Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Καλύτερη μονάδα ελ΄΄ηνικών ειδικών δυνάμεων

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Ιούλ 14, 2018 5:12 pm

Λ.Ο.Κ
142
21%
ΛΟΚ - ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΕΣ
72
11%
Δ.Υ.Κ
163
24%
Ε.Τ.Α
77
11%
ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ
133
20%
ΑΜΦΙΒΙΟΙ ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΙΣ
83
12%
 
Σύνολο ψήφων: 670

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Jrhellas »

Ε. Τ. Α. Μακράν!Εικόνα
"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
m15a4c.q.b
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 2:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από m15a4c.q.b »

Συμφωνω ε. Τ. Α ειναι πολυ μπροστα και αυτο γιατι απαιτειται μεγαλη πειρα σε αλματα και συνεπως πολλα χρονια στις ε. Δ στο ε. Τ. Α δν παει οποιος και οποιος...
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

m15a4c.q.b έγραψε:Συμφωνω ε. Τ. Α ειναι πολυ μπροστα και αυτο γιατι απαιτειται μεγαλη πειρα σε αλματα και συνεπως πολλα χρονια στις ε. Δ στο ε. Τ. Α δν παει οποιος και οποιος...


Τα επιχειρησιακά άλματα που κανει το ΕΤΑ έτσι κι αλλιως ειναι τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας-οποτε και 100 αλματα στατικου ιμαντα να εχει καποιος δεν του προσφερει κατι σε ενα αλμα ΗΑΗΟ για παραδειγμα πλην ισως της καλυτερης ψυχολογιας...
Anonymous

Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Anonymous »

Crossmax έγραψε:... !
Μάγκες την πιο σκληρή εκπαίδευση την περνάει η Μ. Υ. Κ.

Μην κοροιδευόμαστε. Εχω ζήσει 2 σχολεία εκεί. Μιλάμε για πολύ γυμναστική. Μέρα νύχτα. Ρίψεις από c-130 στον σκαραμαγκά από πολύ χαμηλά, βάρκες μερα νύχτα, πνιγμούς στην ολυμπιακή πισίνα, ατελειώτω τρέξιμο στο Παλάσκα με την βάρκα στο κεφάλι. Η πλάκα είναι ότι μόλις αρχίζει το σχολείο ολοι ειναι μπουνταλάδες. Οταν τελείωνει Όσοι μένουν Είναι΄φέτες στην κυριολεξία χωρίς καν γυμναστήριο κτλ. Θυμάμαι 1 χρονιά από 70 άτομα τελείωσαν 6! Και διαβολοβδομάδα άλλη πίκρα. Αν και θεωρώ χειρότερο το σχολείο.

Στην πισίνα τους (ολυμπιακών διαστάσεων) Τους πέταγαν με ζουρλομανδύα να κάνουν 200 φορες την πισίνα μόνο με΄πόδια (1 φορά πηγαινε έλα.) Και πολλά άλλα.

Πρώτα Ο. Υ. Κ και μετά Ε. Τ. Α. Και αμφίβιοι

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Jrhellas »

Sniper αν επιτρεπεται τι εννοεις λεγοντας "εχω ζησει 2 σχολεια εκει"; Σε ευχαριστω!

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

sniper έγραψε:
Crossmax έγραψε:... !
Μάγκες την πιο σκληρή εκπαίδευση την περνάει η Μ. Υ. Κ.

Μην κοροιδευόμαστε. Εχω ζήσει 2 σχολεία εκεί. Μιλάμε για πολύ γυμναστική. Μέρα νύχτα. Ρίψεις από c-130 στον σκαραμαγκά από πολύ χαμηλά, βάρκες μερα νύχτα, πνιγμούς στην ολυμπιακή πισίνα, ατελειώτω τρέξιμο στο Παλάσκα με την βάρκα στο κεφάλι. Η πλάκα είναι ότι μόλις αρχίζει το σχολείο ολοι ειναι μπουνταλάδες. Οταν τελείωνει Όσοι μένουν Είναι΄φέτες στην κυριολεξία χωρίς καν γυμναστήριο κτλ. Θυμάμαι 1 χρονιά από 70 άτομα τελείωσαν 6! Και διαβολοβδομάδα άλλη πίκρα. Αν και θεωρώ χειρότερο το σχολείο.

Στην πισίνα τους (ολυμπιακών διαστάσεων) Τους πέταγαν με ζουρλομανδύα να κάνουν 200 φορες την πισίνα μόνο με΄πόδια (1 φορά πηγαινε έλα.) Και πολλά άλλα.

Πρώτα Ο. Υ. Κ και μετά Ε. Τ. Α. Και αμφίβιοι



...kai οταν λες πτωσεις απο το C απο πολυ χαμηλα τι ακριβως εννοεις; Θα γνωριζεις προφανως οτι στο σχολειο της ΜΥΚ δεν προβλεπονται... Αλματα παρα μονο η προβλεπομενη συντηρηση του προσωπικου που εχει φυσικα ολοκληρωσει το σχολειο και το ΣΒΕΑ ενω το ελαχιστο οριο πτωσης ειναι τα 350 μετρα (1000 ποδια περιπου) -αυτο εννοεις χαμηλα;
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Jrhellas »

Sniper o Nicolas εχει δικιο! Ειλικρινα και χωρις καμια διαθεση αμφισβητησης η ακομα περισσοτερο ειρωνιας νομιζω οτι στο θεμα "χαμηλα αλματα απο C στον Σκαραμαγκα" εχεις λιγο μπερδευτει! Κατι δεν λες καλα!

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Anonymous

Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Anonymous »

Jrhellas έγραψε:Sniper o Nicolas εχει δικιο! Ειλικρινα και χωρις καμια διαθεση αμφισβητησης η ακομα περισσοτερο ειρωνιας νομιζω οτι στο θεμα "χαμηλα αλματα απο C στον Σκαραμαγκα" εχει λιγο μπερδευτει! Κατι δεν λες καλα!

Oχι για να μην παρεξηγηθώ για 350-400 μέτρα απ ότι λέγανε. Και φυσικά είχε τελειωσει το σχολείο 6 μήνες ήταν τότε. Απλά δεν το διευκρίνισα. Νομίζω ότι ακόμα και οι αξ/κοί του στρατού παραδέχονται την Μ. Υ. Κ ως την επίλεκτη ε. Δ. Αλλωστε η επιλογή στην Μ. Υ. Κ. Γίνεται και από άτομα του στρατού ξηράς και των άλλων ειδικών δυνάμεων. Θυμάμαι τότε είχαν έρθει πολλά παιδιά από Μ. Πεύκο.

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Jrhellas »

sniper έγραψε:
Jrhellas έγραψε:Sniper o Nicolas εχει δικιο! Ειλικρινα και χωρις καμια διαθεση αμφισβητησης η ακομα περισσοτερο ειρωνιας νομιζω οτι στο θεμα "χαμηλα αλματα απο C στον Σκαραμαγκα" εχει λιγο μπερδευτει! Κατι δεν λες καλα!

Oχι για να μην παρεξηγηθώ για 350-400 μέτρα απ ότι λέγανε. Και φυσικά είχε τελειωσει το σχολείο 6 μήνες ήταν τότε. Απλά δεν το διευκρίνισα. Νομίζω ότι ακόμα και οι αξ/κοί του στρατού παραδέχονται την Μ. Υ. Κ ως την επίλεκτη ε. Δ. Αλλωστε η επιλογή στην Μ. Υ. Κ. Γίνεται και από άτομα του στρατού ξηράς και των άλλων ειδικών δυνάμεων. Θυμάμαι τότε είχαν έρθει πολλά παιδιά από Μ. Πεύκο.

Μαλιστα!

Και τα δυο σχολεια που "εζησες" εκει τι ειναι;

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
TheFasm4
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 12:56 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από TheFasm4 »

Χαιρετώ και εγώ το σώμα του ΦΟΡΟΥΜ μιας και είναι το πρώτο μου ποστ. Ονομάζομαι Αλέξανδρος, είμαι 17 χρόνων Και είμαι από την Κρήτη.

Του χρόνουν τελειώνω το σχεδόν δυστυχώς άχρηστο σχολείο και μπαίνω στην αγορά εργασίας. Οι ένοπλες δυνάμεις είναι μονόδρομος για εμένα μιας και δεν θα ήθελα να περάσω την ζωή μου σε ένα γραφείο με ενα καραγκιόζη από πάνω μου να μου λέει τι να κάνω. Τουλάχιστον στο στρατό θα ξέρω ότι το διάλεξα εγώ.

Η βασική μου επιλογή ήταν η SAS (Special Air Services) αλλά μιας και δεν είμαι Βρετανός, δεν έχω πρόσβαση εκεί. Τώρα σκέφτομαι για Λεγεώνα των Ξένων ή καποια ελιτ μονάδα των ελληνικών Εν. Δυν.

Ο πατέρας μου με πιέζει να μπω Ευελπίδων μιας και ειναι πρώην καταδρομέας (Κύπρος 74') λέγοντας μου οτι το ναυτικό είναι "μοδιστρούλες". Εγώ έχω άλλη γνώμη βέβαια αλλά και ο ΛΟΚ είναι μέσα στις επιλογές μου.

Για ΔΥΚ, πρέπει να παω ΣΝΔ;

Ο ΛΟΚ έχει τμήμα καταστροφών;

Η μεγάλη μου αγάπη είναι τα εκρηκτικά αφού δεν ταράζομαι έυκολα, αλλά και με τα τυφέκια δεν έχω πρόβληματα.

Θα μπορέσω να κάνω κάτι που μου αρέσει στον ελληνικό στρατό;

(Όχι γραφειοδουλειά, να Έχει να κάνει με εκρηκτικές ύλες.)

Edit: Συγνώμη για το ίσως άκυρο των ερωτήσεων αλλά δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα τα θέματα του ελληνικου στρατού αφού πήγαινα για εξωτερικό.

Ευχαριστώ.

Mobius
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 11:50 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Mobius »

Για ΔΥΚ μονο σαν εποπ. Στα ΛΟΚ δεν νομιζω να εχει τμημα καταστροφων αλλα υπαρχει η Ειδικοτητα του καταστροφεα.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από Nassos »

Για υποβρύχιες καταστροφές αναγκαστηκά και μόνο στα ΟΥΚ, που μόνο "μοδιστρούλες" δεν είναι. Εκτός και αν θές να πας σαν ΕΠΟΠ στα ΛΟΚ, να περάσεις Σχολείο Δυτών Μάχης και μετά Σχολείο ΟΥΚ.
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

TheFasm4 έγραψε:Χαιρετώ και εγώ το σώμα του ΦΟΡΟΥΜ μιας και είναι το πρώτο μου ποστ. Ονομάζομαι Αλέξανδρος, είμαι 17 χρόνων Και είμαι από την Κρήτη.

Του χρόνουν τελειώνω το σχεδόν δυστυχώς άχρηστο σχολείο και μπαίνω στην αγορά εργασίας. Οι ένοπλες δυνάμεις είναι μονόδρομος για εμένα μιας και δεν θα ήθελα να περάσω την ζωή μου σε ένα γραφείο με ενα καραγκιόζη από πάνω μου να μου λέει τι να κάνω. Τουλάχιστον στο στρατό θα ξέρω ότι το διάλεξα εγώ.

Η βασική μου επιλογή ήταν η SAS (Special Air Services) αλλά μιας και δεν είμαι Βρετανός, δεν έχω πρόσβαση εκεί. Τώρα σκέφτομαι για Λεγεώνα των Ξένων ή καποια ελιτ μονάδα των ελληνικών Εν. Δυν.

Ο πατέρας μου με πιέζει να μπω Ευελπίδων μιας και ειναι πρώην καταδρομέας (Κύπρος 74') λέγοντας μου οτι το ναυτικό είναι "μοδιστρούλες". Εγώ έχω άλλη γνώμη βέβαια αλλά και ο ΛΟΚ είναι μέσα στις επιλογές μου.

Για ΔΥΚ, πρέπει να παω ΣΝΔ;

Ο ΛΟΚ έχει τμήμα καταστροφών;

Η μεγάλη μου αγάπη είναι τα εκρηκτικά αφού δεν ταράζομαι έυκολα, αλλά και με τα τυφέκια δεν έχω πρόβληματα.

Θα μπορέσω να κάνω κάτι που μου αρέσει στον ελληνικό στρατό;

(Όχι γραφειοδουλειά, να Έχει να κάνει με εκρηκτικές ύλες.)

Edit: Συγνώμη για το ίσως άκυρο των ερωτήσεων αλλά δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα τα θέματα του ελληνικου στρατού αφού πήγαινα για εξωτερικό.

Ευχαριστώ.



Και γω καπως ετσι τα είχα σκεφτει πριν μπω στρατο αλλα οταν μπηκα κατάλαβα οτι στα λόγια ειναι όλα εύκολα...
ΔΥΚ,SAS, και οτι αλλο είπες χρειάζεται μια μίκρηΕικόνα διαδικασία σταδίων εκπέδευσης για να μπεις.
Παντως ευχομαι να τα καταφέρεις ολα.
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη μονάδα Ελληνικών Ειδικών Δυνάμεων

Δημοσίευση από D.Y.K »

TheFasm4 έγραψε:Χαιρετώ και εγώ το σώμα του ΦΟΡΟΥΜ μιας και είναι το πρώτο μου ποστ. Ονομάζομαι Αλέξανδρος, είμαι 17 χρόνων Και είμαι από την Κρήτη.

Του χρόνουν τελειώνω το σχεδόν δυστυχώς άχρηστο σχολείο και μπαίνω στην αγορά εργασίας. Οι ένοπλες δυνάμεις είναι μονόδρομος για εμένα μιας και δεν θα ήθελα να περάσω την ζωή μου σε ένα γραφείο με ενα καραγκιόζη από πάνω μου να μου λέει τι να κάνω. Τουλάχιστον στο στρατό θα ξέρω ότι το διάλεξα εγώ.

Η βασική μου επιλογή ήταν η SAS (Special Air Services) αλλά μιας και δεν είμαι Βρετανός, δεν έχω πρόσβαση εκεί. Τώρα σκέφτομαι για Λεγεώνα των Ξένων ή καποια ελιτ μονάδα των ελληνικών Εν. Δυν.

Ο πατέρας μου με πιέζει να μπω Ευελπίδων μιας και ειναι πρώην καταδρομέας (Κύπρος 74') λέγοντας μου οτι το ναυτικό είναι "μοδιστρούλες". Εγώ έχω άλλη γνώμη βέβαια αλλά και ο ΛΟΚ είναι μέσα στις επιλογές μου.

Για ΔΥΚ, πρέπει να παω ΣΝΔ;

Ο ΛΟΚ έχει τμήμα καταστροφών;

Η μεγάλη μου αγάπη είναι τα εκρηκτικά αφού δεν ταράζομαι έυκολα, αλλά και με τα τυφέκια δεν έχω πρόβληματα.

Θα μπορέσω να κάνω κάτι που μου αρέσει στον ελληνικό στρατό;

(Όχι γραφειοδουλειά, να Έχει να κάνει με εκρηκτικές ύλες.)

Edit: Συγνώμη για το ίσως άκυρο των ερωτήσεων αλλά δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα τα θέματα του ελληνικου στρατού αφού πήγαινα για εξωτερικό.

Ευχαριστώ.



Θα γινω για αλλη μια φορα κοινοτυπος και κλασσικος λεγοντας σου να πας πρωτα να κανεις το φανταριλικι σου αγορινα μου και μετα βλεπεις το τρι θελεις να ακολουθησεις.

Αλλωστε εισαι πολυ μικρος ακομη!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες