ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ξενοφών
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 3:00 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Ξενοφών »

Θελω να ρωτησω για την σχολή αξιωματικών Νοσηλευτών (ΣΑΝ) ειναι υπαγεται στην ΣΣΑΣ; εαν οχι ειναι και αυτη θεσσαλονίκη και μετα εαν την τελειώσεις εχεις την δυνατότητα κατατακτηριων για το Ιατρικό ΣΣΑΣ;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από kallitexnis »

Ξενοφών έγραψε:Θελω να ρωτησω για την σχολή αξιωματικών Νοσηλευτών (ΣΑΝ) ειναι υπαγεται στην ΣΣΑΣ; ; εαν οχι ειναι και αυτη θεσσαλονίκη και μετα εαν την τελειώσεις εχεις την δυνατότητα κατατακτηριων για το Ιατρικό ΣΣΑΣ;
Είναι στην Αθήνα η ΣΑΝ και δεν έχει σχέση με τη ΣΣΑΣ. Έχει ηλικιακό όριο το 19 έτος ηλικίας η ΣΣΑΣ. Δεν ξέρω για τα στελέχη αν έχει όριο. Αλλά απ'τη στιγμή που ονομάζεσαι ΑΝΘ/ΓΟΣ από τη ΣΑΝ δεν νομίζω να δικαιούσαι την εισαγωγή σου στη ΣΣΑΣ ως απόφοιτος της ΣΑΝ.
Xalvas7
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 5:59 pm
Επάγγελμα: ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΣ
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Xalvas7 »

Ο αποφοιτις της σαν ειναι αξιωματικος η' υπαξιωματικοσ;
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Αγγελική »

Οι απόφοιτοι της ΣΑΝ βγαίνουν ανθυπολοχαγοί, σημαιοφόροι ή ανθυποσμηναγοί ανάλογα με το σώμα κατάταξής τους στο τέλος των σπουδών τους. Όπως προαναφέρθηκε η ΣΑΝ δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη ΣΣΑΣ, αλλά εάν υπάρχει κάποια ειδικότητα στη ΣΣΑΣ που σε ενδιαφέρει, π. Χ. Η οδοντιατρική, μπορείς μετά την αποφοίτησή σου να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις στην οδοντιατρική της περιοχής που έχεις πάρει μετάθεση και να σπουδάσεις εκεί πέρα μέχρι να πάρεις το πτυχίο σου, αρ΄κεί η περιοχή να έχει οδοντιατρική σχολή.

Στη ΣΣΑΣ δεν περνάς αλλά δεν έχει κανένα απολύτως νόημα μιας και δε σε συμφέρει αφού θα έχεις το μισθό σου, την υπηρεσία σου, το βαθμό σου και παράλληλα μπορείς και να σπουδάζεις απολαμβάνοντας κάποιων προνομίων. Άδειες κτλ. Εξάλλου ένα δεύτερο πανεπιστημιακό πτυχίο θα ανεβάσει κατά 30% το μισθό σου ακόμη.

billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από billaras »

Καλισπερα!
ενας φιλος μου εβγαλε 18500 στο 3ο πεδιο και σκεφτεται για κτηνιατρικο και οδοντιατρικο ΣΣΑΣ αλλα μου λεει δν περναει
εγω του ειπα για πλακα << Πηγαινε Σαν το πολυ πολυ να σ Πουνε αδερφη>>

περα απο την πλακα ομως απο περιεργεια ηθελα να μαθω τα καθηκοντα τοσο αποφοιτων ΣΑΝ οσο και κτηνιατρικου!

Στην ΣΑΝ κανεις οτι και στην πολιτικη νοσηλευτικη; Τα χαμαλικια;(αλλαζεις παπιες και Σκατοδουλειες)
επισης αυτο που ειπα ισχυει; Τους κραζουν;

Στο κτηνιατρικο... Τι κανεις; Εξεταζεις τα λιγοστα αλογομουλαρα του στρατου;
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από roverr24 »

Καλησπερα, ειναι η πρωτη μου απαντηση στο φορουμ και θα ηθελα να σας χαιρετισω ολους, ειμαι αξιωματικος του πολεμικου ναυτικου προερχομενος απο τη σχολη ναυτικων δοκιμων-μηχανικοι, ειμαι 25 ετων και αυτο το διαστημα ειμαι μηχανικος σε φρεγατα και παραλληλα με μεταπτυχιακο στη ναυπηγικη στο ΕΜ πολυτεχνειο περναω και σχολειο ηλεκτρονικου πολεμου, αυτα τα λιγα για μενα Τωρα για να ερθω στο προκειμενο και να απαντησω στο φιλο.

Η ΣΣΑΝ παλαιοτερα ειχε μονο γυναικες και μετα εισηλθαν και ανδρες στη σχολη, πριν 4 χρονια ανωτατοποιηθηκε πληρως και τα μαθηματα γινονται στο καποδιστριακο πανεπιστημιο Αθηνων και το πτυχιο ειναι ομοιο με των πολιτων νοσηλευτων, η σχολη ειναι ανωτατη και αυτο συνεπαγεται οτι οσοι την παρακολουθουν εμφυσυουν στη νοσηλευτικη επιστημη και οχι στις αλλαγες καθετηρων.

Επισης το κτηνιατρικο τμημα της ΣΣΑΣ εχει σκοπο τον ελεγχο των τροφιμων στο στρατο ταυτοχρονα κτηνιατροι και χημικοι μηχανικοι αξιωματικοι απο το σωμα υλικου πολεμου κανουν αυτη τη δουλεια, επισης ασχολουνται με την υγεια των στρατιωτικων σκυλων και των γερακιων της πολεμικης αεροποριας που εχουν ως σκοπο να φοβιζουν μικροτερα πουλια στις περιμετρους των αεροδρομιων για να μην εισερχονται αυτα και καταστρεφουν τους κινητηρες των μαχητικων στο κρισιμο σταδιο της απογειωσης

billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από billaras »

Ευχαριστω πολυ για την κατατοπιστικη σου απαντηση

(αργησε να απαντησει καποιος αλλα με ικανοποιεισε Εικόνα)
Anonymous

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας θα ηθελα φετος να δηλωσω την ΣΑΝ αλλα δεν γνωριζω τιποτα για αυτην την σχολη, διαβασα τα παραπανω σχολια αλλα θα ηθελα να μαθω κατι παραπανω οπως ποια ειναι τα καθηκοντα τους, διαβασα ποιο πανω οτι δεν γινονται αλλαγη καθετηρων κ αλλαγη παπιας απο τους αποφοιτους της ΣΑΝ αλλα απο το κατωτερο προσωπικο αυτο το ρωταω γιατι καποιος γνωστος μου, μου ειπε οτι τα κανουν κ αυτα, ακομη θα ηθελα να μαθουν ποιες ειναι οι μεταθεσεις τους δηλαδη μονο σε νοσοκομεια ή και σε στρατοπεδα και καθε ποτε εχουν μεταθεσεις. Καποιος ποιο πανω ειπε οτι τα μαθηματα γινονται στο καποδιστριακο εγω αυτο που ξερω ειναι οτι απο το 2005 πηγαινουν στο καποδιστρικο αλλα μονο για το πρωτο ετος. Αξιζει σαν σχολη επειδη δεν θελω να χαραμισω τα μορια μου για μια σχολη που θα αλλαζω καθετηρες θα ηθελα να με ενημερωσετε, ευχαριστω!
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από MGEN »

Dimitra έγραψε:Γεια σας θα ηθελα φετος να δηλωσω την ΣΑΝ αλλα δεν γνωριζω τιποτα για αυτην την σχολη, διαβασα τα παραπανω σχολια αλλα θα ηθελα να μαθω κατι παραπανω οπως ποια ειναι τα καθηκοντα τους, διαβασα ποιο πανω οτι δεν γινονται αλλαγη καθετηρων κ αλλαγη παπιας απο τους αποφοιτους της ΣΑΝ αλλα απο το κατωτερο προσωπικο αυτο το ρωταω γιατι καποιος γνωστος μου, μου ειπε οτι τα κανουν κ αυτα, ακομη θα ηθελα να μαθουν ποιες ειναι οι μεταθεσεις τους δηλαδη μονο σε νοσοκομεια ή και σε στρατοπεδα και καθε ποτε εχουν μεταθεσεις. Καποιος ποιο πανω ειπε οτι τα μαθηματα γινονται στο καποδιστριακο εγω αυτο που ξερω ειναι οτι απο το 2005 πηγαινουν στο καποδιστρικο αλλα μονο για το πρωτο ετος. Αξιζει σαν σχολη επειδη δεν θελω να χαραμισω τα μορια μου για μια σχολη που θα αλλαζω καθετηρες θα ηθελα να με ενημερωσετε, ευχαριστω!


Το πρώτο που θα πρέπει να εξετάσεις είναι αν σ' αρέσει ν' ασχοληθείς με επάγγελμα που κατά το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που θα το εξασκήσεις θα είσαι μέσα σε νοσοκομεία και στην εξυπηρέτηση αρρώστων. Υπάρχουν άνθρωποι που όταν επισκέπτονται νοσοκομεία και γενικά άρρωστους χαλάει η διάθεσή τους. Αν αποφασίσεις τελικά ότι αυτό το επάγγελμα σου ταιριάζει, είναι αλήθεια ότι για μια γυναίκα είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Είναι αλήθεια ότι η «λάντζα», δηλαδή η αλλαγή καθετήρων ή «πάπιας», γίνονται από το κατώτερο προσωπικό, τις απλές νοσοκόμες και υπαξιωματικούς νοσοκόμες, τώρα αν συμβεί να κάνεις εκτάκτως κάποια τέτοια αλλαγή δεν πειράζει, αυτά είναι μέσα στο επάγγελμα.

Τώρα, ως προς τις μεταθέσεις, αυτές είναι διαφορετικές για το Στρατό, το Ναυτικό και την Αεροπορία, επομένως θα εξαρτηθεί σε ποιον κλάδο θα τοποθετηθείς όταν αποφοιτήσεις. Ο στρατός έχει περισσότερες φρουρές, περισσότερα νοσοκομεία, άρα περισσότερες μεταθέσεις.

Είναι αλήθεια ότι για πρώτη φορά, το εκπαιδευτικό έτος 2005/2006, το 1ο έτος της Σχολής εκπαιδεύτηκε στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, τμήμα Νοσηλευτικής, πλην όμως, τώρα πλέον, εκπαιδεύονται εκεί όλα τα έτη, δηλαδή εκπαιδεύονται όπως οι άλλοι φοιτητές και έχουν τις ίδιες με αυτούς υποχρεώσεις.

Τέλος, η σχολή αξίζει πραγματικά και δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε κατά διάνοια με το Νοσηλευτικό Τμήμα του πανεπιστημίου, διότι από τη ΣΑΝ αποφοιτούν ως αξιωματικοί (ανθυπολοχαγοί, σημαιοφόροι, ανθυποσμηναγοί) και εξελίσσονται αποστρατευόμενοι μέχρι το βαθμό του υποστρατήγου, υποναυάρχου και υποπτεράρχου αντίστοιχα.

Σου εύχομαι σωστή απόφαση και καλή επιτυχία!

Anonymous

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα θα ηθελα αν σου ειναι ευκολο η αν γνωριζει καποιος να μου πει συγκεκριμενα τι κανουν δηλ. Μονο αιμα παιρνουν; Ρωταω γιατι οπως ειπα και πιο πανω ειναι μια υψηλοβαθμοι σχολη και δεν θα ηθελα να περασω και μετα να το μετανιωσω αν και σαν επαγγελμα μου αρεσει. Δεν λεω οτι εχουμε τις αρμοδιοτητες των ιατρων αλλα κανενας δεν ξερει να μου πει συγκεκριμενα κ εχω λιγο αγχωθει. Ξερω οτι εχει τα καλα του οτι μολις βγαινεις απο την σχολη εχεις κατευθειαν δουλεια αλλα θα ηθελα να μαθω και τα αρνητικα του εκτος απο το οτι να εισαι καθημερινα σε περιββαλον νοσοκομειου δεν ειναι οτι καλυτερο αν και ολα συνηθιζονται και τις μεταθεσεις που νομιζω οτι ειναι λιγες. Θα ηθελα να μου τυχει ο Στρατος ξηρας (αν και δεν ειναι στο χερι μου να παω εκει) για αυτο θα ηθελα να μαθω περισσοτερα πραγματα για αυτον.
Anonymous

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Anonymous »

Κατ αρχας η ΣΣΑΝ δινει μονο πιστοποιητικο φοιτησης και τιμητικη πλακετα πια, το πτυχιο ειναι κανονικα του πανεπιστημιου το οποιο στεγαζεται στην Παπαδιαμαντοπουλου στο Γουδι, οι νοσηλευτες απο ΑΕΙ εχουν και διοικητικα καθηκοντα, δηλαδη γινονται διευθυντες και διοικητες σε πτερυγες κλινικες και ασχολουνται και με το διοικητικο μερος της επιστημης της νοσηλευτικης, δε παιρνουν αιμα ουτε αλλαζουν παπιες και καθετηρες, ανατρεξε στην ιστοσελιδα της νοσηλευτικης σχολης κ θα δεις περιπου τι παιζει, απλα στο στρατο εχεις και εξτρα καθηκοντα πχ κινητα χειρουργια εκτστρατειας καμια φορα ασκησεις επιφυλακες κτλ
Anonymous

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Anonymous »

Λογω πατερα στρατιωτικου ειχα παει μια φορα στο 401 για κατι εξετασεις και εκει μου πηρε αιμα μια υπολοχαγος (ΣΑΝ) η οποια παλευε επι 10λεπτα και τελικα δεν μπορεσε λεγοντας μου οτι εχω λεπτες φλεβες στο τελος ηρθε μια ΕΠΟΠ και μου πηρε αιμα με την μια. Την ρωτησα την κοπελα τι εχει τελειωσει και μου ειπε ΤΕΙ νοσηλευτικη και τωρα ειναι ΕΠΟΠ, μου εκανε εντυπωση οτι η αλλη απο ΑΕΙ δεν μπορουσε ενω απο ΤΕΙ που ηταν η ΕΠΟΠ ηταν πολυ ανετη και μου εκανε αιμολυψια χωρις να καταλαβω τιποτα τοτε καταλαβα οτι η εκπεδευση τους ηταν ιδια μονο ο βαθμος τους θα αλλαζει. Δεν τους ηξερα τους ΕΠΟΠ ο πατερας μου μου εξηγησε τον θεσμο αυτο. Θελω να ασχοληθω με τον στρατο και την υγεια, θα ηθελα να παω ιατρικη (ΣΣΑΣ) αλλα μαλλον δεν την πιανω. Δευτερη επιλογη εχω την Νοσηλευτικη, οσους εχω ρωτηση μου εχουν πει οτι για γυναικα στον στρατο ειναι πολυ καλα αλλα σαν επιστημη δεν λεει και πολλα και δεν αξιζει την τοσο υψηλη βαση που εχει.
Anonymous

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Anonymous »

Είμαι απόφοιτη της ΣΑΝ. Δεν ξέρω ποια υπολοχαγός σου πήρε αίμα και ούτε παίζει ρόλο! Η αιμοληψία είναι καθαρά θέμα τεχνικής, εμπειρίας και τύχης! Το γεγονός ότι δεν σου πήρε αίμα η υπολοχαγός και σου πήρε η ΕΠΟΠ δεν την κάνει μη σωστή επαγγελματία! Όσο για τη σχολή και όσα γράφονται παραπάνω : Η νοσηλευτική είναι επιστήμη και τέχνη, δεν ξεχωρίζει ανώτερα και κατώτερα καθήκοντα (αλλάζω σεντόνια, πάπιες, καθαρίζω ηλικιωμένους). Σίγουρα κάποια στιγμή στη ζωή της η νοσηλεύτρια θα κάνει αυτές τις δουλέιές. Αν το θεωρείς υποτιμητικό ή αγγαρεία δεν θα σου πρότινα τη ΣΑΝ.
Anonymous

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Anonymous »

Μαρίνα έγραψε: Είμαι απόφοιτη της ΣΑΝ. Δεν ξέρω ποια υπολοχαγός σου πήρε αίμα και ούτε παίζει ρόλο! Η αιμοληψία είναι καθαρά θέμα τεχνικής, εμπειρίας και τύχης! Το γεγονός ότι δεν σου πήρε αίμα η υπολοχαγός και σου πήρε η ΕΠΟΠ δεν την κάνει μη σωστή επαγγελματία! Όσο για τη σχολή και όσα γράφονται παραπάνω : Η νοσηλευτική είναι επιστήμη και τέχνη, δεν ξεχωρίζει ανώτερα και κατώτερα καθήκοντα (αλλάζω σεντόνια, πάπιες, καθαρίζω ηλικιωμένους). Σίγουρα κάποια στιγμή στη ζωή της η νοσηλεύτρια θα κάνει αυτές τις δουλέιές. Αν το θεωρείς υποτιμητικό ή αγγαρεία δεν θα σου πρότινα τη ΣΑΝ.


Ευχαριστω που απαντησες, θα μπορουσες να μου πεις ακριβως τι κανετε γιατι με ενδιαφερει πολυ σαν επαγγελμα;
Anonymous

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Anonymous »

Η στρατιωτική σχολή βρίσκεται στο στρατόπεδο σακέττα στο βύρωνα και τα μαθήματα γίνονται στο ΕΚΠΑ στο τμήμα νοσηλευτικής στο γουδί. Τα μαθήματα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα. Το πρωί οι μαθητές πάνε στο πανεπιστήμιο και μετά το τέλος των μαθημάτων επιστρέφουν στη σχολή. Στη σχολή γίνεται και η στρατιωτική εκπαίδευση που περιλαμβάνει πορείες, παρελάσεις, υπηρεσίες (σκοπιά, περίπολα, κτιριοφυλακές), στρατιωτικά μαθήματα, θερινή διαβίωση κ. Α. Το πιο δύσκολο είναι ότι θα πρέπει να διαβάζεις για τα μαθήματα του πανεπιστημίου και να κάνεις και υπηρεσίες. Επίσης όπως και στις υπόλοιπες στρατιωτικές σχολές υπάρχουν οι αναφορές που συνεπάγονται τιμωρίες, που σημαίνει πως μπορεί το σαββατοκύριακο να μην είσαι εξοδούχος. Τώρα όσον αφορά το επάγγελμα της νοσηλεύτριας, οι ΣΑΝίτισσες κάνουν ότι και οι συνάδελφοι νοσηλευτές πολίτες με τη διαφορά πως έχουν περισσότερες ευθύνες. Όσο ανεβαίνουν οι βαθμοί μειώνονται και οι βάρδιες. Το ωράριο είναι κυκλικό (πρωί, απόγευμα, νύχτα) και σαν αξιωματικός νοσηλεύτρια μπορεί να χρειαστεί να κάνεις τα πάντα γιατί δεν είναι πλήρως καθορισμένα τα καθήκοντα μας. Βέβαια αυτό διαφέρει σε στρατό, ναυτικό και αεροπορία. Μέσα στα καθήκοντα της νοσηλεύτριας είναι η χορήγηση φαρμάκων, τοποθέτηση καθετήρων, αιμοληψία, λήψη ζωτικών σημείων κ. Α. Σίγουρα κάποια στιγμή θα χρειαστεί να καθαρίσει ηλικιωμένους, να αλλάξεις σεντόνια και να δίνεις πάπιες. Μεταθέσεις μπορείς και να μην παίρνεις. Για το στρατό που σε ενδιαφέρει οι κύριες μεταθέσεις είναι αθήνα και θεσσαλονίκη, αν και μπορείς και να μην πάρεις καθόλου και να είσαι μόνιμα αθήνα. Ελπίζω να βοήθησα! Καλή επιτυχία σε ότι και να κάνεις!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες