H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από Legion »

Ολα συμβαινουν γιατι εμεις οι αντρες ειμαστε μ@@@|@δουλοι και οχι αυτες επειδη ειναι γυναικες... Παρολου που εχω δει γυναικα να κατεβαινει τα σκοινια αναποδα ισως και να κρεμονται περισσοτερα πραγματα αναμεσα απο τα ποδια τους καμια φορα... Απο τους αντρες. Εινα μια μικρη πληγη για τις ΕΔ
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από cristina »

Και εγω έχω δει Αξκούς από ευελπίδων Μεσημέρι πορεία να χάνουνε το δρόμο τους και να ρωτούν τους κατοίκους πως να φτάσουν στο στρδο. Αρα δεν ειναι ουτε θέμα ισότητας ούτε θέμα φύλου ούτε Εξελιγμένο μυικό σύστημα όπως είπε και ο φιλος μου ο yandr.ton ικανό θέλεις να έχεις δίπλα σου σε καιρό πολέμου και ας ειναι είτε άντρας είτε γυναίκα. Όπως έχει αχρηστους και ανίκανους άντρες αξκούς έτσι έχει και γυναίκες. Αν βέβαια έχει κανείς κόλλημα με τις γυναίκες (όπως με την οδήγηση) δεν θα τις δεχτεί πουθενά. Όχι μόνο στο στρατό...
Rafale!!!
Άβαταρ μέλους
bodybuilder625
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2011 6:08 pm
Τοποθεσία: Λοκατζής
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από bodybuilder625 »

Μακάρι να ταν ολα κομπλε και να ταν οι γυναικες το προβλημα. Αλλα...
ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΙΡΗΝΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ
Άβαταρ μέλους
EFI1997
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2012 5:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από EFI1997 »

Ναι ρε παιδιά. Δεν λέω οτι έχετε άδικο, διότι λίγες είναι καλές. Και ναι το παραδέχομαι κι ας είμαι γυναίκα! ΑΛΛΑ δεν μπορείτε να μας βάλετε όλες στο ίδιο τσουβάλι...
Άβαταρ μέλους
KYNIGOSDK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2011 1:57 am
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από KYNIGOSDK »

Θυμαμαι τοτε που ημουν φανταρο στον εβρο μας ειχαν στειλει για 1 μηνα στην ταξιαρχια γιατι δουλευαμε με τις μπολντοζες και τα φορτηγα καναμε εσκαφη στην περιφραξη... Το βραδυ δεν καναμε υπηρεσιες μονο ξαπλα αφου μας εβγαινε το λαδι στα δρομολογια το πρωι και ετσι ειχαμε απαλαγη απο υπηρεσιεςΕικόναΣτον θαλαμο μου κοιμομουν ηταν πεζικαριοι και θυμαμαι ενα βραδυ ηταν υπηρεσια μια εποπτης γυναικα υπολοχαγος η οποια ηταν ωραια κοπελα αλλα απο τι ελεγαν οι φανταροι ηταν πολυ σκυλα οταν εκανε υπηρεσια ως εποπτης αφου ηταν πολυ προβλεπομενηΕικόναΕνα βραδυ λοιπον αφου βγηκε εφοδο αυτη κανονισαν ολοι οι φανταροι μεσα στον θαλαμο την ωρα που θα ερχοταν για εφοδο θα κυκλοφοραγανε ολοι μετα σωβρακαΕικόναΕικόναΤελικα μολις μπηκε στο θαλαμο και αντικρυσε γυρω στα 30 ατομα μετα σωβρακα να σουλατσαρουν μεσα στον θαλαμο οχι εφοδο δεν προλαβε να κανει ουτε μιλια εβαλε το κεφαλι κατω και εφυγε τροχαδηνΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
GreekSoldier1
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2012 4:27 am
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από GreekSoldier1 »

KYNIGOSDK έγραψε:Θυμαμαι τοτε που ημουν φανταρο στον εβρο μας ειχαν στειλει για 1 μηνα στην ταξιαρχια γιατι δουλευαμε με τις μπολντοζες και τα φορτηγα καναμε εσκαφη στην περιφραξη... Το βραδυ δεν καναμε υπηρεσιες μονο ξαπλα αφου μας εβγαινε το λαδι στα δρομολογια το πρωι και ετσι ειχαμε απαλαγη απο υπηρεσιεςΕικόναΣτον θαλαμο μου κοιμομουν ηταν πεζικαριοι και θυμαμαι ενα βραδυ ηταν υπηρεσια μια εποπτης γυναικα υπολοχαγος η οποια ηταν ωραια κοπελα αλλα απο τι ελεγαν οι φανταροι ηταν πολυ σκυλα οταν εκανε υπηρεσια ως εποπτης αφου ηταν πολυ προβλεπομενηΕικόναΕνα βραδυ λοιπον αφου βγηκε εφοδο αυτη κανονισαν ολοι οι φανταροι μεσα στον θαλαμο την ωρα που θα ερχοταν για εφοδο θα κυκλοφοραγανε ολοι μετα σωβρακαΕικόναΕικόναΤελικα μολις μπηκε στο θαλαμο και αντικρυσε γυρω στα 30 ατομα μετα σωβρακα να σουλατσαρουν μεσα στον θαλαμο οχι εφοδο δεν προλαβε να κανει ουτε μιλια εβαλε το κεφαλι κατω και εφυγε τροχαδηνΕικόναΕικόνα


Εικόνα
Πολύ τρελλιάρηδες ρε αδερφέ :P

Εικόνα
Anonymous

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από Anonymous »

Όντας σπουδαστής ανώτερης στρατιωτικής σχολής υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ), θα ήθελα με την σειρά μου να θίξω ορισμένα πράγματα. Από όσα έχουν δει τα μάτια μου μέσα στην σχολή, έχουμε φτάσει σε σημείο να παραιτούνται αγόρια τα οποία πραγματικά ανήκουν στον στρατό, κάνουν δηλαδή κατά 100% γι αυτήν την δουλειά γιατί είναι φιλότιμα, εργατικά, γουστάρουν πειθαρχεία και σκληραγωγία και είναι ίσως πιο τυπικά και προβλεπόμενα στις πράξεις τους ακόμα και από αξιωματικούς, γιατί τα παιδιά αυτά πραγματικά το γουστάρουν αυτό.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι το γεγονός ότι ορισμένα αγόρια, μόνο και μόνο επειδή ζουν μέσα σε έναν αντρικό λόχο και τραβούν τα πάνδεινα κάθε μέρα, αναγκάζονται να παραιτηθούν γιατί λόγο της συνεχόμενης πίεσης κάνουν ένα μικρό λάθος το οποίο τους στιγματίζει και τους κάνει την ζωή κόλαση για το υπόλοιπο του χρόνου. Τους παραιτούν δηλαδή οι δευτεροετείς με λίγα λόγια... Αντιθέτως, όλα μα όλα τα κορίτσια τα οποία είναι συμμαθήτριες μου, παραπονιούνται επειδή π. Χ δεν έστρωσαν το κρεβάτι τους σε 4 λεπτά και η διπλανές τους τις έριξαν για 10 κάμψεις, γυναικείες! Χαχαχαχαχαχαχα! Έκαναν 10 κάμψεις γυναικείες, έχουν βάλει τα κλάματα και είναι έτοιμες να φύγουν!

Τι ενοοώ; Ότι οι γυναίκες μέσα στην σχολή τραβούν το 1/20 αυτών που τραβούν τα αγόρια, ζουν σε γυναικείο λόχο και αυτομάτως δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα από τους άντρες σπουδαστές (ότι τραβάνε το τραβάνε από τις υπόλοιπες σπουδάστριες), επικαλούνται την περίοδο για να λουφάρουν (γεγονός), αν βγουν ΕΥ (ελεύθερες υπηρεσίας) δεν ακούνε ειρωνικά σχόλια από κανέναν και στο τέλος αυτές μένουν και ορισμένα αγόρια παραιτούνται. Πρότασή μου; Να κάνουν οι γυναίκες ακριβώς την ίδια εκπαίδευση με τους άντρες, ακόμη και ίδια νίλα, ίδιο καψώνι και ίδια γυμναστική το πρωί, και μετά αν αντέξουν και καταφέρουν και αποφοιτήσουν, ας έρθουν να με βάλουν εμένα ως φαντάρο, ας πούμε, να σκουπίσω το στρατόπεδο του 6ου συντάγματος πεζικού με μια φαγωμένη οδοντόβουρτσα!

Είναι ακατάλληλες για τον στρατό κατά 99,9% (δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις) αλλά σύμφωνα με αυτά που βλέπω, οι γυναίκες χρήζουν ευνο'ι'κότερης αντιμετώπισης από τους άντρες, καταφέρνουν δηλαδή να βγάλουν με μικρότερο κόστος την εκπαίδευση και τελικά γίνονται αυτές στρατιωτικοί και άντρες που πραγματικά αξίζουν να γίνουν, χάνονται στην σκιά της λιγούρας των γυναικών για εξουσία αλλά και ισότητα!

Και μην αρχίσετε τα> Γιατί πολύ απλά θα σας πω ότι άλλο είναι να κάνεις 10 γυναικείες κάμψεις την μέρα και άλλο το να είσαι όρθιος για 18 ώρες, να σου απαγορεύεται να κοιμηθείς το μεσημέρι, να σε αναγκάζουν να κάνεις κάμψεις με πλήρη φόρτο μαχητή (φυσιγγιοθήκες, παγούρι, ξιφολόγχη, μ71, κράνος,G3 και το στρώμα του κρεβατιού σου) στην πλάτη σου ή ακόμα χειρότερα με όλο το κρεβάτι στην πλάτη σου (κάμψεις κάτω από το κρεβάτι για όσους ξέρουν), άλλο επίσης είναι το να κάνεις ασκήσεις ακριβείας και κάμψεις μόνος σου κάτω στο λόχο με αέρα και βροχή μόνο με το μποξεράκι σου μέχρι να σε φωνάξουν πάλι πάνω και άλλο είναι επίσης το γεγονός να κάνεις την μπανάνα στα σίδερα του κρεβατιού σου μέχρι να ματώσουν οι παλάμες σου. Αυτά τα ολίγα ήθελα να πω... Πραγματικά δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν και καμία, απλά σας ανέφερα αυτά που ιδίοις όμμασι ζω καθημερινά!

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από dn24 »

Για αυτό τραβάς όλα αυτά τώρα γιατί θα λέγεσαι και δημόσιος υπάλληλος κάθε 27 του μηνός όταν έξω ο κόσμος πεινάει. Κάτι πρέπει να κάνετε κι εσείς για να δικαιολογήσετε τον μισθό που θα μπαίνει. Όσο αφορά τις γυναίκες έτσι είναι το σύστημα και φυτοζωούν μέσα στις σχολές. Στην ελλάδα είμαστε και είναι όντως έτσι και στις μονάδες εκστρατειάς τα πράγματα. Είναι τέτοιο το σύστημα όμως που θα δείς και μόνος σου αργότερα οτι αυτές που τώρα σου την σπάνε, αργότερα θα την έχεις ανάγκη για να αλλάξεις μία υπηρεσία, οπότε κοντός ψαλμός... !
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από D.Y.K »

dn24 έγραψε: Είναι τέτοιο το σύστημα όμως που θα δείς και μόνος σου αργότερα οτι αυτές που τώρα σου την σπάνε, αργότερα θα την έχεις ανάγκη για να αλλάξεις μία υπηρεσία, οπότε κοντός ψαλμός... !


Το σύστημα και η λειτουργία του Στρατού είναι συγκεκριμένη και δεν θα αλλάξει ούτε θα τροποποιηθεί για καμία κακομαθημένη που μυξοκλαίει με το παραμικρό γιατί της. Έσπασε το νυχάκι. Όσες δεν μπορούν ή δεν την παλεύουν, απλά δρόμο. Στεγνά - ωμά και χωρίς καμία προκατάληψη. Ή θα δουλεύουμε όλοι / ες για έναν κοινό σκοπό / στόχο ή καλύτερα να το κλείσουμε το μαγαζάκι. Προσωπικά πάντως το έχω σαν αρχή. Προτιμώ να λιώσω στην υπηρεσία και ας έχω και ανάγκη, παρά να ζητήσω αλλαγή υπηρεσίας ή οποιαδήποτε εξυπηρετήση απο αυτές τις κακομαθημένες για τις οποίες εγώ και οι συνάδελφοί μου δουλεύουμε - παράγουμε περισσότερο, ενώ αυτές όχι.(Παρότι πληρωνόμαστε εξίσου με τα ίδια λεφτά) Εικόνα

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Η μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι ο Δ. Υ. Κ, σφάζονται όλες για πάρτι του, πως να λειτουργήσουν σωστά μετά τα κορίτσια; Εικόνα
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από Signaller »

Greek_Army έγραψε:Η μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι ο Δ. Υ. Κ, σφάζονται όλες για πάρτι του, πως να λειτουργήσουν σωστά μετά τα κορίτσια;Εικόνα
Εικόνα

έπρεπε να γίνω μόνιμος δηλαδή να πάθουν για τα καλά τα κορίτσια...

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από dn24 »

D.Y.K έγραψε:Το σύστημα και η λειτουργία του Στρατού είναι συγκεκριμένη και δεν θα αλλάξει ούτε θα τροποποιηθεί για καμία κακομαθημένη που μυξοκλαίει με το παραμικρό γιατί της. Έσπασε το νυχάκι. Όσες δεν μπορούν ή δεν την παλεύουν, απλά δρόμο. Στεγνά - ωμά και χωρίς καμία προκατάληψη. Ή θα δουλεύουμε όλοι / ες για έναν κοινό σκοπό / στόχο ή καλύτερα να το κλείσουμε το μαγαζάκι. Προσωπικά πάντως το έχω σαν αρχή. Προτιμώ να λιώσω στην υπηρεσία και ας έχω και ανάγκη, παρά να ζητήσω αλλαγή υπηρεσίας ή οποιαδήποτε εξυπηρετήση απο αυτές τις κακομαθημένες για τις οποίες εγώ και οι συνάδελφοί μου δουλεύουμε - παράγουμε περισσότερο, ενώ αυτές όχι.(Παρότι πληρωνόμαστε εξίσου με τα ίδια λεφτά) Εικόνα



συμφωνώ σε όλα αν και η ανάγκη με έχει κάνει να αλλάξω υπηρεσία με άτομο για να φύγω με άδεια που ήδη είχα βγάλει σε καλοκαιρινή περίοδο τα ακτοπλοικά εισητήρια απο καιρό πρίν, και όταν βγήκαν οι υπηρεσίες με είχαν βάλει μέσα στην άδεια μου υπηρεσίες, και έπρεπε να φύγω και για σημαντικό οικογενειακό λόγο. Οπότε στην ανάγκη κάνεις πολλά. Επειδή όμως είμαι εκτός θέματος, εμείς θα κοιτάξουμε να κάνουμε την δουλειά μας και άσε την κάθεμια να προφασίζεται ότι έχει περίοδο. Όπως και να έχει η δουλειά στη μονάδα θα βγεί.

Greek_Army έγραψε:Η μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι ο Δ. Υ. Κ, σφάζονται όλες για πάρτι του, πως να λειτουργήσουν σωστά μετά τα κορίτσια;Εικόνα


Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
chris85
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2011 4:58 pm
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από chris85 »

Εντάξει για να μην λέμε ότι θέλουμε η μοναδική γυναίκα που αξίζει για τον στρατό είναι η Demy Moore στο G.I Jane και όλοι μπορούμε να καταλάβουμε τους λόγουςΕικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

Δημοσίευση από thanos123 »

chris85 έγραψε:Εντάξει για να μην λέμε ότι θέλουμε η μοναδική γυναίκα που αξίζει για τον στρατό είναι η Demy Moore στο G.I Jane και όλοι μπορούμε να καταλάβουμε τους λόγουςΕικόνα


Κορυφαίο!

D.Y.K έγραψε:
dn24 έγραψε: Είναι τέτοιο το σύστημα όμως που θα δείς και μόνος σου αργότερα οτι αυτές που τώρα σου την σπάνε, αργότερα θα την έχεις ανάγκη για να αλλάξεις μία υπηρεσία, οπότε κοντός ψαλμός... !


Το σύστημα και η λειτουργία του Στρατού είναι συγκεκριμένη και δεν θα αλλάξει ούτε θα τροποποιηθεί για καμία κακομαθημένη που μυξοκλαίει με το παραμικρό γιατί της. Έσπασε το νυχάκι. Όσες δεν μπορούν ή δεν την παλεύουν, απλά δρόμο. Στεγνά - ωμά και χωρίς καμία προκατάληψη. Ή θα δουλεύουμε όλοι / ες για έναν κοινό σκοπό / στόχο ή καλύτερα να το κλείσουμε το μαγαζάκι. Προσωπικά πάντως το έχω σαν αρχή. Προτιμώ να λιώσω στην υπηρεσία και ας έχω και ανάγκη, παρά να ζητήσω αλλαγή υπηρεσίας ή οποιαδήποτε εξυπηρετήση απο αυτές τις κακομαθημένες για τις οποίες εγώ και οι συνάδελφοί μου δουλεύουμε - παράγουμε περισσότερο, ενώ αυτές όχι.(Παρότι πληρωνόμαστε εξίσου με τα ίδια λεφτά) Εικόνα



πολλοί είναι αυτοί που είχαν καποιες α αρχες και στην πορεία με το περασμα των χρόνων τις άλλαξανε. Ποτέ μην λες ποτέ. Και στο στρατό μην είσαι απόλυτος.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης