Μπλόκα αγροτών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από Anonymous »

ξερεις γιατι το ρωταω γιατι ακουσα οτι το βαμβακι ειναι πολυ ευκολη καλλιεργια και οτι βαζαμε μαρμαροσκονη για να παρει βαρος στους < < Κουτοφραγκους> > Και για αυτο μας το ξηλωσαν ακομα εχω ακουσει οτι για να βγαλουν το βαμβακι πηραν λεφτα για την παραγωγη των επομενων 5 ετων Συγκεκριμενα στην λειβαδια το ιδιο ειχε γινει οταν στην πε/νησο ειχαν βγαλει την σταφιδα και ειχαν βαλει ελιες. Ρωταω αν αληθευουν γιατι εχω μαυρα μεσανυχτα απο αγροτια και ετυχα σε Κουβεντα Και τα ακουσα.

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Δεν είναι εύκολη καλλιέργεια πρώτα απ'όλα, θέλει έχει πολλές απαιτήσεις και θέλει πολύ περιποίηση.

Κατά τα άλλα αυτό για την μαρμαρόσκονη δεν το έχω ακούσει καθόλου και δεν μπορώ να σκεφτώ αν στέκει κάπου.

Μαγδαλένα
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 10:17 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από Μαγδαλένα »

yersinia pestis έγραψε: ξερεις γιατι το ρωταω γιατι ακουσα οτι το βαμβακι ειναι πολυ ευκολη καλλιεργια και οτι βαζαμε μαρμαροσκονη για να παρει βαρος στους < < Κουτοφραγκους> > Και για αυτο μας το ξηλωσαν ακομα εχω ακουσει οτι για να βγαλουν το βαμβακι πηραν λεφτα για την παραγωγη των επομενων 5 ετων Συγκεκριμενα στην λειβαδια το ιδιο ειχε γινει οταν στην πε/νησο ειχαν βγαλει την σταφιδα και ειχαν βαλει ελιες. Ρωταω αν αληθευουν γιατι εχω μαυρα μεσανυχτα απο αγροτια και ετυχα σε Κουβεντα Και τα ακουσα.

τι να σπω, δεν ξερω ουτε εγω τι γινεται... Αλλα ευκολη καλλιεργεια δεν την λες... Γτ χαλανε πολυ ευκολα τα βαμβακια, ειδικα με τις καιρικες συνθηκες... δεν νομιζω να εχουν παρει λεφτα κ μαλιστα για 5 ετη... Ισως να εχει βγει καποια τετοια ανακοινωση, αλλα δεν νομιζω να εχει υλοποιηθει...

Anonymous

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από Anonymous »

Και εμενα η μαρμαροσκονη μου φανηκε περιεργο αλλα επεμεναν πολυ. Ευχαριστο πολυ για της πληροφοριες

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από Jrhellas »

Μαγδαλένα έγραψε:
jrhellas έγραψε:ok μαγδαλένα Εικόνα
δλδ συμφωνεις;

Οχι Μαγδαλενα δεν συμφωνω (με τα οσα λες)

Αλλα θα συμφωνησω οτι εχεις δικαιωμα (να τα λες)Εικόνα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από DM90 »

yersinia pestis έγραψε:παιδια μια ερωτηση για καποιον που γνωριζει απο αγροτια το βαμβακι ειναι ευκολη καλιεργια δηλ. Το φυτευεις και δεν θελει περετερο φροντιδα; Και κατι αλλο γινεται να το νοθευσεις με μαρμαροσκονη;



δεν είναι εύκολη καλλιέργεια θέλει νερό πολύ και έχει μεγάλα έξοδα (σπόρια, λιπάσματα, φάρμακα) επίσης το χωράφι πρέπει να είναι καθάρα πάντα και να μην έχει ζιζάνια μέσα. αυτό με την μαρμαρόσκονη πρώτη φορά το ακούω αλλά δεν ξέρω για να σου πώ σίγουρα.

yandr έγραψε:

Εγώ πάλι είμαι 100% κατά αυτής της αντιδημοκρατικής νοοτροπίας.



μάλιστα yandr και το να διαλυθούμε τέλειος και να ψοφίσουμε εμείς οι αγρότες είναι δημοκρατικό ας πούμε, από την στιγμή που η κυβέρνηση δεν κάνει τίποτα ακραίες καταστάσεις θέλουν και ακραίες λύσεις.
Έχεις δίκιο βέβαια που λες οτί οι αγρότες πήραν επιδοτήσεις χωρίς να τις αξιοποιήσουν και κάναν διάφορες απάτες ή βγάζουνε προϊόντα χαμηλής ποιότητας. Δεν είναι όλοι έτσι όμως.

ΥΓ. Τα εισαγωγικά στο 'αγρότες' γιατί πραγματικοί αγρότες στη χώρα είναι μόνο οι Αλβανοί. Οι Έλληνες ξημερωβραδιάζονται στα καφενία (το πρωί) και στ ακωλόμπαρα (το βράδυ). Όσοι υπηρετήσουν σε αγροτικές περιφέρειες θα έχουν τη δυνατότητα να το ανακαλύψουν και μόνοι τους.

Πραγματικά σιχάθηκε η ψυχή μου τώρα...
Φυσικά για σένα που δεν είσαι αγρότης είναι εύκολο να κάνεις τέτοιες δηλώσεις και να λες θάνατος στους αγρότες κύριε δημοκράτη υπάρχουν όμως πολλοί παράγοντες που εμποδίζουν να αλλάξουν αυτά που λες. (αναφέρομαι και στα αλλά που έγραψες)

tzovana18 έγραψε:
Κοιτα με το να κλεινουν τους δρομους και να ταλαιπωρουν τον καθε κοσμο που δν φταει ειναι λιγο κριμα Εγω οταν διεκδικω κατι(=απεργω), το πληρωνω με το (χαμενο)μεροκαματο μου. Αυτοι οχι μονο δεν χανουν ΤΙΠΟΤΑ, αλλα αναγκαζουν ολους τους υπολοιπους να χασουν(χρονο και χρημα). Γιατι να ταλαιπωρουν αλον αυτον τον κοσμο; Μηπως ετσι θα ακουστουν παλι τα ιδια ειναι καταγομαι απο την αρτα και εχουμε πολλα χωραφια ξερω οτι η τιμες που πουλανε οι αγροτες το βιος του Στους εμπορους Εξεφτυλιστηκες κατι πρεπει να κανουν αλλα νομιζω πως ετσι δν καταφερνουν τιποτα και λυπαμαι για αυτο γιατι χωρις τους αγροτες δν θα ειχαμε να φαμε τιποτα!


ελά... μπορεί για εκείνο το χρονικό διάστημα να μην "χάνουν" αλλά χάνουν τόσα χρόνια και όσο πάει χειροτερεύει η κατάσταση

Νάσσο έχεις δίκιο που λες να διαολοστείλουν τους συνδικαλιστές και μεσάζοντες γιατί έτσι όπως είναι μόνο κακό κάνουν

τώρα για τους συνεταιρισμούς φυσικά και δεν είναι αδύνατο να λειτουργήσουν... απλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι μπαίνουν τα κομματικά στην μέση και οι μακρυχέρηδες...
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από Jrhellas »

Φιλε DM90 θα απομονωσω ΕΝΑ μονο απο τα οσα λες παραπανω. Και θα το κανω γιατι απλουστατα δεν θελω να "φαω" μια ολοκληρη σελιδα να σχολιασω τα οσα γραφεις (χωρις αυτο να σημαινει πως τα απορριπτω ολα)

"δεν είναι εύκολη καλλιέργεια θέλει νερό" στο βαμβακι αναφερσαι φυσικα.

Μηπως ρε φιλε και ΜΟΝΟ για το οτι θελει πολυ νερο οπως σωστα γραφεις ειναι λογος να το παρατησουν οριστικα;

Δεν σε ανυσηχουν τα υδατινα αποθεματα αυτου του τομου;

Μηπως πρεπει να αναζητησουν κατι αλλο και να φυγουμε επιτελους απο το βαμβακι. Τον καπνο και ολα αυτα που και ζητηση δεν εχουν πια αλλα και μας ζημιωνουν ολους μας;

Α και με την ευκαιριαΕικόνα

Οι προγονοι μας καταφερναν και εχουν ΚΑΙ φιλοσοφια ΚΑΙ αρετηΕικόνα.

Μηπως πρεπει να το προσπαθησουμε και εμεις;

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Μπλόκα αγροτών

Δημοσίευση από aias »

Σαν να μην περασε ουτε μεραΕικόνα

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες