Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

nikos2 έγραψε:Ευχαριστο νασσος... Αν μπορει καποιος ας με βοηθισει περισσοτερο! Ευχαριστο


Εφόσον πρόθεση σου είναι η εισαγωγή σε κάποια παραγωγική σχολή του ΣΞ. Θα σου πρότεινα να επικεντρωθεις πρωτα σε αυτο, τα υπολοιπα ερχονται με τον καιρο, αν ειναι να αγχωνεσαι για το που θα πας και πως-πριν καν μπεις στη σχολη... Εικόνα
Anonymous

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδία. Είμαι 17 και δίνω φέτος πανελλαδικές, σκέφτομαι απο τα 14 μου για την ΣΣΕ. Θα ήθελα να μάθω για τις ειδικές δυνάμεις (ΛΟΚ). Έχω ακούσει ότι κάνεις ένα εξάμηνο ακόμα μετά το τέταρτο έτος. Και ότι οι μεταθέσεις είναι πολύ λιγότερες γιατί υπάρχουν μόνο 3 στρατόπεδα. Σας παρακαλώ πείτε μου αν αληθεύουν αυτά και ότι άλλο γνωρίζετε για τον τρόπο ζωής των ΛΟΚ.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kallitexnis »

Λευτέρης έγραψε:Γεια σας παιδία. Είμαι 17 και δίνω φέτος πανελλαδικές, σκέφτομαι απο τα 14 μου για την ΣΣΕ. Θα ήθελα να μάθω για τις ειδικές δυνάμεις (ΛΟΚ). Έχω ακούσει ότι κάνεις ένα εξάμηνο ακόμα μετά το τέταρτο έτος. Και ότι οι μεταθέσεις είναι πολύ λιγότερες γιατί υπάρχουν μόνο 3 στρατόπεδα. Σας παρακαλώ πείτε μου αν αληθεύουν αυτά και ότι άλλο γνωρίζετε για τον τρόπο ζωής των ΛΟΚ.
Φίλε μου το ότι μπορεί κάθε μέρα να σε καλούν για έκτακτη άσκηση, το ότι θα τρέχεις μιά ζωή, το ότι θα κάνεις δύσκολα οικογένεια, Το ότι κάθε 2 χρόνια θα είσαι Νάουσα - Κρήτη ή Μεγάλο Πεύκο - Σάμο το ξέρεις; Δεν υπάρχουν μόνο 3 στρατόπεδα. Οι Ε. Δ. Είναι παντού και πάντα πριν απ'όλους...
Anonymous

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Ε αμα γινεις ταγματαρχης και περασεις και τις σχολες πολεμου ΣΔΙΕΠ και ΑΔΙΣΠΟ και αν εχεις και τπτ μεταπτ σπουδες η δευτερο πτυχιο ισως πας σε καμια μεγαλη μοναδα κατακουρασμενος απογοητευμενος και ταλαιπωρημενος... Αλλα αν σου γινει εθος και αρεστη η στρατιωτικη ζωη θα το βλεπεις πιο χαλαρα μετα...
Anonymous

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σε όλους! Είμαι 17 χρονών, τώρα θα πάω Γ Λυκείου. Θέλω να περάσω στην Ευελπίδων. Απο εκεί μπορώ να παω στις ειδικές δυνάμεις; Όποιος γνωρίζει σίγουρα ας απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Anonymous

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Παίδες επειδή φέτος δίνω πανελλαδικές θα ήθελα να σας ρωτήσω... Αν περάσω ΣΣΕ στα Όπλα ή στα Σώματα μπορώ να περάσω μετά έπειτα από εξετάσεις για ειδικές δυνάμεις;
Anonymous

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Εντάξει διαβάζοντας όλα αυτά με λύθηκε η απορία
atka
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 25, 2009 1:45 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από atka »

Παιδια εχω μια απορια... Για να πας στις ειδικες δυναμεις και γενικοτερα να εισαι σε μια κατηγορια ποσα χρονια θα παρει απο τη στιγμη που θα μπεις στην σχολη. Εννοω μαζι και με οτι μεταπτυχιακα κ τετοια χρειαζεσαι...
atka
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 25, 2009 1:45 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από atka »

Παιδια θελω να ρωτησω κατι που το εχω απορια καιρο τωρα... Αν μπεις ΣΣΕ μπορεις απο εκει να Καταταχθεις στις ειδικες δυναμεις ή πας ειδικες δυναμεις καπως αλλιως και πως; Συγκεκριμενα ΛΟΚ...
ευχαριστω... :)
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Rafale »

atka έγραψε:Παιδια θελω να ρωτησω κατι που το εχω απορια καιρο τωρα... Αν μπεις ΣΣΕ μπορεις απο εκει να Καταταχθεις στις ειδικες δυναμεις ή πας ειδικες δυναμεις καπως αλλιως και πως; Συγκεκριμενα ΛΟΚ...
ευχαριστω... :)
Απο οσο γνωριζω οι ανθλγοι που βγαινουν απο τη σχολη κατατασονται σε ενα απο τα εξι οπλα ητοι πζ, τθ. Πβ. Μχ δδβ και αεροπορια στρατου και οι ανθλγοι των σωματων εμ, υπ και τχ δεν ξερω κατι για Λοκ να πηγαινουν αν καποιος αλλος γνωριζει θα πληροφορηθεις
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MGEN »

cristi έγραψε:
atka έγραψε:Παιδια θελω να ρωτησω κατι που το εχω απορια καιρο τωρα... Αν μπεις ΣΣΕ μπορεις απο εκει να Καταταχθεις στις ειδικες δυναμεις ή πας ειδικες δυναμεις καπως αλλιως και πως; Συγκεκριμενα ΛΟΚ...
ευχαριστω... :)
Απο οσο γνωριζω οι ανθλγοι που βγαινουν απο τη σχολη κατατασονται σε ενα απο τα εξι οπλα ητοι πζ, τθ. Πβ. Μχ δδβ και αεροπορια στρατου και οι ανθλγοι των σωματων εμ, υπ και τχ δεν ξερω κατι για Λοκ να πηγαινουν αν καποιος αλλος γνωριζει θα πληροφορηθεις


Αν θέλεις να γίνεις αξιωματικός και να πας στις Ειδικές Δυνάμεις πρέπει να αποφοιτήσεις από τη ΣΣΕ και να επιλέξεις το Πεζικό. Βέβαια μπορείς να πας στις ΕΔ και από άλλο όπλο, π. Χ. Διαβιβάσεις, αλλά από το Πεζικό οι πιθανότητες είναι μεγάλες.

Αν θες μπορείς να πας και σαν Υπαξιωματικός αποφοιτώντας από τη ΣΜΥ κι επιλέγοντας Πεζικό.

Βέβαια σ' όλες τις παραπάνω περιπτώσεις ακολουθεί η επιθυμία σου να υπηρετήσεις στις ειδικές δυνάμεις και στην συνέχεια να σε επιλέξουν.

Anonymous

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά θα ήθελα να μάθω κάτι που ζητάω απάντηση εδώ κ πολύ καιρό. Είναι η τελευτάια φορά που θα δώσω έξετασεις πανελληνίων για να μπώ στρατιωτίκες σχολές. Το όνειρο μου είναι ει ειδικές δυνάμεις Και Ειδικά η ΜΥΚ.

Ειμαι σε δίλλημα Σ. Σ. Ε. Ή Σ. Ν. Δ.

Θέλω να είμαι μόνιμο στέλεχος στη ΜΥΚ!

Τι να δηλώσω πρώτο;

Ευχαριστώ.

MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MGEN »

Ζ' ΜΑΚ έγραψε:Παιδιά θα ήθελα να μάθω κάτι που ζητάω απάντηση εδώ κ πολύ καιρό.Είναι η τελευτάια φορά που θα δώσω έξετασεις πανελληνίων για να μπώ στρατιωτίκες σχολές. Το όνειρο μου είναι ει ειδικές δυνάμεις Και Ειδικά η ΜΥΚ.

Ειμαι σε δίλλημα Σ. Σ. Ε. Ή Σ. Ν. Δ.

Θέλω να είμαι μόνιμο στέλεχος στη ΜΥΚ!

Τι να δηλώσω πρώτο;

Ευχαριστώ.



Εφόσον το όνειρό σου είναι να γίνεις βατράχι, σε συμβουλεύω να δώσεις στη ΣΣΕ, διότι οι αξιωματικοί του ναυτικού που πηγαίνουν στα βατράχια αποκόπτονται από τον κορμό του ναυτικού που είναι τα πλοία, υποβρύχια κλπ. με συνέπεια να μην εξελίσσονται στους ανώτατους βαθμούς. Μέχρι τώρα ΚΑΝΕΝΑΣ αξιωματικός του ναυτικού με ειδικότητα βατραχανθρώπου δεν έχει γίνει αρχηγός, ενώ στο στρατό αυτό δεν ισχύει. Επίσης ο στρατός διαθέτει πλέον δική του σχολή βατραχανθρώπων, με συνέπεια όλο το φάσμα εκπαίδευσης να είναι υπόθεση του στρατού, ενώ οι του ναυτικού, περνούν αναγκαστικά την σχολή αλεξ/στών του στρατού.
AchilleasIron
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 09, 2009 12:04 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από AchilleasIron »

Παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο. Μόλις τελειώσεις τα 4 χρόνια στην ΣΣΕ, μετά τι γίνεται; Μπορείς να διαλέξεις μετά να πας π. Χ Στους αμφίβιους, ΟΥΚ, ΛΟΚ, αλπινιστές;
AchilleasIron
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 09, 2009 12:04 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από AchilleasIron »

Και κάτι άλλο. Όσο αφορά τους αλπινιστές, για να πας εκει πρέπει να ξέρεις απαραίτητα σκι ή σου μαθαίνουν εκεί; Ευχαριστώ πολύ σε όποιον μου απαντήσει σε όποιο απο τα δύο ερωτήματα μου
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης