Ιστορίες από τη θητεία μας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Epilarxos »

Παρουσιάστηκα στις 23 Μαϊου 1994 στο ΚΕΤΘ, όπως είπα και πιο πριν. Από τα πρώτα μαθήματα που κάναμε ήταν και το στρώσιμο του κρεββατιού και ο περίφημος "φάκελος" με το μαξιλάρι και τη δεύτερη κουβέρτα. Είχαμε έναν ανθυπίλαρχο τότε πολύ ψαρωτικό! Από το βλέμμα του και μόνο τρόμαζες, πολύ καλό παιδί όμως, έχω ακόμη επικοινωνία μαζί του... Μας είχε μάθει άψογα για το στρώσιμο του κρεββατιού πάντως. Εμείς συνήθως ξαπλώναμε το μεσημέρι στο κρεββάτι χωρίς να ξεστρώνουμε την κουβέρτα και λογικό ήταν για να μη χαλάσει και ο φάκελος, αλλά και για με τους 30 βαθμούς που έκανε, δεν υπήρχε και λόγος να σκεπαστούμε με μάλλινη κουβέρτα κιόλας! Συν τοις άλλοις δεν επιτρεπόταν (λογικό βέβαια) να ξαπλώσουμε με τα άρβυλα... Φαίνεται λοιπόν ότι εμείς είχαμε ξεψαρώσει μέσα σε 10 μέρες εκπαίδευσης που μας έκαναν και αρχίσαμε και ξαπλώναμε το μεσημέρι φορώντας τα άρβυλα και φυσικά πάνω από την κουβέρτα. Κάποια μέρα (αρχές Ιουνίου πρέπει να ήταν πια) είχε υπηρεσία Α. Υ. Δ. Μ. Μπήκε στους θαλάμους και όταν μας είδε έτσι χύμα έβαλε κάτι φωνές που τον άκουσε όλη η Επιλαρχία: ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΡΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! Το τι τρομάρα πήραμε αλλά και ταυτόχρονα μας έπιασαν και τα γέλια! Βέβαια δεν τόλμησε κανείς να μην υπακούσει... Το θέμα ήταν ότι μπήκαμε όλοι κάτω από την κουβέρτα για λίγη ώρα (μέχρι να φύγει για το Διοικητήριο) και μετά πάλι απ'έξω!
Όπου η δόξα και το καθήκον!!!
Lio Dianni
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 14, 2011 3:40 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Lio Dianni »

Καλησέρα σας παίδες... Λοιπόν... Το μόνο που θέλω να σας πω είναι ότι όλοι μας θα έχουμε να πούμε ιστορίες από το στρατό είτε αστείες είτε πονεμένες... Αλλά άυτό που πρέπει να θυμόμαστε έιναι ότι το πως τα φέρνουν οι συγκυρίες και με ξένους νοματέους δενόμαστε περισσότερο κι από τους πιο κοντινούς μας φίλους... Ή από τα μπιφτέκια στη σκοπιά ή επειδή έπεσε ξύλο μεταξύ φαντάρων και στελεχών (αυτή την ιστορία κάποια στιγμή πρέπει να σας την πω) ... Απλά ότι περάσατε στο στρατό κι ότι περνάτε να το πέρνετε σαν εμπειρία... Να μην επιρρεάσει την ψυχοσύνθεση σας για κανένα λόγω... Πιστέψτε με... Η σειρά μου και την συγκεκριμένη περίοδο που ήμουν στην συγκεκριμένη μονάδα... Είδαμε πάρα πάρα πολλά...
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος_9007
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 4:57 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Αλεξανδρος_9007 »

Lio Dianni έγραψε:Καλησέρα σας παίδες... Λοιπόν... Το μόνο που θέλω να σας πω είναι ότι όλοι μας θα έχουμε να πούμε ιστορίες από το στρατό είτε αστείες είτε πονεμένες... Αλλά άυτό που πρέπει να θυμόμαστε έιναι ότι το πως τα φέρνουν οι συγκυρίες και με ξένους νοματέους δενόμαστε περισσότερο κι από τους πιο κοντινούς μας φίλους... Ή από τα μπιφτέκια στη σκοπιά ή επειδή έπεσε ξύλο μεταξύ φαντάρων και στελεχών (αυτή την ιστορία κάποια στιγμή πρέπει να σας την πω) ... Απλά ότι περάσατε στο στρατό κι ότι περνάτε να το πέρνετε σαν εμπειρία... Να μην επιρρεάσει την ψυχοσύνθεση σας για κανένα λόγω... Πιστέψτε με... Η σειρά μου και την συγκεκριμένη περίοδο που ήμουν στην συγκεκριμένη μονάδα... Είδαμε πάρα πάρα πολλά...


ε πες ενα απο αυτα ντε!

Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από kampf »

Δυο μερες πριν απολυθω υπηρετουσα σε Μικρη υπομοναδα... Οταν ερχοταν ο Ταξμαν τον βλεπαμε απτις καμερες μας ενημερωνε και ο ΑΜ και βαζαμε μουσικη. Εκεινο τον καιρο ειχαν ερθει μερικοι νεοι και δεν τους ειχε πει κανεις πως μπαινει μουσικη... Ειμουν στα μαγειρια μαζι με αλλους 6 και ψωλαραμε με τον μαγειρα. Ντουμανι μεσα απο καπνο, φραπεδες κτλ. Σε μια φαση βλεπουμε εναν τυπο να ξεμυτιζει πισω απο ενα κτηριο περιπου 20 μετρα μακρυα απτα μαγειρια... Αμεσως μετα εμφανιζεται το τζιπ του Ταξιαρχου! Κλασαμε μεντες. Σβηνουν τα τσιγαρα, τα κρυβουμε ολα σε χρονο ρεκορ και αλλοι μπηκαν στο ψυγειο, αλλοι στην αποθηκη, αλλος ξαπλωσε στο πατωμα πισω απο ενα πασο και εγω εκανα Πως εκοβα πατατες. Μπαινει μεσα σηκωνομαι, βαραω προσοχη μαζι με τον μαγεμειρα "καλημερα κυριε ταξιαρχε" "καλημερα λεβεντες, μπορει να μου πει κανεις που βρισκονται ολοι, περιφερομαι 10 λεπτα και δεν εχω βρει ουτε ατομο". Ειχε μπει μεσα και δεν τον ειχε παρει κανεις χαμπαρι, ο ΑΜ τηλεφωνησε στο 3ο γραφειο και στον διοικητη,(ειχαν παει πισω στον ορχο να δουν κατι στα αρματα) αλλα δεν το σηκωνε κανενας... Αφου του εξηγησαμε τι παιζει μας καλημεριζει και φευγει... Αμα μας τσακωνε αρντανιασμενους την 20αρα την ειχαμε σιγουρη. Εγω νταξ δεν ειχα ουτε μια μερα φυλακη, οι αλλοι ειχαν κατι 15αρια Εικόνα
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ακόμα πατάτες θα έκοβες εσύ άμα σας τσάκωνε Εικόνα
paralogistis
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2010 4:53 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από paralogistis »

Υπηερεσία έξω από την πόρτα του Αρχηγού ΓΕΣ ως στρατονόμος.

Πρωί έρχεται στο γραφείο ο Α/ΓΕΣ και επειδή μάλλον ήταν καλόκεφος βαράω προσοχάρα και χαιρετούρα και με πιάνει και με γύριζε σβούρες για να δει πως θα ήταν καλήτερα να στεκόμουν... Κατά μήκος ή κατά πλάτος της πόρτας... Με έκανε δηλαδή το παιχνιδάκι του.

Κάθε εμπόδιο για καλό
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Ιστορια για την οποία έφαγα 5Φ.

Σε στρατοπεδο της θεσσαλονικης (χημειο) είχα σκοπετο στην πυλη, μονος λογο εμπλοκης,4-6 το μεσημερι εποχη ιουλιο ακριβως περσυ... Συνηθως δεν θα είχα προβλημα αλλα για κακη μου τυχη εκέινη την ώρα έπαιζε η ελλαδαρα μουντιαλ με την νιγηρια αν το θυμαστε.

μεσα στα νευρα εγω παω στην πυλη και την πεφτω στο θαλαμακι του ΑΜ, διαπιστωνω οτι ήταν εξισου τρελαμενος και ηθελε να δει την εθνικη.

Ακριβως δίπλα στην πυλη βρισκοταν το γραφειο κινησεως, με κλιματισμο μεσα ψυγειο με κοκα κολες και φυσικα τηλεοραση... Οποτε και ενώ είχε αρχίσει ήδη το ματς με έπιασε ρε παιδια μια εθνικη αγανακτηση... Τη ελληνας στρατιωτης θα ήμουν αν δεν έβλεπα την εθνικη; Λεω στον αμιτη οτι παω να την πεσω στο γραφειο κίνησης να δω το ματσακι και αν κανει κανας εποπτης κανα τηλεφωνο (γτ είχε καμερες αλλα τις παρακολουθουσαν ελαχιστοι) και έτσι έγινε παω εισέρχομαι σαν ουκας μεσα στο γραφειο (γνωριζα που ήταν κρυμμενο το κλειδι) κλιματισμος στους 16 πανω μου τηλεοραση εθνικη και παγωμενη κολα.

Ζωαρα λεω. Μετα απο 5 λεπτα βλεπω τον ΑΜιτη καμαρωτο χαμογελαστο να ερχετε, ε λεει ποιος θα ερθει μεσημεριατικα εκλεισα την πυλη και στα @@ μ. Οντως τελειωνει το ημιχρονο, και εκει κανουμε το λαθος να μην βγουμε για στις θεσεις μας στην αναπαυλα του ημιχρονου δλδ...

5 λεπτακια αργοτερα σκαει τηλεφωνο απο τον εποπτη, ο οποιος είχε παρει αναποδες γιατι επερνε κανα 20λεπτο τηλεφωνο στον ΑΜιτη... Θα σας λιωσω κωλοψαρα ! Και τα σχετικα αναφερομενοι και οι 2. Οκ λεω θα τις φαμε τις φυλακες να δουμε τουλαχιστον την ελλαδαρα στο 2ρο ημιχρονιο...

Εεεεεεξω απο το γραφειο κινησης και φερε μου και τα κλειδια, δεν επιτρεπετε να εγκαταλειψω την σκοπια μου του απανταω, εκει θα πρεπει να κοκκινησε σαν παντζαρη γτ εβγαζε κατι αλλοφρονες κραυγες. Τελικα βγηκαμε αλλα αφησα την τηλεοραση στο τερμα αν εχουμε ήχο. Η καταλαηξη ήταν 5 φ με 2 υπηρεσιακα κιολας ! Για τετοιο χημειο μιλαμε !

Τουλαχιστον κερδισε η ελλαδαρα ρεεεεεεεεεεεεεε

Υ. Γ. Σορρυ για τη μεγαλη περιγραφη αλλα δε μπορουσα να το συμπτηξω !

nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Αφου δε γραφετε ιστοριες ρε κουφαλες θα γραψω εγω κ αλλη.

535 ΜΚ/ΤΠ φερρες εβρου ετοιμαζομαι να παρω την πρωτη μου αδεια απο την παραμεθωριο και ειμαι μες την τρελη χαρα καθως ηταν και τιμητικη απο τον ταξμαν (λογω τρελου χωσιματος στο ποταμι με τσουβαλακια).

Τελοσπαντων εκεινη την μερα ειχαμε εξωτερικη ασκηση σε κατι λοφους και καλα μαθεναμε το πεδιο βολης, χωριζομαστε σε τριαδες και παω μαζι με 2 εποπ και γενικα αρχισα να κοβω φλεβα καθως αρχισαν να λενε τα δικα τους.

Λεω πρεπει να αξιοποιησω τον χρονο μου ετσι κ αλλιως τον παιζουμε, θα καθαρισω το οπλο μου σκεφτομε να το εχω ετοιμο για παραδοση, τα χοντρα τουλαχιστον, οντως βγαζω το κολοχαρτο μεσα απο την φυσιγγιοθηκη και αρχιζω να τριβω. Ε λεω ας καθαρισω και λιγο μεσα στην κανη, εκει που καθαριζω τσουπ κολλαει το κολοχαρτο, γμτ λεω τι δαχτυλο εβαζα τι φυσαγα δε ξεκολαγε με τπτ το ατιμο, περνω ξιφολογχη πιανω ενα κλαδι και το κανω οσο πιο λειο γινεται για να το πιασω με την ακρη του. Τωρα θα σε φτιαξω λεω, το βαζω λιγο προς τα μεσα, πιο μεσα το χαρτι, σπρωχνω κ αλλο το κλαδι, ακομα πιο μεσα το χαρτι,(αρχιζουν τα μπινελικια) λεω θα το βαλω τερμα μεσα να βγει απο την θαλαμη. Το κανω και οντως βγαινει το σκατοχαρτο. Παω να βγαλω το κλαδι... Τιποτα... Φρακαρισμα... Κολλησε ! Ουπσ... Αρχιζει ο κρυος ιδρωτας, κ Να εχει περασει κ η ωρα, με γρηγορες κινησεις περνω αλλο ενα κλαδι το πελεκαω και προσπαθω να ξεκολλησω το κλαδι... Τιποτα ! Φρακαρισμα τρελο ! Τι κανω τωρα λεω την μαμησα! Κατεστρεψα ολοκληρο g3 ! Το τι προσπαθεια εκανα δε περιγραφετε μονο κεφαλοκλειδωμα που δεν το επιασα το κοπανουσα κατω μπας και ξεκολλησει το απολυτο μηδεν.

Στο γυρισμο μεσα στο steyer Περιττο να πω οτι ολος ο λοχος ειχε λιωσει στο γελιο με την παρτη μου μονο που εγω σκεφτομουν οτι οχι οπλο δεν θα μπορω να παραδωσω αλλα θα φαω και χοντρη καμπανα.

Φτανω στο λοχο τρεχω σε εναν εποπ που ειχε letherman μια μλκια σιδερενια για να καθαριζεις το οπλο, τωρα λεω θα το φτυσει. Τιποτα ! Ακουνητο το κολοκλαδο τοαπολυτο κολλημα !

Για να κλεινω ευτηχως ειχε την ιδεα ενας να παω στον οπλουργο του ταγματος, φευγω σφαιρα. Το βλεπει και παθαινει κοκομπλοκο - τι ειναι αυτο; Τι αλλη μαλακια θα δω εδω μέσα;- ε ξερετε κολλησε -τι κολλησε παιδι μου θα με τρελανετε εσεις. Σε λιγο και το πουλακι σας θα βαλετε εδω μεσα.

Παλι καλα καταφερε να το ξεκολλησει με εναν περιεργο τροπο μου το καθαρισε και λιγο γιατι γινοταν της κακομοιρας εκει μεσα, και η ειρωνια ειναι οτι ο υπολοχαγος που το ελεγξε στην παραδοση με ρωτησε αν το καθαρισα καθολου γιατι του φαινοταν καπως σκονισμενο... ! Μα τι λετε κυριε υπολοχαγε...

Άβαταρ μέλους
KYNIGOSDK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2011 1:57 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από KYNIGOSDK »

Ηταν φεβρουαριος του 1999 οταν ημουν στον εβρο στο φυλακιο εδρα στους κηπους. Ριχνει χιονι για μια βδομαδα και ειναι μεχρι το γονατο ασε το κρυο γυρω στους -15. Φυλαω σκοπια 3-6 το πρωι στα φυλακια τοτε ηταν τριωρη η σκοπια. Χορευω πανω κατω για να ζεσταθω εχει ενα χιονονερο Με αερα που δεν βλεπεις στα δεκα μετρα Ασε που η σκοπια ηταν γυρω στα 300 μετρα μακρια απο το φυλακιο σκοταδι πισσα χωρις τηλ η σκοπια Και απεναντι ενα νεκροταφειο του χωριου θυμαμαι καποια βραδια μετραγα τα καντηλακια για να περασει η ωρα. Ξαφνικα εκει που ειμαι στο σκοπετο και προσπαθω να ζεσταθω βλεπω γυρω στα 60 μετρα απο εμενα Εξω απο την περιφραξη του χωραφιου η οποια ηταν στο ενα μετρο 10 κεφαλια να με κοιτανε. Κοκκαλωνω και προσπαθω να καταλαβω αν ειναι αληθεια αυτο που βλεπω. Τελικα ηταν 10 κουρδοι λαθρομεταναστες που τους ειχαν περασει οι τουρκοι απο το ποταμι.ΕικόναΠερνω τηλ απο το κινητο τον αρχιφυλακα και ερχεται μαζι με δυο φανταρους τους πιανουμε θυμαμαι ηταν μουσκεμα και ετρεμαν και τους πηγαινουν στο φυλακιο. Στη συνεχεια καλουν την αστυνομια και το πρωι ηρθαν και τους πηραν για τις φερρες. Θυμαμαι τα λογια του αρχιφυλακα οτι καποτε αυτοι οι λαθρο θα μας ξεσκισουνΕικόνα. Τελικα εβλεπε μπροστα αυτος ο ανθρωποςΕικόνα
Παυλος

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Παυλος »

έγραψε:Τι λέτε ρε μ*. Με το στρατο Χανεις τζάμπα χρονο απο τη ζωή σου. Εμένα οποιοι φίλοι μου πήγαν στρατό όταν εβγαιναν εξω ήταν σαν τα ζομπι.


Φιλε εγω μπηκα μεγαλος στον στρατο, κανοντας διαλειμα απο την δουλεια μου και μπορω να πω Με βοηθησε
το γεγονος οτι βρηκα χρονο με τον εαυτο μου να σκεφτω 5 πραγματα. Οσο για το θεατρο που με περιεβαλε το αντιμετωπησα παιρνοντας ενα διασκεδαστικο και ωραιο χαρακτηρα στο δικο μου ρολακι, πλακα ειχε.
Άβαταρ μέλους
Stratonomos1991
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2012 4:52 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Stratonomos1991 »

Υπηρετησα στο 951 ταγμα στρατονομιας στην αγια παρασκευη τοτε και μετα στις στρατιωτικες φυλακες αυλωνας... !Ενα θα σας πω οτι στην περιοδο 951 επεσα στις απεργιες διαρκειας των ΜΜΜ οταν ο Μητσοτακης τα ειχε δωσει σε ιδιωτες και εξω κανανε δρομολογια μονο στρατιωτικα οχηματα !10 τροχαια ατυχηματα την ημερα ολη μερα στο δρομο για ελενχους κτλ... Μεγαλο τρεξιμο δεκαδες ιστοριες για αγριους χεχε ! Αν ενδιαφερεται καποιος να τις γραψω ας το πει μην τις γραφω τσαμπα χεχε !

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Nassos »

Για πές εμπειρίες με τα "λεωφορεία" ΡΕΟ.
Άβαταρ μέλους
Stratonomos1991
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2012 4:52 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Stratonomos1991 »

Κατα καλη η κακη μου τυχη ειμουν προανακριτης τροχαιων ατυχηματων (ΠΟΑ) και τα τροχαια που εκανα προανακριση στην περιοχη των Αθηνων εκεινη την περιοδο ηταν απιστευτα !Το συχνοτερο τροχαιο που ειχε καταντησει ρουτινα ηταν Ταξι Vs ΡΕΟ Εικόνα!

Οπως ειναι γνωστο το ρεο δεν σταματαει ευκολα και θελει διπλοπεταλια με αποτελεσμα τα παιδια που οδηγουσαν να τους ηταν πολυ δυσκολο να σταματησουν σε αποτομα φρεναρισματα ταξιτζηδων ! Οπως καταλαβενετε οι φυσαρμονικες ταξι που ειχα δει ηταν παρα πολλες χαχα ! Αρκετες φορες ειχε τραυματισμους επιβατων και δεν ηταν αστειο αλλα ευτυχως ποτε δεν ειχε χασει κανεις την ζωη του σε τροχαιο στην αθηνα εκεινη την περιοδο !

2 περιστατικα που θυμαμαι με ρεο που ηταν τα πιο τρανταχτα ηταν μπροστα στο πολυτεχνειο οπου σταματησε αποτομα πολυ ταξιτζης να παρει πελατη και το το ρεο τον εστειλε σχεδον μεχρι το μουσειο... Εικόνα ! Και το αλλο ηταν Πατησιων και ιουλιανου οταν ρεο πηρε την στροφη ανοιχτα και πηρε κυριολεκτικα απο κατω ενα ταξι για πολλα μετρα... ! Το αστειο τον υποθεσεων ολων ηταν οταν ερχοντουσαν στο 951 στην αγια παρασκευη οι ταξιτζηδες να δωσουν καταθεση και προσπαθουσαν να μας δωροδοκησουν με 5χιλιαρα για να τρεξουμε γρηγοροτερα την υποθεση τους κτλ χαχαχα ! Θα γραψω πολλες φασεις με τροχαια και στρατιωτιικα οχηματα παιδια να εχω λιγο χρονο αλλα και αλλων τροχαιων που δυστηχως εκτος αθηνων ηταν θανατηφορα με συναδελφους στρατιωτες μεσα η απλους πολιτες με τον οδηγο φανταρο που αναλαμβαναμε εμεις να παμε κτλ... ! Ωραιες γενικα εποχες τοτε αν και με τρομερο αναβρασμο στην κοινωνια ! Να ειστε ολοι καλα και κουραγιο σε οσους ειναι σε θητεια ! Παρτε το σαν διακοπες που πιστεψτε με δεν θα ξεχασετε ποτε !

Άβαταρ μέλους
SVDDragunov.
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2012 1:08 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από SVDDragunov. »

Χαχαχαχαχα "... Οι τρεις που ειναι για νοσοκομείο να βγουν έξω να κάνουν τετράδες... "
Ανθυπολοχαγός... Χαχαχα ελειωσα!ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
kappa
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 12:16 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από kappa »

Βρήκα μια ανάρτηση που είχε μαζεμένα κάποια tweets κάποιου ανώνυμου φαντάρου, σχετικά με την εμπειρία του κατά τη διάρκεια της θητείας του. Αρκετά είναι απίστευτα ξεκαρδιστικά

Απολαύστε

  • Το στρατόπεδο είναι τόσο μεγάλο, που αν μπουκάρουν εχθροί το πρωί από την κεντρική πύλη, εμείς θα το μάθουμε από τις ειδήσεις των 8.
  • Σήμερα μάθαμε να στρώνουμε κρεβάτια στρατιωτικά. Ήταν τα 30 πιο άσχημα χαραμισμένα λεπτά της ζωής μου.
  • Μεγαλύτερος φόβος και απ' το να ξεμείνεις από σφαίρες στον πόλεμο είναι να ξεμείνεις από μπαταρία κινητού στο «Γερμανικό».


  • Παραδόξως η πρώτη μας βολή στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Δεν σκοτώθηκε κανείς μας.
  • Αν συνεχιστεί κι άλλο η οικονομική κρίση, στο πεδίο βολής θα σχηματίζουμε όπλο με τα χέρια μας και θα φωνάζουμε «πιίου-πίου».
  • Αν ήξεραν οι μαμάδες τι φαΐ πετάμε στο στρατό, δεν θα τολμούσαν ποτέ να πούνε την ιστορία με τα πεινασμένα παιδάκια στην Αφρική.


  • Κάποιοι επιλοχίες μας είναι τόσο ταγάρια, που θα φοβόμουν να τους αναθέσω ακόμα και τη διοίκηση του στρατού των playmobil μου.
  • Όσο χαζός και αν είσαι, στον στρατό αν έχεις γυαλισμένα άρβυλα και χτυπάς σωστά προσοχή είσαι ένας μικρός επιστήμονας.
  • Αντιλαμβάνομαι ότι βρίσκομαι σε άδεια απ' τον στρατό από το γεγονός ότι είμαι σε κλειστό χώρο με άλλους ανθρώπους και κανείς δεν κλάνει.


  • Ο ταξίαρχος μας προέτρεψε να τρώμε γερό πρωινό. Το άκουσαν αυτό το βουτυράκι και η μία μαρμελαδίτσα που δικαιούμαστε και πέθαναν στα γέλια.
  • Είμαι πλέον σίγουρος ότι όλες τις διαδικασίες στον στρατό τις σχεδιάζει μια επιτροπή που αποτελείται από άτομα που δεν μιλιούνται μεταξύ τους.
  • Αν πεις «να 'χαμε ένα σάντουιτς με καλαμάκι και λίγο κασέρι» μπροστά ς' έναν Σαλονικιό κι έναν Αθηναίο, θα μαλώνουν μέχρι να λήξει η θητεία τους.
  • Η συντήρηση των οχημάτων γίνεται με το παραδοσιακό σύστημα «ανοίγω καπό, κοιτάω χωρίς να καταλαβαίνω Χριστό και σχολιάζω "όλα φαίνονται οk".
  • Απ' ο, τι έχω καταλάβει, σε περίπτωση πόλεμου θα 'μαι ο κομπάρσος σε ταινία δράσης που σκοτώνεται στο πεντάλεπτο, χωρίς να μάθουμε καν το όνομά του.
  • Η μονή πολιτική συζήτηση που έχει λογικά επιχειρήματα στον στρατό είναι η διαμάχη για το αν η Ράπτη είναι καλύτερη γκόμενα απ' την Καϊλή.


  • Τέλειωσε η στρατιωτική μας εκπαίδευση, που σημαίνει ότι αποκτήσαμε το δικαίωμα να βλέπουμε πολεμικές σκηνές και να λέμε «σιγά το πράγμα».
  • Σύμφωνα με την άσκηση ετοιμότητας, σε περίπτωση συναγερμού φορτωνόμαστε τα πάντα και προσευχόμαστε να έχουμε δεχτεί επίθεση απ' το Λιχτενστάιν.
  • Κάθε φορά που ακούω για το Τάγμα Ηλεκτρονικού Πολέμου φαντάζομαι κάποιον φαντάρο ς' ένα γραφείο να παίζει τάβλι μέσω ίντερνετ μ' έναν Τούρκο.


  • Τρίτη μέρα νυχτερινών πολεμικών ασκήσεων εκτός στρατοπέδου και δεν πιάστηκε κανένας μας αιχμάλωτος. Το λες και επιτυχία.
  • Απογευματινή πορεία μέσα από πλατεία χωριού. Τρομοκρατημένες οι γιαγιάδες που έβλεπαν ειδήσεις, θα πίστεψαν ότι περνάει ο στρατός του ΣΥΡΙΖΑ.
  • Είμαι τόσο άτυχος που είμαι βέβαιος πως σε όλα τα παράλληλα σύμπαντα η στρατιωτική θητεία έχει καταργηθεί.


  • Πληρωθήκαμε σήμερα τον μισθό Μαΐου. Το νέο προκάλεσε ανακούφιση στους οίκους αξιολόγησης, στο Χρηματιστήριο του Τόκιο και στον καψιμιτζή μας.
  • Σ' ένα παράλληλο, αθώο και σουρεαλιστικό σύμπαν μπουκάρουμε στην Τουρκιά, ξεστρώνουμε τα κρεβάτια τους και γεμίζουμε γόπες το προαύλιό τους.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες