Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Epag
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 08, 2008 11:38 pm
Επικοινωνία:

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από Epag »

Υπαρχει δυνατοτητα να μην ορκιστεις; Αν ναι ποιες οι συνεπιες;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από yandr »

Δεν γίνεται να μην ορκιστείς.

Θα πας εκεί και απλά θα ανοιγοκλείνεις τα χείλια σου αν δεν σου αρέσει ο όρκος.

Εσένα τι σε χαλάει στη διαδικασία;
Epag
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 08, 2008 11:38 pm
Επικοινωνία:

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από Epag »

Δε με πειραζει κατι συγκεκριμενο. Για θρησκευτικους λογους ομως καποιος θα μπορουσε να εχει αναστολες. Γινετε απλα να παραστεις και να μην σηκωσεις χερι ουτε να μιλησεις;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από Nassos »

Υπάρχει πρόβλεψη για ορκομωσία αλλόθρησκων και άθεων.
c'esso(db)
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 09, 2008 1:56 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από c'esso(db) »

Οχι, δεν θα εισαι μαζι με τους ολους φανταρους, θα γινει ορκομοσια στην εκκλησια του κεντρου μαζι και τα γιοτομπαλα(χωρις παρεξηγηση)...
Anonymous

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από Anonymous »

Γειά σας παδιά, θα ήθελα να θέσω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το θρήσκευμα και την θητεία.

1) Τι προβλέπεται κατά την διάρκεια της ορκομωσίας για άθρησκους ή άθεους; Ορκίζονται ξεχωριστά από τους υπόλοιπους; Ορκίζονται χωρίς να υψώσουν το χέρι (στέκονται απλά προσοχή); Μήπως απλά δεν παρίστανται; Αν ορκίζονται, ορκίζονται απλά στην σημαία; Ρωτάει κανείς για το θρήσκευμά σου πριν την τελετή της ορκομωσίας ή πρέπει να πάρεις εσύ την πρωτοβουλία να ζητήσεις να μην δώσεις θρησκευτικό όρκο;

2) Αν στο μητρώο αρρένων αναφέρεται κάποιος ως χριστιανός ορθόδοξος αλλά πλέον δεν είναι, υπάρχει περίπτωση να συναντήσει προβλήματα στο να διεκδικήσει το δικαίωμα να μην συμμετέχει σε θρησκευτικές τελετές; (ξέρω είναι λίγο γενική η ερώτηση)

3) Αυτά τα οποία αναφέρονται για πρωινή και απογευματινή (ελληνορθόδοξη) προσευχή είναι υποχρεωτικά; Μπορεί κάποιος άθρησκος/άθεος να τιμωρηθεί επειδή δεν θέλει να μάθει και να απαγγείλει τις εν λόγω προσευχές;

Από τα παραπάνω εξαιρώ τις περιπτώσεις όπου απλά αποδίδονται τιμές στα ορθόδοξα θρησκευτικά σύμβολα, ανεξαρτήτως της πίστης του στρατευμένου. Όμως είναι άλλο πράγμα η απόδοση τιμών και άλλο ο εξαναγκασμός σε λατρεία.

Αν μπορείτε να μου απαντήσετε αναλυτικά για όλες τις περιπτώσεις που ανέφερα θα το εκτιμήσω...
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από Velerefontis »

just another greek έγραψε: γειά σας παδιά, θα ήθελα να θέσω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το θρήσκευμα και την θητεία.1) τι προβλέπεται κατά την διάρκεια της ορκομωσίας για άθρησκους ή άθεους; Ορκίζονται ξεχωριστά από τους υπόλοιπους; Ορκίζονται χωρίς να υψώσουν το χέρι (στέκονται απλά προσοχή); Μήπως απλά δεν παρίστανται; Αν ορκίζονται, ορκίζονται απλά στην σημαία; Ρωτάει κανείς για το θρήσκευμά σου πριν την τελετή της ορκομωσίας ή πρέπει να πάρεις εσύ την πρωτοβουλία να ζητήσεις να μην δώσεις θρησκευτικό όρκο;2) αν στο μητρώο αρρένων αναφέρεται κάποιος ως χριστιανός ορθόδοξος αλλά πλέον δεν είναι, υπάρχει περίπτωση να συναντήσει προβλήματα στο να διεκδικήσει το δικαίωμα να μην συμμετέχει σε θρησκευτικές τελετές; (ξέρω είναι λίγο γενική η ερώτηση) 3) αυτά τα οποία αναφέρονται για πρωινή και απογευματινή (ελληνορθόδοξη) προσευχή είναι υποχρεωτικά; Μπορεί κάποιος άθρησκος/άθεος να τιμωρηθεί επειδή δεν θέλει να μάθει και να απαγγείλει τις εν λόγω προσευχές; Από τα παραπάνω εξαιρώ τις περιπτώσεις όπου απλά αποδίδονται τιμές στα ορθόδοξα θρησκευτικά σύμβολα, ανεξαρτήτως της πίστης του στρατευμένου. Όμως είναι άλλο πράγμα η απόδοση τιμών και άλλο ο εξαναγκασμός σε λατρεία. Αν μπορείτε να μου απαντήσετε αναλυτικά για όλες τις περιπτώσεις που ανέφερα θα το εκτιμήσω...
λοιπν φιλε μου μια-μια οι απαντησεις κατα τη διαρκεια της ορκομωσιας θα σταθειτε λιγο πιο πισω απο τους υπολοιπους ορκισθεντες και θα ορκιστειτε κανονικα αφου ο ορκος δινεται στη σημαια και οχι στα θρησκευτικα συμβολα. Θα ερωτηθειτε πριν τη ορκομωσια εαν καποιος ειναι αθεος ή διαφορετικου δογματος ή θρησκειας. Πολυ πιθανον αν το αναφερεις να ορκιστεις μια μερα νωριτερα απο τους υπολοιπους στο γραφειο του διοικητη.2)αν αναφερεις οτι εισαι αθεος δε μπορει κανεις να σε υποχρεωσει να παρεβρεθεις σε οποιαδηποτε θρησκευτικη δραστηριοτητα.3)καλο θα ειναι οταν παρουσιαστεις να αναφερεις στο διμοιρητη σου τους λογους για τους οποιους δεν επιθυμεις να μαθεις την προσευχη. Το συνταγμα προστατευει το δικαιωμα της ανεξιθρησκειας και βαση αυτου πρεπει να σεβαστουν αυτο το δικαιωμα σου. Και εσυ ομως εισαι υποχρεωμενος να σεβεσαι την ωρα της προσευχης των υπολοιπων. Αυτα, ελπιζω να σε βοηθησα
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
gio206xr
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Απρ 23, 2010 2:40 pm
Επικοινωνία:

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από gio206xr »

Ρε που μπλέξαμε με όλα αυτά τα "στοιχεία"...

toni

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από toni »

Φίλε μου μην μασάς. Εγώ δήλωσα άθρησκος από την πρώτη μέρα στο 11ο ΣΠ-Τρίπολη και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Ορκιστήκαμε χωριστά- άλλωστε στην ώρα της ορκομωσίας αυτός που δίνει τα παραγγέλματα διευκρινίζει "πλην αλλοθρήσκων" όταν ζητάει να σηκώσουν το χέρι για τον όρκο- και αποφύγαμε τον εκκλησιασμό κλπ. Θέλει ήρεμη και αποφασιστική στάση- δίχως υστερίες και παραξενιές. Το δηλώνεις, το συζητάς με τον διμοιρίτη/λοχαγό κλπ και μετά απλά ζητάς την εξαίρεσή σου, όταν είναι κάποια θρησκευτική τελετή- δεν είναι πάντως και τόσες πολλές, έτσι και αλλιώς. Τα δικαιώματά μας είναι κατοχυρωμένα από το Σύνταγμα και τον στρατιωτικό κανονισμό- αυτό μόνο αν πέσεις σε κάποιον φανατικό ή έξαλλο βαθμοφόρο. Από εκεί και πέρα, εμένα το κύριο πρόβλημα ήταν ότι΄λόγω κεκτημένης ταχύτητας στο Κέντρο είχαν τυπώσει τα προσωπικά στοιχέια με την επισήμανση "Χ. Ο" και έπρεπε να γυρίσω πίσω για να το αλλάξω. Απολαυστική η στιγμή, που η εκεί υπεύθυνη προσπαθούσε να με πείσει ότι η πιο "άθρησκη" επιλογή, είναι το "ανενημέρωτος". Δεν το δέχτηκα, οπότε έβαλε με τό χέρι δίπλα τη διευκρίνιση "άθρησκος". Καλό κουράγιο μάγκες!

???

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από ??? »

c'esso (db) έγραψε:Οχι, δεν θα εισαι μαζι με τους ολους φανταρους, θα γινει ορκομοσια στην εκκλησια του κεντρου μαζι και τα γιοτομπαλα (χωρις παρεξηγηση) ...
Οι άοπλοι ορκίζονται ξεχωριστά από τους υπόλοιπους;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αφού όλοι πριν την ορκομωσία άοπλοι είναι... Όλοι μαζί ορκίζονται
rapakulia
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2010 11:51 am
Επικοινωνία:

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από rapakulia »

έγραψε:1) Τι προβλέπεται κατά την διάρκεια της ορκομωσίας για άθρησκους ή άθεους; Ορκίζονται ξεχωριστά από τους υπόλοιπους; Ορκίζονται χωρίς να υψώσουν το χέρι (στέκονται απλά προσοχή) ; Μήπως απλά δεν παρίστανται; Αν ορκίζονται, ορκίζονται απλά στην σημαία; Ρωτάει κανείς για το θρήσκευμά σου πριν την τελετή της ορκομωσίας ή πρέπει να πάρεις εσύ την πρωτοβουλία να ζητήσεις να μην δώσεις θρησκευτικό όρκο;

2) Αν στο μητρώο αρρένων αναφέρεται κάποιος ως χριστιανός ορθόδοξος αλλά πλέον δεν είναι, υπάρχει περίπτωση να συναντήσει προβλήματα στο να διεκδικήσει το δικαίωμα να μην συμμετέχει σε θρησκευτικές τελετές;(ξέρω είναι λίγο γενική η ερώτηση)

3) Αυτά τα οποία αναφέρονται για πρωινή και απογευματινή (ελληνορθόδοξη) προσευχή είναι υποχρεωτικά; Μπορεί κάποιος άθρησκος/άθεος να τιμωρηθεί επειδή δεν θέλει να μάθει και να απαγγείλει τις εν λόγω προσευχές;

1) Ορκίζονται ξεχωριστά. Όταν δώσεις τα στοιχεία σου, θα πρέπει να θυμηθείς να δηλώσεις άθρησκος (ή άθεος ή αγνωστικιστής, ό, τι νομίζεις τέλος πάντων). Κανονικά πρέπει να σε ρωτήσουν, μπορεί όμως να μην το κάνουν, γι' αυτό έχε το νου σου.

Κανονικά δεν θα πρέπει να υποχρεώνεται ένας πολίτης να δηλώνει το θρήσκευμά του για κανένα λόγο και από καμμία υπηρεσία, διότι είναι ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο (αυτό λέει η απόφαση 2281/2001 του Συμβουλίου της Επκρατείας περί ταυτοτήτων και η Απόφαση 77Α/2002 της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα). Αλλά πολλές υπηρεσίες εξακολουθούν να το καταγράφουν, και θα πρέπει να το δηλώσεις, εκτός κι αν έχεις όρεξη για ακτιβισμό και πεις "δεν είμαι υποχρεωμένος να σας πω το θρήσκευμά μου". Αλλά μάλλον από εκεί και μετά δεν θα περάσεις πάρα πολύ ωραία την υπόλοιπη θητεία σου.Εικόνα

2) Έχεις δικαίωμα να μη συμμετέχεις σε θρησκευτικές τελετές, ασχέτως τι γράφει το μητρώο αρρένων.Όπως και αν είσαι δηλωμένος στο μητρώο αρρένων, μπορείς να δηλώσεις διαφορετικά στο στρατό.

Να ξέρεις επίσης ότι μπορείς να διαγράψεις αν θες το θρήσκευμά σου από το μητρώο αρρένων (καθώς και από το ληξιαρχείο) με μια απλή υπεύθυνη δήλωση. Περισσότερες πληροφορίες εδώ:http://union.atheia.gr/diagrafi.php

3) Η (χριστιανική) προσευχή είναι υποχρεωτική για όσους έχουν δηλώσει χριστιανοί.Αν δηλώσεις άθρησκος, η προσευχή δεν είναι υποχρεωτική για σένα.

Σας συνιστώ να διαβάσετε το άρθρο Ένας άθρησκος στο Στρατό, , νομίζω θα το βρείτε ενδιαφέρον και θα βρείτε απαντήσεις σε αρκετά ερωτήματα.

Αν κάποιος συναντήσει προβλήματα σε θέματα που αφορούν τα δικαιώματά του σε ό, τι αφορά τη θρησκευτική του ελευθερία, μπορεί να απευθυνθεί στην Ένωση Άθεων (ακόμη κι αν δεν είναι άθεος) και να του παρέχουμε υποστήριξη.
Anikulapo

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από Anikulapo »

Ευχαριστούμε Rapakulia, πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
Epag
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 08, 2008 11:38 pm
Επικοινωνία:

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από Epag »

Γεια σας και παλι. Επαναφερω το θεμα καθοτι η καταταξη μου ειναι πολυ πιθανη. Θα ηθελα μεσω της εμπειριας σας να μου πειτε τι θα γινει με την περιπτωση μου.

Ειμαι Χ. Ο. Ομως δεν θα ορκιστω για θρησκευτικους λογους. Κανονικα οι Χριστιανοι δεν πρεπει να ορκιζονται. Δεν θα δηλωσω αθεος ουτε αλλοθρησκος εφοσον δεν ειμαι. Αν δε κανω λαθος οι αθεοι δινουν υποσχεση; Ουτε αυτο μπορω να κανω για αλλους θρησκευτικους λογους. Ομως δεν εχω προβλημα να υπηρετησω.

Τι με περιμενει; Ι5, αντιρρησιας η κατι αλλο;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ορκομωσία άθεων, άθρησκων κ.λπ.

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ι5 ούτε καν.

Για τους αντιρρησίες συνείδησης διάβασε το άρθρο και το θέμα που έχουμε στο φόρουμ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες