Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Greek_Army »

http://www.orasis.gr/html/tmimata-gr.htm l

Για τιμές δεν θα βρείς κάτω από 1200-1500 για κάθε μάτι, έχω ακούσει και για 2000 ευρώ το κάθε μάτι. Πάντως ψάξτο καλά πριν αποφασίσεις που θα κάνεις την επέμβαση.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Signaller »

Υπάρχει ένα σάιτ που λέει για παρενέργειες από ανθρώπους που έκαναν τέτοια επέμβαση με λέιζερ. Δεν το έχω πρόχειρο. Κοίτα και αυτό πριν κάνεις τίποτα

Ψαξ'το Εικόνα
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Greek_Army »

Συνήθως τέτοια προβλήματα δημιουργούνται σε μεγάλους βαθμούς μυωπίας πάνω από 6,5 βαθμοί σε κάθε μάτι.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από greko_27 »

Signaller έγραψε:Υπάρχει ένα σάιτ που λέει για παρενέργειες από ανθρώπους που έκαναν τέτοια επέμβαση με λέιζερ. Δεν το έχω πρόχειρο. Κοίτα και αυτό πριν κάνεις τίποτα

Ψαξ'το Εικόνα


Tωρα πλεον με τις νεες τεχνολογιες ειναι ρουτινα και οι παρενεργειες και οι κινδυνοι που υπαρχουν ειναι σε πολλοι μικροι... Η τελευταια μεθοδος (πριν 2 χρονια) KAI η καλυτερη ηταν η LASIK... Και ο χρονος αποθεραπειας Ηταν γυρω στον 1 μηνα... Τωρα βεβαια λογω τεχνολογιας ο χρονος αποθεραπειας εχει μειωθει σε πολυ λιγες μερες... Βεβαια το κορυφαιο κεντρο ειναι στην κρητη (στο Τμήμα Οφθαλμολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης) και η ιατρικη θεραπεια των διαθλαστικων ανωμαλιων με λειζερ συνεχως βελτιωνεται.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από greko_27 »

EΠισης ενα πολυ καλο οφθαλμολογικο κεντρο ειναι αυτο: http://www.emmetropia.gr/gr
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Signaller »

Έβαλα στο Γκουγκλ παρενέργειες Lasik και έβγαλε κάποια σάιτ. Σίγουρα όσο προχωράει η εξέλιξη μηδενίζονται οι κίνδυνοι αλλά μια ματιά ρίξε Εικόνα

Βρήκα αυτό εγώ

http://epiplokes-lasik.blogspot.com/2010/12/intralase-femtosecond-laser.html

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από greko_27 »

Signaller έγραψε:Έβαλα στο Γκουγκλ παρενέργειες Lasik και έβγαλε κάποια σάιτ.Σίγουρα όσο προχωράει η εξέλιξη μηδενίζονται οι κίνδυνοι αλλά μια ματιά ρίξε Εικόνα

Βρήκα αυτό εγώ

http://epiplokes-lasik.blogspot.com/2010/12/intralase-femtosecond-laser.html



Εχω κανει λειζερ και ξερω ποιες ειναι οι παρενεργειες. Απλα η μεθοδος LASIK δεν ειναι πλεον η ποιο καινουρια και η καλυτερη μεθοδος (υπαρχουν παρομιες και καλυτερες μεθοδοι αλλα δεν ασχολουμαι με το θεμα πλεον) ... Οπως το ειπα πριν 2 ετων θεωρουταν η καλυτερη και λιγοτερο επωδυνη απο την PRK...TΩΡΑ πλεον υπαρχουν λειζερ 8ης γενιας... Απλα θελει πολλα φραγκαΕικόνα... Τωρα εννοειτε καλυτερα να κανεται λειζερ οσοι εχετε μυωπια πανω απο 4 βαθμους και ανω. Για 2 ή και 3 βαθμους τζαμπα ο κοπος.
ACCE

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από ACCE »


Μπορει κανεις να μου πει περισσοτερα!
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Vessty »

Greek Army να ρωτησω και κατι ακομα αδερφε στο οποιο θελω τη βοηθεια σου. Αν μπω στη στρατιωτικη σχολη με μειοπια 2.5 (και στα 2) και μετα κανω lazer και η μειοπια μου πεσει θα μπορω να περασω ΣΒΕΑ; Διαβασα το link που μου εδωσες και δεν αναφερει κατι για διορθωση οποτε λογικα θα μπορω... Τι λες?
Warisnotagame

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Warisnotagame »

karabill έγραψε:... Μήπως ξέρεις κάποια ιστοσελίδα σχετική για την επέμβαση; Πόσο κοστίζει περίπου;


Ρίξε μια ματιά στο http://lasermiopias.gr

Επίσης ξέρω ότι το κατώτερο όριο των 18 ετών μπορεί να ξεπεραστεί εύκολα αν υπάρχει συγκατάθεση του γονέα. Το "18 ετών" το γράφουν οι οφθαλμίατροι στα site τους για να είναι καλυμένοι νομικά. Αν υπάρχει συγκατάθεση του γονέα, αυτό ξεπερνιέται.

Όσο για τιμές, έχω ακούσει για full service και στα 2 μάτια από 2.500 ως 5.000 ευρώ, ανάλογα το ποιός το κάνει κι αν θέλεις απόδειξη (στην Ελλάδα ζούμε και αυτό εξάλλου ισχύει παντού).

GIORGOS96PATRA

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από GIORGOS96PATRA »

Ρε παιδια απο μικρος ηθελα να γινω πιλοτος στην ΠΑ αλλα εχω μυωπια. Μπηκα στο site της ΠΑ και απο οτι ειδα ακομα και αν κανω laser κοβομαι. Ομως εψαξα κ' αλλο και βρηκα πως η αμερικανικη πολεμικη αεροπορια ξεκινα ενα προγραμμα και κανει laser σε πιλοτους μαχητικων της! Ειναι γεγονος οτι μερικοι ηπηρετουν και εχουν κανει επεμβαση! Ακομα η NASA δεχεται πλεον αστροναυτες που εχουν κανει την επεμβαση. Ηλπιζα λοιπον μηπως γινει κατι αναλογο στην Ελλαδα μεσα στα επομενα 3 χρονια (ειμαι Α' λυκειου). Ξερει κανεις; Σας παρακαλω απαντηστε και ευχαριστω εκ των προτερον.

Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από diplomaths »

Πολύ δύσκολο, γιατί δεν έχει αναγνωριστεί ούτε στην Ευρώπη η διόρθωση με λειζερ
... Ακόμα
Και δη στην Ελλάδα...
Αν αγαπάς την ΠΑ, και την θες πολύ, μπορείς να πας και στην ΣΜΑ (μηχανικοί αεροπορίας)
egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από egweimai »

Έχω κάνει επέμβαση με λέιζερ. Έχετε ακούσει ποτέ πως δεν κάνει να σηκώσεις βάρη; Από που προέκυψε αυτός ο μύθος; Επειδή σε όσους λέω ότι θα πάω στρατό και ειδικές δυνάμεις μου λένε αυτό το πράγμα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτό εν μέρει είναι αλήθεια γιατί υπάρχει πιθανότητα αποκόλλησης του φακού.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες