Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Μαγδαλένα
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 10:17 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Μαγδαλένα »

Που οφειλεται η ανεργια στην Ελλάδα; Στην οικονομικη κριση; Στους αλλοδαπους; Στους τεμπεληδες; Στην αδικια κ την εκμεταλλευση; Στα πολλα πτυχια; Για πειτε μ...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Nassos »

1) Στον εκτεταμένο Δημόσιο Τομέα, ο οποίος κρατάει του μισθούς του ιδιωτικού χαμηλά.

2) Στο υψηλό δημόσιο χρέος, το οποίο αφαιρεί πόρους από σημαντικούς τομείς για να αποπληρώνονται τοκοχρεωλύσια.

3) Στην απαράδεκτα υψηλή γρεαφειοκρατία που διώχνει πολλές παραγωγικές επενδύσεις.

4) Στα πολλά κλειστά επαγγέλματα (συμβολαιογράφοι, λογιστές κλπ. ) και στο καθορισμό τιμών από το Κράτος.

5) Στην ανυπαρξία ισχυρής παραγωγικής βάσης, η οποία θα επέτρεπε να αυτοτροφοδοτήσει την υπόλοιπη Οικονομία.

6) Το ότι είμαστε μικρή Αγορά

7) Στο ότι για να επιβιώσεις ως ιδιώτης επιχειρηματίας πρέπει να διαπλέκεσαι με το Κράτος.

Η οικονομική κρίση απλώς θα αναδείξει ταυτόχρονα όλα αυτά τα προβλήματα. Η πείνα και η φτώχεια θα οξυνθούν.

Θα βγεί τουλάχιστον ένα καλό: Το τέλος των κρατικοδίαιτων "επιχειρηματιών". Ήδη έχουν προβλήματα με τα δάνεια τους.
Μαγδαλένα
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 10:17 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Μαγδαλένα »

Οικονομολογος σπουδασες Νασο; δεν πιστευεις σαφως κ στην δημιουργική καταστροφή;

καθως κ στην πτωση των μισθων απο φθηνοτερα χερια;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Nassos »

Η πτώση των μισθών και οι εκπτώσεις στα εργασιακά δικαιώματα είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.

Το γιατί κρατιούνται χαμηλά οι μισθοί περισσότερο έχει να κάνει με την έκταση του Δημόσιο τομέα, τις ασφαλιστικες εισφορές, και το χρέος ιδιωτών και κράτους παρά με τους μετανάστες.

Για να μην αρχίσω να ομιλώ περί πληθωρισμού, αγοραστικής δύναμης, και νομισματικής πολιτικής και κατά πόσο επηρεάζουν τη λειτουργία της Οικονομία.

Το πρόβλημα της ανεργία στην Ελλάδα είναι δομικό και κοινωνικό. Μέσα σε αυτό εμπεριέχεται και ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός, που στο σχολείο είναι "η ώρα του παιδιού".

Και οι πτώση των μισθών, επειδή το ρίχνουν πολλοί στους μετανάστες, ωφείλεται περισσότερο στην υπερπροσφορά πτυχιούχων.

Είχα διαβάσει μια έρευνα που έλεγε ότι εάν δεν υπήρχαν οι μετανάστες για να κάνουν τις "βρωμοδουλείες" (έλεος, οι γονείς και παπούδες μας ήταν βλάκες που τις έκαναν; ;), θα υπήρχαν λιγότερες αλλά καλύτερα αμοιβόμενες θέσεις εργασίας στην Ελλάδα.

Στις θέσεις "εντάσεως εργασίας", δηλαδή ανειδίκευτες, είναι που οι μετανάστες "κτυπούν" τους μισθούς, και όχι "εντάσεως κεφαλαίου", όπως πχ. το επάγγελμα του yandr.

Η δημιουργική καταστροφή πάντα θα υπάρχει.
Anonymous

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Anonymous »

φιλε νασσο συμφωνο απολυτα αλλα στην ελλαδα δουλεια υπαρχει λεφτα δεν υπαρχουν ολα τα χρηματα φευγουν εξω με των ενα η των αλλο τροπο.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Nassos »

Λεφτά δεν υπάρχουν γατί πολύ απλά το Κράτος δεν εισπράτει φόρους. Ή αν εισπράτει, δεν εισπράτει το σύνολο των φόρων.

Η έλλειψη ρευστότητας από'κει ξεκινάει. Δεν εισπράτει το κράτος, δεν πλήρωνει τους προμηθευτές.

Και επειδή είμαστε στο Ευρώ, δεν έχουμε δικαίωμα να κόβουμε μονέδα όποτε μας βαρέσει. Και αυτό φάινεται και στο έλλειμα τρεχουσών συναλλαγών.

Και επειδή κάποιοι θα πούν για το ναυτιλιακό συνάλλαγμα, το μεγαλύτερο μέρος αυτού επανεξάγεται για άλλου είδους επενδύσεις.

Όπως είπα παραπάνω, επειδή ο Ιδιωτικός Τομέας για να επιβιώσει πρέπει να διαπλέκεται με το Δημόσιο, τυχόν καθυστέρηση στις πληρωμές σημαίνει πολύ απλά στάση εμπορίου.
Anonymous

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Anonymous »

και αλλους φορους μας γονατισε; με της ιδιωτικοποιησεις συμφωνεις ειναι σωστη πολιτικη; στο δημοσιο μηπως ειναι πολυς κοσμος που δεν θα επρεπε να ειναι; μηπως η μικροπολιτικη και η ψηφοθηρια ειναι και αυτη ο προβλημα;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Nassos »

yersinia pestis έγραψε:και αλλους φορους μας γονατισε; Με της ιδιωτικοποιησεις συμφωνεις ειναι σωστη πολιτικη; Στο δημοσιο μηπως ειναι πολυς κοσμος που δεν θα επρεπε να ειναι; Μηπως η μικροπολιτικη και η ψηφοθηρια ειναι και αυτη ο προβλημα;



Όχι άλλους φόρους, αλλά αλλαγή πολιτικής. Πρέπει να αυξηθεί η άμεση φορολογία και να μειωθεί η έμμεση φορολογία (ΦΠΑ) γιατί πολύ απλά η έμμεση φορολογία βάζει όλους, έχοντες και μη, στο ίδιο καλάθι, και δημιουργεί κοινωνικές ανισότητες και αδικίες.

Σαφώς και είναι υπεράριθμο. Γι'αυτό και έχουμε υψηλή φορολογία, χαμηλούς μισθούς Ιδιωτικού Τομέα και γενικά στρέβλωση ανταγωνισμού.

Οι ιδιωτικοποιήσεις είναι ένα μέτρο για να επέλθει μια κάποια ισορροπία και κυρίως διαφάνεια. Οι μετοχοποιήσεις και η εισαγωγή στο Χρηματιστήριο είναι άλλο θέμα.

Αυτονόητα θα συζητάμε; Με τη παρούσα κρίση δίνεται η μοναδική ευκαιρία να διαλύσουμε το κομματικό κράτος.
Μαγδαλένα
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 10:17 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Μαγδαλένα »

Καλα ασε την παιδεια στην ακρη γτ εχουμε ξεφτιλιστει σαν χωρα σε αυτο τελειως...
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από GenerX »

Ενω συμφωνώ με αυτά που λες Nasso, θέλω να πω οτι είμαι κατα της άκρατης ιδιωτικοποίησης. Οι νευραλγικοί τομείς ενος κράτους όπως τηλεπικοινωνίες, θαλάσσιες συγκοινωνίες, Παιδεία, υγεία, Ηλεκτρισμός, νερό (---> αν ιδιωτικοποιηθεί πιστεύω οτι θα ζήσουμε ενα πολιτισμικό μεσαίωνα. Ήδη τη διακίνηση του φυσικού αυτού αγαθού, σε τρίτες χώρες την εκμεταλλεύονται πανίσχυρες ιδιωτικές εταιρείες. Θα πείς βέβαια, και ποιός να το διαχειριστεί ; Εμ, το θέμα είναι τα καπέλα που βάζουν και οι εκβιασμοί που γίνονται. Πολύ πολύ γενικά σε αυτό το θέμα) πρέπει να είναι στην κατοχή του κράτους.

Το οτι στην Ελλάδα έχουμε μια νομενκλατούρα η οποία εκμεταλλεύεται ολα τα παραπάνω, ρουφώντας τα ως το μεδούλι και ταυτόχρονα σε μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων, έχει καθιερωθεί η συνείδηση του "φυλάω τον κώλο μου", δε σημαίνει οτι πρέπει να δωθούν απλόχερα στα χέρια 1-2-5-10 ισχυρών ατόμων.

Οι φυσικοί πόροι ανήκουν σε όλους και πρέπει να καθιερωθεί στη συνείδηση του κάθε πολίτη το θέμα περιβάλλον.

Έκανα μια τεράστια παρένθεση βέβαια...

Εγω πάντως πιστεύω οτι το κράτος έχει αρκετά φράγκα. Αυτα βέβαια πάνε στους άσχετους δημόσιους υπαλλήλους, σε τσέπες, μίζες και 1002 Και πολλές φορές νομίζω οτι ούτε καν τα αρπάζουν κάποιοι, αλλα καίγονται κυριολεκτικά στον αέρα λόγω της ανορθόδοξης μικροκομματικής πολιτικής.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από yandr »

GenerX έγραψε:Ενω συμφωνώ με αυτά που λες Nasso, θέλω να πω οτι είμαι κατα της άκρατης ιδιωτικοποίησης.


Και εγώ συμφωνώ, αλλά ...
Οι νευραλγικοί τομείς ενος κράτους όπως τηλεπικοινωνίες, θαλάσσιες συγκοινωνίες, Παιδεία, υγεία, Ηλεκτρισμός, νερό (---> αν ιδιωτικοποιηθεί πιστεύω οτι θα ζήσουμε ενα πολιτισμικό μεσαίωνα. Ή



Τηλεπικοινωνίες και θαλάσσιες συγκοινωνίες δεν το συζητώ καθόλου ότι η ιδιωτικοποίηση είναι μονόδρομος.

Πλήρωνα 95 ευρώ το δίμηνο στον OTE με dial-up σύνδεση και πλέον πληρώνω 39,8 ευρώ το δίμηνο στην Vivodi με broadband σύνδεση. Παιδεία και υγεία εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας, ενώ για τον ηλεκτρισμό νομίζω ότι έχουμε παρακαθυστερήσει το θέμα, γι' αυτό άλλωστε και βασιζόμαστε ακόμη σε λιγνίτη.

Μόνο με το νερό συμφωνώ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από Nassos »

Ιδιωτικοποιήσεις Αργεντινικού τύπου ούτε εγώ δέχομαι.

Απο'κει και πέρα, και κυρίως στο θέμα της Παιδείας, γιατί να μην υπάρχουν μη-κεροδοσκοπικά Πανεπιστήμια, ενώ υπάρχουν ιδιωτικά Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια;

Γιατί να μην έχουμε και στην Ενέργεια ιδιώτες;
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Πού οφείλεται η ανεργία στην Ελλάδα;

Δημοσίευση από GenerX »

Άποψη μου είναι πως στην ενέργεια (και σε όλους αυτούς τους τομείς) δε μπορείς σαν κράτος να εξαρτάσαι απο εναν άνθρωπο, απο ιδιώτη.

Στο χώρο της παιδείας, δε δέχομαι την αλλαγή του Συντάγματος κάθε 3 και λίγο, αναλόγως τα συμφέροντα του κάθε καραγκιόζη.

Ας φτιάξουν τα δημόσια πανεπιστήμια και σχολεία, διότι θεωρώ οτι αν θέλουν, μια χαρά μπορούν να τα λειτουργήσουν και ΑΝ δε πετύχει αυτό (αν δε θέλει το κράτος, δε θα πετύχει. Αν θέλει, δε θα υπάρχει πρόβλημα), τότε συζητάμε και για περαιτέρω ιδιωτικά ιδρύματα.

Είχα πάει σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Για ψύλλου πήδημα, αλλα δεν άντεχα και έτσι κατευθύνθηκα προς το Υγεία.

Όμορφη υποδοχή, το ΑΤΜ φυσικά μόλις μπαίνεις είναι μπροστά σου (σε τέτοιο χώρο κατα την αποψή μου, είναι οτι πιο ανήθικο αυτό το πράγμα), μια εξέταση του κώλου, οπου δε διαπίστωσε τίποτα ο Ιατρός και μια ακτινογραφία. Ολα αυτά διήρκεσαν 20 λεπτά.

Πλήρωσα 180 ευρώ.

Εγω εχω όμως. Αυτός που δεν έχει και υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ; Τι θα κάνει αυτός;

Τέλος πάντων. Αυτό που έβλεπα εκει μέσα, ήταν οι προσεγμένοι καθαροί χώροι, ολα στην εντέλεια.

Και η απορία μου ήταν, για ποιό λόγο να μην είναι έτσι ενα δημόσιο νοσοκομείο.

Απαντήσεις σε αυτό θα πάρω πολλές και κάποιες θα είναι οι αφόρητα βαρετές και ίδιες.

Ας αρχίσουν να λειτουργούν σωστά ολα τα δημόσια μέσα που έχουν καταστρατηγήσει κάποιοι στο βωμό του κέρδους και της απληστείας και αν χρειαζόμαστε συμπληρώματα, ευχαρίστως να έρθει ο ιδιώτης - με πολύ σκληρή εποπτεία όμως.

Το να ξεπουλάμε τον ΟΤΕ (παρόλο που μας τα έπαιρνε χοντρά - η σωστή κίνηση θα ήταν το ξεκαθάρισμα απο τα παράσιτα, δεν υπάρχει όμως πολιτική βούληση. Και απο ποιόν μέσα στη Βουλή να υπάρχει... ) που είναι απο τις πιο κερδοφόρες επιχειρήσεις, δε νομίζω οτι είναι λύση.

Πάντως στο θέμα νερό, είμαστε σε κόκκινο συναγερμό θεωρώ. Εννοώ παγκόσμια. Αν και εκεί δεν υπάρξουν οι κατάλληλες πολιτικές απο τις μεγάλες δυνάμεις, μην έχουμε... απαιτήσεις για τη διασφάλιση... ειρήνης.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες