Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Fsasa

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Fsasa »

Guest έγραψε:Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση που πρέπει να ακολουθήσω μέσα απο την σχολή υπαξιωματικών ή πρεπει να ακολουθήσω τις προκυρήξεις για την ΟΥΚ; Με συγχωρεις για τις συνεχείς ερωτήσεις.
Διάβασε το θέμα προϋποθέσεις για κατάταξη στα ΟΥΚ, εκεί θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
Petran210
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2022 6:55 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Petran210 »

Για κάποιον που δεν μπορεί να μπει ΣΣΕ ή ΣΜΥ, οι πιο ρεαλιστικες πιθανότητες για να γίνει μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις είναι να πάει ΔΕΑ μετά καταδρομείς μετά να δηλώσει ΟΒΑ και να κυνηγήσει την μονιμοποίηση;
Ψηλά τα πράσινα μπερέ!
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από georgekir »

Ναι, βεβαια καποιος μπορει να μονιμοποιηθει και ως εποπ νομιζω
Fsasa

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Fsasa »

Οι ΟΒΑ δεν είναι μόνιμοι, μόνο από ΕΠΟΠ αλλά χωρίς μόρια πολύ δύσκολο να μπεις.
EvFrontier
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 26, 2021 5:25 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από EvFrontier »

Φίλε μου οι ΔΕΑ δεν μπορούν να δηλώσουν να παραμείνουν σαν ΟΒΑ, μόνο σε προκήρυξη ΕΠΟΠ μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή. Πάντως σε περίπτωση που υπηρετήσεις σαν ΔΕΑ ειδικών δυνάμεων εκτός συνταρακτικού απροόπτου θα έχεις υπεραρκετά μόρια για ΕΠΟΠ στην ειδικότητα που ήσουν.
Petran210
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2022 6:55 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Petran210 »

Για να μπεις ΕΠΟΠ ειδικές δυνάμεις αξίζει πιο πολύ να πας φαντάρος στις ΕΔ και μετά να δηλώσεις ΟΒΑ (από ότι έχω ακούσει έχουν δυνατότητα μονιμοποίησης μετά την 3ετια) ή να κάνεις την θητεία σου σαν ΔΕΑ σε μοναδα Καταδρομών και να περιμένεις προκήρυξη;
Ψηλά τα πράσινα μπερέ!
Fsasa

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Fsasa »

Από ΟΒΑ μόνιμος δεν γίνεσαι, μην αναλύουμε συνέχεια τα ίδια, κουράζει.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από hazardous »

Εκτός από αυτό που είπε ο fsafsa, εμείς γιατί να σου πούμε τι να κάνεις; Δεν ξέρεις ο ίδιος τι είναι καλύτερο για εσένα;
NikosT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 1:44 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NikosT »

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις που πιστεύω θα βοηθήσουν πολλά παιδιά με σχετικές απορίες:

1) Πόσες ώρες την ημέρα εργάζεται ένας μόνιμος υπαξιωματικός στις ειδικές δυνάμεις, συγκεκριμένα στα ΛΟΚ (8ωρο πιο λίγο πιο πολύ;) και ποιες μέρες την εβδομάδα δεν εργάζεται; ... , δικαιούται ρεπό;

2) Πόσες είναι οι άδειες του σε σύνολο κάθε χρόνο που δικαιούται;(Καλοκαίρι, Χριστούγεννα, Πάσχα, κτλ)

3) Ποιος είναι ο μέσος μισθός ενός μόνιμου στα ΛΟΚ;

4) Έχουν λίγο ελεύθερο χρόνο για τον εαυτό τους, την οικογένεια και τους φίλους τους;

5) Πώς είναι η καθημερινότητα και η ζωή ενός μόνιμου στα ΛΟΚ;(ασκήσεις, εκπαίδευση, γυμναστική, συμβίωση, κλπ)

6) Ποια σχολεία περνάει ένας μόνιμος στα ΛΟΚ;

7) Κάνουν εκπαιδεύσεις στο εξωτερικό ή μόνο στην Ελλάδα;

8) Όταν μεγαλώσεις σχετικά ηλικιακά τι γίνεται;

9) Οι μεταθέσεις που θα έχεις θα είναι κυρίως στην Βόρεια Ελλάδα ή και αλλού και σε ποια μέρη συνήθως σε στέλνουν;

10) Κάθε πότε σε καλούν για έκτακτες ασκήσεις;

11) Καθώς εξελίσσεσαι βαθμολογικά τι πλεονεκτήματα θα έχεις;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω πολλές απορίες που μπορεί και άλλοι να έχουν και δεν έχω βρει μέχρι στιγμής στο φόρουμ κάτι κατατοπιστικό σχετικά με τις συγκεκριμένες απορίες.

Πραγματικά θα είμαι Ευγνώμων σε όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει, Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Να είστε όλοι καλά.

Άβαταρ μέλους
ΟΒΑ17
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Αύγ 02, 2019 3:11 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΟΒΑ17 »

Ποσό χρόνων είσαι; Ενδιαφέρεσαι για εποπ μέσω προκυρηξης η από σχολή;
Ζ'ΜΑΚ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

1) Τυπικά ισχύει το ωράριο των Στρατιωτικών, στη πραγματικότητα δεν έχεις ωράριο, σε όποια Μονάδα Ειδικών Δυνάμεων και να είσαι.

2) Όσες ισχύουν, και πάλι όμως δεν θα τις έχεις δεδομένες για επιχειρησιακούς λόγους.

3) Εξαρτάται από τα επιδόματα επικινδυνότητας.

4) Αν είναι τυχεροί ναι έχουν. Μπορεί όμως να κάνουν και εβδομάδες να δούν την οικογένεια τους. Ειδικά αν τους στείλους ως εκπαιδευτές σε αποστολές στο εξωτερικό (βλ. Μοζαμβίκη).

5) Σίγουρα πάντως πιο "ενδιαφέρουσα" από τα υπόλοιπα Όπλα/Σώματα.

6+7) Είναι πάρα πολλά τα Σχολεία Εξωτερικού και Εσωτερικού, ανάλογα τις ανάγκες της Υπηρεσίας παρακολουθεί και το σχετικό Σχολείο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλοι περνάνε υποχρεωτικά το ΣΒΕΑ (Σχολείο Βασικής Εκπαίδευσης Αλεξιπτωτιστού) στη Σχολή Αλεξιπτωτιστών στον Ασπρόπυργο, όπως και τα Σχολεία Βασικής Εκπαίδευσης Καταδρομών (ΣΒΕΚ) και Σχολείο Καταδρομών στο ΚΕΑΠ Ρεντίνας (Θεσσαλονίκη).

8) Πηγαίνεις σε επιτελικά γραφεία, μπορεί και στο εξωτερικό. Φυσικά όντας μεγαλύτερος σε ηλικία έχεις και την ευελιξία να κάνεις άλλα πράγματα, πχ σπουδές σε Πανεπιστήμια.

9) Παντού μπορεί να σε στείλουν, μπορεί να σε στείλουν και στους Πεζοναύτες ή στους Αλεξιπτωτιστές. Μπορεί επίσης να σε στείλουν και ως εκπαιδευτή στο Πεζικό, γιατί οι Ειδικές Δυνάμεις υπάγονται στο Πεζικό, δεν είναι ανεξάρτητος κλάδος.

10) Συνέχεια, είσαι stand-by 24 ώρες το 24ωρο.

11) Αν είναι από ΣΣΕ, μπορεί να φτάσεις και Αρχηγός ΓΕΣ ή, γιατί όχι, Αρχηγός ΓΕΕΘΑ όπως ο τωρινός.

Να ξεκαθαρίσω δεν είμαι μόνιμος στο Στρατό, ούτε υπηρέτησα στις Ειδικές Δυνάμεις.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Αύγ 14, 2022 10:09 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
NikosT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 1:44 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NikosT »

Nassos έγραψε:1) Τυπικά ισχύει το ωράριο των Στρατιωτικών, στη πραγματικότητα δεν έχεις ωράριο, σε όποια Μονάδα Ειδικών Δυνάμεων και να είσαι.

2) Όσες ισχύουν, και πάλι όμως δεν θα τις έχεις δεδομένες για επιχειρησιακούς λόγους.

3) Εξαρτάται από τα επιδόματα επικινδυνότητας.

4) Αν είναι τυχεροί ναι έχουν. Μπορεί όμως να κάνουν και εβδομάδες να δούν την οικογένεια τους. Ειδικά αν τους στείλους ως εκπαιδευτές σε αποστολές στο εξωτερικό (βλ. Μοζαμβίκη).

5) Σίγουρα πάντως πιο "ενδιαφέρουσα" από τα υπόλοιπα Όπλα/Σώματα.

6+7) Είναι πάρα πολλά τα Σχολεία Εξωτερικού και Εσωτερικού, ανάλογα τις ανάγκες της Υπηρεσίας παρακολουθεί και το σχετικό Σχολείο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλοι περνάνε υποχρεωτικά το ΣΒΕΑ (Σχολείο Βασικής Εκπαίδευσης Αλεξιπτωτιστού) στη Σχολή Αλεξιπτωτιστών στον Ασπρόπυργο, όπως και τα Σχολεία Βασικής Εκπαίδευσης Καταδρομών (ΣΒΕΚ) και Σχολείο Καταδρομών στο ΚΕΑΠ Ρεντίνας (Θεσσαλονίκη).

8) Πηγαίνεις σε επιτελικά γραφεία, μπορεί και στο εξωτερικό. Φυσικά όντας μεγαλύτερος σε ηλικία έχεις και την ευελιξία να κάνεις άλλα πράγματα, πχ σπουδές σε Πανεπιστήμια.

9) Παντού μπορεί να σε στείλουν, μπορεί να σε στείλουν και στους Πεζοναύτες ή στους Αλεξιπτωτιστές. Μπορεί επίσης να σε στείλουν και ως εκπαιδευτή στο Πεζικό, γιατί οι Ειδικές Δυνάμεις υπάγονται στο Πεζικό, δεν είναι ανεξάρτητος κλάδος.

10) Συνέχεια, είσαι stand-by 24 ώρες το 24ωρο.

11) Αν είναι από ΣΣΕ, μπορεί να φτάσεις και Αρχηγός ΓΕΣ ή, γιατί όχι, Αρχηγός ΓΕΕΘΑ όπως ο τωρινός.

Να ξεκαθαρίσω δεν είμαι μόνιμος στο Στρατό, ούτε υπηρέτησα στις Ειδικές Δυνάμεις.



Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! θα μπορούσες να γινεις λίγο πιο συγκεκριμένος όσον αφορά το ποιο είναι το τυπικό ωράριο τον στρατιωτικών και πόσες άδειες ισχύουν;

Και επίσης τα ίδια σχολεία και τις ίδιες μεταθέσεις περνάει ένας που είναι στα Λοκ με έναν Αλεξιπτωτιστή, πεζοναύτη, επειδή ενδιαφέρομαι μόνο για Λοκ και έχω ακούσει ότι Λοκ έχει Νάουσα-Δράμα-Ρεντίνα.

NikosT
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 12, 2022 1:44 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NikosT »

ΟΒΑ17 έγραψε:Ποσό χρόνων είσαι; Ενδιαφέρεσαι για εποπ μέσω προκυρηξης η από σχολή;


Ενδιαφέρομαι για σχολή και συγκεκριμένα την ΣΜΥ,

είμαι 17

Fsasa

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Fsasa »

Αρχηγέ εσύ μπορεί να θέλεις να κάτσεις και μέχρι την σύνταξη σου στην Δράμα πχ, τον στρατό δεν τον ενδιαφέρει, όπου έχει ανάγκη θα σε τοποθετήσει, αν μπεις με αυτή την νοοτροπία δεν θα μπορέσεις να γίνει στρατιωτικός.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από hazardous »

Το μόνο πράγμα που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει θα έπρεπε να ήταν το διάβασμα να καταφέρεις να μπεις στη σχολή. Δεν είναι κακό να θες να ξέρεις πως θα είναι το μέλλον σου και οι επαγγελματικές σου συνθήκες αλλά από τη στιγμή που διαλέγεις να γίνεις στρατιωτικός και θες και ειδικές δυνάμεις οι ερωτήσεις σου θα έπρεπε να ήταν άλλες και όχι αν θα έχεις 5 ή 6 υπηρεσίες το μήνα ή αν θα πάρεις κάποιο επίδομα επιπλέον.

Φιλικά πάντα.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες