Αναβολή για Διδακτορικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Mike »

Δεν του ειπε κανεις να παει να υπηρετησει και μετα βλεπουμε. Εγω τον ρωτησα αν υπαρχει καποια λυση ωστε να εξασφαλισει και την υποτροφια του και την ησυχια του. Δεν ειναι καιρος για να χανει κανεις τετοιες ευκαιριες, αλλα και απο την αλλη δεν ειναι ευχαριστο να κυνηγιεσαι με την αστυνομια και τον στρατο και να μην μπορεις να βγαλεις διαβατηριο.
RtS

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από RtS »

Καταλαβαινω πως το λες ναι. Αλλα συνηθως υπαρχουν προθεσμιες σε αυτες τις περιπτωσεις
οποτε αν καθυστερησει και ενα χρονο να παει στρατο ο φιλος δεν χαθηκε ο κοσμος.

Ας την ψαξει για καποια αναβολη για οποιοδηποτε λογο μεχρι να τελειωσει αλλιως
ας παει προς ανυποταξια.
Ταλαιπωριακός

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Ταλαιπωριακός »

Καλησπέρα,

Είμαι γραμμένος σε διδακτορικό πρόγραμμα σε Πανεπιστήμιο του εξωτερικού και πήγα στην στρατολογία με:
  • Μία βεβαίωση του Πανεπιστημίου ότι:(1) είμαι γραμμένος σε αυτό,(2) την ελάχιστη διάρκεια σπουδών (καλύπτεται από την αναβολή) και πότε ξεκινάω
  • Μία επικυρωμένη μετάφραση της βεβαίωσης στα Ελληνικά από δικηγόρο

Μου ανέφεραν στο στρατολογικό ότι χρειάζεται επικύρωση με την σφραγγίδα της Χάγης ( apostille ). Ισχύει, ή μου κάνουν τους δύσκολους; Γιατί εδώ αναφέρεται κάτι για επικύρωση, αλλά δεν λέει για σφραγγίδα Χάγης.

Εν προκειμένω από ποιον θα πρέπει να σφραγγιστεί; Από την υπηρεσία στην Κατεχάκη ή από το προξενείο του εξωτερικού, όπου είναι το εν λόγω Παν/μιο;

Ευχαριστώ.
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Mike »

Δεν ειμαι σιγουρος τι εννοουν με σφραγιδα Χαγης, αλλα απ'οσο γνωριζω ο δικηγορος δεν μπορει να βεβαιωση την γνησιοτητα του εγγραφου. Δηλαδη πιστευω πως η επικυρωση του δεν αναγνωριζεται. Αναλογα με την γλωσσα, μπορεις να το κανεις νομιζω στην αντιστοιχη πρεσβεια, ή το υπουργειο εξωτερικων στην Αθηνα. Αν ειναι απο Αγγλια, και στο Βρεταννικο Ινστιτουτο. Ολα αυτα με πασα επιφυλαξη. Δεν ειμαι ειδικος, αλλα νομιζω πως ειναι ιδια η διαδικασια για ολα τα ξενογλωσσα πιστοποιητικα φοιτησης
ManMath

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από ManMath »

Η σφραγγίδα της Χάγης (apostille) είναι απαραίτητη σε οποιοδήποτε έγγραφο απο υπηρεσία/ίδρυμα εκτός Ελλάδος που έχει υπογράψει την συνθήκη αυτή. Σχεδόν όλες οι χώρες του δυτικού κόσμου έχουν υπογράψει. Η θεώρηση αυτή γίνεται από ειδικές υπηρεσίες κάθε χώρας. Δεν γράφεις σε ποια χώρα πας για διδακτορικό αλλά εγώ στις ΗΠΑ πήρα τη θεώρηση αυτή από γραφείο της πολιτειακής κυβέρνησης. Κάθε πολιτεία έχει τους δικούς της κανόνες αλλά αν πας στην ιστοσελίδα έχουν πληροφορίες. Υποθέτω ότι σε άλλες χώρες κάτι ανάλογο θα γίνεται από το αντίστοιχο υπουργείο εσωτερικών ή νομαρχία. Στην Ελλάδα, όταν μεταφράζεις ελληνικό επίσημο έγγραφο και στο εξωτερικό σου ζητάνε apostille μπορείς να πάρεις θεώρηση από την νομαρχία
Βαγγέλης Σ.

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Βαγγέλης Σ. »

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα κι εγώ να παραθέσω με την σειρά μου τους προβληματισμούς μου οι οποίοι μοιάζουν πολύ με κάποιους που ήδη αναφέρθηκαν χωρίς ωστόσο να έχουν απαντηθεί.

Είμαι από το 2009 Υποψήφιος Διδάκτορας σε Ελληνικό πανεπιστήμιο. Έχω τύχει επίσης τριετούς υποτροφίας συγχρηματοδοτούμενης από το Ελληνικό Δημόσιο και την Ευρωπαϊκή Ένωση. Η υποτροφία θα έπρεπε να έχει ξεκινήσει την χρηματοδότησή μας απο τον Μάιο του 2009, αντ' αυτού όμως άρχισε να μας πληρώνει τον Ιούνιο του 2011 παράλληλα μεταχρονολογώντας αυθαίρετα την έναρξη της χρηματοδότησης απο τον Μάιο του 2009 στον Σεπτέμβριο του 2010. Η πρώτη μας πληρωμή ήταν η καθυστερημένη πληρωμή των πρώτων 10 μηνών της υποτροφίας.

Συνεπώς ενώ ο αρχικός μου προγραμματισμός ήταν να έχω τελειώσει με το διδακτορικό μου τον Μάιο-Ιούνιο του 2012 (Μάιος του 2009 + 3 χρόνια) λόγω της απουσίας χρηματοδότησης αδυνατούσα να αρχίσω το διδακτορικό μέχρι να έρθουν τα πρώτα χρήματα. Αν το Ελληνικό δημόσιο λοιπόν και δη το Υπουργείο Παιδείας δεν είχε κάνει παρωδία την υποτροφία αυτή θα είχα ολοκληρώσει το διδακτορικό μου κανονικά και μέσα στα πλαίσια της αναβολής μου αλλά αυτό δεν έγινε δυνατό.

Συνεπώς εξαιτίας όλων των παραπάνω τα οποία είναι πέρα από οποιονδήποτε δικό μου έλεγχο, η υποτροφία μου έχει έναρξη τον Σεπτέμβριο του 2010 και λήξη τον Σεπτέμβριο του 2013 με την αναβολή μου να λήγει το 2012. Όπως καταλαβαίνετε σε καιρούς σαν κι αυτούς ούτε συζήτηση δεν μπορεί να υπάρξει για το τι σημαίνει το να έχω λεφτά για έναν ολόκληρο χρόνο ακόμα κι αυτά να χαθούν από τον Απρίλιο ή Μάιο του 2013 και μετά λόγω στρατού. Η υποτροφία αυτή άλλωστε είναι και ο μόνος λόγος που επέλεξα να κάνω διδακτορικό μια και μπορείτε να φανταστείτε τι τύχη είχα στην αναζήτηση εργασίας στον Ιδιωτικό τομέα. Επίσης το διάστημα το οποίο απομένει είναι απαραίτητο ώστε να έχω τον χρόνο να ολοκληρώσω την διατριβή μου.

Θέλω να ξεκαθαρίσω πως δεν προσπαθώ να αποφύγω τον στρατό. Προσπαθώ να καταλάβω τις τελευταίες μέρες αν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε η αναβολή μου να παραταθεί νόμιμα μέχρι το Φθινόπωρο του 2013 (χωρίς ανυποταξίες και λοιπά) oπου και θα υπηρετήσω αφού έχω ολοκληρώσει την διατριβή μου κι έχω πάρει τα υπόλοιπα χρήματα που δικαιούμαι και είναι απαραίτητα ώστε να μπορέσω να υπηρετήσω μια και από όλους τους φίλους που έχουν ήδη υπηρετήσει γνωρίζω καλά τι έξοδο είναι ο στρατός.

Τέλος: Έχω ήδη σημαντικό αριθμό δημοσιεύσεων σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά και συνέδρια καθώς και βραβεία για την ποιότητα της εργασίας μου από αυτά. Υπάρχει περίπτωση μέσω της διάταξης για διακεκριμένους επιστήμονες να επιτύχω την απαραίτητη για εμένα παράταση της αναβολής μου;

Που και σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ συγκεκριμένα για να μπορέσω να πάρω μια υπεύθυνη απάντηση και κατανόηση της κατάστασης;

Πληροφοριακά: Συνάδελφος Υ. Διδάκτορας που είναι στην ίδια ακριβώς κατάσταση με εμένα την προηγούμενη παρασκευή από την στρατολογία στο Ρουφ, αφού τους εξέθεσε την κατάσταση που περιέγραψα, εισέπραξε αρνητική απάντηση ως προς την επέκταση της αναβολής του και πως θα πρέπει υποχρεωτικά να παρουσιαστούμε τον Απρίλιο του 2013 ή να κάνουμε πράγματα για τα οποία θα πρέπει να ντρεπόμαστε ώστε να επιτύχουμε την αναβολή. Αναγνωρίζω πως δεν είναι πρόβλημα του στρατού από την στιγμή που μας έδωσε την νόμιμη αναβολή για διδακτορικό να μας την παρατείνει επειδή το Υπουργείο παιδείας μας έχει κυριολεκτικά διαλύσει, αλλά είναι ο μόνος που με ελάχιστη κατανόηση της πραγματικότητας μπορεί ίσως να δώσει λύση.

Κάθε βοήθεια είναι όχι απλά δεκτή μια και το πρόβλημα είναι μεγάλο.

ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια!

RTech

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από RTech »

Σώθηκες αν περιμένεις από τις αναχρονιστικές ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις να ασχοληθούν με το πρόβλημά σου... Δεν τους ενδιαφέρει αν έχεις ή δεν έχεις δημοσιεύσεις / διακρίσεις, αφού την ίδια δουλειά θα κάνεις: Σκοπιά, αγγαρεία, σκοπιά, αγγαρεία, μπορεί και καμιά σκοπιά, και καμιά αγγαρεία για να σπάει η μονοτονία που και που.

Η θητεία είναι κάτι εντελώς περιττό. Δεν θα κερδίσεις ΤΙΠΟΤΑ. Αν όμως δεν μπορείς (ή δεν θέλεις) να την αποφύγεις εντελώς, μερικές πιθανές λύσεις θα μπορούσαν να είναι:

- Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους (max 2 χρόνια)
- Αναβολή για λόγους υγείας (max 2 χρόνια)
- Αναβολή για κοινωνικούς λόγους (max 6 μήνες)
(ελπίζω να μην κάνω λάθος στους χρόνους)

Αν δεν μπορείς να εξασφαλίσεις κάτι από τα παραπάνω, μπορείς να προσπαθήσεις μέσω γνωριμιών κ. Τ. Λ. Να εξασφαλίσεις ότι θα πας σε πόστο που θα σου επιτρέπει μια στοιχειώδη ελευθερία να συνεχίσεις, έστω υποτυπωδώς, τη δουλειά σου (π. Χ. Αν είσαι πληροφορικός, να πάς Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής).
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για τις αναβολές που αναφέρει ο φίλος RTech υπάρχουν ξεχωριστά θέματα στο φόρουμ Εικόνα
vaggelis S.

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από vaggelis S. »

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Διάβασα πιο αναλυτικά τα θέματα που προτείνατε είναι αλήθεια όσο περίμενα να απαντήσετε συγκεκριμένα και καταλήγω στην λύσης, αναγκαστικά, των ψυχολογικών λόγων που είναι δοκιμασμένη απο φίλους και γνωστούς μου όπως ανακάλυψα!

μία απορία λοιπόν μένει να διευκρινιστεί απο κάποιον έγκυρα: Μπορεί να κοπεί η εν λόγω αναβολή αν είναι για έναν χρόνο για παράδειγμα, μετα την παρέλευση του πρώτου εξαμήνου; Η ερώτηση έγκειται στο οτι δεν ειναι πως θέλω να αποφύγω πλήρως τον στρατό αλλα απλά να μπορέσω να εκμεταλευθώ την ευκαρία που έχω και να υπηρετήσω στην συνέχεια...

Ευχαριστώ και πάλι!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

vaggelis S. έγραψε:

μία απορία λοιπόν μένει να διευκρινιστεί απο κάποιον έγκυρα: Μπορεί να κοπεί η εν λόγω αναβολή αν είναι για έναν χρόνο για παράδειγμα, μετα την παρέλευση του πρώτου εξαμήνου; Η ερώτηση έγκειται στο οτι δεν ειναι πως θέλω να αποφύγω πλήρως τον στρατό αλλα απλά να μπορέσω να εκμεταλευθώ την ευκαρία που έχω και να υπηρετήσω στην συνέχεια...

Ευχαριστώ και πάλι!



Ν.3421/2005, άρθρο 35
ΘΕΜΗΣ Α
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2013 9:12 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από ΘΕΜΗΣ Α »

Ας προστεθω κι εγω να σας κουρασω:Εχω αναβολη λογω διδακτορικου μεχρι 31/12/2013.

Το διδακτορικο ολοκληρωθηκε το 2011 και ηδη εργαστηκα σε ερευνητικο τμημα πανεπιστημιου των Η. Π. Α για ενα χρονο και τωρα υπεγραψα τριετες συμβολαια ερευνητικης εργασιας στο Λονδινο σε Πανεπιστημιο.

Απ ο τι διαβαζω, αν εξακολουθουν να ισχυουν αυτα, θα πρεπει να υποβαλω εγκαιρα τα σχετικα για την περαιτερω αναβολη, ως διαπρεπων επιστημων.

Αν τελικα μου δοθει, στη συνεχεια ειναι βεβαιο οτι θα συνεχισω να εργαζομαι, το πιθανοτερο στις Η. Π. Α ή Καναδα.

Ποσους μηνες θητεια θα πρεπει να υπηρετησω, μετα την αναβολη /αν θα μου δοθει Φετος. Και οταν λεμε για 3 χρονια, θα παρι μεχρι τελη του 2016 αντίστοιχα ή 2015;

Ειναι εξαμηνη ακομα η υποχρεωσηη θητειας με τμηματικη παλι υπηρετηση ή οχι;

Και κατι ακομα: Δυο χρονια μετα, θα εχω συμπληρωσει τα 11 χρονια ως κατοικος εξωτερικου, αν περιλαμβανεται και το διδακτορικο μεσα στα χρονια αυτα.

Μπορω να απαλλαγω, ωστε να βλεπω τους γονεις μου καποια διαστηματα το χρονο;

Πολλα ρωτησα. Οποιος εχει διαθεση απανταει.

Η στρατολογια θα με βοηθησει στις ερωτησεις αναλυτικα;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από dn24 »

ΘΕΜΗΣ Α έγραψε:Ας προστεθω κι εγω να σας κουρασω:Εχω αναβολη λογω διδακτορικου μεχρι 31/12/2013.

Το διδακτορικο ολοκληρωθηκε το 2011 και ηδη εργαστηκα σε ερευνητικο τμημα πανεπιστημιου των Η. Π. Α για ενα χρονο και τωρα υπεγραψα τριετες συμβολαια ερευνητικης εργασιας στο Λονδινο σε Πανεπιστημιο.

Απ ο τι διαβαζω, αν εξακολουθουν να ισχυουν αυτα, θα πρεπει να υποβαλω εγκαιρα τα σχετικα για την περαιτερω αναβολη, ως διαπρεπων επιστημων.

Αν τελικα μου δοθει, στη συνεχεια ειναι βεβαιο οτι θα συνεχισω να εργαζομαι, το πιθανοτερο στις Η. Π. Α ή Καναδα.

Ποσους μηνες θητεια θα πρεπει να υπηρετησω, μετα την αναβολη /αν θα μου δοθει Φετος. Και οταν λεμε για 3 χρονια, θα παρι μεχρι τελη του 2016 αντίστοιχα ή 2015;

Ειναι εξαμηνη ακομα η υποχρεωσηη θητειας με τμηματικη παλι υπηρετηση ή οχι;

Και κατι ακομα: Δυο χρονια μετα, θα εχω συμπληρωσει τα 11 χρονια ως κατοικος εξωτερικου, αν περιλαμβανεται και το διδακτορικο μεσα στα χρονια αυτα.

Μπορω να απαλλαγω, ωστε να βλεπω τους γονεις μου καποια διαστηματα το χρονο;

Πολλα ρωτησα. Οποιος εχει διαθεση απανταει.

Η στρατολογια θα με βοηθησει στις ερωτησεις αναλυτικα;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!



Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Σαφώς και δεν κουράζεις, αυτό είναι αυτονόητο.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε: Στο ανάλογο άρθρο Έχουμε παραθέσει πλήρως τις απαιτούμενες πληροφορίες για την πλήρη και σαφή ενημέρωση σας.

πιο συγκεκριμένα στην παράγραφο του ανωτέρου άρθρου "Διάρκεια αναβολής" θα πάρεις την πληροφορία που ζητάς.

Επίσης, ως προς την διάρκεια της θητείας σου, από το ανάλογο άρθρο , και την παράγραφο "Μειωμένη θητεία 6μηνης διάρκειας δικαιούνται" θα πάρεις την απάντηση που αναζητάς ως προς τους μόνιμους κάτοικους εξωτερικού.

Δες και ένα ανάλογο θέμα για αυτό και το θέμα της Ιθαγένειας, θα βοηθηθείς για να έχεις μια σαφή άποψη.

Εννοείται ότι θα σε βοηθήσει η Στρατολογία, το συνηθέστερο τους θέμα είναι ότι δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα εύκολα.

Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΘΕΜΗΣ Α
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2013 9:12 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από ΘΕΜΗΣ Α »

EΥχαριστω πολυ!Θα τα μελετησω προσεκτικα και προφανως θα απευθυνθω και στη στρατολογια.

Αν κολλησω καπου, θα επανελθω!

Καλο βραδυ@

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από dn24 »

ΘΕΜΗΣ Α έγραψε:EΥχαριστω πολυ!Θα τα μελετησω προσεκτικα και προφανως θα απευθυνθω και στη στρατολογια.

Αν κολλησω καπου, θα επανελθω!

Καλο βραδυ@



Βεβαίως και αν κολλήσεις κάπου και να επανέλθεις, και θα μας είναι καλοδεχούμενη η όποια πληροφορία μας μεταφέρεις μετά την επικοινωνία σου με την αρμόδια ΣΥ. Καλό βράδυ και σε εσένα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
phD
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2013 10:12 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από phD »

Γειά σας και από εμένα.
Ελπίζω κάποιος φίλος από εδώ να με βοηθήσει στο πρόβλημα μου και να με κατευθύνει κατάλληλα.
Η ιστορία μου έχει ως εξής:

Από τον Ιούλιο 2012 έχω πάρει το οκ από καθηγητή πανεπιστημίου για να ξεκινήσω διδακτορικό.

Από τον Σεπτέμβριο 2012 ξεκινήσαμε άτυπα (για να μην χάνουμε χρόνο) περιμένοντας να συνεδριάσει το τμήμα ώστε να έχω επίσημα χαρτιά στα χέρια μου κ να πάρω την αναβολή που δικαιούμαι.

Το πρόβλημα είναι οτι το τμήμα υπολειτουργούσε και η συνεδρίαση έγινε τέλη Ιανουαρίου 2013. Οπότε τα επίσημα χαρτιά θα τα έχω στα χέρια μου τον Μάιο 2013.

Στην στρατολογία την πρώτη φορά που πήγα (Νοέμβριος 2012) μου είπαν οτι θα πάρω αναβολή 1 ΕΣΣΟ μέχρι τον Μάιο (είναι να μπω τώρα Μάρτιο) για οικονομικούς/κοινωνικούς λόγους οπότε τον Μάιο που θα έχω τα χαρτιά μου, τα καταθέτω και παίρνω την αναβολή μέχρι 31/12/2015
(είμαι γεννηθείς τέλη 1985).

Την δεύτερη φορά όμως που πήγα στην στρατολογία (πριν λίγες μέρες), μου είπαν τα εξής:
"Διακούσαι αναβολή μέχρι 31/12/2015. Το διδακτορικό σου θα έχει επίσημη έναρξη 2013 και διάρκεια 3-5 χρόνια. Άρα ελάχιστη φοίτηση μέχρι το 2016 (2013+3=2016). Οπότε δεν προλαβαίνεις να το πάρεις μέχρι 31/12/2015 που σου δίνουμε αναβολή. Οπότε δεν παίρνεις καθόλου αναβολή".

Δηλαδή πάνω που δρομολογήθηκε το πράγμα και έχω κάνει τα σχέδιά μου (σπουδές, εργασία) για τα επόμενα 2,5 χρονια ξαφνικά όλα αλλάζουν.

Υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει ακριβώς τι τελικά ισχύει;
Κάποιος που έχει επίγνωση τέτοιων θεμάτων να με συμβουλέυσει για το τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

ΥΓ. Ι5 κτλ ψυχολογικά ΔΕΝ τα θέλω. Θέλω να υπηρετήσω κανονικά στα 30 μου.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες