ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Μιχάλης

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Δηλαδή όσοι είναι σε αλλη ΕΣΣΟ δεν μπορούν να πάνε για θητεία στα ΟΥΚ
john92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 21, 2019 5:33 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από john92 »

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Απλά έχω ακούσει ότι στην Κύπρο δεν ανοίγουν τόσο εύκολα θέσεις για ΟΥΚ και ειδικά μόνιμους της Κύπρου για αυτό ήθελα να ρωτήσω αν μετά που να τελειώσω τη σχολή θα μπορώ να δηλώσω να έρθω στο σχολείο της Ελλάδας Ξέρετε αν έχει κάποια ειδική διαδικασία ;
Μιχάλης

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Είναι σίγουρα τον Μάρτιο και τον Σεμπτέμβριο.Ευχαριστώ

Jimis742

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Jimis742 »

Γεια σας θελω να κανω μια ερώτηση! Υπαρχει περιπτωση να κανω επεμβαση στην επιγονατιδα ωστε να μην βγαινει αλλα ουτε βιδες ουτε τιποτα.1ον λογικά στις ιατρικες εξετάσεις θα με απορρίψουν αλλα αν τους το κρύψω δηλαδη αν δεν τους το πω λετε να το καταλάβουν; Επισβς θα μπω απο στρατιωτική σχολη που θα μου κανουν κι εκεί εξετασεις!
Pagomenos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Σεπ 30, 2019 2:31 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Pagomenos »

Γειά σας και από μένα παιδιά. Μια ερώτηση έχω παιδιά όποιος ξέρει να μου πει. Είχα κάνει την θητεία μου το 08 12μηνο. Είμαι 32 χρόνων μπορώ να μπω σαν οβα και μετά να πάω στα ουκ η να πάω στο σχολείο της μυκ; Η λόγο ηλικίας δεν γίνεται; Οποίος μπορεί ας απαντήσει αν ξέρει ευχαριστώ
TheodosiosMelas

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από TheodosiosMelas »

Καλησπέρα! Ειμαι Έλληνας από Γερμανία (με τρία μαγαζιά!!), θέλω να έρθω όμως Ελλάδα μόνιμα και να υπηρετήσω την Πατρίδα μου! Όταν βγάλω τα ΟΥΚ θα εχω δικαίωμα για μονιμοποίηση ή να μπω με προκήρυξη; Επίσης το ότι εχω ιδιοκτησία σε ξένη χωρα (τρία μαγαζιά, και δυο σπίτια!!) θα μου προσφέρει έξτρα μόρια; Και όταν πάρω σύνταξη θα παίρνω και από τις δυο χώρες ή μόνο την Ελλάδα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!! Εικόνα
Ναύτης 20A

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Ναύτης 20A »

Καλησπέρα σε όλους. Έχοντας κλείσει ο κύκλος μου στο σχολείο Υ/ΚΤ αποφάσισα να συγκεντρώσω εδώ τις πιο σημαντικές πληροφορίες για τα παιδιά που θέλουν να ακολουθήσουν αυτόν τον δύσκολο δρόμο μιας και κυριολεκτικά στο ίντερνετ αλλά και πουθενά αλλού δεν υπάρχουν. Ας ξεκαθαρίσουμε αρχικά την πιο μεγάλη σύγχυση:

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Υ/ΚΤ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΗΤΕΙΑ ΣΟΥ.

Μπορείς να μπεις είτε από Στρατό Ξηράς δηλώνοντας Αμφίβιους Καταδρομείς είτε από το Πολεμικό Ναυτικό. Από ΣΞ θα πρέπει να μπεις με την ΕΣΣΟ του Ιανουαρίου εάν θέλεις να μπεις στο καλοκαιρινό σχολείο είτε με την ΕΣΣΟ του Σεπτέβρη (;) για να μπεις στο χειμερινό. Όσοι έχουν κατανεμηθεί στο ΠΝ θα πρέπει να μπουν με την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου ή του Φεβρουαρίου (είναι η πιο ασφαλής επιλογή) για το χειμερινό και την ΕΣΣΟ του Αυγούστου για το Χειμερινό. Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις κάτι άλλο καθώς κατά την διάρκεια της προπαίδευσης από τον ΣΞ περνάει κλιμάκιο για ΕΔ όπου δηλώνεις επιθυμία συμμετοχής στο απερχόμενο ΣΥΚ. Για το Πολεμικό Ναυτικό την 3η συνήθως εβδομάδα της προπαίδευσης έρχεται κλιμάκιο της ΔΥΚ και κάνει ολόκληρη παρουσίαση για τις Ομάδες Υποβρυχίων Καταστροφών. Στο τέλος της παρουσίασης καλούνται οι ενδιαφερόμενοι να δηλώσουν συμμετοχή. Είναι δεδομένο πως ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να έχει σωματική ικανότητα Ι1.

Μετά την περάτωση της προπαίδευσης παίρνετε φύλλο πορείας για τις υπηρεσίες σας. Συνήθως το φύλλο πορείας στέλνει τους υποψήφιους υποβρύχιους καταστροφείς κατευθείαν στην ΔΥΚ. Υπάρχει περίπτωση ωστόσο να παρουσιαστείτε κανονικά στην υπηρεσία σας και μόλις περάσει νέο σήμα να σας τραβήξει το σχολείο.

Έχοντας κάνει όλα αυτά δεν εξασφαλίζεται η θέση σου στο σχολείο καθώς θα χρειαστεί να περάσεις αρκετές ιατρικές εξετάσεις οι οποίες καταλήγουν στην ΑΝΥΕ προκειμένου να κρίνει την καταλληλότητα σου για συμμετοχή. Μόλις περάσεις επιτυχώς από την ΑΝΥΕ θα δώσεις αθλήματα εισαγωγής. Τα όρια είναι καθαρά ενδεικτικά και τα πιάνουν σχεδόν όλοι. Το σχολείο ξεκινάει με το που μπει το γνωστό σε όλους κράνος. Εάν μπεις στο σχολείο με την νοοτροπία του "πιάνω τα όρια όλα καλά θα πάνε" θα σε επαναφέρω στην πραγματικότητα και θα σου πω ότι κατα πάσα πιθανότητα θα φύγεις την πρώτη ημέρα του κράνους.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΈΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ:

  • Εάν κάποιος έχει έλλειψη ενζύμου G6PD δεν μπορεί να συμμετάσχει στο σχολείο
  • Κατά την προσωπική μου άποψη εάν κάποιος θέλει να έχει ελάχιστη πιθανότητα επιτυχίας θα πρέπει να κάνει σοβαρή προετοιμασία τουλάχιστον 2 χρόνια πριν δηλώσει συμμετοχή
  • Στην προετοιμασία θα πρέπει να δώσει έμφαση με σειρά προτεραιότητας σε: ΚΟΛΥΜΠΙ, ΤΡΕΞΙΜΟ, ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΗ ΔΥΝΑΜΗ/ΔΥΝΑΜΙΚΑ. Θα πρέπει να έχει τεράστια εξοικείωση με το υγρό στοιχείο (επίπλευση, ηρεμία σε καταστάσεις στρες, ευλυγισία, αντοχή), να νιώθει άνετα με το τρέξιμο μεγάλων αποστάσεων (ενδεικτικά το σχολείο φτάνει σε επίπεδα να τρέχει μαραθωνίους).


Αρκετοί λένε πως η επιβίωση στο σχολείο είναι 80% ψυχική και 20% σωματική. Από τα λίγα που βίωσα εγώ θα πω πως ασφαλώς θα πρέπει να έχεις πολύ καλό λόγο που βρίσκεσαι εκεί μέσα ο οποίος θα σε κρατήσει και στην πορεία σου, αλλά και ένα σωστά προετοιμασμένο σώμα. Εάν δεν υπάρχει η σωστή ψυχολογία το σώμα δεν θα προσφέρει τίποτα και επίσης το αντίθετο, εάν η ψυχολογία σου είναι σωστή, εάν στις 20 κάμψεις είσαι στα όρια της λιποθυμίας δεν θα μπορέσεις να επιβιώσεις όσο θέληση κι αν έχεις. Η επιτυχία βρίσκεται στην χρυσή τομή και των δυο.

Το σχολείο Υποβρύχιων Καταστροφών είναι μια τεράστια εμπειρία που λίγοι τυχεροί έχουν την δυνατότητα να την βιώσουν. Τολμήστε το.

Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Nontas »

Φίλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ έψαχνα κυριολεκτικά παντού και δεν έβρισκα τίποτα. Αλλά έχω μια απορία. Υπάρχει όριο ύψους;

Και πόσο ελαστικοί είναι σε αυτό;
Άβαταρ μέλους
SndOyk Karavanas
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Οκτ 21, 2019 5:16 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από SndOyk Karavanas »

Σε ευχαριστώ, ήταν πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες, καλή σταδιοδρομία να έχεις.Το 191 πόσοι το περάσατε;

Ναύτης 20Α

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Ναύτης 20Α »

Όριο ύψους από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει. Το ελάχιστο γενικά για Ειδικές Δυνάμεις είναι 1.60. Δεν μπορώ με σιγουριά να πω ότι ισχύει για το σχολείο. Το 192 πριν λίγο μπήκε στην ένταξη. Δεν συνεχίζω με το σχολείο εγώ λόγω ιατρικών.
Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Nontas »

Κατάλαβα φίλε ευχαριστώ πολύ
Νίκος κρανιδιωτης

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Νίκος κρανιδιωτης »

Γειά σας είμαι 184 και 80 κιλά.. Θα με πάρουν στα ουκ; Και έχω κέντρο βάρους στα πόδια νομίζω.. Παίζει αυτό ρόλο; Ευχαριστώ

Αλέξανδρος

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Είμαι 17 χρόνων τελείωσα τις πανελλήνιες έχω δηλώσει ουκ και θέλω να γίνω μόνιμος Πρέπει πρώτα να κάνω το φανταριλικει και μετά να πάω η γίνεται να πάω κατευθείαν ουκ χωρίς να έχω κάνει το φανταριλικοι πριν
Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από lancecorporal »

Αλέξανδρος έγραψε:Είμαι 17 χρόνων τελείωσα τις πανελλήνιες έχω δηλώσει ουκ και θέλω να γίνω μόνιμος Πρέπει πρώτα να κάνω το φανταριλικει και μετά να πάω η γίνεται να πάω κατευθείαν ουκ χωρίς να έχω κάνει το φανταριλικοι πριν
Για να μπεις ουκ μπορεις να μπεις τελειωνοντας καποια στρατιωτική σχολη (ευελπιδων/σμυ/σμυν κτλ) ή με προκηρυξη οβα με τη προυποθεση οτι εχεις ολοκληρωσει τη στρατιωτική σου θητεια και οτι υπηρετησες πν.
You couldn't beat me even if you wanted to.
ΣΥΚ 2021

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από ΣΥΚ 2021 »

Χαιρετω. Τι πρεπει να κανω για να εξασφαλισω τη θεση μου στην ΣΥΚ/ΟΥΚ απο πλευρας φυσικης καταστασης;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης