Σωματική ικανότητα και εργασία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γ.Χατζηθεοδοσίου

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Γ.Χατζηθεοδοσίου »

Γειά σας, έχουμε και λέμε. Γεννήθηκα με αμφοτερόπλευρη σχιστία άνω χείλους και υπερώας. Μιλάμε για 8-9 χειρουργία, επίσης πολύ μικρός επέμβαση υδροκύλης (κάπως έτσι λέγεται, πρόκειται για την βουβωνική περιοχή... Καταλαβαίνετε), αααα και μην ξεχάσω 6,5 μυοπία στο ένα μάτι και κάπου στο 5,5 στο άλλο και λίγο αστιγματισμός. Επίσης εξαιτίας του ιστορικού, έχουν ληφθεί τεράστιες ποσότητες φαρμάκων και ομοιοπαθητικών. Για τον οργανισμό δεν το συζητάμε αν τον πιάσεις στην παραμικρή στιγμή αδυναμίας μπορεί να τρέχω με ίωση για ένα μήνα. Χμμμμ... Αααα ναι ακόμα να μην ξεχάσω, έχω ασθματική βροχίτιδα (αλλεργικό άσθμα κάτι τέτοιο). Φυσικά πρέπει να προσέχω να μην χτυπήσω στο πρόσωπο.

Το 2016 θα πάω λογικά, αφού τελειώσω κάποιο κολέγιο που ξεκινάω σεπτέμβρη με υποτροφία λόγω των παραπάνω και ήδη πολύ καλής υπάρχουσας γνώσης υπολογιστών (ναι για computer science πάω και έλεγα μήπως έμπαινα σε καμιά θέση για τεχνολογία, τηλεπικοινωνίες ή ακόμα καλύτερα ασφάλεια - έχω ιδιαίτερη αγάπη προς την ασφάλεια και τα απόρρητα θέματα). Έτσι θα ήθελα την γνώμη σας για το που μπορεί να με κατηγοριοποιήσουν κλπ.(κάποιοι μου είπαν ότι μπορεί να μην υπηρετήσω αλλά αυτό θα με κυνηγά στην δουλειά μετά οπότε να λείπει)

Ευχαριστώ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Greek_Army »

To Ι5 παθολογικό δεν θα σε βλάψει στην επαγγελματική σου καριέρα εκτός και αν θες να μπεις σε σώματα ασφαλείας
daino
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 6:29 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από daino »

Δε με χωραγε να το γραψω ολο στο θεμα. Η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχουν επιπτωσεις στον επαγγελματικο τομεα με βαση τη σωματικη ικανοτητα-διαγνωση που σου εκαναν στο στρατο. Πχ αν βγηκες Ι4-Ι5 καποιες δουλειες μπορει να σου ζητησουν το αντιστοιχο χαρτι και να σε απορριψουν... Γιατι εχω ακουσει χιλιες δυο ***** πανω σε αυτο το θεμα. Τελικα μπορει να ισχυει κατι τετοιο?
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από yandr »

Δεν έχεις επιπτώσεις στο 99,99% των περιπτώσεων.

Τώρα αν έχεις πάρει κάποιο Ι Ψυχολογικό και αναζητήσεις δουλειά ως σεκιουριτάς, ίσως και να έχεις πρόβλημα.

daino
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 6:29 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από daino »

Οχι ενταξει δεν υπαρχει κανενα προβλημα... Αποτι φαινεται αλλος ενας μυθος. Ευχαριστω παντως.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Και σε σώματα ασφαλείας δεν μπορείς εννοείται
kostasgr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 16, 2010 12:10 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από kostasgr »

Δεν καταλαβα γιατι το ερωτημα που εθεσα λογοκριθηκε και σβηστικε;
ειμαστε αρκετοι αντηροποι που αντιμετωπιζουμε ψυχολογικα προβληματα.
και περνουμε φαρμακα. δυστυχος μας αντιμετωπιζουν σαν ανεπιθυμητους.
απλα ειμαστε πολλοι ευαιστηιτοι ανθρωποι. χρειαζομαστε συμαχους διπλα μασ
καποιους να μας δοσουν σημασια και εκτιμηση.
ρωτησα αν μπορει καποιος με ι5 να βαλει υποψηφιοτητα για δημοτικος συμβουλος.
το ι5 ειναι ενα στιγμα. στεναχωριεμαι να λενε οτι αυτος κριθηκε ανικανος για στρατευση.
και για ολοκληρη την υπολοιπη ζωη μας να μας ακολουθει αυτο το στιγμα.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από laios »

Μιλαμε για ι5 ψυχολογικο;
Ι5

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Ι5 »

έγραψε: δεν ειναι λιγο υποκριτικο να θελεις να βγεις Ι και στη συνεχεια κα θελεις να μπεις στο δημοσιο και να σε τρεφει το κρατος. Απο τη μια αποφευγεις να υπηρετησεις και να προσφερεις οτι καλο μπορεις Αλλα δεχεσαι να μπεις στο δημοσιο για να εκμεταλευτεις την εκι κατασταση και να Εισπραξεις. Νομιζω οτι αυτο δεν δειχνει ακεραιοτητα.

Απαλλασσεται της στρατευσης Αρθ.13 Ν.3421/05 τιποτα αλλο! Αν ομως ζητησεις πιστοποιητικο τυπου Α πληρες λεει τους λογους αλλα καμια εργασια δεν σου ζηταει πληρες αλλα απλο τυπου Α εκει αναφερει επισης πτι δεν εχεις εκπληρωσει την στρατιωτικη θητεια αλλα δεν εισαι υποχρεος!
agg_fear

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από agg_fear »

Ο νομος ειναι σαφεστατος. Δουλευουν στο δημοσιο οσοι, εφοσον εχουν εκπληρωσει την στρατιωτικη τους θητεια ή εχουν απαλαγει νομιμα απο αυτη. Αυτο λεει ο νομος... Που σημαινει δεν πα να εχεις βγει Ι1, Ι2, Ι3, Ι4 --δουλευεις στο δημοσιο. Εαν εχεις βγει Ι5 (ειτε ψυχολογικο, ειτε παθολογικο) και εχεις δηλαδη απαλλαγει απο την στρατ. Θητεια νομιμα παλι δουλευεις. Δεν δουλευεις στο δημοσιο εαν δεν εχεις παει στρατο. Ξεκαθαρο ειναι.
RIERA77

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από RIERA77 »

Παιδια σιγουρα; εγω τελειωσα με ι3ψυχολογικο. δεν θα εχω προβλημα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Greek_Army »

RIERA77 έγραψε:Παιδια σιγουρα; Εγω τελειωσα με ι3ψυχολογικο. Δεν θα εχω προβλημα;


μπορείς να το αλλάξεις με επανεξέταση στο 401 πάρε τηλέφωνο στο φρουραρχείο αθηνών 210-7496458
NIKOS

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από NIKOS »

Να ρωτησω κατι
εγω υπηρετω αυτη τη στιγμη
εχω ορκιστει
και θα μου βγαλουν χαρτι ι5 παθολογικο
. Τι θα γραφει το χαρτι; Οτι απολυομαι η οτι απαλλασομαι;

επισης θα γραφει το ι5;

επισης εχω προβλημα εαν θελω να πιασω δουλεια σε σουπερ μαρκετ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Greek_Army »

NIKOS έγραψε:Να ρωτησω κατι
εγω υπηρετω αυτη τη στιγμη
εχω ορκιστει
και θα μου βγαλουν χαρτι ι5 παθολογικο
. Τι θα γραφει το χαρτι; Οτι απολυομαι η οτι απαλλασομαι;

επισης θα γραφει το ι5;

επισης εχω προβλημα εαν θελω να πιασω δουλεια σε σουπερ μαρκετ;


Νομιμή απαλλάγη θα γράφει με το Ι5 παθολογικό δεν έχεις κανένα πρόβλημα για δουλεία εκτός από τα σώματα ασφαλείας και τις ένοπλες δυνάμεις
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες