Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

Αν περασω σε καποια στρατιωτικη σχολη καταγω στο σωμα μπορω να παω στις ειδικες δυναμεις;
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Ναι, μπορεις να πας Ειδικες Δυναμεις. Αλλα πρεπει να πας Οπλα
οχι Σωματα νομιζω γιατι υπαγονται στο Πεζικο. Αλλα φροντισε να
πας καλα στις εξετασεις σου και τα βλεπεις αυτα αργοτερα με πιο ξαστερο μυαλο...Εικόνα
Anonymous

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας ειμαι ο γιωργος και ειμαι 17 ετων! Εχω δυο μεγαλα αδερφια που υπηρετησαν στο πεζικο. Τωρα ειναι φοιτητες. Εγω ομως θελω να δηλωσω ευελπιδων-οπλα στις ειδικες δυναμεις. Εκτος απο τις ψυχοτεχνικες και αθλητηκες Δοκιμασιες που θα περασω για να μπω στην ευελπιδων θα μπω και σε αλλες δοκιμασιες αμα δηλωσω ειδικες δυναμεις; Και αμα υπαρχουν κριτηρια για να μπω στις ειδικες δυναμεις ποια ειναι; Αμα ξερετε απαντηστε...thnxΕικόνα

giorgios
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 31, 2008 2:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από giorgios »

Ρε παιδια αμα κανενας θελει να μπει στην ευελπιδων-οπλα και καταταχθει στην ειδικοτητα των ειδικων δυναμεων αυτος θα επιλεξει την ειδικοτητα που θα παρει στις ειδικες δυναμεις η ότι περισσεψει και αν γινετε ετσι ποια τα κριτηρια για να καταταχθει στις ειδικες δυναμεις ; Εκτος απο τις δοκιμασιες που θα περασει ψυχοτεχνικες, αθλητικες (για να μπει ευελπιδων) θα περασει και Extra Δοκιμασιες για να μπει στις ειδικες δυναμεις η οχι;

exousiasths
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Αύγ 12, 2008 6:34 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από exousiasths »

Ναι υπάρχουν εξτρα αθλητικές διαδικασιές οι οποιές δεν εινε τπτ το ιδιαιτερο και δεν χρειάζεται να φοβάσαι για αυτές. Θυμάμαι μόνο οτι πρέπει να κανεις 1600 m σε λιγότερο απο 7 λεπτά 20 πους απς 50 κοιλιακουσ ελξεις σε μονοζυγο και κατι αλλα αλλα μην ανησυχείς...
dionisos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2008 11:12 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dionisos »

1 Ξέρει κανείς άν τι εκπαίδευση περνάν αυτοί που βγαίνουν από την Ευελπίδων όταν γίνονται αλεξιτωτιστές;

2 Μπορεί κάποιος απλός πεζικάριος αξιωματικός να γίνει αλεξιπτωτιστής ή όλοι εκεί είναι καταδρομείς;
Giannis91
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2008 2:44 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Giannis91 »

απ' οτι ξερω και οτι εχω ακουσει, (αν εχω αδικο ας με διορθωσει καποιος) το σωμα των αλεξιπτωτιστων εχει καταργηθει, απλα γινονται πτωσεις μονο, δεν εισαι μονιμος αλεξιπτωτιστης. αλλα απο γνωστο μου ανθ/γο του ειχε ζητηθει να κανει καποια εκπαιδευση και ριψεις μολις βγηκε απ την ευελπιδων... επισης μονο απο ειδικες δυναμεις πας για αλεξιπτωτιστης

ελπιζω να σε καληψα και αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας μας ενημερωσει
Anonymous

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Άμα περάσεις σσε και θες να πας ειδικες δυνάμεις μονυμος πως πας και τι πρεπει να κάνεις για να πας αμα μπες εδ και μετα δωσεις για ευελπιδων θα σε πάρουν μονιμο

Ευχαριστο όσους μου απαντ
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kallitexnis »

χωρις ονομα έγραψε: Άμα περάσεις σσε και θες να πας ειδικες δυνάμεις μονυμος πως πας και τι πρεπει να κάνεις για να πας αμα μπες εδ και μετα δωσεις για ευελπιδων θα σε πάρουν μονιμο

Ευχαριστο όσους μου απαντ
Αν τελειώσεις τη ΣΣΕ θα είσαι μόνιμο στέλεχος του στρατού ξηράς. Για να πας από ΣΣΕ ειδικές δυνάμεις πρέπει να κληρωθείς Ανθυπολοχαγός (ΠΖ) και να δηλώσεις επιθυμία να δοκιμαστείς για Ειδικές Δυνάμεις. Αν πας από ΕΠ. ΟΠ. ειδικές δυνάμεις και δώσεις κατατακτήριες για ΣΣΕ τότε χάνεις το όπλο που είχες και πρέπει πάλι να κληρωθείς Ανθ/γός ΠΖ.
Άβαταρ μέλους
-erased-
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 9:15 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από -erased- »

Έχω αυτή την απορία εδώ και πολύ καιρό. Οι μόνιμοι αξιωματικοί και υπαξιωματικοί των ειδικών δυνάμεων τι ακριβώς εκπαίδευση κάνουν; Την ίδια με όλους τους κληρωτούς; Και ποια η μεταχείριση από τους εκπαιδευτές; Γιατί κατά τ' άλλα το θέμα των μεταθέσεων είναι πολύ πιο ευνοϊκό στις Ε. Δ. σε σχέση με τα άλλα σώματα/όπλα.
Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Εννοείται πως δεν κάνουν την ίδια εκπαίδευση.

Περνούν περισσότερα σχολεία (και στο εξωτερικό), ενώ έχουν πολύ περισσότερο χρόνο για θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση.

Αυτά σε θεωρητικό επίπεδο, γιατί σε πρακτικό (και έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα) μπορεί να πηγαίνουν για τα επιπλέον ένσημα οι περισσότεροι.
exousiasths
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Αύγ 12, 2008 6:34 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από exousiasths »

Εγω θα σου πω τι συμβαινει (επειδη ξερω απο γνωστο και εινε αληθεια) εαν εισαι αξιωματικος του ΠΝ και θες να μπεις Δ. Υ. Κ. Λοιπον σου λεω οτι τους βγαζουν την ψυχη εκει περα στους αξιωματικους. τους ασκουν πολυ μεγαλυτερη πιεση απο οτι στους υπαξιωματικουσ. Καθε χρονια να φανταστεις το πολυ 2 αξιωματικοι καταφερνουν να βγαλουν το σχολειο της Δ. Υ. Κ. Τωρα για τον στρατος ξηρας δεν ξερω. Εχω ακουσει παντως οτι η Δ. Υ. Κ. εινε η μονη μοναδα που αξιωματικοι υπαξιοωματικοι και ΕΠΟΠ εκπαιδευονται μαζι... Τελος αμα καταφερεις να βγαλεις την δυκ σαν αξιωματικος 'καβατζωνεισ΄' γιατι δεν εχεις πολα ταξιδια με πλοια και περνεις αμεσως διοικητικες θεσεισ... Αλλα το σχολειο της δυκ ειναι 7 μηνες...
19adonis92
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 7:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 19adonis92 »

Ξερει κανεις ποσες πτώσεις κανει ενας αλεξιπτοτιστης το χρονο... Αν εχει τελιωσει σμυ η σσε; ;
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Jrhellas »

bariabas έγραψε:Ξερει κανεις ποσες πτώσεις κανει ενας αλεξιπτοτιστης το χρονο... Αν εχει τελιωσει σμυ η σσε; ;
Φιλε καλησπερα!

Το βεβαιο ειναι πως χρειαζονται 5 για βα παρεις το "χρισμα" και την πουλαδα δηλαδη στην ΣΧ. ΑΛ. Μετα υπολογισε 2-3 ανα εξαμηνο για την συντηρηση. Αρα μην απορησεις αν καποιος με το 12-μηνο σημερα απολυθει με 7-8 αλματα. Βεβαια σαν μονιμος με συμμετοχη και σε ασκησεις μπορει να φτασεις ΠΟΛΥ παραπανω.

Παλαιοτερα (δεν ξερω για τωρα) αν περναγες σχολειο ανιχνευτων μπορει να εφτανες και τα 30 αλματα χαλαρα.

Αααα και κατι ακομα... Αν θες μην χρησιμοποιεις τον ορο "πτωσεις" Εικόνα Στα χρονια που ηταν απαγορευτικοΕικόνα .

Λεγε καλυτερα αλματα... Η εστω ριψεις... Το πτωσεις σε παραπεμπει αλλου Εικόνα .

Ελπιζω να βοηθησα.

DULAS
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Ιουν 10, 2008 2:26 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: airsoft,enduro,mtb,caves
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από DULAS »

Τα άλματα στη σχολη ήταν 5 και τέλειωνες, μετά έπαιρνες τα φτερά και τράβαγες για παρα κάτω, σε γενικές γραμμές δεν είναι το ποσο μπρατσωμένος είσαι αλλα το ποσο δεν σπάζεσαι, κοινός είσαι αναίσθητος, και το ποσο νεύρο και τσαγανό έχεις. Θα έρθουν στιγμές που αυτή την ώρα θα βλαστημάς την ώρα την στιγμή που το επέλεξες αλλα να είσαι σίγουρος ότι όλα αυτά θα τα θυμάσαι και θα είσαι περήφανος μια ζωή αργότερα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες