Αναβολή για Διδακτορικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
sailor

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από sailor »

Γεια χαρα! Η κατασταση εχει ως εξης:
Γεννηθηκα το 1983. Ειχα αναβολη μεχρι το τελος του 2010 για σπουδες. Απο το 2009 δουλευω στο εξωτερικο. Μου ηρθε ενα χαρτι για να παρουσιαστω στην ΕΣΣΟ του Μαιου, τους πηγα ενα χαρτι με το συμβολαιο μου (μηχανικος σε ερευνητικο κεντρο) και μου δωσανε 3μηνη αναβολη για προσωπικους λογους. Ταυτοχρονα θα ξεκινησω ενα διδακτορικο. Επισημα θα το ξεκινησω τον Οκτωμβριο. Η επομενη ΕΣΣΟ ειναι τον Αυγουστο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα ειμαι νομιμος για να παρω αναβολη για το PhD; Επειδη θα εχει ημερομηνια εναρξης αργοτερα απο την ημερομηνια παρουσιασης στο στρατο; Πρεπει το χαρτι να λεει οτι ξεκιναω πριν την ημερομηνια οπου θα ειναι να καταχτω; Μπορω πχ να κανονησω με τη γραμματεια να λεει το χαρτι οτι ξεκιναω τον Αυγουστο. Και μετα, αν παρω κανονικα την αναβολη και μεχρι τα 31 δε παρω το διδακτορικο θα μπορω να παρω κι αλλη αναβολη για να το τελειωσω;

(Για να μην εχω θεμα με ημερομηνιες και εγκυροτητες αμα ξαναζητησω 2ρη τριμηνη αναβολη για τον ιδιο λογο θα τη παρω; Ωστε μετα να ειμαι μεσα στις ημερομηνιες με το επισηο χαρτι και το θεμα του διδακτορικου)

Ευχαριστω
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Nassos »

Καλησπέρα. Δές το παρακάτω άρθρο (είναι προς το τέλος της σελίδας)

Αναβολή κατάταξης για διδακτορικό
sailor

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από sailor »

Σε ευχαριστω, αλλα δεν αναφερεται για την ημερομηνια που ξεκιναει το διδακτορικο κι αν θα υπαρξει προβλημα με την αναβολη ειναι η ημερομηνια του Phd επεται την ημερομηνιας καταταξης
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Nassos »

Επικοινώνησε καλύτερα με το Στρατολογικό Γραφείο στο οποίο υπάγεσαι για να είσαι καλυμένος 100%.Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

sailor έγραψε:1. Και μετα, αν παρω κανονικα την αναβολη και μεχρι τα 31 δε παρω το διδακτορικο θα μπορω να παρω κι αλλη αναβολη για να το τελειωσω;

2.(Για να μην εχω θεμα με ημερομηνιες και εγκυροτητες αμα ξαναζητησω 2ρη τριμηνη αναβολη για τον ιδιο λογο θα τη παρω; Ωστε μετα να ειμαι μεσα στις ημερομηνιες με το επισηο χαρτι και το θεμα του διδακτορικου)

Ευχαριστω


Σου απαντάω σε αυτά για τα άλλα προς το παρών δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά

1. Αναβολή μετά τα 31 παίρνουνε ειδικευόμενοι Ιατροί ή διαπρέποντες στο εξωτερικό επιστήμονες κάτοχοι διδακτορικού

2. Η αναβολή για κοινωνικούς λόγους χορηγείται μόνο μια φορά

sailor

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από sailor »

Ευχαριστώ. Και κατι τελευταιο. Υπαρχουν απτα παραδειγματα απο ανυποτακτους εξωτερικου που μετα το διδακτορικο τους ή την εργασια τους επειδη δε μπορεσαν να παρουν την αναβολή, μετα την ανυποταξια ηρθαν Ελλάδα και αθωώθηκαν χωρις να τους επιβληθεί εξτρα εξαγοράσιμη?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

sailor έγραψε:Ευχαριστώ. Και κατι τελευταιο. Υπαρχουν απτα παραδειγματα απο ανυποτακτους εξωτερικου που μετα το διδακτορικο τους ή την εργασια τους επειδη δε μπορεσαν να παρουν την αναβολή, μετα την ανυποταξια ηρθαν Ελλάδα και αθωώθηκαν χωρις να τους επιβληθεί εξτρα εξαγοράσιμη;


Κανένας δεν έχει καταδικαστεί από την στιγμή που έχει διδακτορικό στα χέρια του Εικόνα
PhD

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από PhD »

Καλησπερα,

θα ηθελα αν ξερει καποιος να με βοηθησει για εξαγορα θητειας η αναβολη. Ειμαι υπ. Διδακτορας σε ελληνικο πανεπιστημιο και ειχα παρει αναβολη ως τα 31 για την διατριβη. Σημερα 2 χρονια πριν το τελος της αναβολης πηρα ευρωπαικη υποτροφια μετα απο πανελληνιο διαγωνισμο διατριβων. Η υποτροφια μου πεφτει μεσα στην θητεια. Να διακοψω υποτροφια δεν υπαρχει περιπτωση (πολλα χρηματα) οποτε σκεφτομαι εαν καταρχην μου δινει η χωρα μας επιπλεον αναβολη. Εαν δεν γινεται αυτο τοτε με ενδιαφερει η εξαγορα. Κατι ακουσα εαν κανεις βασικη μετα να εξαγορασεις κτλ... Οποιος ξερει καλοδεχουμενος...

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Nassos »

Καλησπέρα και καλώς ήλθες. Και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου στο διαγωνισμό.

Η εξαγορά θητείας ισχύει αν είσαι άνω των 35 ετών.

Τώρα για παραπάνω αναβολή, όπως είπε και ο Greek_Army πιο πάνω

Greek_Army έγραψε:Αναβολή μετά τα 31 παίρνουνε ειδικευόμενοι Ιατροί ή διαπρέποντες στο εξωτερικό επιστήμονες κάτοχοι διδακτορικού
PhD

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από PhD »

Δηλ ουτε αναβολη ουτε εξαγορα; Διαπρεπει καποιος μονο στο εξωτερικο; Δεν μπορεις δηλ στην χωρα μας να κανεις κατι της προκοπης οπως να παρεις μια ευρωπαικη υποτροφια με πανελληνιο κιολας διαγωνισμο και εξωτερικη αξιολογηση!ακομα και αν κανω βασικη δεν μπορω μετα να κανω εξαγορα η αναβολη;

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Mike »

Μετα τα 35, αν κανεις τη βασικη, μπορεις να εξαγορασεις την υπολοιπη.

Πριν τα 35, δεν υπαρχει αλλη επιλογη.

PhD

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από PhD »

Αν δηλωσω οτιδηποτε οπως Αντιρρησίας τι γινεται;
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από Mike »

Δεν νομιζω καποιος εδω να σου δωσει συμβουλες για το πως να αποφυγεις την θητεια. Μηπως υπαρχει τροπος να μετακινησεις την υποτροφια για 1 χρονο, ωστε να πας φανταρος πρωτα; Δε νομιζω να υπαρχει αλλη νομιμη λυση

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από yandr »

PhD έγραψε:Αν δηλωσω οτιδηποτε οπως Αντιρρησίας τι γινεται;
Αντιρρησίες συνείδησης
RtS

Αναβολή για Διδακτορικό

Δημοσίευση από RtS »

Εδω ο ανθρωπος εχει μια τερραστια ευκαιρια και του λετε να παει να υπηρετησει
πρωτα και μετα βλεπουμε; Αυτα δεν γινονται αν παει στρατο πρωτον χανει την
υποτροφια και 2ον οταν βγει αναθεμα κι αν θα εχει ορεξη για πολλα πολλα.

Φιλε πηγαινε κανε την ερευνα σου και την υποτροφια σου ακομα και αν αυτο σημαινει
οτι θα δηλωθεις ανυποτακτος.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες