ΝΑΤΟ και η διεθνεις αξιοπιστια τους για σταυροδρομι αγωγων θα χαθει. Ποιος θα βαλει αγωγο και θα κανει επενδυσει σε χωρα που θα ακολουθησει πολεμος; Οτι μαγκες κανουν το κανουν για να φαινονται δυνατοι και επειδη ειναι περηφανοι σα λαος και εχουν σηκωσει ψηλα τον αμανε.

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

Ωραια ειναι τζαμπα μάγκες αλλα αν ξυπνήσουν οι δικοι μας τζάμπα μαγκες μια μερα και τα πάρουν στο κρανιο; Αυτο δεν το σκέφτονται για να ηρεμησουν. Γιατι μας τα εχουν ζαλίσει εδω και παρα πολύ καιρο και ηδη το ποτάμι εχει ξεχειλισει για εμας τους απλους πολίτες. Οι βουλευτες μας και η κυβερνηση μας γιατι διατηρούνται μονιμος τοσο ψυχραιμοι;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης