Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Aeroporos27
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 10:17 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Aeroporos27 »

Έχεις μερικά πολύ valid points. Ναι η κοινωνία μας έχει γαλουχήσει μέσα στην ετεροκανονικότητα, άρα το να βλέπουμε 2 άτομα του ίδιου φύλου να είναι μάζι δεν είναι εύκολο για κάποιους.
Δε πιστεύω στο δόγμα ''δε βγάζει πουθενά''... Κάθε άλλο. Ήδη μέσα σε 12 χρόνια από μηδέν χώρες φτάσαμε σε σχεδόν 50 χώρες παγκοσμίως να αναγνωρίζουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο νομικά ισότιμες τις ομόφυλες σχέσεις. Εμείς οι πιο ενεργοί στο θέμα της ισότητας και των δικαιωμάτων θέλουμε κυρίως εσάς τους στρέητ στο πλευρό μας σε αυτά τα τελικά βήματα που διανύουμε για να γράψουμε μαζί ιστορία.
Ξέρεις μίλησες για τον τζερτζελέ που έχει να γίνει στη κοινωνία αν ''μαθευτεί''.screw that! Δε ξέρω αν έχεις διαβάσει καθόλου τις προηγούμενες αναρτήσεις μου αλλά παρότι είμαι ένας Αξιωματικός της ΠΑ οι οικείοι μου (ακόμα και ο Διοικητής μου) γνωρίζουν για εμένα. Μάλιστα ήμουν ιδιαίτερα τυχερός ώστε να έχω ένα σύντροφο με τον οποίο κάναμε παράλληλα βήματα σε αυτό το ζήτημα (είμαστε συνομήλικοι) και αντιμετωπίσαμε και αντιμετωπίζουμε κάθε μέρα αυτές τις προκλήσεις.
Όταν στα 22 μου μίλησα στην οικογένεια μου το σκεπτικό μου ήταν ότι θέλω να γνωρίζουν ποιός πραγματικά είμαι. Βλέπεις αν είμαι αόρατος δίνω βήμα στην υποδαύλιση των πρακτικών ομοφοβίας. Ομολογώ ότι και εγώ και ο συντροφός μου δε τα βρήκαμε όλα ρόδινα, παλέψαμε με την άγνοια ακόμα και των γονιών μας. Αλλά σιγά σιγά και εφόσον εμείς κρατήσαμε σταθερή στάση, ψυχραιμία και προθυμία να εξηγούμε σε κάθε ευκαιρία ότι παραμένουμε οι ίδιοι άνθρωποι η άγνοια και ο φόβος μπροστά στο άγνωστο υποχώρησε. Μάλιστα το είδαμε και οι 2 μας στα σπιτικά μας αυτό. Τι μας λέει κάτι τέτοιο άραγε;
Kαθημερινά και στην εργασία μας και στην ευρύτερη κοινωνία αντιμετωπίζουμε σε διάφορους βαθμούς κάποιες εκφράσεις άγνοιας, προκατάληψης και ομοφοβίας. Ήδη η κοινή γνώμη στην Ελλάδα και ειδικά οι νεότεροι εμφανίζονται ολοένα και λιγότερο ομοφοβικοί. Με τη παρουσία μας και εμείς αλλά και χιλιάδες άλλοι νέοι που σιγά σιγά κάνουν coming out τόσο συχνά όσο ποτέ στην Ελληνική κοινωνία μπορούμε να σπάσουμε αυτές νοοτροπίες και τις ομοφοβικές αντιλήψεις. Θέλουμε όμως ως αρωγούς και συμπαραστάτες όλους εσάς. Είναι σημαντικό να δώσετε ευκαιρία να γνωρίσετε από κοντά νέους και νέες γκέι ώστε μαζί να αμβλύνουμε όλο αυτό το ατελείωτο στερεοτυπικό πανηγυράκι.
Ταυτόχρονα και ειδικά στην Ελλάδα επιμόρφωση χρειάζονται και οι ίδιοι οι γκέι. Είναι κάτι που διαπιστώνω πολύ συχνά καθώς ενεργοποιούμαι στον γκέι ακτιβισμό. Δυστυχώς μεγαλώνοντας σε μια τόσο ομοφοβική κοινωνία ακόμα και οι ίδιοι οι γκέι μπαίνουν στο τρυπάκι της αυτοαπαξίωσης με αποτέλεσμα την τραγική εσωτερικευμένη ομοφοβία η οποία έχει πραγματικά εξαιρετικά καταστροφικές επιπτώσεις για εκείνους που τη βιώνουν (πιστέψτε με το έχω δει από κοντά σε αρκετό κόσμο και μάλιστα ως μια ηλικία αφορούσε και εμένα τον ίδιο)
Απευθυνόμενος στους γκέι αναγνώστες μας να πω πως καταννοώ ότι δε θα είναι όλοι το ίδιοι τυχεροί όπως υπάρξαμε εγώ και ο σύντροφος μου σε ότι αφορά την αποδοχή από την οικογένεια. Αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο μηδενιστικά όπως πολλοί από εσάς μπορεί να φοβάστε. Υπάρχουν πλέον άνθρωποι εκεί έξω που θα σας αποδεχτούν και θα σας αγαπήσουν έτσι ακριβώς όπως είστε.
Έρχομαι λοιπόν στο προκείμενο ναι η κοινωνία θα φάει φρίκες,so what; Γι αυτό είμαστε εδώ εμείς, για να δείξουμε ότι μαζί μπορούμε να τα καταφέρουμε. Ούτε εγώ γεννήθηκα με εγχειρίδιο ''πως να είμαι ατσαλένιος απέναντι στην ομοφοβία'' αλλά σιγά σιγά έμαθα. Και νομίζω συνέχεια θα μαθαίνω. Προσωπικά νιώθω πολύ δυνατός γιατί έχω την υποστήριξη των ανθρώπων που πραγματικά μετράνε για τη ζωή μου και νομίζω πως πολλοί από εσάς θα βρούν τους ανάλογους. Όσοι δεν αντέχουν να τους κοιτάω κατάματα for who I am απλά τους κάνω πέρα. Αυτή την επιλογή την έχουμε όλοι.
Με λίγα λόγια λέω ναι οκ ας η κοινωνία φάει όσες φρίκες θέλει, αν είμαστε καλά εμείς με τον εαυτό μας και βρισκόμαστε σε ένα υποστηρικτικό περίγυρο τότε who cares; Με το να είμαστε ανοιχτοί και με αξιοπρέπει (... Συνεχίζεται... )
Aeroporos27
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 10:17 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Aeroporos27 »

(Συνέχεια)

Με το να είμαστε ανοιχτοί και με αξιοπρέπεια να διεκδικούμε τη ζωή μας αφήνουμε ένα ανεξήτιλο στίγμα στη κοινωνία και ταυτόχρονα δίνουμε ευκαιρία σε όλους να μας γνωρίσουν βαθειά προσωπικά ως ανθρώπους ώστε να δουν ότι δεν είμαστε τέρατα, μπαμπούλες ή εξωγήινοι... Δίνουμε ευκαιρία να τους δείξουμε ότι είμαστε όπως ακριβώς και εκείνοι. Με τα ίδια προβλήματα, τις ίδιες ανησυχίες και τα ίδια άγχη... Και αυτό φίλε Velerefontis είναι εκείνο που πραγματικά μετράει ώστε να καταπολεμίσουμε την ομοφοβία και τη προκατάληψη και να αφήσουμε το ανεξήτιλο στίγμα μας γράφοντας παρέα μια νέα σελίδα στην ιστορία του ανθρώπινου πολιτισμού.

Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Akis_7 »

Aeroporos27 προς Θεού ο καθένας έχει δικαίωμα στη διαφορετικότητα, ο καθένας μπορεί να διαχειρίζεται το σεξουαλικό προσανατολισμό του όπως θέλει αυτός, ειδικά τη σημερινή εποχή και δεν είχα σκοπό να θίξω ή να προσβάλλω τη συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα στην οποία ανήκεις αλλά μολονότι ισχύουν όλα τα παραπάνω, και εσύ ο ίδιος οφείλεις να παραδεχτείς ότι μπορεί η ομοφυλοφιλία να είναι δικαίωμα του καθενός αλλά δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να θεωρείται και φυσιολογική. Με τον όρο "φυσιολογική" τονίζω πως εννοώ ότι δεν είναι κάτι το "έμφυτο", κάτι που προσδιορίζει το ανθρώπινο γένος. Από εκεί και πέρα μπορεί κάποια άτομα να έλκονται από το ίδιο φύλλο - δικαίωμά τους, αλλά παρόλα αυτά δεν θα πρέπει να θεωρείται και ως απόλυτα φυσιολογικό. Ως προς το γάμο επαναλαμβάνω πως διαφωνώ, αλλά δεν θα διαφωνούσα με τα σύμφωνα συμβίωσης.
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Aeroporos27
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 10:17 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Aeroporos27 »

Γιατι να μη ''θεωρήται φυσιολογικό'' ; Φίλε μου κάνε ένα κόπο να διαβάσεις το διαδυκτιακό μελάνι που έχω ρίξει γιατί νομίζω δεν έχεις πιάσει το διακύβευμα.

Εκτός του ότι η ομοφοφυλοφιλία δεν αποτελεί μια διαταραχή (πόσες φορές να το πούμε αυτό δηλαδή) είναι επιτακτικό να επικοινωνήται ως μια απόλυτα αποδεκτή και θεμιτή πραγματικότητα. Μόνο έτσι θα ανοίξουμε το στερεοτυπικά και ομοφοβικά μυαλά. Το πως ορίζεις εσύ το ''φυσιολογικό'' ή τι σου κάθεται εσένα ωραίο ή όχι αισθητικά είναι πραγματικά αδιάφορο.

Κάνε ένα κόπο λοιπόν ξανά. Τα απαντάω όλα όσα θέτεις.

Aeroporos27
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 10:17 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Aeroporos27 »

Για τους συνάδελφους γκέι στρατιωτικούς. Ρίξτε μια ματιά. Νεαρός Αμερικάνος Πεζοναύτης το παλικάρι στο βίντεο



Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Akis_7 »

Aeroporos27 μην εξάπτεσαι οι απόψεις που παρέθεσα δεν είναι μόνο δικές μου είναι ολόκληρης της κοινωνίας. Δεν ξέρω ίσως εμείς να είμαστε ομοφοβικοί, ρατσιστές, συντηριτικοί, οπισθοδρομικοί ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, αλλά απάντησέ μου το εξής: Αν υποθετικά στο μέλλον επέτρεπαν την υιοθεσία σε ομοφυλοφιλικά ζευγάρια, και εσύ με τον σύντροφό σου υιοθετούσατε ένα παιδί, θα του δίδασκες ότι αυτή είναι η φυσική ανθρώπινη συμπεριφορά; Η ομοφυλοφιλία; Ότι είναι ακριβώς το ίδιο φυσιολογική με την ετεροφυλοφιλία; Συμφωνώ απόλυτα, θεμιτή συμπεριφορά αλλά δεν είναι κάτι το φυσικό. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος αλλά απ' ο, τι ξέρω σε ολόκληρο το ζωικό βασίλειο η αναπαραγωγή και η διαιώνιση των ειδών επιτυγχάνεται αποκλειστικά και μόνο με τη "συνεύρεση" των δύο διαφορετικών φύλων. Τώρα αν κάποιοι άνθρωποι έλκονται από άτομα του ιδίου φύλου μαγκιά τους με χαρά τους. Ούτε μας ενοχλούν ούτε έχουμε κάτι εναντίον τους αλλά αυτό δεν την καθιστά άκρως φυσιολογική ανθρώπινη συμπεριφορά. Τουλάχιστον αυτό πιστεύει η συντριπτική πλειοψηφία.
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Aeroporos27
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 10:17 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Aeroporos27 »

Που με είδες να εξάπτομαι. Απλά όλα όσα λες και έχεις θέσει τα έχω καλύψει με άλλους χρήστες νωρίτερα. Σε κυκλική συζήτηση γιατί να μπαίνω δε καταλαβαίνω. Ανεξάρτητα από το τι πίστευεις εσύ ή αυτοί που νομίζεις ότι είναι η ''συντριπτική πλειοψηφία'' η ομοφυλοφιλία είναι μια άκρως φυσιολογική συμπεριφορά. Διάβασε τα ποστ που έχω παραθέσει από το μέχρι σήμερα επιστημονικό κεκτημένο. Ίσως βοηθήσει στη προσωπική σου επιμόρφωση. Κοίταξε επίσης τα διεθνή στατιστικά στην αποδοχή της ομοφυλοφιλίας στις αναπτυγμένες χώρες ώστε το ''συντριπτική πλειοψηφία'' να το θέσεις μέσα σου σε καλύτερη βάση.
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Akis_7 »

Ναι καλά για βγες στο δρόμο και φώναξε πως είναι ομοφυλόφιλος να δούμε ποιοι είναι ανοιχτόμυαλοι.
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Aeroporos27
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 10:17 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Aeroporos27 »

Προφανώς και δεν είναι όλοι. Αλλά δεν είναι τόσο σκοταδιστικά όσο τα λες. Με τη συνεχή επιμόρφωση αυτά αλλάζουν ξέρεις.
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Akis_7 »

Προφανώς με την πάροδο του χρόνου
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Aeroporos27
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 10:17 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Aeroporos27 »

Και ο χρόνος είναι πάντα... Τώρα!
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Akis_7 »

Πολλές φορές όμως και οι ίδιοι οι ομοφυλόφιλοι αντιμετωπίζουν το φαινόμενο αυτό σαν ασθένεια.
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Aeroporos27
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 10:17 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Aeroporos27 »

Ναι λυπηρό. Εσωτερικευμένη ομοφοβία λέγεται και έχει βάναυσες επιπτώσεις στη ζωή εκείνων που τη βιώνουν. Σχεδόν debilitating κατάσταση και συνήθως πολύ επίμονη. Έχω κάνει αναφορές για αυτό. Η πεπεταμένη για σοβαρές περιπτώσεις εσωτερικευμένης ομοφοβίας είναι η ψυχοθεραπεία και ιδιώς το gay affirmative therapy. Όπως και να έχει σχεδόν όλοι οι γκέι έχουμε περάσει από κάποια μορφή εσωτερικευμένης ομοφοβίας με διαφορετική βαρύτητα για τον καθένα. Η συντριπτική πλειοψηφία των γκέι το ξεπερνούν και βρίσκουν υγιής αμυντικούς μηχανισμούς προσαρμογής.
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Akis_7 »

Τυχαίνει να γνωρίζω περίπτωση που ο τύπος είχε αυτοκτονήσει επειδή πίστευε πως δεν του άξιζε να ζει.
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Aeroporos27
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 10:17 am
Επικοινωνία:

Τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;

Δημοσίευση από Aeroporos27 »

Akis_7 έγραψε:Τυχαίνει να γνωρίζω περίπτωση που ο τύπος είχε αυτοκτονήσει επειδή πίστευε πως δεν του άξιζε να ζει.


και γω δυστυχώς γνωρίζω περιπτώσεις. Είτε με απόπειρες είτε με αυτοχειρία επιτυχημένη. Βλέπεις ειδικά οι νεαροί LGBT αντιμετωπίζουν τραγικές προκλήσεις καθώς μεγαλώνουν. Από μικροί μεγαλώνουμε σε ένα περιβάλλον όπου ακούμε συνεχώς πως είμαστε ''ανωμαλάρες, άρρωστοι, σούργελα, πουστάρες, τελειωμένοι'' και άλλα γλοιώδη ομοφοβικά. Ταυτόχρονα μας παρουσιάζεται ότι δε θα πρέπει να έχουμε ελπίδα για το μέλλον και ότι μια ζωή θα είμαστε πολίτες δεύτερης κατηγορίας και έτσι ουσιαστικά υποσκάπτεται το δικαίωμα μας για προσωπική ευτυχία. Ε, δε θέλει και πολύ να λυγίσει ένας έφηβος. Ακόμα και εσύ στο λόγο σου χρησιμοποίησες το πιο συχνό negation εναντίον των γκέι.

Είναι επιτακτικό να αρχίσουν καμπάνιες επιμόρφωσης του γενικού κοινού αλλά και των ίδιων των γκέι για μερικά ουσιώδη θέματα. Μπράβο στη Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς που έκανε το πρώτο βήμα. Δυστυχώς αν συνεχίσουμε να έχουμε άτομα που κυκλοφορούν εκεί έξω που όπου σταθούν και όπου βρεθούν μας αποκαλούν ''ανώμαλους'' και όλα τα τραγικά χωρίς να τους προκαλούμε με την πρώτη ευκαιρία σύμφωνα τόσο με το επιστημονικό κεκτημένο αλλά και σύμφωνα με τη διεθνή πραγματικότητα τότε θα θρηνούμε ολοένα και περισσότερα θύματα.

Μπορεί η συντριπτική πλειοψηφία των γκέι να καταφέρνει να περάσει τη σκόπελο της εφηβείας αλλά έστω και η απώλεια μιας ζωής δείχνει τη τραγικότητα της ομοφοβίας σήμερα στην Ελλάδα. Ίσως ποτέ να μη μπορέσουμε να αλλάξουμε τα πολυ κλειστά μυαλά. Αυτό που μπορούμε όμως να κάνουμε είναι να τους αναγκάσουμε να το βουλώσουν στη δημόσια ζωή ώστε να κρατούν το μίσος τους για τον μικρόκοσμο τους. Ξέρεις το να είσαι ανοιχτά γκέι ενέχει και μια σχετική δύναμη. Έχω αντιμετωπίσει ανθρώπους που στη προσωπική μου ζωή τους έκανα ''ρόμπα'' (μιας δε γνώριζαν για μένα πχ σε μεγάλες παρέες Σε συζητήσεις όπου έκανα δυναμική παρέμβαση κτλ) και έφτασαν στο σημείο να απολογηθούν απέναντι μου. Μάλιστα αυτή είναι πιο συνιθισμένη αντίδραση των περισσότερων νορμάλ ανθρώπων εκεί έξω. Είμαι σίγουρος ότι αυτοί θα σκεφτούν δεύτερη φορά να περάσουν ξανά σε δημόσιο hate speech εναντίον των γκέι... Γιατί απλά ποτέ δε ξέρεις Τι είναι ο δίπλα σου.

Όταν μεγαλώνουμε σε ένα περιβάλλον που βομβαρδιζόμαστε συνεχώς από τις τραγικές ομοφοβικές απόψεις είναι επόμενο να έχουμε το κόστος της ανθρώπινης ζωής. Η πραγματικότητα είναι ότι και μπορούμε και πρέπει να διεκδικήσουμε με αισιοδοξία τη προσωπική μας ευτυχία. Γι αυτό χρειαζόμαστε συνεχή επιμόρφωση, αυστηρές νομοθετικές διατάξεις εναντίον της ομοφοβίας και όλους εσάς εκεί εξώ στο πλευρό μας.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες