Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θα ηθελα να ρωτησω πραγματικα μονο οσους γνωριζουν καλα ποια και ποια σχολεια μπορει να επιλεξει να περασει ενας ΕΠΟΠ των ειδικων δυναμεων περα απο την βασικη εκπαιδευση στην ρεντινα;
tzikass
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 30, 2008 8:01 am
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από tzikass »

Νομιζω αυτα της σχαλ της δυκ, αιχμαλωσιας, και αναλογα με ειδικοτητα και αυτο του ριπτη Αν κανω κανενα λαθος ας με διορθωσει καποιος
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Velerefontis »

Καταρχην δεν επιλεγεις να περασεις σχολειο αλλα σε επιλεγουνε. Απο εκει και περα υποχρεωτικα ειναι η σχαλ, το σχολειο αιχμαλωτων και αναλογως το σωμα το κεοααχ, η σχολη αυτοδυτων κτλ. Η δυκ δεν ειναι υποχρεωτικο, δηλωνεις και αν επιλεγεις τοτε πας
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Antonis21 »

Το πρωτο σιγουρο υποχρεωτικο σχολειο ειναι το ΣΠΕΕΠΟΠΕΔ, για τα αλλα δε ξερω αν ειναι υποχρεωτικα. Παντως ολοι οι κομμαντος που εχω γνωρισει, ηταν αλεξιπτωτιστες και ειχαν περασει και της αιχμαλωσιας.

Οσον αφορα για τους ριπτες, εχει να κανει μονο με ατομα που υπηρετουν στο Ταγμα Εναεριου Εφοδιασμου, που ειναι αμεταθετο και ειναι ολοι υποχρεωτικα αλεξιπτωτιστες.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Velerefontis »

Antonis21 έγραψε: Το πρωτο σιγουρο υποχρεωτικο σχολειο ειναι το ΣΠΕΕΠΟΠΕΔ, για τα αλλα δε ξερω αν ειναι υποχρεωτικα. Παντως ολοι οι κομμαντος που εχω γνωρισει, ηταν αλεξιπτωτιστες και ειχαν περασει και της αιχμαλωσιας. Οσον αφορα για τους ριπτες, εχει να κανει μονο με ατομα που υπηρετουν στο Ταγμα Εναεριου Εφοδιασμου, που ειναι αμεταθετο και ειναι ολοι υποχρεωτικα αλεξιπτωτιστες.
εχω την εντυπωση οτι απο τ0 2004 ολα τα μονιμα στελεχη των εδ ειναι υποχρεωμενα να περασουν τη σχαλ
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Nassos »

Αλήθεια Βελερεφόντη, μιας και είσαι στην Αεροπορία, η 31 ΜΕΕ περνάει απ'όλα τα σχολεία των Ειδικών Δυνάμεων;
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Velerefontis »

Ναι απο οσο γνωριζω οπως επισης και καποια σχολεια του εξωτερικου
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από andybgr »

Εγώ που υπηρέτησα τη θητεία μου το 2006 και είχα καλές σχέσεις με τους εποπ στη ρεντίνα και στη δράμα, όσο Ξέρω, το μόνο υποχρεωτικό σχολείο είναι η ΣΧΑΛ, και το ΚΕΟΑΑΧ που γίνεται κάθε χειμώνα... Για σχολή αιχμαλώτων ήξερα μόνο αξιωματικούς που έχουν περάσει... τώρα, θέλω να ρωτήσω, ποια είναι η διαδικασία για να βγεί ένας εποπ στο εξωτερικό και να περάσει σχολείο εκεί;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ρε μαγκες ας μου απαντησει ΑΝ ξερει καποιος, σε περιπτωση που περασω ως ΕΠΟΠ σε καποια ειδικοτητα του πεζικου μπορω να βγαλω καποιο σχολειο οπως για παραδειγμα της ΣΧΑΛ των ειδικων δυναμεων; Παρακαλω θα προτιμουσα ΣΙΓΟΥΡΕΣ απαντησεις
Anonymous

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια Χαρα σε ολους. Τον Οκτωβρη κλεινω τα 26. Εχω δηλωση μια ειδηκοτητα των ΕΔ στην τρεχουσα προκυρηξη επ. Οπ. Του στρατου ξηρας. Αν περασω Με το καλο θα πρεπει να περασω και καποια σχολεια των ΕΔ. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν προλαβενω να περασω αυτα τα σχολεια πριν τα 28 γιατι θελω να δοκιμασω και στο σχολειο της ΔΥΚ που το οριο ηλικιας για συμετοχη ειναι τα 28. Ευχαριστω εκ των προτερων.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εισαι σιγουρος πως το οριο ηλικιας για την ΔΥΚ ειναι τα 28;

Γιατι καπου ειχα διαβασει οτι ειναι τα 26 αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος.

Ψαξτο λιγο.
Anonymous

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Anonymous »

Υποψηφιότητα για ειδίκευση "ΥΚΤ" έχουν δικαίωμα να θέσουν όσοι επιθυμούν από τις ακόλουθες κατηγορίες προσωπικού που ανήκει στο ΠΝ ή και σε άλλους κλάδους των ΕΔ ή σώματα ασφαλείας:

(1). ΜΟΝΙΜΟΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ
Aνδρες ανεξαρτήτως ειδικότητας, των οποίων η ηλικία δεν υπερβαίνει το 28o έτος την περίοδο που θα γίνουν οι εξετάσεις και οι δοκιμασίες επιλογής.
(2). ΜΟΝΙΜΟΙ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΜΘ ΤΟΥ ΠΝ
Aνδρες ανεξαρτήτως ειδικότητας και τεχνών των οποίων η ηλικία δεν υπερβαίνει το 28ο έτος την περίοδο που θα γίνουν οι εξετάσεις και οι δοκιμασίες επιλογής.
(3). ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΠΕΝΤΑΕΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ (ΕΠΥ) ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΟΠΛΙΤΕΣ (ΕΠ. ΟΠ)
Aνδρες των οποίων η ηλικία δεν υπερβαίνει το 28ο έτος την περίοδο που θα γίνουν οι εξετάσεις και οι δοκιμασίες επιλογής.
(4). ΟΠΛΙΤΕΣ ΒΡΑΧΕΙΑΣ ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΗΣ (Ο. Β. Α)
(5). Στρατιωτικό προσωπικό άλλων κλάδων των ΕΔ ή Ξένων Κρατών ή προσωπικό των ΣΑ, με περιορισμό στο όριο ηλικίας, όπως καθορίζεται με αποφάσεις του κλάδου ή κράτους τους.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ε ωραια δεν εχεις παρα να δοκιμασεις.
Anonymous

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειναι απο την ιστιοσελιδα Του πολεμικου ναυτικου. Θα ηθελα Να απαντηση οποιος πραγματικα γνωριζει γιατι με ενδιαφερει πολυ. Και παλι ευχαριστω!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σε καταλαβαινω γιατι με ενδιαφερουν και εμενα τα σχολεια των ειδικων δυναμεων (αλλωστε εγω ανοιξα το θεμα) και ποσο μαλλον αυτο της ΔΥΚ.

Να σαι καλα και καλη επιτυχια.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες