ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από GeoCommand »

Ναι εξόδους εχεις.Σαν 1ετης Παρασκευή-Κυριακή

Μετά και Τετάρτη

Βέβαια θα εχεις και υπηρεσίες

Και ναι λοιπον Χριστουγεννα/Πάσχα έχει διακοπές.

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Άβαταρ μέλους
ufc
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 9:17 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από ufc »

GeoCommand έγραψε:Ναι εξόδους εχεις.Σαν 1ετης Παρασκευή-Κυριακή

Μετά και Τετάρτη

Βέβαια θα εχεις και υπηρεσίες

Και ναι λοιπον Χριστουγεννα/Πάσχα έχει διακοπές.



οσο ανεβαινεις και ταξη περνεις και παραπανω εξοδους;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από D.Y.K »

ερινα έγραψε:Καλησπερα, ειμαι τελειοφητη γ λυκειου και στοχευω για νοσηλευτικη, ειμαι σε διλλημα να δηλωσω τη ΣΑΝ η οχι, κατανοω ολα τα θετικα που προσφερει, ιδιως μετα την τετραετη εκπαιδευση αλλα αυτο που με ανησυχει ειναι η διαβιωση στη σχολη αυτα τα 4 χρονια. Καθε ποτε ειναι οι εξοδοι, ειναι τοσο πιεστικα οσο ακουγεται, γιατι δεν θελω να φτασω σε ενα σημειο που να περιμενω καθε μερα να τελεωσει η πανεπιστημιακη μου φοιτηση και τελικα τα 4 χρονια να καταληξουν ενα μαρτυριο. Επισης εχω το δικαιωμα να πηγαινω διακοπες πχ τα χριστουγεννα η το καλοκαιρι η ακομα και τοτε εισαι εσωκλειστος;


Πέραν των πληροφοριών που σου δόθηκαν από τους κυρίους παραπάνω, θεωρώ την ΣΑΝ ως την ιδανική σχολή για μία κοπέλα με τις ιδανικότερες συνθήκες τόσο κατά τη διάρκεια των σπουδών σου μέσα στη σχολή, όσο και στη μετέπειτα επαγγελματική σου σταδιοδρομία και εξέλιξη στο στράτευμα.

Σκέψου μόνο, ότι όταν τα παιδιά της ηλικίας σου θα "ψάχνονται" στην αγορά εργασίας ή θα είναι ακόμη "ζαλισμένα" από τη "μέθη" της φοιτητοζωής, εσύ θα έχεις ήδη λύσει το βιοποριστικό σου πρόβλημα με αξιοπρεπή μισθό, εξέλιξη και ασφάλεια.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι να δώσεις βάση στα μαθήματά σου και αν συγκεντρώσεις τα απαιτούμενα μόρια, να την δηλώσεις ως πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό σου, χωρίς δεύτερη σκέψη.

Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από GeoCommand »

Όχι , στάνταρ είναι.Π-Σ-Κ

Και 2ο έτος και μετά +Τετάρτη

Εκτός αν φας καμία στέρηση

Ή κάτι έκτακτο σαν τώρα που οι σπουδαστές μένουν εσωκλειστοι

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από GeoCommand »

D.Y.K. η καλύτερη απάντηση
Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Ανώνυμος

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Ανώνυμος »

Καλησπέρα,Θα ήθελα να ρωτήσω... Τι ακριβώς περιλαμβάνει η βασική στρατιωτική εκπαίδευση της ΣΑΝ;

Σας ευχαριστώ πολύ.

anna

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από anna »

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περπτωση να γινει εισαγωγη στη σχολη αξιωματικων νηλευτικης (ΣΑΝ) αφου παρουμε πτυχιο νοσηλευτικης απο το πανεπιστημιο.
George giag
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 11, 2021 6:48 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από George giag »

Θα ήθελα να ρωτήσω την συμπεριφορά και την στάση γενικά που έχουν οι στρατιωτικοί προς τους άντρες νοσηλευτές. Αν μπορείτε να μου απαντήσετε από εμπειρία γιατί έχω ακούσει πολλά. Ευχαριστώ οποίος απάντηση.
Ανώνυμος

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Ανώνυμος »

Καλησπέρα,Είμαι απόφοιτος Λυκείου και στόχος μου ήταν ΣΣΑΣ Ιατρική. Λόγω συγκεκριμένων συγκυριών δεν κατάφερα να συγκεντρώσω τα κατάλληλα μόρια και έτσι πέρασα στην ΣΑΝ με ειδική κατηγορία (τη δεύτερη στρατιωτική σχολή που είχα δηλώσει). Η νοσηλευτική είναι πράγματι ενδιαφέρουσα και συνάδει, μερικώς, στο ακαδημαϊκό τομέα με την ιατρική ενώ ο στρατός είναι το σίγουρο και σταθερό.

Ωστόσο, στόχος μου από πιτσιρικάς ήταν η παιδιατρική και φοβάμαι πως και να θέλω να δώσω μια ευκαιρία στη ΣΑΝ θα την έχω απωθημένη την Ιατρική.

Τί θα προτείνατε σε έναν γνωστό σας;

Να ξαναπροσπαθήσει με μεγάλη ανασφάλεια για το αποτέλεσμα χάνοντας την ΣΑΝ ή να μπει στην ΣΑΝ και να προχωρήσει με άλλον τρόπο στην Ιατρική όπως κατακτήριες; Ποιός δρόμος είναι πιο εύλογος; Αν γνωρίζετε άλλες διεξόδους είμαι όλος αυτιά!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

M.P.

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από M.P. »

Πόσα μόρια έχεις; Δοκίμασε να κάνεις 10% το 2023 και το 2024. Στον στρατό δεν υφίστανται κατατακτήριες (πχ από ΣΑΝ στην ΣΣΑΣ). Εάν θέλεις με το πτυχίο απ' την ΣΑΝ (επειδή θα σπουδάζεις στο ΕΚΠΑ) ενδεχομένως να μπορείς να δώσεις κατατακτήριες σε μια πολιτική σχολή ιατρικής. Παρόλα αυτά δεν ξέρω κατά πόσο θα καταφέρεις να τελειώσεις κάποια σχολή ιατρικής λόγω του ότι θα εργάζεσαι παράλληλα σε ένα αρκετά απαιτητικό και κουραστικό περιβάλλον. Επίσης νομίζω η Ιατρική έχει πολλά εργαστήρια στα οποία ενδεχομένως να μην μπορείς να πηγαίνεις ειδικά εάν περάσεις σε ιατρική άλλης πόλης από αυτήν που θα δουλεύεις. Εάν θέλεις οπωσδήποτε στρατό σου προτείνω το 10%, Απ'την άποψη του μην πας για τα πολλά και χάσεις και τα λίγα. Το περιβάλλον και στην ΣΣΑΣ και στην ΣΑΝ όπως αντιλαμβάνομαι από παιδιά που ξέρω απ' την σχολή, εκτός του απαιτητικού διαβάσματος κατά τ'άλλα είναι αρκετά χαλαρότερο από οποιαδήποτε άλλη στρατιωτική σχολή. Εάν παρόλα αυτά αυτό που σε καίει είναι απαραίτητα η ιατρική και θεωρείς ότι δεν θα αντέξεις ΣΑΝ, φύγε τότε επικαλούμενος λόγους υγείας για να πιάσεις το επόμενο πολιτικό πανεπιστήμιο και πάλεψε το αλλιώς. Όποια και εάν είναι η απόφαση σου, σου εύχομαι να είναι το καλύτερο για σένα και να νιώθεις καλά εσύ με αυτό! Καλή τύχη! Π
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από georgekir »

Καλησπερα και χρονια πολλα. Αρχικα να σου πω συγχαρητηρια για την επιδοση σου καθως και για την εισαγωγη σου στη ΣΑΝ. Τωρα για να απαντησω στην ερωτηση σου προσωπικα προτεινω να "δοκιμασεις" την ΣΑΝ, ωστε να δεις πως ειναι το στρατιωτικο κλιμα και η στρατιωτικη ζωη. Ποτε δεν ξερεις μπορει να μπεις και να μη σου αρεσει το ολο κλιμα, να ειναι διαφορετικο απο οτι φανταζεσαι και εν τελει να κατασταλαξεις σε καποια αλλη πολιτικη σχολη ιατρικης η νοσηλευτικης πλην των τμηματων της ΣΣΑΣ και της ΣΑΝ. Επισης ποτε δεν ξερεις αν θα εχεις το κουραγιο να ξαναπροσπαθησεις ακομα μια φορα. Το να δινει κανεις δευτερη φορα πανελληνιες δεν ειναι κατι το ευκολο, εγω εδωσα φετος ξανα και ειλικρινα ειχα σκεφτει παρα πολλες φορες να τα παρατησω παρολο που εν τελει δεν το εκανα. Συνοψιζοντας λοιπον θα σου ελεγα να παρουσιαστεις τον σεπτεμβρη κανονικα στη ΣΑΝ που οπως προειπες εχει και τη "σιγουρια" του στρατου, να παρεις μια γευση απο τον τομεα υγειας και τη στρατιωτικη ζωη και στη συνεχεια εφοσον ακομα το επιθυμεις να δωσεις κατατακτηριες ωστε να κυνηγησεις το τμημα ιατρικης της ΣΣΑΣ. Ελπιζω να σε βοηθησα. Σε καμια περιπτωση δεν λεω να ακουσεις τις συμβουλες καποιου ακυρου σε ενα φορουμ, αλλα καλο θα ηταν να αποκομισεις καποια απο οσα σου ειπα και να αποφασισεις αναλογα. Οτι και να αποφασισεις ομως, ευχομαι ολοψυχα να σε κανει χαρουμενο. Και παλι λοιπον χρονια πολλα, καλο υπολοιπο καλοκαιριου και καλη σταδιοδρομια στη ζωη σου.
M.P.

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από M.P. »

Επαναλαμβάνω, ΔΕΝ είναι δυνατή η εισαγωγή στην ΣΣΑΣ μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων. Η εισαγωγή στις στρατιωτικές σχολές γίνεται ΜΟΝΟ μέσω πανελληνίων.
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από georgekir »

Συγγνωμη νομιζα οτι ισχυε οπως απο ΣΜΥ σε ΣΣΕ, ευχαριστω για τη διορθωση
Anastasis1900
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:29 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Anastasis1900 »

Προσωπικά θεωρώ τελείως λανθασμένο το σκεπτικό "μπαίνω σε μια σχολή που δεν μου αρέσει και μετά θα δώσω κατατακτήριες". Η μισή Ελλάδα θέλει να δώσει και μόνο ένα μικρό ποσοστό περνάει (αφού κάνει πανάκριβα φροντιστήρια). Για μένα η ΣΑΝ είναι η καλύτερη επιλογή σε ότι αφορά τα λοιπά επαγγέλματα υγείας, σε σχέση με τις πολιτικές σχολές. Τελειώνεις το ΕΚΠΑ, ορκίζεσαι Ανθλγος και το βασικότερο όνειρο του μέσου νεοέλληνα "μονιμότητα στο δημόσιο", χωρίς πολλές μεταθέσεις σε σχέση με άλλους αξιωματικούς. Βέβαια, η νοσηλευτική είναι απαιτητικό επάγγελμα. Αα, και μην ακούτε τους μπαρμπάδες και τις θειάδες σας για πάπιες, σεντόνια κλπ luben, που γεμίζουν κόμπλεξ τα νέα παιδιά. Έχω φίλη που έλεγε τα ίδια ακριβώς με εσένα από ΣΑΝ... Όταν όμως τελείωσε και άρχιζε να πέφτει ο μισθός στην τσέπη. Άλλαξε ρότα... Βέβαια, δεν είναι μόνο τα λεφτά το ζητούμενο...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anastasis1900 την Δευ Αύγ 15, 2022 3:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
M.P.

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από M.P. »

Ειδικά εάν από ΣΑΝ πας Πολεμικό Ναυτικό και σε στείλουν σε πλοίο κάνεις ζωή χαρισάμενη και ο μισθός με τα πλεύσιμα πάει στα ύψη. Ότι κι αν σου πούμε όμως εμείς, η απόφαση είναι δικιά σου, οπότε άκου την καρδιά σου με την απαραίτητη δόση λογικής ώστε να μην βρεθείς στο τίποτα, και πράξε ανάλογα. Πάντως επειδή έχεις περάσει εκεί εάν αποφασίσεις ότι δεν την θες πήγαινε παρουσιάσου και προσπάθησε να σε κόψουν για λόγο υγείας (πες ξέρω 'γω ότι πονάει το πόδι σου συνέχεια και δεν μπορείς να βγάλεις ασκήσεις κτλ) ώστε να γραφτείς αυτόματα στο επόμενο πολιτικό τμήμα πανεπιστημίου που έπιανες, αλλιώς νομίζω χάνεις την χρονιά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες