Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Antonis21 »

Ρε συ Μαρκο, παλι θα βγω off topic.
Μαλλον δεν καταλαβες που το παω.

Το παω σε κατι περιεργες σκεψεις που εχουν ορισμενοι οπως για παραδειγμα δικαιωμα στο να μην τραυματιστουν εκγληματιες την ωρα που εγκληματουν. Γινεται αυτο;

Θα βγω στο δρομο θα σπασω θα ριμαξω και δε θα μου την πεσει κανενας. Και αμα φυγω και ησυχος, θα μου πουν και ευχαριστω.

Θα παω να κλεψω, και αν την ωρα που κλεβω μου την πεσουν οι μπατσοι και κραταω μαχαρι, να απαγορευεται να με αντιμετοπισουν με το οπλο τους. Να δωσουμε και στους μπατσους μαχαιρια αμα ειναι, να παιζουν επι ισοις οροις. Που τα ειδαμε αυτα;

Δωσαμε λεφτα και πηραμε αεροβολα για την καταστολη των ταραξιων και βγηκε η Κανελλη και ειπε να μην τα δουλεψουμε, γιατι μπορει να βγαλουμε κανενα ματι. Και παγωσε το θεμα εκει. Γινονται αυτα;

Δε βγαζουμε μανικες με νερα να μην τους κρυωσουμε, τα παιδια. Που τα ειδαμε αυτα;

Στο πολυτεχνειο απο μπροστα γινονται φασαριες με φωτιες και κολπα και απο πισω παιρνουν φωτια οι παραγγελιες για φαγητο. Αυτο δε το ειδε κανενας να το σταματησει; Εγω πως το ειδα; Αυτος ολο το βραδυ τρεχει πανω κατω και ολο θα χρειαστει να φαει, λες να εφερε ταπερακι με κεφτεδακια απο το σπιτι;

Εσυ αισθανεσαι οτι αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα εχουμε δημοκρατια; Γιατι εγω αισθανομαι αλλα πραγματα. Δηλαδη αν υπαρξει ποτε μια κυβερνηση να σακατεψει τους ρουφιανους, αυτους που καρπωνονται 1002 πραμματα παρανομως, τους δημοσιογραφους που τους τρεμουν ολοι και λοιπα λαμογια, θα ειναι απολυταρχικη;

Οπως οταν ενα τραυμα ειναι επιφανιακο και με απλη αγωγη διορθωνεται και οταν προχωρησει σε σηψη και λοιπα πρεπει να αφαιρεθει κομματι για να σωθει, ετσι εχουμε γινει φιλε. Αυτα εννοω οταν ειπα τις παραπανω κουβεντες.

Ειναι τυχαιο που αρκετος κοσμος εξω εχει αρχισει να λεει κουβεντες του τυπου "μια χουντα θα μας σωσει" η "καλυτερα βασιλιας να τρωει ενας παρα τριακοσιοι... ". Τι να πουμε τωρα... Οταν τα πραγματα εχουν γινει τοσο mainstream που οτιδηποτε διαφορετικο απο ολες τις επιλογες μας καταληγει να ειναι το ιδιο, δεν παραγινε το πραγμα;

Απο την μια θελουμε να αισθανομαστε ελευθεροι να κανουμε οτιδηποτε αλλα και ασφαλεις οπου και να ειμαστε και απο την αλλη οποτε μας σταμαει η αστυνομια για ελεγχο δυσανασχετουμε. Εχουν κανενα φαναρι οι εγκληματιες πανω απο το κεφαλι τους να τους ξεχωριζουμε; Τωρα θα μου πεις ρε φιλε, στον ελεγχο κολλησε η δουλεια; Οχι βεβαια αλλα να, φερνω και αυτο ως παραδειγμα...

Μη νομιζεις οτι ειμαι κανενας μιλιταριστης και θελω κανενα καθεστωτικο πολιτευμα οπου ολοι να φορανε στολες και να εξαρτωνται ολες οι υπηρεσιες απο υπουργεια με στρατιωτικη ηγεσια και λοιπα τετοια περιεργα τυπου 3ου ραϊχ. Απλα να γινονται τα πραγματα σωστα. Και ειναι ευκολο. Αν υπαρχει θεληση και ριζικη αλλαγη...

Επειδη το θεμα ειναι αλλο και πολυ ωραιο μαλιστα και το βρωμιζω με το post μου αυτο, θα το σβησω αυριο, Παρασκευη 13 Μαρτιου.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Μα εγώ συμφωνώ με αυτά που λες. Αλλά όλα αυτά δεν σημαίνουνε σε καμία περίπτωση ότι η πολλή δημοκρατία, ή η πολλή ελευθερία βλάπτουνε, γιατί απλούστατα το κάθε ένα από τα περιστατικά που περιγράφεις, είτε καταπατεί την δημοκρατία, είτε την ελευθερία ή και τα 2 μαζί.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από ILARXOS »

Μην το βλέπεις σαν αντιπαράθεση, εγω είμαι υπέρ του εποικοδομητικού διαλόγου.
έστειλα σε πμ μια απάντηση που ελπίζω να σου αρέσει!

και για να μη βγώ ΟΦΦ-ΤΟΠΙΚ, ξανα-ρωτάω για το λευκό χρώμα=> Αγνότητα.
τελικά ισχύει ή τα ξέρω λάθος; (σε μια γρήγορη σάρωση του ιντερνετ, κι εγω για κύματα βλέπω.)

ευχαριστώ !
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από ILARXOS »

το αναφέρω απλά, σημειώνοντας και την πηγή, χωρίς να έχω ελέγξει την εγκυρότητά του :

" Για τη σημασία των εννέα λωρίδων, που καθιερώθηκαν στη σημαία της θάλασσας,
υπάρχουν πολλές εκδοχές, όπως είναι, ότι το γαλάζιο αντιπροσωπεύει το χρώμα του ουρανού και το άσπρο τον αφρό των κυμάτων και το χιόνι στις κορυφές των βουνών μας ή ότι το κυανό συμβολίζει τη δικαιοσύνη, την
πίστη και τη σοβαρότητα των αγωνιστών του 1821, ενώ το λευκό την αγνότητα και την
ηθική τους καθαρότητα. "

Πηγή :http://ellas.pblogs.gr/tags/giorti-tis-simaias-gr.html

Helistas
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Helistas »

Antonis21 έγραψε:
Εσυ αισθανεσαι οτι αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα εχουμε δημοκρατια;
Κατι σε Κοινοβουλευτικη ΧΟΥΝΤΑ, μηπως ταιριαζει καλητερα στην περιγραφη του πολιτευματος μας;

10000% μαζι σου Αντωνη ΕικόναΕικόναΕικόνα . Τελος... (να και μια φορα που με προλαβες και συμφωνω εγω, μαζι σου Εικόνα)

Υ. Γ. Ο GenerX, που χαθηκε;

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Velerefontis »

Κατι σε "Διδακτορικη δημοκρατια"
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Anonymous »

<< Φοβαμαι ολα αυτα που θα γινουν για μενα χωρις εμενα>>

Anonymous

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ο σταυρος της σημαιας μας που ισως καποιοι θα εχουν παρατηρηση ειναι ισοσκελης ειναι ο ελληνικος σταυρος η crux quadrata δεν ειναι ο ορθοδοξος.

ειναι αρχαιοελληνικο συμβολο.

Anonymous

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Anonymous »

Παντως η βουλγαρικη σημαια στην τουμπα την κυριακη με πειραξε.

ηθελαν με αυτο κατι να δειξουν;

Orion
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2009 11:10 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Orion »

Η σημαία και η οποιαδήποτε σημαία είναι ένα κομμάτι πανί που συμβολίζει θυσίες και αγώνες ενός ολόκληρου έθνους.

Το ότι είναι το ιερότερο σύμβολο ενός έθνους δεν σηκώνει καμία συζήτηση και καμία αμφιβολία γιατί κάποιοι έδωσαν την ζωή τους για να μπορούν σήμερα κάποιοι κάφροι να καίνε τα σύμβολα αυτά χάρη στην καφρίλα τους.

Δεν έχει σημασία από τι υλικό αποτελείται άλλα τι συμβολίζει και σε καμία περίπτωση δεν συμβολίζει τον χ ή τον ψ και την όποια πολιτική ή τον όποιο πολιτικό ή την όποια κυβέρνηση υπάρχει, σημασία έχει μόνο να δούμε τι υπάρχει πίσω από το πανί και τι συμβολίζει.

Το ότι αναρχικοί (κάφροι, κάνω τον διαχωρισμό) καίνε πανιά συμβαίνει άλλα την σημαία δεν μπορούν να την κάψουν γιατί δεν αντιλαμβάνονται τι συμβολίζει, βλέπουν μόνο ότι καίνε, άρα το μόνο που μένει είναι να κάψουν ένα πανί που στα μάτια τους έχει την ίδια αξία με ένα φορεμένο σώβρακο, αν κάψεις ένα πανί που έχει τυπωμένο ένα χασισόφυλο έξω από το πολυτεχνείο σίγουρα και οι κάφροι θα νοιώσουν ότι νοιώθουμε εμείς που υπηρετήσαμε ή υπηρετούμε ή θα υπηρετήσουμε την πατρίδα μας και έχουμε κάποιες αξίες γιατί θίγεις κάτι που πιθανόν να έχει αξία για αυτούς.

Σημαία η μία σημαία και η άλλη η διαφορά είναι στην αξία που έχει το πανί αυτό και πώς το αντιλαμβάνεται ο κάθε ένας μας.

Στο αρχικό post βλέπω μία σύγχυση στο θέμα και μάλλον έχεις μπερδέψει μερικά πράγματα γιατί βλέπεις απλά το πανί, είναι λάθος να νομίζεις ότι ο κάφρος που καίει το πανί θα μείνει να υπερασπιστεί την ελευθερία και την ύπαρξη των υπολοίπων και δεν ξέρω από πού το συμπέρανες αυτό, εάν εννοείς τον κάφρο με την κουκούλα που πετάει πέτρες και μολότοφ γιατί εγώ σε αυτόν αναφέρομαι και στους κοπρίτες γενικότερα που κρύβονται πίσω από την ανωνυμία τους και καταστρέφουν την περιουσία του κοσμάκη.

Έχεις μπερδευτεί λίγο άλλα δεν μπορούμε να κάνουμε αυτό που είχαν υποχρέωση άλλοι να το κάνουν, επομένως για να έχεις άποψη για ένα τόσο λεπτό θέμα τότε θα πρέπει να γνωρίζεις και την ιστορία του τόπου που ζεις ώστε να τον υπερασπιστείς αν και όταν έρθει η ώρα. Τότε θα καταλάβεις τι συμβολίζει το πανί αυτό, όλα τα υπόλοιπα είναι μπλα μπλά και pixel σε μια οθόνη.

Πιθανόν και αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι από την μία σε αυτούς που καίνε σημαίες, τα λαμόγια που τις χρησιμοποιούν για δικό τους όφελος και αυτούς που βάζουν την σημαία μπροστά για να αξιοποιήσουν την βλακεία τους. Θα συμφωνήσω με την αντίδραση σου αλλά το θέμα είναι να έχεις καθαρό μυαλό ώστε να κρίνεις μόνος σου και όχι να τρως ότι σου σερβίρουν όλοι αυτοί και με αυτά που γράφεις προσβάλλεις όλους όσους μπορούν και κρίνουν και γενικότερα όλους αυτούς που θεωρούν ότι είναι Έλληνες και ξέρουν γιατί.

Αυτά και καλώς ήρθα στο forum

P.S

Περισσότερες πληροφορίες για την Ελληνική Σημαία θα βρείτε εδώ

Πρίν την κάψετε μάθετε τουλάχιστον τί συμβολίζει.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Από αυτά που βρήκα πάντως ψάχνοντας, είδα ότι δεν υπάρχει μια επίσημη τοποθέτηση πουθενά για το τι σημαίνουνε οι 9 γραμμές και τα 2 αυτά χρώματα.

Όπως επίσης δεν δίνεται πουθενά επίσημα η απόχρωση του μπλε, με αποτέλεσμα άλλες σημαίες να είναι μπλε ανοιχτό και άλλες μπλε σκούρες και ενδιάμεσα βεβαίως.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Velerefontis »

Σημαία

Νόμος 851
(ΦΕΚ Α΄ 233 από 21/22.12.1978)

Η Εθνική Σημαία της Ελλάδος αποτελείται από εννέα ίσου πλάτους οριζόντιες, παράλληλες γραμμές, πέντε κυανές και τέσσερις λευκές, σε διαδοχή, έτσι ώστε η πρώτη και η τελευταία να είναι κυανές. Στο πάνω αριστερό τμήμα σχηματίζεται ένα κυανό τετράγωνο που καταλαμβάνει τις πέντε πρώτες γραμμές, μέσα στο οποίο υπάρχει λευκός σταυρός. Η σημαία αναρτάται πάνω σε λευκό κοντό στη κορυφή του οποίου υπάρχει (σε συγκεκριμένες περιπτώσεις) λευκός σταυρός.

Ο τύπος και τα χρώματα (κυανό και λευκό) της εθνικής σημαίας καθιερώθηκαν τον Ιανουάριο του 1822 στην Α΄ Εθνοσυνέλευση της Επιδαύρου. Στις 15 Μαρτίου του ίδιου χρόνου το Εκτελεστικό Σώμα (Κυβέρνηση), που είχε αναλάβει την προσωρινή διοίκηση της Ελλάδας, όρισε με το Διάταγμα 540 τρεις τύπους σημαιών : Μια σημαία ξηράς και δυο θαλάσσης, μια για το πολεμικό και μια για το εμπορικό ναυτικό.

Η σημαία της ξηράς είχε σχήμα τετράγωνο, κυανό και έφερε έναν λευκό σταυρό που κάλυπτε όλη της την επιφάνεια. Οι σημαίες της θαλάσσης είχαν την ίδια μορφή που διαθέτει η σημερινή εθνική σημαία. Μοναδική διαφορά στη σημαία του εμπορικού ναυτικού ήταν η αντιστροφή των χρωμάτων (κυανό αντί λευκού) στη θέση του σταυρού. Η σημαία των εμπορικών πλοίων εξομοιώθηκε με εκείνη των πολεμικών το 1828, όταν αναγνωρίστηκε ότι τα εμπορικά πλοία είχαν λάβει μέρος στον αγώνα ως πολεμικά.

Η εθνική σημαία τροποποιήθηκε έκτοτε αρκετές φορές, κυρίως ως συνέπεια των πολιτειακών μεταβολών, χωρίς όμως να μεταβληθεί ριζικά. Το 1833 προστέθηκε στις σημαίες του στρατού ξηράς και του πολεμικού ναυτικού ο βαυαρικός θυρεός ο οποίος διατηρήθηκε μέχρι την ανατροπή του Όθωνα τον Οκτώβριο του 1862. Με την άφιξη του Γεωργίου Α΄ το 1863 περιελήφθη στις σημαίες των ανωτέρω σωμάτων το στέμμα το οποίο παρέμεινε μέχρι τη μεταπολίτευση του 1924.

Από το 1864 η σημαία για τα τάγματα Πεζικού απετελείτο από μεταξωτό ύφασμα που έφερε τριγύρω χρυσά κρόσσια και στο κέντρο του λευκού σταυρού την εικόνα του προστάτη της, Αγίου Γεωργίου.

Οι πολεμικές σημαίες που ισχύουν σήμερα είναι για το ναυτικό η εθνική σημαία, και για το στρατό ξηράς και την πολεμική αεροπορία ο τύπος της ορθογώνιας κυανής με το λευκό σταυρό που εκτείνεται μέχρι τις πλευρές της χωρίζοντάς την σε τέσσερα ίσα τμήματα. Στο κέντρο του σταυρού, η σημαία του στρατού ξηράς φέρει την εικόνα του Αγίου Γεωργίου, η δε σημαία της αεροπορίας την εικόνα του Αρχάγγελου Μιχαήλ.

www.presidency.gr (H επισημη ιστοσελιδα της Προεδριας της Δημοκρατιας)
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Αυτό ακριβώς Βελερεφόντη, επίσημα δεν αναγράφεται καμία επεξήγηση του αριθμού των γραμμών και των χρωμάτων.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Velerefontis »

Φανταζομαι οτι αυτο που ολοι γνωριζουμε για τις συλλαβες και τα χρωματα της θαλασσας, ειναι αυτο που ισχυει
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Ναι και εγώ αυτό νομίζω. Άλλωστε ακόμα και οι κάπως διαφορετικές ερμηνείες, έχουνε παρόμοιο νόημα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες