ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από yandr »

Να έχεις κριθεί ικανός πρώτης κατηγορίας ή δευτέρας κατηγορίας, εφόσον όμως είσαι πτυχιούχος ΑEΙ ή ΤΕΙ και η πάθηση σου δεν σε εμποδίζει στην άσκηση των καθηκόντων για τα οποία προορίζεσαι (δεν κατατάσσεσαι στο Πεζικό - Τεθωρακισμένα - Πυροβολικό - Ειδικές Δυνάμεις)

Μάλλον έτσι είναι.

leotzan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 3:22 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από leotzan »

καλησπερα. παρουσιαζομαι πευκο την δευτερα 2/1 κ το χαρτι μου ειναι για ΥΕΑ ειδικες δυναμεις. οσο αφορα τους ΥΕΑ και τα απαιτουμενα εγγραφα 1) αντιγραφο ποινικου μητρωου και 2) πιστοποιητικο εισαγγελικης αρχης, αν δεν τα εκδωσω και συνεπως δεν παρουσιασω (λογω του οτι δεν ενδιαφερομαι για ΥΕΑ), θα εχω προβλημα;
ευχαριστω εκ των προτερων.
Λάμπρος

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Λάμπρος »

Διάβασα όλο το φόρουμ περί ΥΕΑ. Έχω μόνο μία απορία..

Εγώ είμαι επί πτυχίω και χρωστάω ένα μάθημα. Μπορώ να μπω ΥΕΑ;
Sorbal
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 4:39 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Sorbal »

Κατ'αρχάς ευχαριστώ.
Sorry αν κάνω χαζή ερώτηση αλλά που είναι το site για τους ΥΕΑ, δεν το βρίσκω.

Στα προσόντα υποψηφίων κάπου διάβασα αυτό:
. Να έχουν βάρος ίσο αριθμητικά με το ύψος σε εκατοστά πλην 100 συν ή πλην 30%

δεν το πολυκατάλαβα. Εγώ που έχω ύψος γύρω στο 1.92 τι μέγιστο βάρος πρέπει να έχω;
Διαβάσα ακόμα πως επιλογή ΥΕΑ γίνεται μόνο στη Β/ΕΣΣΟ; Δηδ; (Σας είπα είμαι άσχετος :-P)
Επίσης διάβασα πως δηλώνουμε και επιθυμία στα όπλα-σώματα. Επειδή είμαι άσχετος ποια σώματα θεωρούνται καλύτερα και εγώ που έχω πτυχιο Διοίλησης Τουριστικών Επιχειρήσεων ΤΕΙ που είναι πιο πιθανό να πέσω;

Και φυσικά όποιος μπορεί να απαντήσει στο τελευταίο ερώτημα μου πιο πάνω θα με βοηθούσε πολύ
7- Τέλος δεν έχω ιδέα για ότι γραφεται για πυροβολικο κτλ. ή για τα κέντρα εκπαίδευσης των ΥΕΑ. Πάνε όλοι Κρήτη; Συγκεκριμένα με την περίπτωση μου θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πεί κατά πρώτον πόσες μεταθέσεις παίρνει ένας ΥΕΑ και που είναι πιο πιθανό να πάω.
Παρουσιάζομαι στο 2/39 ΣΕ/ΕΟΔ Μεσολογγίου.
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από gioalex »

192-100=92 κιλά ΔΕΑ πάνε από όλες τις ΕΣΣΟ.

Ποιά σώματα θεωρούνται καλύτερα είναι σχετικό. Ανάλογα με το πως θες να περάσεις την θητεία σου.

Το πτυχίο δεν έχει σχέση με το που θα πέσεις, εκτός λίγων περιπτώσεων, όπως πχ γυμναστές=> στρατονομία, δικηγόροι=> στρατολογία, πληροφορικής=> έρευνας και πληροφορικής ή κάτι τέτοιο, γιατροί=> υγειονομικό και οικονομολόγοι που πάνε σε κάποια αντίστοιχη υπηρεσία.

Μηχανικό, Διαβιβάσεις, Τεθωρακισμένα, Πυροβολικό και Υγειονομικό δεν πάνε Κρήτη (αν έχει κανένας να προσθέσει κάτι ακόμα...)

gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από gioalex »

Στην σειρά μου υπήρχαν παιδιά με αρκετή μυωπία. Δεν είχαν πρόβλημα στην ΣΕΑΠ. Οι κοιτώνες για τα στελέχη (υπήρχαν κάποιοι, ΕΠΟΠ κυρίως που έμεναν για κάποιο διάστημα μέσα), ήταν στη μονάδα που ήμουν εγώ τουλάχιστον ξεχωριστά δωμάτια από των απλών στρατιωτών. Στο ίδιο κτήριο μεν, αλλά ξεχωριστά δωμάτια. Πάντως όσοι έμεναν κ έτρωγαν μέσα πλήρωναν κάποιο ποσό κάθε μήνα στην διαχείρηση για το φαγητό.
Sorbal
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 4:39 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Sorbal »

Ρε παιδιά και εγώ έχω μυωπία αλλά δεν τα καταλαβαινω έτσι όπως τα λέτε με 11 και 12 βαθμούς. Εμένα ο γιατρός μου είχε πει πως έχω 0,95. Τι αντιστοιχία υπάρχει με τους βαθμους που αναφέρονται εδώ; Θα έχω πρόβλημα;

Αλήθεια, βελόνα και κλωστή γιατί χρειαζόμαστε τόσο πολύ; Θα μας σκίζουν κουμπιά μήπως;
nekrothaftis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2008 9:16 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από nekrothaftis »

Sorbal έγραψε: Ρε παιδιά και εγώ έχω μυωπία αλλά δεν τα καταλαβαινω έτσι όπως τα λέτε με 11 και 12 βαθμούς. Εμένα ο γιατρός μου είχε πει πως έχω 0,95. Τι αντιστοιχία υπάρχει με τους βαθμους που αναφέρονται εδώ; Θα έχω πρόβλημα;

Αλήθεια, βελόνα και κλωστή γιατί χρειαζόμαστε τόσο πολύ; Θα μας σκίζουν κουμπιά μήπως;

οχι οχι 11 12αλλα Ι 1 Ι 2 (Ικανος 1ης κατηγορίας Ικανος 2ης)
με 0,95 φίλε είσαι μια χαρά Ι 0,95 θα βγείς
Εικόνατώρα για τυην κλώστη και εγώ το έχω ακούσει οτι καμία φορα σου σκίζουν κανα κουμπί... αλλα και να μην το κάνουν αμα σου σκίστει και είσαι με την στολή χωρις κουμπι τότε την μάμησες!!!
είναι εμφάνιση αυτή για αξιωματικο ρε γκαβαδι; ΕικόναΕικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
balance
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 12:06 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από balance »

Για σας και από μένα,
φεύγω τον Αύγουστο για ΥΕΑ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα επιπρόσθετα έγγραφα που απαιτούνται:

1. Όταν λέει "Αποδεικτικό γραμματικών γνώσεων" τι να τους πάω εγώ που είμαι ακόμα στο ΤΕΙ και δεν έχω πάρει το πτυχίο, καμιά βεβαίωση από την γραμματεία ή το απολυτήριο λυκείου;

2. Πήγα στα ΚΕΠ και ζήτησα να μου δώσουν ένα "Αντίγραφο Ποινικού Μητρώου τύπου Α'" και μου λένε αυτό το ζητάνε όταν θα μπείς στο στρατο δεν το δίνουμε εμείς, δηλαδή πριν πάω... Τι παίζει εδώ δεν είναι απαραίτητω αυτό; Αν δεν το πάω τι θα γίνει... Ενώ το "Πιστοποιητικό εισαγγελικής αρχής" μου το δίνουν. Τους ξαναρώτησα λέω "μα αφού ζητήται από το στρατο πως είναι δυνατόν να μην το δίνεται; " και μου λέει "μεσα απο το στρατό τα το ζητησουν..." Εικόνα

Ξέρει κανείς τι παίζει...
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από gioalex »

1. Νομίζω πως αν ζητήσεις βεβαίωση από την γραμματεία "για στρατολογική χρήση" θα σου δώσουν αυτό που ζητάει ο στρατός.

2. Το ποινικό μητρώο τύπου Α είναι έγγραφο που κινείται ενδοϋπηρεσιακά, δλδ το ζητάει η όποια υπηρεσία το χρειάζεται από την εισαγγελία ή το πρωτοδικείο και δεν το παίρνει ο πολίτης στα χέρια του. Το ποινικό μητρώο είναι για αδικήματα που έχεις καταδικαστεί τελεσίδικα, το πιστοποιητικό εισαγγελικής αρχής βεβαιώνει αν διώκεσαι ποινικά για κάτι ή όχι, χωρίς να έχει παρθεί τελεσίδικη απόφαση. Εγώ πάντως δεν θυμάμαι να είχα πάει κανένα τέτοιο χαρτί μαζί μου (με επιφύλαξη)
sakalom
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 12:38 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από sakalom »

Γεια σας παιδια λεω να παω και εγω εφεδρος. θα κοψω την αναβολη για να μπω νοεμβριο. αξιζει να παω εφεδρος; τι πρεπει να κανω για να με παρουν; ειναι δυσκολο;
souris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 21, 2008 1:05 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από souris »

Ρε παιδια, εχω μια απορια: Ειμαι για ΥΕΑ 12 Αυγ. και ουτε πτυχιο εχω ουτε καμια σχολη δεν εχω τελειωσει. Μονο απολυτηριο λυκειου και αυτο με 13 και ενα διπλωμα γερμανικων. Πως και με πηραν ΥΕΑ; Βεβαια δε θα παω αν δεν με υποχρεωσουν
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από yandr »

souris έγραψε:Ρε παιδια, εχω μια απορια: Ειμαι για ΥΕΑ 12 Αυγ. και ουτε πτυχιο εχω ουτε καμια σχολη δεν εχω τελειωσει. Μονο απολυτηριο λυκειου και αυτο με 13 και ενα διπλωμα γερμανικων. Πως και με πηραν ΥΕΑ; Βεβαια δε θα παω αν δεν με υποχρεωσουν


Αν έχεις απολυτήριο Λυκείου φτάνει...

Γνωστός μου κλήθηκε ΥΕΑ και εχει απολυτήριο με 10 χωρίς κανένα άλλο χαρτί στα χέρια του.

souris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 21, 2008 1:05 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από souris »

Και κατι αλλο, τωρα που δηλωσα οτι εχω διπλωμα γερμανικων, αγγλικων και αυτοκινητου πρεπει να τα εχω και μαζι μου στην παρουσιαση;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης