Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
κωστας

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από κωστας »

Εχω πλατυποδια κ ενα προβλημα στην κνημη που με εμποδιζει να αθληθω, να φοραω μποτακια, ορθοστασια κλπ. Να το δηλωσω ή μπορει να μου δωσουν υποχρεωτικη αναβολη; Αν βγω Ι3 θα παρω οπλο;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από yandr »

κωστας έγραψε:Να το δηλωσω ή μπορει να μου δωσουν υποχρεωτικη αναβολη; Αν βγω Ι3 θα παρω οπλο;


Φυσικά να το δηλώσεις!

Δεν πρόκειται να πάρεις υποχρεωτική αναβολή, αφού η πλατυποδία δνε διορθώνεται με το χρόνο!

Για την σωματική ικανότητα δες το σχετικό άρθρο .

t3hsofos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2009 1:21 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από t3hsofos »

Καλημερα,
9/2 παρουσιαζομαι ΚΕΕΜ Σπαρτη.

Τα τελευταια 2 χρονια εχω παθει αλλεργικο σοκ (οξεια κνιδωση) 2 φορες κ εχω νοσηλευτει για 6 μερες κ 1 μερα αντιστοιχα σε δημοσιο νοσοκομειο... Γνωματευση οι γιατροι δεν εβγαλαν συγκεκριμενη... Παθολογικη αλλεργια και τπτ συγκεκριμενο...

Τα συμπτωματα ηταν μεγαλη φαγουρα, πρηξιμο σε μεγαλο μερος του σωματος και εξανθηματα... Κατα τα αλλα ειμαι απολυτα υγειης...

Η απορια μου ειναι η εξης:
Πρεπει να το δηλωσω κατα την καταταξη;
Θα βγω Ι απο αυτο; τι επιπτωσεις θα εχω στην θητεια; ειναι καλυτερα να το αποκρυψω και αμα με πιασει αλλεργια να το δηλωσω τοτε; (μπορει κ να μην με πιασει... ) αν βγω Ι θα εχω χειροτερη θητεια με περισοτερο πηξιμο-αγγαρειες-τρεξιμο και θα γινω φανταρος για ολες τις δουλειες;

Στο βιβλιαριο υγειας αναφερετε οτι εχω νοσηλευτει για αλλεργικο σοκ, αλλα δεν εχω καποιο αλλο χαρτι να το αποδυκνυει... Θα με στειλουν σε νοσοκομεια κτλ για να βρουν τι εχω;

Για δωστε τα φωτα σας... Απο τη μια θελω να υπηρετησω κανονικα κ οχι σαν Ι και απο την αλλη, αμα με πιασει κανα αλλεργικο σοκ, απο τιποτα φυλλα ή απο κανενα σαπιο στρωμα πιθανως θα τρεχουμε...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από yandr »

Να το δηλώσεις οπωσδήποτε.

Ναι, μπορεί να έχει επιπτώσεις στην σωματική κατηγορία σου, αλλά να ξέρεις ότι:

Γιώτα - γιώτα,
Ζωή και κότα!

Πάντως για να πέσεις σωματική κατηγορία θα πρέπει να περάσει από υγειονομική επιτροπή.
t3hsofos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2009 1:21 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από t3hsofos »

Προσπαθησα να διαβασω το ΦΕΚ για τις ασθενειες και τις αντιστοιχιες σε σωματικες ικανοτητες, αλλα χαθηκα... Δεν δουλευει και το search στο γ@μω-acrobat...
Σε τι σωματική ικανοτητα με ριχνει η αλλεργια; κανω αοπλο;
Θα χρειαστει να φερω το χαρτι απο το νοσοκομειο, οπου γραφει τι ειχα παθει, ποσο νοσηλευτηκα κ τι εξετασεις εκαναν στο νοσοκομειο;

Η υγειονομικη επιτροπη θα ειναι γιατροι στη σπαρτη; ή θα τρεχω τιποτα στρατιωτικα νοσοκομεια αθηνα;

Εγω τωρα γιατι δεν μου αρεσει που θα με βγαλουν Ιωτα... ;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από yandr »

Δεν είναι σίγουρο ότι θα σου αλλάξουν κατηγορία. Εξαρτάται από το μέγεθος του προβλήματος.

Δεν είναι κακό να βγεις Γιώτα - κακό είναι να βγεις χωρίς να είσαι.

Μόνο πιστοποιητικά κρατικού νοσοκομείου γίνονται δεκτά.
Anonymous

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδιά παρουσιάζομαι Αυλώνα και έχω ένδειξη για ΥΕΑ. Υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα όμως. Πριν χρόνια είχα ζαλιστεί μια φορά και όταν πήγα στο γιτρό μου, μου είπε να παίρνω κάτι χάπια. Εδώ και χρόνια συνεχίζω και παίρνω τα χάπια, αλλά δεν έχω τίποτα. Πιστέυετε πως θα υπάρξει πρόβλημα σε σχέση με την σωματική μου ικανότητα; Παρακαλώ απαντήστε μου γιατί φοβάμαι πως αν δούν οι γιατροί πως παίρνω χαπια θα με βγάλουν κάνα Ι4 και δεν το θέλω με τίποτα! Είναι επείγον. Επίσης θέλω να αναφέρω πως θέλω να με πάρουν ΥΕΑ. Αν βάλω Βύσμα θα πετύχω κάτι ! Ευχαριστώ !

fotis_a
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Φεβ 04, 2008 6:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από fotis_a »

Γιώργο, το αν παιρνεις χάπια ή όχι μπορεις και να μην το αναφερεις καν στους γιατρούς. Τώρα... αν παθεις κάτι μεσα στην Ίλη ΥΕΑ και πας στο ιατρείο ε, δεν χαλασε και ο κσμος. το πολυ πολυ να πεις στους γιατρους τι παιζει και να τους παρακαλεσεις να σε αφήσουν στην ησυχία σου. Αν με το καλό σε δεχτούν στην Ίλη θα τα πουμε εκει; )
Anonymous

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από Anonymous »

Ουσιαστικά δεν έχω τίποτα, απλώς είπα να το αναφέρω στην περίπτωση που ψάξουν τα αντικείμενά μου και βρουν χάπια. Και επίσης αν χρειαστεί να κάνω εμβόλια μην έχει καμιά παρενέργεια. Ασε που δεν το πιστευω αυτο. Πάντως αν το αναφέρω λες να μην με δεχτούν; ακόμα κι αν βάλω βύσμα;
fotis_a
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Φεβ 04, 2008 6:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από fotis_a »

Ρώτα πρώτα το γιατρό σου και μετα κοίτα τι θα τους πεις. Αν ο απ'έξω γιατρός πει ΟΚ τότε και οι από μέσα θα πουν ΟΚ! Απλά να προσέχεις, γιατί θα είναι μεγάλη βλακεία να σε δεχτούν και μετα να σε διώξουν για ιατρικούς λόγους.
Anonymous

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλά μην το ψάχνεις ο γιατρός μου είπε πριν καιρό που πήγα ότι θα μπορούσα να υπηρετήσω σαν ι4, αλλά απο τη στιγμή που είμαι καλά δεν θέλω κάτι τέτοιο. Και τώρα επειδή θέλω να με πάρουν ΥΕΑ(έχω και βύσμα) φοβάμαι αν δεν τους πω για τα χάπια μη με ψάξουν το προσωπικά μου αντικείμενα και τότε αναγκαστηκά χρειαστεί να τους πω και με πουν γιατι δεν τους το ανάφερα νωρίτερα.
Anonymous

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από Anonymous »

Παρακαλώ όποιος άλλος έχει να μου δώσει συμβουλές ας απαντήσει γιατί είμαι μέσα στο άγχος !
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από Nassos »

Άποψη μου είναι να αναφέρεις ό, τι προβλήματα υγείας έχεις. Μην παίζεις με θέματα υγείας.

Anonymous

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από Anonymous »

Φοβάμαι μη με βγάλουν Ι4 ομως
fotis_a
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Φεβ 04, 2008 6:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Να αναφέρω τα προβλήματα υγείας στην κατάταξη;

Δημοσίευση από fotis_a »

Ούτως η άλλως πρώτα θα ψάξουν τα προσωπικά σου αντικείμενα. αν τα βρουν απλά να πείς πως έχεις χαρτί από γιατρό. Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να στα κρατήσουν αλλά θα στα ξαναδώσουν όταν περάσεις απο τις ιατρικές εξετάσεις. Ι4 όμως δύσκολα θα σε βγάλουν! οπότε μην αγχώνεσαι.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες