ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nikos

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από nikos »

Παιδια μου ηρθε το χαρτι του στρατου και με βαλανε ΥΕΑ ειδικων δυναμέων αλλα δεν εχω καποια ανοτατη σχολη εχω τελιωση μονο τεχνικο λυκειο και εχω και μια πιστιποιηση απο την πυροσβστικη ακαδημεια επιδη ειμαι εθελοντης εδω και 5 χρονια περιπου. Επισης ειμαι 19 χρονον και θελω να παο αλλα ειδα οτι πρεπει να εισαι 22 χρονον και πανο μπορει να με βγαλουν απο ΥΕΑ;

ΥΓ: Μπορω απο ΥΕΑ να μεινο μονιμος;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

nikos έγραψε:Παιδια μου ηρθε το χαρτι του στρατου και με βαλανε ΥΕΑ ειδικων δυναμέων αλλα δεν εχω καποια ανοτατη σχολη εχω τελιωση μονο τεχνικο λυκειο και εχω και μια πιστιποιηση απο την πυροσβστικη ακαδημεια επιδη ειμαι εθελοντης εδω και 5 χρονια περιπου. Επισης ειμαι 19 χρονον και θελω να παο αλλα ειδα οτι πρεπει να εισαι 22 χρονον και πανο μπορει να με βγαλουν απο ΥΕΑ;

ΥΓ: Μπορω απο ΥΕΑ να μεινο μονιμος;



Η απάντηση είναι όχι και στα δύο.

fanoyrios10
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2015 11:12 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από fanoyrios10 »

Γεια σας

Σε λίγες ημέρες πάω στον Αυλώνα Αττικής με την ενδηξή ΥΕΑ. Έχω 7,5 βαθμούς μυωπίας και εχω ολοκληρώσι τις σπουδές στο ΤΕΙ δυτικής ελλάδας με ειδικότητα λογίστη αν και δεν έχω ορκιστεί ακόμα (ορκίζομαι τον Δεκέμβρίο). Έχω ένα χαρτί βεβαίωσης από την γραμμάτια στο οποίο αναγράφεται το ότι έχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου μαζί με τον τελικό βαθμό πτυχίου. Επιδεί ξερώ το ότι για να περάσεις ΥΕΑ ως Ι2 πρέπει να έχεις χαρτί ΑΕΙ ή ΤΕΙ θα δεχτούνε το χαρτί που μου έχει δώσει η γραμματία;

Τέλος μπορείται να μου γράψετε τις σωματικές εξετάσεις που υποβάλεσε ως ΥΕΑ στην Ι2 και είναι πολοί αυστηροί με τα χρονικά όρια σήμερα;

cuervo

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από cuervo »

fanoyrios10 έγραψε:Γεια σας

Σε λίγες ημέρες πάω στον Αυλώνα Αττικής με την ενδηξή ΥΕΑ. Έχω 7,5 βαθμούς μυωπίας και εχω ολοκληρώσι τις σπουδές στο ΤΕΙ δυτικής ελλάδας με ειδικότητα λογίστη αν και δεν έχω ορκιστεί ακόμα (ορκίζομαι τον Δεκέμβρίο). Έχω ένα χαρτί βεβαίωσης από την γραμμάτια στο οποίο αναγράφεται το ότι έχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου μαζί με τον τελικό βαθμό πτυχίου. Επιδεί ξερώ το ότι για να περάσεις ΥΕΑ ως Ι2 πρέπει να έχεις χαρτί ΑΕΙ ή ΤΕΙ θα δεχτούνε το χαρτί που μου έχει δώσει η γραμματία;

Τέλος μπορείται να μου γράψετε τις σωματικές εξετάσεις που υποβάλεσε ως ΥΕΑ στην Ι2 και είναι πολοί αυστηροί με τα χρονικά όρια σήμερα;



Θα σε δεχτούν.

Αρχηγέ σορρυ κιόλας αλλά άμα σου φαίνονται δύσκολα αυτά τα αθλήματα μην μπεις στο κόπο να γίνεις Δόκιμος.

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Avatar »

-Το χαρτί πάνω γράφει σε ποιο σώμα/όπλο σε έχουν επιλέξει
αν είναι όπλο τότε πρέπει να είσαι Ι1 αν είναι σώμα μπορείς και να είσαι Ι2. Τώρα δεν ξέρω σε περίπτωση που βγαίνεις ι2 και σε έχουν επιλέξει πχ για τεθωρακισμένα λογικά σε κάνουμε μεταταξη
-ναι θα το δεχτούνε
-όταν λες εξετάσεις εννοείς τα αθλήματα ; Είναι ελαστικά τα όρια συνήθως, δεν είναι δύσκολα τα όρια είναι φτιαγμένα για έναν φυσιολογικό άνθρωπο (βέβαια με την ζωή που κάνουμε λόγο καθισιού και φαγητού σε κάποιους φαίνονται δύσκολα) αλλά αν δεν μπορείς... Τουλάχιστον προσπάθησε όσο μπορείς, μπορεί να βγεις κερδισμένος
-πως γίνεται να πηγαίνεις αυλώνα σε λίγες μέρες και να ορκίζεσαι δεκέμβριο ;
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Άβαταρ μέλους
dimitrisl
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2015 3:10 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από dimitrisl »

Στις προυποθεσεις για ΥΕΑ αναφερει οτι πρεπει να εισαι υποχρεος ολοκληρου θητειας. Εγω που ειμαι προστατης οικογενειας κανονικα θα υπηρετουσα λιγοτερο, αλλα θελω να γινω ΔΕΑ. Υπαρχει καποιο προβλημα;(Μπορω απλα να μην το δηλωσω;)
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Μπορείς να αποποιηθείς του δικαιώματος μειωμένης θητείας και να υπηρετήσεις ως ΔΕΑ.
Άβαταρ μέλους
Mourou
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Οκτ 05, 2015 8:33 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Mourou »

Καλημέρα,

Το Ι-2 (που είναι πιθανό να βγω, λόγω μυωπίας) κατά πόσο επηρεάζει στο να πάω για δόκιμος ;

Cuervo

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Cuervo »

Mourou έγραψε:Καλημέρα,

Το Ι-2 (που είναι πιθανό να βγω, λόγω μυωπίας) κατά πόσο επηρεάζει στο να πάω για δόκιμος ;

Μονο όσοι είναι πτυχιούχοι ΑΕΙ/ΤΕΙ μπορούν να γινουν δόκιμοι με σωματική ικανοτητα Ι2
Άβαταρ μέλους
Mourou
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Οκτ 05, 2015 8:33 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Mourou »

Αυτό ισχύει για όλα τα όπλα/σώματα ;
Άβαταρ μέλους
Alek
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 9:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Alek »

Καλησπέρα ς' όλους, ήθελα να ρωτήσουν, όσους ξέρουν, αν αποκλείονται απ' την επιλογή για ΔΕΑ όσοι έχουν υψοφοβία-ακροφοβία και αν εκπαιδεύονται στη ΣΕΑΠ στις πολεμικές τέχνες-άμυνα. Ευχαριστώ πολύ!
Cuervo

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Cuervo »

Mourou έγραψε:Αυτό ισχύει για όλα τα όπλα/σώματα ;
Ι2 δεν πας σε Ειδικές Δυνάμεις , Πυροβολικό και Τεθωρακισμένα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Alek έγραψε:Καλησπέρα ς' όλους, ήθελα να ρωτήσουν, όσους ξέρουν, αν αποκλείονται απ' την επιλογή για ΔΕΑ όσοι έχουν υψοφοβία-ακροφοβία και αν εκπαιδεύονται στη ΣΕΑΠ στις πολεμικές τέχνες-άμυνα. Ευχαριστώ πολύ!


Η απάντηση είναι όχι και στα δύο σου ερωτήματα.

jim

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από jim »

Καλησπερα σας! Θα ηθελα να ρωτησω: Ειμαι 24 χρονων και ειχα παρει αναβολη λογου σπουδων. Η αναβολη εληξε και μου ηρθε χαρτι καταταξης στ σωμα εφοδιασμου μεταφορων υεα στα κεεμ Σπαρτης. Ομως δεν εχω απολυτηριο λυκειου. Εχω ομως βεβαιωση επαρκιας για αδεια σεκιουριτι και εχω ασκησει τ επαγγελμα 4 χρονια. Ειμαι καλος στις αθλητικες ασκησεις και εχω μυωπια 4,5 στ ενα και στ αλλο ματι 4,75. Θα μπορεσω ν επιλεγω; Ευχαριστω
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες