Ιστορίες από τη θητεία μας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΓΙΑΝΝΗΣ

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

ΔΛΔ η μονοιμοι ειναι βλακες; Τι να πω;

Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Hyper »

ΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: ΔΛΔ η μονοιμοι ειναι βλακες; Τι να πω;

Δεν ειναι βλακες ειναι διαφορετικο πραγμα να εισαι μονιμος αλλα καθηκοντα αλλες υποχρεωσεις ο κληρωτος παει 9 μηνες ε και τρωει παραπανω χωσιμο γιατι θα ναι για 9 μηνες μονο κ οχι για παντα
71st AIRBORNE DIV.
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 3:27 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από 71st AIRBORNE DIV. »

Παιδιά βληματα υπάρχουν παντού ! Υπάρχουν στελέχη που ειναι σπαθιά και άλλα που ειναι τερμα κομπλεξικοί !

Παρόλα αυτα άλλα κανει ο κληρωτός και άλλα το στελεχος... Όπως σε μια δουλειά έξω... Δεν μπορεί ο λοχαγος πχ να κανει γοπινγκ (άλλωστε ολοι αυτοι τα έκαναν όταν έπρεπε) τώρα πρεπει να κανουν άλλα...

Εξάλλου έτσι όπως έγινε ο στρατός τωρα ειναι τερμα ξεφτίλα για τους στρατευσιμους... Εντελώς κατασκηνωση !
γιαννης

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από γιαννης »

Καλημέρα σε όλους, παιδιά στην 7η ΕΜΑ Προβατώνα Έβρου εδώ και 20 μέρες έχουν πιάσει κοριούς. Υποτίθεται ότι κάνουν απολύμανση αλλά στα φυλάκια οι κοριοί βολτάρουν στους τοίχους. Στέλνουν τους φαντάρους για υπηρεσία εκεί και δεν τους επιτρέπουν να φύγουν αν δεν έχουν "υποστεί επίθεση" από τους κοριούς και ως απόδειξη να φαίνονται τα τσιμπήματα!

Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από asimike »

γιαννης έγραψε:Καλημέρα σε όλους, παιδιά στην 7η ΕΜΑ Προβατώνα Έβρου εδώ και 20 μέρες έχουν πιάσει κοριούς. Υποτίθεται ότι κάνουν απολύμανση αλλά στα φυλάκια οι κοριοί βολτάρουν στους τοίχους. Στέλνουν τους φαντάρους για υπηρεσία εκεί και δεν τους επιτρέπουν να φύγουν αν δεν έχουν "υποστεί επίθεση" από τους κοριούς και ως απόδειξη να φαίνονται τα τσιμπήματα!

Αυτο ειναι κιριλε. Εμεις ειχαμε παει σε μια βραχονησιδα με το ετεθ μου και το βραδυ ερχεται ο λοχαγος και μας λεει τα κεφαλια μεσα στο SLEEPING BAG γτ εχει Ποντικια και τρονε αυτια... Δν τον πιστεψαμε λεμε... Μας ψαρωνει... Μεχρι που αρχισε η επιθεση...
ΕΛΛΑΣ
oldie158
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Αύγ 23, 2010 12:42 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από oldie158 »

Φίλε μου αυτή Η φάση παίζει πολύ Στο ελεύθερο κάμπινγκ Και είναι πολύ σιχαμερό να πετάγεσαι από το δάγκωμα και να ακούς το φφρρρρ του ποντικαρά να φεύγει. Προσοχή σε σκουπίδια αποφάγια μυρωδιές, λίγο πετρέλαιο γύρω γύρω και εν ανάγκη πασάλιμα και στο κεφάλι είναι θαυματουργό
ΔΕΑ_(ΤΘ)_ΤΑΜΜΥ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Αύγ 24, 2010 4:35 pm
Τοποθεσία: Υπηρεσιοσκυλο
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από ΔΕΑ_(ΤΘ)_ΤΑΜΜΥ »

Γελαστε ελευθερα:1. Φυλακιο Κεντρικης Πυλης στο Πετροχωρι, πρωινο Δευτερας. Ο καημενος ο δοκιμος ειχε περασει μια αστα να πανε νυχτα με 3 εφοδους, οποτε το ματι ημικλειστο. Ενημερωνομαστε οτι καπου, καπως, καποτε το πρωι θα μπει ο Ταξιαρχος. Που σκεψη για υπνο. Κατα τις 13.15 ερχεται η αφεντια του, πεταγομαι απο τον θαλαμο, βαραω μια προσοχη, θαρρεις και το Gortex ειχε πεταλα, και το χερι αλφαδι. Υπηρχε ομως ενα βασικο προβληματακι: Ξεχασα να φορεσω τον μπερε...2. Καπου στην Ξανθη, ο παλιος δοκιμος κανει το τραπεζι στον νεο. Αφου δυο ατομα καναμε λογαριασμο 90 ευρω, σηκωνομαστε αργα αργα να σηκωθουμε. Εξυπακουεται οτι ειμαστε λιωμιδια απο τα ρακομελα και αλλου παταμε αλλου βρισκομαστε. Βγαινουμε απο το μαγαζι και στο επομενο στενο βλεπω να ερχεται ο διοικητης με την οικογενεια του. Ξαφνικα και οι δυο γινομαστε λαμπαδες, ευθυτενεις και κυριοι. Για λιγο ομως. Μολις περασε απο μπροστα μας, ο παλαιος δοκιμος εκτοξευει ρουκετα τα ρακομελα, ενω ο νεος δοκιμος τρακαρει με την κολωνα του STOP. Ουτε λογος να γινεται οτι την κολωνα δεν την ειδα...3. Το ντερμπυ ρακομελα-δοκιμος εχει τελειωσει με μια επιβλητικη εμφανιση του δευτερου και ο δρομος για το σπιτι εξελισεται σε γερμανικη προελαση τον ρωσικο χειμωνα: Το τηλ. Που δεχομαι ακομη χειροτερο, διοτι ο συναδελφος νοσηλευεται νοσοκομειο με τροφικη δηλητηριαση και τα συμπτωματα βρισκονται σε μειζονα κλιμακα. Πρωινο ξυπνημα, επισκεψη στο Πετροχωρι για την υπηρεσια, ληψη βιβλιων και εξοπλισμου και απο την στιγμη που εκατσα στο γραφειο δεν ξαναξυπνησα μεχρι την αλλη μερα, που ηρθε να με αλλαξει ο επομενος. Ευτυχως δυο φανταροι που με εκτιμουσανε με καλυψαν πληρως, αλλιως στα χαλια που ημουν ακομη θα υπηρετουσα... Αν καποτε αξιωθουμε να βρεθουμε απο κοντα, δεν θα σας μεινει αντερο απο τα γελια με τα κατορθωματα μου. Εγγυημενα ομως.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από ILARXOS »

osst έγραψε:Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΜΑΙΕικόνα"


Ένα παρόμοιο κι επό εμένα!
ΣΔΣΑ,2 καλοκαίρια πριν. Νέος στη "μονάδα",1-2 βδομάδες το πολύ.
Στο γραφείο, ο υποδιοικητής, ένας συνταγματάρχης (ΠΒ), Ένας Μ. Υ, ο κυρ-Βασίλης, περί τα 30 χρόνια εκεί και ουσιαστικά η ψυχή της ΣΔΣΑ,2 στρατιώτες κι εγώ.
Σχεδόν καθημερινά επικοινωνούσε ο κυρ-Βασίλης με τα γραφεια του ΟΣΕ στην Καρολου[;] με μια κυρία Αγγελική, είχαμε άριστη συνεργασία.
Χτυπάει λοιπόν το τηλέφωνο, το σηκώνω εγώ:
- "ΣΔΣΑ, παρακαλώ! "
- "Τον κύριο Βασίλη παρακαλώ.
- "Η κυρία Αγγελική να υποθέσω;Εικόνα " (και το ειπα με μια πονηρια στη φωνη... )
- " ! Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΜΑΙ ! "

Το δίνω ελαφρως κοκκινισμένος στο Βασίλη -"μ' εκαψες ρε δόκιμε! "
και όλο το γραφείο να έχει λυθεί στο γέλιο!

...
δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Δεκεμβριος 2004. Με στελνει ο λοχαγος μου στο 3ο γραφειο (το γραφειο στο κτηριο εξω απο το διοικητηριο, το 3ο ειναι λογικα δεν θυμαμαι) Στο μεγαλο πευκο να παρω κατι μελανια για τον εκτυπωτη! Χτυπαω πορτα, μπαινω μεσα κ βλεπω μια κοκκινομαλα θεα μονιμη λοχια. Περνω τα μελανια κ της πιανω κουβεντα απο που εισαι, ποσο εισαι κτλ! Φαση γνωριμιας αλλα αυτη τιποτα, ρε νεο που μιλας ετσι κ παει λεγοντας! Εγω ο λαλακας πριν φυγω της λεω τα παρακατω! "ετσι κ δεν ημουν φανταρος κ γνωριζομασταν εξω απο εδω θα σε εκανα δικη μου" πηρε τηλ. Στον λοχο η πατσαβουρα, κ καλα μπηκα ετσι μεσα δεν αναφερθηκα κ βλακειες! Με 4 ημερες κρατηση περασα υπεροχα μαζι της. Θα την θυμαμαι για παντα ομως!
Ζησε για το τιποτα η πεθανε για κατι.
oldie158
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Αύγ 23, 2010 12:42 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από oldie158 »

εγώ αρχηγός κλιμακίου 6-7 άτομα και μας φιλοξενούσε το Τάγμα (;) ΠΖ στο Σουφλί, μας είχανε φτιάξει θάλαμο ένα απομονωμένο δωματιάκι. Ένα απόγευμα που φεύγανε τα παιδιά (εγώ έμενα έξω) αυτός που κλείδωσε και πήρε τα κλειδιά πήγε με άλλον ένα Αλεξανδρούπολη όπου μπλέξανε και γίνανε λιάδα και μείναν εκεί. Οι άλλοι που γύρισαν το βράδυ, πόρτα κλειδωμένη, παραβίασαν το παράθυρο και μπήκαν να κοιμηθούν. Το άλλο πρωί, το έφερε ο διάολος να καθυστερήσω κι εγώ, και ξύπνησαν με τις καραμούζες της αναφοράς, κάπου φοβήθηκαν και αντί να μείνουν μέσα πήδησαν έξω. Όμως το δωματιάκι φαινόταν απ την αναφορά και τους πήρε μάτι ο διοικητής, οι άλλοι στην αναφορά και οι δικοί μου να πηδάνε παράθυρο και να φεύγουν τρέχοντας. Με είχε και στο μάτι λόγω των οχημάτων μας (άλλη ιστορία αυτή) και μόλις εμφανίστηκα μου ανακοίνωσε 20Φ

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

...

Για την αποκατάσταση και μόνο της ιστορικής αλήθειας παραθέτω σύντομα το ιστορικό του περιστατικού που συνέβη το 1976 στη Σάμο (79ΑΔΤΕ) με Διοικητή τον τότε Ταξίαρχο Κ. Γ. Εγώ, υπολοχαγός (ΠΖ) τότε, ήμουν Διοικητής του 2ου Λόχου του 212 ΤΕ (έδρα Βαθύ Σάμου) και στο τομέα ευθύνης μου υπάγονταν το Φυλάκιο της ΨΙΛΗΣ ΑΜΜΟΥ- (κοντά στον ομώνυμο ορμίσκο) 10 χιλιόμ. Περίπου ΝΑ από το Βαθύ -στα γνωστά ιστορικά στενά της Μυκάλης 1500 μέτρων πλάτους -, επανδρωμένο με ενισχυμένη ομάδα (13 άτομα)

Ήταν απόγευμα Παρασκευής και βρισκόμουν για επιθεώρηση μέσα στο Φυλάκιο όταν ο σκοπός με ειδοποίησε ότι τουρκικό σκάφος έχει μπει στα χωρικά μας ύδατα. Πετάχτηκα αμέσως έξω με τον Αρχιφύλακα και πράγματι διαπίστωσα ότι μεγάλο Τουρκικό περιπολικό σκάφος έπλεε με ικανή ταχύτητα εντεύθεν της βραχονησίδας του Αγίου Νικολάου-Φάρος (όπου διέρχονταν η γραμμή των χωρικών υδάτων) με κατεύθυνση προς το Φυλάκιο.

Αμέσως διέταξα συναγερμό και πιάσαμε τη γραμμή ορυγμάτων - που ήταν μπροστά από το Φυλάκιο, παράλληλα με την ακτογραμμή - με πλήρη οπλισμό και πυρομαχικά ασφαλείας (η ομάδα ήταν ενισχυμένη με ένα πολυβόλο και ένα Α/Τ εκτοξευτή τύπου Μπαζούκας). Κατέβηκα στο κεντρικό όρυγμα μαζί με το οπλοπολυβολητή στρτη Μ. Σ.(από την Ψέριμμο Καλύμνου) και όταν είδα το περιπολικό με υψωμένη τη σημαία να πλησιάζει επιδεικτικά και απειλητικά στα 200-150 μέτρα περίπου με 'φουλ ταχύτητα' προς το Φυλάκιο τότε διέταξα τον οπλοπολυβολητή πυρ και έριξε κατευθείαν στο στόχο αδειάζοντας ολόκληρη τη γεμιστήρα (τύπου ΜΠΑΡ). Είδαμε και ακούστηκαν τα πυρά να κτυπούν και να διαπερνούν μέταλλα και τζάμια του περιπολικού σκάφους, ακούστηκαν επίσης φωνές και αμέσως ανέκοψε απότομα ταχύτητα έκανε επιτόπου στροφή και απομακρύνθηκε γρήγορα.

Ανέφερα μετά από λίγο το συμβάν τηλεφωνικά (με δυσκολία έπιασα γραμμή αφού το Φυλάκιο είχε σύνδεση με ΤΤ καλώδιο) στον τότε Διοικητή μου Ανχη (ΠΖ) Κ. Π. Μετά παρέλευση μισής περίπου ώρας με κάλεσε στο τηλέφωνο ο Δντης του 2ου ΕΓ της ΑΔΤΕ που προφανώς ο Διοικητής μου είχε ενημερώσει τον κ. Ταξίαρχο, με ρώτησε για το συμβάν και με διέταξε να παρουσιαστώ πάραυτα στο Στρατηγείο στον Κ. Ταξίαρχο. Πράγματι μετέβηκα στο Στρατηγείο που βρίσκονταν στο Βαθύ και παρουσιάστηκα στο γραφείο του

Με ρώτησε εμφανώς ταραγμένος και σε αυστηρό τόνο ο τότε Ταξίαρχος Κ. Πως συνέβηκε το περιστατικό και αν ζήτησα έγκριση να διατάξω πυρ. Του απάντησα ότι όλα συνέβηκαν σε λίγα λεπτά και δεν είχα χρόνο για να ζητήσω έγκριση. Μετά αφού έμεινε για λίγο σιωπηλός υπομειδίασε και μου είπε: Μπραβο σου .. Να δουμε τώρα τι θα γίνει. Πήγαινε τώρα. Χαιρέτησα και ενώ έβγαινα από το γραφείο του άμέσως μου είπε να τον ακολουθήσω, επιβιβάσθηκε στο υπηρεσιακό αυτοκίνητο και εγώ τον ακολούθησα με το τζιπ και μέταβήκαμε στο Φυλάκιο όπου του περιέγραψα επιτόπου το συμβάν.

Ούτε ΕΔΕ, ούτε πρόχειρη Εξέταση διατάχθηκε ούτε τίποτε και το θέμα αποσιωπήθηκε. http://ellhnikhaktofylakh.blogspot.com/2010/10/blog-post_7064.html

...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από illy »

ΓΜΑΚ πολυ καλο, χαχαχαχαχαχαΕικόναΕικόναΕικόνα
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
evritis309
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 8:44 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από evritis309 »

Για να αναβιώσω λίγο το θέμα:

31/12/09. Ψαρούλης ακόμα, με τη χαρακτηριστική εμπλοκή-παρενέργεια των εορταστικών γκρουπ. Πρώτο νούμερο που στο στρατόπεδο που υπηρετούσα σήμαινει 23:00-01:00, κοινώς αλλαγή χρόνου πάνω στη σκοπιά. Ξενερωμένος απίστευτα όπως μπορείτε να φανταστείτε, καθόμουν μ ένα άλλο παλικάρι να φιλάω μην τυχόν κ πάρει κανένας κάνα παπακι η VBL ανήμερα Πρωτοχρονιάς. Φτάνει λοιπόν η αλλαγή του χρόνου κ αφού δίνω τις ευχές μου στη σειρούλα μου, ακούμε τα εορταστικά, δηλαδή ήχους καραμπίνας κ μερικά δευτερόλεπτα μετά τα σκάγια να χτυπάνε το μεταλλικό κάλυμμα του όρχου (πιθανών κ τα κράνη μας... Εικόνα). Λίγο αργότερα ακούμε ήχους πιστολιού,G3 (αυτός είναι ήχος που μου είναι γνωστός, οπότε δεν έκανα λάθος) ακόμη κ πυροβολικού! Λέμε τι έγινε ρε γμτ, πόλεμος ξεκίνησε. Τελικά μαθαίνουμε ότι αυτοί ήταν οι Εθνοφύλακες που στο τσακίρ κέφι είπαν ν αδειάσουν κάνα γεμιστήρα, ενώ οι ήχοι του πυροβολικού ήταν από το διπλανό στρατόπεδο. Περιττό να πω ότι δεν έπαιζε να ερχόταν έφοδος εκείνη τη μέρα, οπότε περάσαμε το υπόλοιπο της βάρδιας χαζέυοντας το νταβαντούρι και τηλεφωνώντας σε ότι γνωστο είχαμε κ δεν είχαμε, πράγμα που σήμαινε ότι η σκοπιά πέρασε τζάμι. Με το που μας αντικατέστησαν πήγαμε στο θάλαμο όπου οι εξοδούχοι είχαν περάσει ουίσκια, οπότε στήθηκε κανονικό πάρτυ (βοήθησε κ ότι είχαμε δόκιμο ΑΥΔΜ). Κ κλείνω λέγοντας ότι μπορεί να μην ήταν με την καμία η πιο ωραία Πρωτοχρονιά της ζωής μου, όμως δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ήταν μακράν η πιο πρωτότυπη...
PANOS 98Β

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από PANOS 98Β »

Παιδια εγω πηγα το 1998 ςτη ςχολη πυροβολικου τοτε που η θητεια ηταν 18 μηνες και οι δοκιμοι καναμε 23. Εχαςα 15 κιλα τους 2 μηνες ςαν αλφας (υπηρξαν ατομα που εχαςαν και πανω απο 20). Τοτε φυλαγαμε καθε μερα ςκοπια, καναμε οτι αγγαρεια υπηρχε και μας εκαναν οτι καψονι μπορειται να φανταςτειται. Βγαιναμε ενα ςκ καθε 3 βδομαδες χωρις ενδιαμεςες εξοδους. Ηταν μια αξεχαςτη εμπειρια και δε μετανιωςα ποτε. Εχω ακομα φιλους απο τοτε. Αυτα τα περι κουραςης και ψαρωματος μετα δε τα θυμαται κανενας με ςτενοχωρια. Στη ςυνεχεια και ςε ςχεςη πως θα περαςεις ςτη μοναδα ςιγουρα εξαρταται απο τη περιπτωςη αλλα και παλι ςε ςχεςη με τους απλους φανταρους η ζωη ειναι πολυ καλυτερη. Τωρα προφανως τα πραγματα θα εχουν βελτιωθει ςε επιπεδο καψονιων.
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από kampf »

Παω να γραψω ιστορια κ λεει ειναι κλειδωμενο. Οτι να ναι
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης