Ξύρισμα στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Powarz
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2012 4:17 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Powarz »

Καλησπερα παιδια.

Δεν ειμαι "μαστερ" του ξυρισματος μιας και δε μεγαλωνουν γρηγορα τα δικα μου αλλα εχω προβλημα με το να τα εξαφανιζω τελειως με το ξυραφακι, κοινως να τα παιρνω "κοντρα". Εχω δοκιμασει ξυριστικη μηχανη και με βοηθαει, αλλα στο κεντρο δε θα μπορω να παρω αρα πρεπει να μαθω να τα παιρνω κοντρα με το ξυραφακι. Μπορειτε να μου προτεινετε τι ξυραφακι να παρω;

Ευχαριστω για οποιαδηποτε αλλη συμβουλη...
vectorone
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Παρ Ιουν 17, 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Κερατσινι
Επάγγελμα: Σχεδιαστης μεσω συστηματων Η/Υ
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από vectorone »

Συμβουλη για οσους τυχων κατεβουν Κυπρο: Προβλεπεται κοντρα ξυρισμα, γιατι ετσι και σε πετυχουν εστω και λιγο αξυριστο βγαινεις κατευθειαν αναφορα λοχου τσιμπας απο 2-4 μερουλες κρατηση, ή κανα ΣΕΞακι (εξαρταται απο το εαν σε εχει ξαναδει αξυριστο ο εκαστοτε διοικητης λοχου). Ειδικα τους πρωτους μηνες που θα ειναι και η παλαιοτερα ΕΣΣΟ μεσα να ξυριζεστε οσο πιο καλα γινεται γιατι το οργανο υπηρεσιας συνηθως, ειναι της παλιοσειρας και μπορει να σε αναφερει.Στο κεντρο (Αυλωνας) σιγα να μην κοιταγανε ποσο ξυρισμενος εισαι. Στην φωτογραφια Μου τη μερα της ορκομωσιας φαινεται ξεκαθαρα η αξυρισια μου.

Christoforos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιουν 27, 2012 9:00 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Christoforos »

10ALELEGOHOME έγραψε: Ελα να σοβαρευτουμε λιγο παιδια! Το ξυρισμα ειναι και καθαριοτητα! Μην το βλεπετε σαν αγγαρεια η καψωνι... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!


Με αυτό που λες προσβάλλεις:
1) όσους έχουν γένια στην κανονική τους ζωή.
2) όσους έχουν μουστάκι
3) όσους δεν ξυρίζουν πόδια, μασχάλες, γεν. Όργανα κλπ κλπ.

Επίσης πολλοι ναυτικοί είχαν γένια κυρίως παλιότερα. Ακόμη, όταν κάποιος έχει μούσι, νομίζεις ότι δεν το πλένει; Εγώ προσωπικά που έχω κάθε φορά που κάνω μπάνιο σαπουνίζω το μούσι μου. Είναι κρίμα να υποδικνύει κάποιος τι είναι καθαριότητα και τι όχι. Και ναι, όταν σε υποχρεώνει κάποιος παρά την θέληση σου να κάνεις κάτι, και δεν πληρώνεσαι για αυτό, και δεν σου παρέχει τα μέσα για να το κάνεις, νομίζω πως ναι. Είναι αγγαρεία και καψώνι.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Signaller »

Προσωπικά θεωρώ ότι κακώς στο στρατό θεωρείται μπελάς το ξύρισμα. Αν ξυρίζεσαικάθε μέρα τότε δεν πρέπει να σου παίρνει πάνω από 5 λεπτά. Πόσο να μεγαλώσουν τα γένια πια σε 24 ώρεςΒέβαι, υπάρχουν περιπτώσεις δερματικών παθήσεων κλπ.

Εκεί αλλάζει...

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Signaller έγραψε:Προσωπικά θεωρώ ότι κακώς στο στρατό θεωρείται μπελάς το ξύρισμα. Αν ξυρίζεσαικάθε μέρα τότε δεν πρέπει να σου παίρνει πάνω από 5 λεπτά. Πόσο να μεγαλώσουν τα γένια πια σε 24 ώρεςΒέβαι, υπάρχουν περιπτώσεις δερματικών παθήσεων κλπ.

Εκεί αλλάζει...



Μπαίνω το Νοέμβρη και είπα σήμερα να δοκιμάσω να ξυριστώ, να θυμηθώ πως είναι. Η προηγούμενη περίοδος που ξυριζόμουνα συστηματικά ήταν πριν 8-9 χρόνια και δεν παίζει να έχω ξυριστεί πάνω από 20 φορές στο μεσοδιάστημα... ΕΚΛΑΨΑ! Η μούρη μου έγινε κόκκινη λες και την είχα τρίψει σε μπετό, κόπηκα σε ένα-δυο σημεία και φυσικά ακόμα και το παραμικρό άγγιγμα στο πρόσωπο με πονάει. Δεν το περίμενα ότι θα ζοριστεί η φάτσα μου τόσο πολύ. Καταλαβαίνω πλέον όσους γκρινιάζουν για το ξύρισμα και παίζει να μην προνόησαν να προετοιμαστούν γι αυτή την αλλαγή στη ζωή τους αλλά από την άλλη δεν πιστεύω μετά από ένα μήνα έστω μέρα παρά μέρα ξύρισμα να έχει τόσο πόνο ή να θέλει τόσο χρόνο αυτή η διαδικασία. Υποθέτω δηλαδή xD.

Θέλω να πιστεύω, βλέποντας και άτομα στον επαγγελματικό μου χώρο που θέλουν και ξυρίζονται καθημερινά ότι είναι καθαρά θέμα συνήθειας και προσαρμογής για ένα υγιές άτομο.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Signaller »

Pavlos K. έγραψε:
Μπαίνω το Νοέμβρη και είπα σήμερα να δοκιμάσω να ξυριστώ, να θυμηθώ πως είναι.
σε βλέπαν στο δρόμο και σε φωνάζανε Γιοκαρίνη ε ;Εικόνα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
kappa
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 12:16 am
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από kappa »

Μακαρι παντως καποια στιγμη, να καταργηθει αυτος ο γελοιος κανονισμος

Αλλο η στολη, που ειναι αποδειξη πειθαρχειας και σεβασμου και οποτε πρπει να`ναι προβλεπé και αλλο τα μουτρα μου

Ενα καλοφροντισμενο γενι, οπως πχ εχω τωρα, δεν βλεπω γιατι θα επρεπε να ενοχλει. Καθε μερα τα πλενω τα μουτρα μου, μαζι και το γενακι
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Signaller έγραψε:
Pavlos K. έγραψε:
Μπαίνω το Νοέμβρη και είπα σήμερα να δοκιμάσω να ξυριστώ, να θυμηθώ πως είναι.
σε βλέπαν στο δρόμο και σε φωνάζανε Γιοκαρίνη ε ;Εικόνα



χαχαχαχαχαχα, να δεις τι καζούρα έχω φάει αυτές τις μέρες. Εκεί που περίμενα να ακούσω ένα μπράβο ρε παιδί μου για την ταλαιπωρία που πέρασα το καλύτερο σχόλιο ήταν : Κάτι άλλαξες εσύ, κουρεύτηκες ;Εικόνα
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Signaller »

kappa έγραψε:Μακαρι παντως καποια στιγμη, να καταργηθει αυτος ο γελοιος κανονισμος

Αλλο η στολη, που ειναι αποδειξη πειθαρχειας και σεβασμου και οποτε πρπει να`ναι προβλεπé και αλλο τα μουτρα μου

Ενα καλοφροντισμενο γενι, οπως πχ εχω τωρα, δεν βλεπω γιατι θα επρεπε να ενοχλει. Καθε μερα τα πλενω τα μουτρα μου, μαζι και το γενακι
Ή ας καταργηθεί το καθημερινό. Ας γίνει μια στις 2 ή 3 μέρες

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Pavlos K. »

kappa έγραψε:Μακαρι παντως καποια στιγμη, να καταργηθει αυτος ο γελοιος κανονισμος

Αλλο η στολη, που ειναι αποδειξη πειθαρχειας και σεβασμου και οποτε πρπει να`ναι προβλεπé και αλλο τα μουτρα μου

Ενα καλοφροντισμενο γενι, οπως πχ εχω τωρα, δεν βλεπω γιατι θα επρεπε να ενοχλει. Καθε μερα τα πλενω τα μουτρα μου, μαζι και το γενακι


Πρακτικά μιλώντας όταν υπάρχει έλλειψη νερού σε συνδυασμό με χώμα και ιδρώτα το μούσι δεν βοηθάει καθόλου κ σου μιλάω από προσωπική εμπειρία. Επιπλέον όταν δεν υπάρχει μούσι υπάρχει ομοιομορφία Εικόνα
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Signaller έγραψε:
kappa έγραψε:Μακαρι παντως καποια στιγμη, να καταργηθει αυτος ο γελοιος κανονισμος

Αλλο η στολη, που ειναι αποδειξη πειθαρχειας και σεβασμου και οποτε πρπει να`ναι προβλεπé και αλλο τα μουτρα μου

Ενα καλοφροντισμενο γενι, οπως πχ εχω τωρα, δεν βλεπω γιατι θα επρεπε να ενοχλει. Καθε μερα τα πλενω τα μουτρα μου, μαζι και το γενακι
Ή ας καταργηθεί το καθημερινό. Ας γίνει μια στις 2 ή 3 μέρες



Αυτό έχει λογική και καλύπτει όλα τα προβλήματα. Βέβαια ανακύπτει ένα νέο, εύκολα ορίζεις το αξύριστος και το ξυρισμένος, το πως θα γίνει διάκριση του 3 μέρες αξύριστου από του4 μέρες ώστε να πέσει η καμπάνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SVDDragunov.
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2012 1:08 am
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από SVDDragunov. »

Ρε παδια εγω ειμαι 18 και δεν ξυριζομαι ακομα.(βασικα μια φορα στις 15 μερες) . Δεν εχω βγαλει ακομα τριχες-τριχαρες-γενια τελος παντων. Βγαζω Ας το πουμε ακομα χνουδι. Ελαχιστα ορατο μονο οταν πεφτει φως του ηλιου πανω μου. Δεν θα εχω προβλημα να ξυριζομαι καθε βδομαδα π. Χ... Εεε;(10 Σεπτεβρη μπαινω Μεγ. Πευκο) Ευχαριστωωω Εικόνα .*ΔΕΝ ειναι προβημα υγειας (π. Χ γενετικο). Απλα οπως λεει ο γιατρος μεγαλωνω ακομα και δεν εφτασε η ωρα για τα μουσια.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Και το χνούδι όμως φαίνεται, οπότε ξέχνα τα σχέδια που κάνεις για ξύρισμα ανά βδομάδα, το πολύ πολύ να ξυρίζεσαι ανά 2-3 ημέρες

Άβαταρ μέλους
SVDDragunov.
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2012 1:08 am
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από SVDDragunov. »

Δεν φαινεται ! Ειμαι ξανθος και οι τριχες μου ειναι ''διαφανες''.Εικόνα... Αλλα τελος παντων. Τι να κανουμε θα το υποστουμε και αυτο !
vectorone
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Παρ Ιουν 17, 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Κερατσινι
Επάγγελμα: Σχεδιαστης μεσω συστηματων Η/Υ
Επικοινωνία:

Ξύρισμα στο στρατό

Δημοσίευση από vectorone »

Σιγα το προβλημα που δημιουργησατε. Δεν ειναι τιποτα το καθημερινο ξυρισμα στο στρατο.10 λεπτα υποθεση στην αρχη και μετα απο κανενα μηνα το πολυ 5. Τι θελετε δηλαδη; Μηπως να φοραμε και σκουλαρικια και τις υπηρεσιες μας να τις κανουμε με πολιτικα και νεροπιστολα; Ειχα μουσι 13-14 ποντους μηκος μεχρι μια μερα πριν παρουσιαστω. Το ξυρισα, ξενερωσα αλλα και τι εγινε; Τριχες ειναι που ξαναμακραινουν. Και σιγα μη δωσει κανεις σημασια για το εαν ειναι λιγο ερεθισμενο το δερμα τον πρωτο καιρο που θα ξυριζεστε. Στρατιωτικη θητεια πατε να κανετε, οχι μοντελινγκ.

Για οσους εχουν προβλημα δερματολογικο, ναι το κατανοω και καλα θα κανουν να μην ξυριζονται αλλα τωρα να λεμε πως εχω να ξυριστω πχ τοσο καιρο και θα εχω προβλημα ή να καθυστερουμε το ξυρισμα για 1-2 μερες, εγω το θεωρω τουλαχιστον γελοιοτητα.

Greek_Army έγραψε:Και το χνούδι όμως φαίνεται, οπότε ξέχνα τα σχέδια που κάνεις για ξύρισμα ανά βδομάδα, το πολύ πολύ να ξυρίζεσαι ανά 2-3 ημέρες



Ειτε το πιστευεις ειτε οχι, ειχα σειρα στο 2ο ΜΚ Τ/Π στη Κυπρο, ο οποιος δεν ξυριστηκε ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, στην θητεια του. Ακριβως γιατι ειχε χνουδι. Τωρα φυσικα εξαρταται απο το ποσο εχεις, αλλα το παλικαρι σου μιλαω, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ δε ξυριστηκε. Εμεις καθημερινο ξυρισμα ριχναμε, κοντρα με μονα Bic και το βραδυ ειχανε ψιλοβγει (για τα κριτηρια της ΕΛΔΥΚ) και ερχοταν αυτος και μας δουλευε το καθαρμα!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες