Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
αιαςςςς

Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Δημοσίευση από αιαςςςς »

TOPOL-M έγραψε: Ρε αία θα με τρελάνεις;

Πρόσεξες τι γράφουν;

Μέχρι το 2025 θα παραμείνει και το T-90! Για το 95 λένε μόνο ότι θα παρουσιαστεί επίσημα φέτος στην έκθεση όπλων στον tigil! Το χω ξαναπεί στα μισόλογα είναι μετρ οι Ρώσοι.

Πάγια τακτική και σοβιετικό χουσούρι.

Με σχεδόν 9 τόνους λιγότερο βάρος από το leo Πάει σφεντόνα...

ραχοκοκαλια γραφουν θα ειναι το τ90... Απεχαλο πλασμα.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Δημοσίευση από TOPOL-M »

αιαςςςς έγραψε:
TOPOL-M έγραψε: Ρε αία θα με τρελάνεις;

Πρόσεξες τι γράφουν;

Μέχρι το 2025 θα παραμείνει και το T-90! Για το 95 λένε μόνο ότι θα παρουσιαστεί επίσημα φέτος στην έκθεση όπλων στον tigil! Το χω ξαναπεί στα μισόλογα είναι μετρ οι Ρώσοι.

Πάγια τακτική και σοβιετικό χουσούρι.

Με σχεδόν 9 τόνους λιγότερο βάρος από το leo Πάει σφεντόνα...

ραχοκοκαλια γραφουν θα ειναι το τ90... Απεχαλο πλασμα.
Αμί

catch me if you can.

Υγ. Το έχεις δει πως βουτάει στο νέρο και πως ίπταται;

αιας

Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Δημοσίευση από αιας »

TOPOL-M έγραψε:Με 10 μύρια το κομμάτι που πουλάνε οι Γερμανοί προτιμώ να βάλω στο Golf πενταπλό τοίχωμα από τσίγκο τιτανίου,1 πυροβόλο,1 Kornet και είμαι κομπλέ.Εικόνα
εμ γι αυτο λεμε οχι καινουργιο... Μεταχειρισμενα αξιολογα και τα λεφτα να πανε σε αναπτυξη/μονταρισμα εγχωριας κατασκευης.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Δημοσίευση από TOPOL-M »

αιας έγραψε:
TOPOL-M έγραψε:Με 10 μύρια το κομμάτι που πουλάνε οι Γερμανοί προτιμώ να βάλω στο Golf πενταπλό τοίχωμα από τσίγκο τιτανίου,1 πυροβόλο,1 Kornet και είμαι κομπλέ.Εικόνα
εμ γι αυτο λεμε οχι καινουργιο... Μεταχειρισμενα αξιολογα και τα λεφτα να πανε σε αναπτυξη/μονταρισμα εγχωριας κατασκευης.
Ασε ρε

φράγκο λέμε στους Γερμανούς

Viktich σου λέω παλιόsfools

Ούτε Καθρέπτη για zundap

ΑΙΑΝΤΑΡΟΥΛΗΣ

Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Δημοσίευση από ΑΙΑΝΤΑΡΟΥΛΗΣ »

Su-35 έγραψε:Αια, το 95 μπορει να εκτοξευσει αντιαρματικα στα 7,5 km.
Τεσπα. Πειτε τι προτεινεται για μελλοντικη αντικατασταση τον molf.
Εγω θα ηθελα μεταχειρισμενα Leo2-a4 η ακομα και Leo1-a5.
Και τα abrams καλα ειναι αλλα θα προτιμουσα ομοιοτυπια.1000-1250 αρματα της οικογενειας Leopard.

ναι σου αντιαρματικο πυραυλο μεσα απο την κανη... Ειπαμε ας παρουμε γκολφ για να τον πεταει. Ομως εχεις δικιο το τ95 θα ειναι αρματαρα , μακαρι να μπορουσαμε να αλλαξουμε τα molf με τετοια η τ95 η ακομα τ80. -στα υπολοιπα συμφωνω, οχι στα 1α5, στα 2α4.

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Ετσι είναι ρε αία soviet power

ισχυρή παράδοση στα άρματα.

Αυτοί έλιωσαν το Γ Ράιχ!

ΑΙ DE ΑΝΤΑΣ

Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Δημοσίευση από ΑΙ DE ΑΝΤΑΣ »

topol καμια κοντρα στα ρωσικα συστηματα, ισα ισα πιστευω οτι θα επρεπε να Αποκτησουμε μερικα... οχι ομως σε τιμες οτι θελουν με συμβασεις οτι να ναι και συστηματα οπως οπως.

θα ηθελα να μας γραψεις για πλακα τα αδυνατα σημεια των ρωσικων π. Χ. Του βμπ, δεν μπορει να τα βρισκεις ολα τελεια.

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Ουδείς τέλειως... Φυσικά και έχουν μειονεκτήματα.

Ενώ η τιμή που κλείσαμε (στα ΤΟΜΑ) δεν είναι η πραγματική.

Είναι φουσκωμένη λόγω ενεργειακών, Αιγαίου και Κυπριακού. Νομίζω το αντιλαμβάνεται και ο πλέον αφελής.

Ακόμα και έτσι όμως δεν είναι ακριβότερα των δυτικών.

Για τα BMP3 οι αδυναμίες έχουν ειπωθεί.

Μια καλύτερη θωράκιση χρειάζονται τα ΤΟΜΑ και έναν ισχυρότερο κινητήρα που υπάρχει αλλά δεν ξέρω αν θα τον έχουν τα HEL.

Για τα t-90 μειονεκτούν σε ισχύ πυρός σε σχέση με το 2α6 ενώ τα Τελευταία έχουν καλύτερο σκόπευτρο και μεταφέρουν περισσότερο οπλισμό.

Και άλλα θα μπορούσα να πώ αλλά έχουν και μειονεκτήματα.

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Μάλιστα όταν ρώτησα ένα γνωστό ταξίαρχο (οικ. Φίλο) Την γνώμη του για τα leo 2 μου είπε ότι είναι ιδανικά για το στρατιωτικό μας δόγμα (αλλά πανάκριβα)

Αλλά αν θέλουμε άρματα για επίθεση έπρεπε να πάρουμε Ρώσικα!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TOPOL-M την Παρ Απρ 09, 2010 8:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
αιαντωφ

Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Δημοσίευση από αιαντωφ »

TOPOL-M έγραψε:Ουδείς τέλειως... Φυσικά και έχουν μειονεκτήματα.αν εχουν λεει.

Ενώ η τιμή που κλείσαμε (στα ΤΟΜΑ) δεν είναι η πραγματική.δηλαδη;

Είναι φουσκωμένη λόγω ενεργειακών, Αιγαίου και Κυπριακού. Νομίζω το αντιλαμβάνεται και ο πλέον αφελής.ααα! Χειροτερα απο οτι περιμενα.

Ακόμα και έτσι όμως δεν είναι ακριβότερα των δυτικών.τα δυτικα ειναι απαγορευτικα, δεν μου λεει τιποτα.

Για τα BMP3 οι αδυναμίες έχουν ειπωθεί.αλλα μυαλο δεν βαζουμε.

Μια καλύτερη θωράκιση χρειάζονται τα ΤΟΜΑ και έναν ισχυρότερο κινητήρα που υπάρχει αλλά δεν ξέρω αν θα τον έχουν τα HEL.και θα παει 5,7 δισ.

Για τα t-90 μειονεκτούν σε ισχύ πυρός σε σχέση με το 2α6 ενώ τα Τελευταία έχουν καλύτερο σκόπευτρο και μεταφέρουν περισσότερο οπλισμό.η ισχυς θα ελεγα ειναι καλη με το 125 η ακτινα δεν ξερω... Ως γνωστον το αρμα ειναι πρωτα ισχυς (καταστεπτικη ικανοτητα στην μεγαλυτερη ακτινα), ικανοτητα εγκλωβισμου στοχων (βλεπω πρωτος-σκοτωνω πρωτος) αρα αν το λεο εγκλωβιζει εκτελει απο τα 6χιλ ειναι κορυφαιο.

Και άλλα θα μπορούσα να πώ αλλά έχουν και μειονεκτήματα.μειονεκτηματα εχουν ολα αρα δεν παρχει παννακεια. Το δογμα αλλαζει και οι δυτικοι το οδηγουν (οι αμερικανοι δηλ. Οι μονοι που κανουν πολεμο τα τελευταια 20 χρονια).

ηταν ομως μια καλη αρχη κοκκινοκατουρε.ΕικόναΕικόνα
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Δημοσίευση από TOPOL-M »

αιαντωφ έγραψε:
TOPOL-M έγραψε:Ουδείς τέλειως... Φυσικά και έχουν μειονεκτήματα.αν εχουν λεει.

Ενώ η τιμή που κλείσαμε (στα ΤΟΜΑ) δεν είναι η πραγματική.δηλαδη;Δηλαδή μας έβαλαν ένα 30% για πλάκα για τους παρακάτω λόγους

Είναι φουσκωμένη λόγω ενεργειακών, Αιγαίου και Κυπριακού. Νομίζω το αντιλαμβάνεται και ο πλέον αφελής.ααα! Χειροτερα απο οτι περιμενα.Γιατί ρε; Δεν σε στηρίζουν πιο πολύ απ τους "συμμάχους
"

Ακόμα και έτσι όμως δεν είναι ακριβότερα των δυτικών.τα δυτικα ειναι απαγορευτικα, δεν μου λεει τιποτα.Ελα που δεν σου λέει...

Για τα BMP3 οι αδυναμίες έχουν ειπωθεί.αλλα μυαλο δεν βαζουμε.Ελπίζουμε κάποια να διορθωθούν μέχρι την δευτέρα παρουσία που θα έρθουν!

Μια καλύτερη θωράκιση χρειάζονται τα ΤΟΜΑ και έναν ισχυρότερο κινητήρα που υπάρχει αλλά δεν ξέρω αν θα τον έχουν τα HEL.και θα παει 5,7 δισ. Ελα εμπαθή.

Για τα t-90 μειονεκτούν σε ισχύ πυρός σε σχέση με το 2α6 ενώ τα Τελευταία έχουν καλύτερο σκόπευτρο και μεταφέρουν περισσότερο οπλισμό.η ισχυς θα ελεγα ειναι καλη με το 125 η ακτινα δεν ξερω... (είναι πίσω σε ακτίνα standar) Ως γνωστον το αρμα ειναι πρωτα ισχυς (καταστεπτικη ικανοτητα στην μεγαλυτερη ακτινα), ικανοτητα εγκλωβισμου στοχων (βλεπω πρωτος-σκοτωνω πρωτος) αρα αν το λεο εγκλωβιζει εκτελει απο τα 6χιλ ειναι κορυφαιο.

Και άλλα θα μπορούσα να πώ αλλά έχουν και μειονεκτήματα.μειονεκτηματα εχουν ολα αρα δεν παρχει παννακεια. Το δογμα αλλαζει και οι δυτικοι το οδηγουν (οι αμερικανοι δηλ. Οι μονοι που κανουν πολεμο τα τελευταια 20 χρονια).Κάνουν πόλεμο σε φαντάσματα!Οι Ρώσοι δοκίμασαν τα T σε Αφγανιστάν και Τσετσενία. Μια χαρά απέδωσαν

ηταν ομως μια καλη αρχη κοκκινοκατουρε.ΕικόναΕικόνα
Τώρα μην αρχίσω τα μειονεκτήματα του Leo ρε δυτικόλαγνε γιατί η θωράκιση είναι χειρότερη και απ το xsara μου!Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TOPOL-M την Παρ Απρ 09, 2010 8:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
αιας

Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Δημοσίευση από αιας »

Τα τ72 παρουσιασαν στο αφγανισταν, ενα αξιολογοτατο αρμα, που οι ιδιοι φροντισαν να το κανουν ρεζιλι. Του φορτωσαν εξωτερικο κανιστρο καυσιμου λες και θα το εστελναν και αυτο στην πορτογαλια, φυσικα μετα τρεχαν να σβηνουν λαμπαδες/αρματα. Τσετσενια χρησιμοποιουν ακομα τα ιδια και παλιοτερα. Αλλο δογμα/αναγκες/στρατηγικη οι σοβιετορωσοι αλλο εμειςδυτικοι. Οταν λεει ο φιλος σας ειναι για επιθεση σκεφτεσαι κατι; Μικροτερη σιλουετα μεγεθος για πεδιαδες. Τεραστιους αριθμους, ικανοτητα αναπληρωσης απωλειων, ισχυρη δυναμη πυρος και οχι εργονομια προστασια αφου απο πισω ερχονται και αλλοι κτλ... Αν ειχαμε τους αριθμους των σοβιετικων θα ελεγα ναι βουρ επιθεση στην ανατολικη θρακη. Αν ειναι να κρατησουμε μετωπο και αντεπιθεση με το ιδιο αρμα/πληρωμα τοτε δυτικο.

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Δημοσίευση από TOPOL-M »

αιας έγραψε: Τα τ72 παρουσιασαν στο αφγανισταν, ενα αξιολογοτατο αρμα, που οι ιδιοι φροντισαν να το κανουν ρεζιλι. Του φορτωσαν εξωτερικο κανιστρο καυσιμου λες και θα το εστελναν και αυτο στην πορτογαλια, φυσικα μετα τρεχαν να σβηνουν λαμπαδες/αρματα. Τσετσενια χρησιμοποιουν ακομα τα ιδια και παλιοτερα. Αλλο δογμα/αναγκες/στρατηγικη οι σοβιετορωσοι αλλο εμειςδυτικοι. Οταν λεει ο φιλος σας ειναι για επιθεση σκεφτεσαι κατι; Μικροτερη σιλουετα μεγεθος για πεδιαδες. Τεραστιους αριθμους, ικανοτητα αναπληρωσης απωλειων, ισχυρη δυναμη πυρος και οχι εργονομια προστασια αφου απο πισω ερχονται και αλλοι κτλ... Αν ειχαμε τους αριθμους των σοβιετικων θα ελεγα ναι βουρ επιθεση στην ανατολικη θρακη. Αν ειναι να κρατησουμε μετωπο και αντεπιθεση με το ιδιο αρμα/πληρωμα τοτε δυτικο.

Κοίτα να δεις, το σκεπτικό σου είναι σωστό.

Οι άνθρωποι είχαν χάσει τον αριθμό. Ακόμα βρίσκουν παρατημενα σε δάση στο πουθενά 200 άρματα από,100 απο εκεί και παέι λέγοντας. Μιλάμε για τεράστιους αριθμούς.

Κατ αρχήν Τσετσενία κατέβηκαν με Τ-80 κυρίως αλλά και 72. Και μιλάμε για εντελώς δύσβατα μέρη στον Καύκασο (Τι να κλ@@ει ο Έβρος σε τέτοιο πεδίο μάχης) οπότε πήραν μια καλή γεύση από τέτοιου είδους πολέμους. Π΄ρωτα είχαν πάρει βέβαια απ τα κατσάβραχα του Αφγανιστάν.

Αν θες την γνώμη μου ένας συνδυασμός (leo2a6 &T-90 αργότερα 95) θα ήταν ο ιδανικότερος.

2 τύπους δηλαδή (σε περίπτωση που καθηλωθούν λόγω γνωστών παιχνιδιών είτε τα μεν είτε τα δε) και το λοπου τα Αμερικανικα. Δηλ συνδυάζεις τέλεια άμυνα και γρήγορη αντεπίθεση (ο δρόμος για την πόλη είναι βατός!)

Και για να παίξουμε με ποσοστό θέλω 60% Ρώσικα και 40% Leo. Αν κάνεις την πρόσθεση στα μηδενικά των ? θα δεις μεγάλη διαφορά υπερ πούτιν (αλλά κυρίως υπερ Υπ. Οικονομικών)

Και κάτι ακόμα. Η προστασία του 90 είτε σε ενεργητικό είτε σε παθητικό επίπεδο είναι καλύτερη.(διαθέτει 3 ηλ/κά και παλμικά συστήματα προστασίας)

Πάμε βουρ αδερφέ να φάμε τους τουρκαλάδες.

Οταν μπει σε παραγωγη το 95 θα κλάψουν μανούλες. Αν οι Γερμανοί στα επόμενα 2 χρόνια δεν έχουν απαντήσει θα μείνουν πολύ πίσω!

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Ελληνικό αρματικό δυναμικό

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Δες και τι δήλωσε Ρώσος Εκπρόσωπος από βλήματα που έφαγε ένα T-90 στο Νταγκεστάν

According to Moscow Defense Brief ,one T-90 was hit by seven RPG anti-tank rockets but remained in action.Εικόνα The journal concludes that with regular equipment T-90A seems to be the best protected Russian tank,especially if Shtora and Arena defensive protection systems are integrated in it.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες