Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από παπακι »

Ρε παιδια ενδιαφερομαι να παω στ ελικοπτερα ειτε μεσω ΣΣΕ ειτε μεσω ΣΝΔ. Το θεμα ειναι οτι με 0,75 μυωπια αμφιβαλλω αν βγαλω το 10/10 στα ματια... Και αν κανω laser αποκλειομαι αμεσως γ να μπω α. Σ.(αφου δεχονται laser μονο απ το 401) αλλα δεν γνωριζω τι ισχυει για την α. Ν... Κανεις βοηθεια?
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Black_Knight »

IKAROS13 έγραψε:Ρε παιδια ενδιαφερομαι να παω στ ελικοπτερα ειτε μεσω ΣΣΕ ειτε μεσω ΣΝΔ. Το θεμα ειναι οτι με 0,75 μυωπια αμφιβαλλω αν βγαλω το 10/10 στα ματια... Και αν κανω laser αποκλειομαι αμεσως γ να μπω α. Σ.(αφου δεχονται laser μονο απ το 401) αλλα δεν γνωριζω τι ισχυει για την α. Ν... Κανεις βοηθεια;


Απο ΣΣΕ μπορεις να κανεις λέιζερ στο 401 και εισαι μια χαρά.

Αλλά ξέρεις πόσες πιθανότητες έχεις να πας Α/Σ ;Εικόνα
Πρέπει να έισαι υπερβολικά τυχερός να σου κάτσει να πας.
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από παπακι »

Το ξερω, αλλα οπερ και μπω σκοπευω να ειμαι απο τους καλυτερους αν οχι ο καλυτερος. Φυσικα δεν με ενδιαφερει και μονο να μπω Α/Σ, αλλα ειναι το ονειρο μου που θα το κυνηγησω μεχρι να μου ξανακοψουν τα φτερα δευτερη φορα. Απο οτι καταλαβα δεν μπορω να κανω laser στο 401 ουτε τωρα που ¨τυπικα¨ τα στρατιωτικα νοσοκομεια εχουν ανοιξει και για τους πολιτες. Ετσι ωστε να μπορω να θεωρω οτι θα περασω το οφθαμολογικο οριο της ΣΝΔ...
παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από παπακι »

Το lasik ειναι η ακτινωτη κερατοτομη σωστα/?
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Black_Knight »

IKAROS13 έγραψε: Φυσικα δεν με ενδιαφερει και μονο να μπω Α/Σ, αλλα ειναι το ονειρο μου που θα το κυνηγησω μεχρι να μου ξανακοψουν τα φτερα δευτερη φορα.


Δεν θα σου δοθει καν η ευκαιρια να το κυνηγησεις. Θα εισαι σε μια κληρωση με 5% πιθανοτητα (πανω κατω) να σου κατσει η Α/Σ
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από παπακι »

Βασικα σκοπευω να. Διαβαζω πολυ.:) Αλλα και να μην το πετυχω δεν θα με ενοχλησει.
SUPER

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από SUPER »

Παιδια αν κανει καποιος εγχειριση λειζερ στα ματια σε στρατιωτικο νοσοκομειο οταν φοιτει στη σχολη μπορει να παει στην αεροπορια στρατου ως ιπταμενος; Ευχαριστω...
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από aeronut »

Σουπερ, αυτο που ρωτας εχει απαντηθει λιγο πιο πανω, εκει που ρωταει Ο ικαρος13. Μπορεις να κανεις και οταν εισαι μεσα στη σχολη, απλα οι πιθανοτητες ετσι κι αλλιως να πας στα ελικοπτερα ειναι Καθαρα θεμα τυχης, απ'οτι καταλαβα, ασχετως ποσο επιμελης εισαι μεσα στη σχολη πραγματικα, δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν παιρνουν ατομα που εχουν κανει επιτυχως επεμβαση λειζερ στη ΣΙ.

-σκεφτονται το ηθικο κομματι, δηλ. Να μην Δεχονται, γιατι μπορει να υπαρχουν καποιοι που θα μπορουσαν να κανουν αλλα δεν ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα και ειναι αδικο για αυτους;

-ή μηπως αυτουνου που εχει κανει λειζερ θα του πεταχτουν τα ματια εξω σε τιποτα αρνητικα g;(FREAK)

αν ισχυει η τελευταια Περιπτωση ελπιζω αυτοι που περασαν να μην πηγαν σε μαχητικα.

ειναι σημαντικο αν καποιος ξερει τι απ τα δυο ισχυει να Το πει, αφενος γι' Αυτον που Εχει περασει εχοντας κανει λειζερ να ξερει αν πρεπει να αποφυγει το μαχητικο, αφετερου για τον υποψηφιο που ειναι ασφαλης να κανει επεμβαση να ξερει απο νωρις αν τα ματια του μπορει να μην ειναι τοσο αξιοπιστα.

επισης δεν απαντηθηκε κατα ποσο μια επεμβαση ειναι ανιχνευσιμη.

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aeronut την Δευ Αύγ 30, 2010 5:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
rexes13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 29, 2010 9:08 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από rexes13 »

Καλησπέρα κι από εμένα. Έχω κι εγώ μυωπία λλά θέλω να μπω ΣΝΔ. Πρέπει να κάνω Laser σε στρατιωτικό νοσοκομείο για να με δεχτούν ή μπορεί να γίνω δεκτός και με επέμβαση laser σε άλλο νοσοκομείο; ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rexes13 την Τετ Σεπ 01, 2010 10:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νεοφυτος

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Νεοφυτος »

Γεια σας ολους. Σας παρακαλω Χρειάζομαι βοηθεια πραγματικα! Ειμε 16 χρονων β λυκειου. Γενικο στο σχολειο παντα εβγαζα 17-18 αλλα ξερω πως μπορω να βγαλω και 20! Το ονειρο μου μαλλον το μοναδικο μου ονειρο ειναι να γινω ικαρος ! Ιπταμενος! Ολοι μου λενε πως δεν θα τα καταφερω αλλα εγω ξερω πως μπορω!

Το μοναδικο προβλημα που εχω ειναι να μου πειτε αν ακομα Ισχύει το οτι αν κανεις laser στα ματια δεν δικαιουσε να μπεις στη σχολη. Πραγματικα οταν το ειδα πως δεν γινεται εκλαψα. Δουλεψα σκληρα και δεν θελω ο λογος που δεν θα μπορω να μπω στη σχολη να ειναι τα ματια μου :/
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από aeronut »

Φιλε μπραβο που εισαι πορωμενος και ειναι Ωραιο αυτο. Παρ' ολα αυτα δες λιγο και τις προηγουμενες σελιδες γιατι ακομα κι αμα δεν σ' το ανιχνευσουνε, παιζεις με τις πιθανοτητες. Βεβαια Αν τελικα δεν ανιχνευτει, Μπορεις να επιλεξεις να πας σε καποιο τυπο εκτος μαχητικου οποτε δεν κινδυνευεις να εμφανισεις παρενεργειες απ' το λειζερ και θα εισαι οκ.

Rafael
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 11:47 am
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Πολεμικη Αεροπορια
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Rafael »

Φιλε απ οτι ξερω δυστηχως δεν μπορεις να εισελθεις στην σχολη. Δινω κ εγω για ιπταμενος 2η φορα τωρα... Τo leizer δεν γινεται να μην καταφερουν να στο ανιχθευσουνε και επισης απ οτι θυμαμε αν εχεις κανει leizer και σε ''χτυπησουν 9 g κοβεται ο αμβλιστροειδης σου κ τυφλωνεσε Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος... :/ οστοσο Ψαξτο περισσοτερο εσυ
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από karabill »

Φέτος δίνω πανελλήνιες και είμαι υποψήφιος για τις στρατιωτικές σχολές. Έχω 2 βαθμούς μυωπίας στο κάθε μάτι, θέλω να κάνω επέμβαση λέιζερ ώστε να μην έχω μυωπία γιατί έχω Συνηθίσει με φακούς επαφής 4 χρόνια τώρα και τα γυαλιά δεν με βολεύουν σε θέματα γυμναστικής πόσο ακόμα μέσα στον στρατό. Θα ήθελα να μου δώσετε κάποια ιστοσελίδα που να είναι σχετική με αυτές τις επεμβάσεις... Έχω ακούσει ακόμη ότι επεμβάσεις γίνονται σε άτομα άνω των 20 για να έχει σταθεροποιηθεί η μυωπία. Εμένα όμως η μυωπία μου είναι στάσιμη εδώ και 3 χρόνια, φέτος πάω για το τέταρτο. Θα μπορώ να κάνω την επέμβαση ή θα πρέπει να περάσω τα 20;
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Greek_Army »

Είμαι κατάλληλος υποψήφιος για laser;

Υπάρχουν ορισμένες προϋποθέσεις προκειμένου να μπορεί κάποιος να προχωρήσει στις επεμβάσεις:

. Ηλικία άνω των 18 ετών
. Σταθερή διάθλαση (συνταγή γυαλιών ή φακών επαφής) για 1,5 - 2 έτη
. Οι γυναίκες να μην βρίσκονται σε περίοδο εγκυμοσύνης ή θηλασμού
. Να μην υπάρχουν άλλα οφθαλμολογικά προβλήματα
. Να μην υπάρχουν σοβαρά χρόνια νοσήματα

ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ

Ο έλεγχος πριν την επέμβαση γίνεται κατά κύριο λόγο στο ιατρείο και στο κέντρο διαθλαστικής χειρουργικής και περιλαμβάνει:

. Διαθλαστική μελέτη με &Χωρίς κυκλοπηγία (σταγόνες που αυξάνουν το μέγεθος της κόρης)
. Παχυμετρία κερατοειδούς (μέτρηση του πάχους του κερατοειδούς)
. Τοπογραφία κερατοειδούς (χαρτογράφηση της πρόσθιας και οπίσθιας επιφάνειας κερατοειδούς)
. Εξέταση στη σχισμοειδή λυχνία
. Βυθοσκόπηση
. Μέτρηση κόρης σε φωτοπικές και σκοτοπικές συνθήκες

.

Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από karabill »

Ευχαριστώ πολύ φίλε Greek_Army. Μήπως ξέρεις κάποια ιστοσελίδα σχετική για την επέμβαση; Πόσο κοστίζει περίπου;
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες