Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
NikosT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 1:44 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NikosT »

hazardous έγραψε:Το μόνο πράγμα που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει θα έπρεπε να ήταν το διάβασμα να καταφέρεις να μπεις στη σχολή. Δεν είναι κακό να θες να ξέρεις πως θα είναι το μέλλον σου και οι επαγγελματικές σου συνθήκες αλλά από τη στιγμή που διαλέγεις να γίνεις στρατιωτικός και θες και ειδικές δυνάμεις οι ερωτήσεις σου θα έπρεπε να ήταν άλλες και όχι αν θα έχεις 5 ή 6 υπηρεσίες το μήνα ή αν θα πάρεις κάποιο επίδομα επιπλέον.

Φιλικά πάντα.



Ναι φίλε έχεις απόλυτο δίκαιο, σαφώς και το Διάβασμα είναι πάνω από όλα φυσικά! απλά οι συγκεκριμένες απορίες μου ήταν οι μόνες που δεν βρήκα κάποια κατατοπιστική απάντηση και ήθελα να ξέρω γενικά τι παίζει πάνω σε αυτό το θέμα διότι αν κάποιος θέλει να διαλέξει ένα επάγγελμα πρέπει να είναι ενημερωμένος σε όλα τα θέματα όσον αφορά την δουλειά του. Αλλά ναι χωρίς διάβασμα δεν πάει κανείς πουθενά.

Σε ευχαριστώ πάντως που το έγραψες, να είσαι καλά!

Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από hazardous »

Το μόνο που χρειάζεται να ξέρεις είναι πως στις ειδικές δυνάμεις θα κάνεις πράγματα που δεν αποζημιώνονται. Το μόνο που θα χρειαστείς θα είναι αγάπη για το επάγγελμα που πρόκειται να κάνεις. Επίσης γιατί θες μόνο ΣΜΥ και όχι ΣΣΕ;
NikosT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 1:44 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NikosT »

hazardous έγραψε:Το μόνο που χρειάζεται να ξέρεις είναι πως στις ειδικές δυνάμεις θα κάνεις πράγματα που δεν αποζημιώνονται. Το μόνο που θα χρειαστείς θα είναι αγάπη για το επάγγελμα που πρόκειται να κάνεις. Επίσης γιατί θες μόνο ΣΜΥ και όχι ΣΣΕ;

Σκέφτομαι για ΣΜΥ επειδή είμαι σε Επαγγελματικό Λύκειο και δεν έχει για ΣΣΕ μόνο μέσα από τη ΣΜΥ αν δώσει κάποιος εξετάσεις για την Ευελπίδων, από ότι έχω ακούσει.

Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από hazardous »

Για να μπεις από ΣΜΥ σε ΣΣΕ μπορείς να ξαναδώσεις όσο είσαι μέσα στη σχολή (είναι αρκετά δύσκολο γιατί πρέπει να ανταπεξέλθεις και στις απαιτήσεις της σχολής και στο διάβασμα. Αλλιώς όταν τελειώσεις την σχολή και έχεις 1 χρόνο υπηρεσίας ως λοχίας μπορείς να δώσεις εξετάσεις με θέματα της ΣΣΕ. Αν και δεν ξέρω αν παρέχεται αυτή η δυνατότητα στους εισαχθέντες από ΕΠ. ΑΛ.
NikosT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 1:44 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NikosT »

hazardous έγραψε:Για να μπεις από ΣΜΥ σε ΣΣΕ μπορείς να ξαναδώσεις όσο είσαι μέσα στη σχολή (είναι αρκετά δύσκολο γιατί πρέπει να ανταπεξέλθεις και στις απαιτήσεις της σχολής και στο διάβασμα. Αλλιώς όταν τελειώσεις την σχολή και έχεις 1 χρόνο υπηρεσίας ως λοχίας μπορείς να δώσεις εξετάσεις με θέματα της ΣΣΕ. Αν και δεν ξέρω αν παρέχεται αυτή η δυνατότητα στους εισαχθέντες από ΕΠ. ΑΛ.


Δεν το γνωρίζω εάν γίνεται αυτό, αλλά ναι θα είναι σχετικά δύσκολο μέσα από την ΣΜΥ για ΣΣΕ.

Mitsos110

Re: Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mitsos110 »

Θέλω να κάνω μία ερώτηση έχω μυωπία 3.5 μπορώ να πάω από ΣΜΥ ή ΣΣΕ μονιμος στις ειδικές ομάδες όπως αλεξιπτωτιστών ή ΟΥΚ αν κάνω λέιζερ στα μάτια ;
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από hazardous »

Mitsos110 έγραψε: Παρ Ιουν 16, 2023 8:14 pm Θέλω να κάνω μία ερώτηση έχω μυωπία 3.5 μπορώ να πάω από ΣΜΥ ή ΣΣΕ μονιμος στις ειδικές ομάδες όπως αλεξιπτωτιστών ή ΟΥΚ αν κάνω λέιζερ στα μάτια ;
Αρχικά από ΣΜΥ και ΣΣΕ δεν γίνεται να γίνεις στέλεχος της ΔΥΚ γιατί ανήκει στο ναυτικό αλλά μόνο να πάρεις τη βατραχοπουλαδα. Και λέιζερ να μην κάνεις θα σε πάρουν λογικά στη σχολή. Οταν βγεις από τη σχολή βλέπεις και τι δρόμο θα χαράξεις.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Mitsos110

Re: Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mitsos110 »

hazardous έγραψε: Παρ Ιουν 16, 2023 11:42 pm
Mitsos110 έγραψε: Παρ Ιουν 16, 2023 8:14 pm Θέλω να κάνω μία ερώτηση έχω μυωπία 3.5 μπορώ να πάω από ΣΜΥ ή ΣΣΕ μονιμος στις ειδικές ομάδες όπως αλεξιπτωτιστών ή ΟΥΚ αν κάνω λέιζερ στα μάτια ;
Αρχικά από ΣΜΥ και ΣΣΕ δεν γίνεται να γίνεις στέλεχος της ΔΥΚ γιατί ανήκει στο ναυτικό αλλά μόνο να πάρεις τη βατραχοπουλαδα. Και λέιζερ να μην κάνεις θα σε πάρουν λογικά στη σχολή. Οταν βγεις από τη σχολή βλέπεις και τι δρόμο θα χαράξεις.
(ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!:D)
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες