Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από kallitexnis »

Xalvas7 έγραψε:Μπορουν να με διωξουν απο τη σχολη κατα τη διαρκεια φοιτησης μου σε αυτη;
Ναί αν βρούν πρόβλημα που απέκρυψες κατά την είσοδό σου σε αυτή ή αν δημιουργηθεί τέτοιο πρόβλημα που να σε κρίνει ακατάλληλο για την συνέχεια της φοίτησής σου σε αυτή.
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από Αγγελική »

Καλημέρα, στην ερώτηση για αλλεργική ρινίτιδα, η επιτροπή μπορεί να μην το παρατηρήσει, κι εκτός αυτού πολλές φορές κρίνονται κατάλληλα άτομα για στρατιωτικές σχολές που αντιμετωπίζουν τέτοια μικρά προβλήματα. Εγώ σου λέςω ότι εάν τα μόριά σου είναι ικανοποιητικά, να μην ανησυχήσεις ιδιαίτερα μιας και είναι μεγάλο ατού σε τέτοιες δοκιμασίες και οι επιτροπές τα λαμβάνουν υπ' όψην τους, εάν δεν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα.
Εάν καταφέρεις και εισαχθείς σε στρατιωτική σχολή είναι απίθανο να σε διώξουν για τέτοιο πρόβλημα. Ψυχικές νόσοι είναι η κύρια αιτία που ενδέχεται να δυσκολέψει σε κάποιον τη διαμονή του στη Σχολή ή πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας. Ο κατάλογος των νοσημάτων είναι πολύ μεγάλος και πολλά από αυτά τα νοσήματα δεν μπορούν να διαπιστωθούν εάν εσύ ο ίδιος δεν τ αναφέρεις.
Κι αν χρειαστείς γιατρό, κάποια στιγμή στην πορεία, υπάρχουν και οι πολίτες γιατροί.Εικόνα
Δε μιλάμε για πρόβλημα που θα το αποκρύψεις και ως εκ τούτου θα ζημιωθείς εσύ σε επίπεδο υγείας, οπότε μην αγχώνεσαι. Αλλά ακόμη και να το καταλάβουν μετά την είσοδό σου, δεν πιστεύω να βρεθείς εκτός Σχολής. Εγώ είχα συμμαθητή με 21 πίεση σταθερή, πολύ σημαντικότερος λόγος να σε διώξουν, και το είπε στη βασική. Και παρ' όλ' αυτά δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην πορεία του στη Σχολή.
Οπότε, εάν μπεις με το καλό, δύσκολα φεύγεις. Προσπάθησε και μην το αναφέρεις. Οκ;
Xalvas7
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 5:59 pm
Επάγγελμα: ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΣ
Επικοινωνία:

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από Xalvas7 »

Σε ευχαριστω πολυ για τη πληροφορια και για τη συμβουλη.
gletzes
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2009 7:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από gletzes »

Καλησπέρα. Το Σεπτέμβη εισάχθηκα στο τμήμα Ιπταμένων της σχολής Ικάρων. Δυστυχώς όμως με έκοψαν σε κάποιες υγειονομικές εξετάσεις και με έβγαλαν Ι2. Μπορώ να ζητήσω επανεξέτση από κάποιο στρατολογικο γραφείο προκειμένου να βγώ Ι1 και να δώσω για τη σχολή ευελπίδων; Ας σημειωθεί ότι η πάθηση μου είναι αμελητέα.
Ευχαριστώ οποιονδήποτε μπορεί να με βοηθήσει και μου δώσει οποιαδήποτε πληροφορία
Anonymous

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

Να σας πω ρε παιδια... Αν εχει κανεις στιγμα μεσογειακης αναιμιας τι γινεται; Υπαρχει περιπτωση απο αυτο να μη περασει κανεις; Δεν ενοχλει κα8ολου σε καθημερινο επιπεδο, ειναι σα να μην εχεις τποτα... Πειτε μου σας παρακαλω γιατι ολο και νεα προβληματα ξεφυτρωνουν!

melontikos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2009 6:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από melontikos »

anna έγραψε: Να σας πω ρε παιδια... Αν εχει κανεις στιγμα μεσογειακης αναιμιας τι γινεται; Υπαρχει περιπτωση απο αυτο να μη περασει κανεις; Δεν ενοχλει κα8ολου σε καθημερινο επιπεδο, ειναι σα να μην εχεις τποτα... Πειτε μου σας παρακαλω γιατι ολο και νεα προβληματα ξεφυτρωνουν!

κοιτα αν ησουν υποψηφια για την αρια φυλη θα ειχες προβλημα, αλλα στη δεν υπαρχει προβλημα αλλου...

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από kallitexnis »

melontikos έγραψε:
anna έγραψε: Να σας πω ρε παιδια... Αν εχει κανεις στιγμα μεσογειακης αναιμιας τι γινεται; Υπαρχει περιπτωση απο αυτο να μη περασει κανεις; Δεν ενοχλει κα8ολου σε καθημερινο επιπεδο, ειναι σα να μην εχεις τποτα... Πειτε μου σας παρακαλω γιατι ολο και νεα προβληματα ξεφυτρωνουν!

κοιτα αν ησουν υποψηφια για την αρια φυλη θα ειχες προβλημα, αλλα στη δεν υπαρχει προβλημα αλλου...

ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΑΙΜΑΤΟΣ: Βαριές ή μέτριες αναιμίες ακαθόριστης αιτιολογίας, κληρονομικές αιμολυτικές αναιμίες, στίγμα μεσογειακής αναιμίας εφόσον υπάρχει αναιμία μέτριας βαρύτητας, στίγμα δρεπανοκυτταρικής αναιμίας, διαταραχές των αιμοπεταλίων (θρομβοπάθειες).

Εδώ έχω παραθέσει τα νοσήματα τα οποία σε κρίνουν ακατάλληλο για ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ βάσει της προκύρηξης του 2009.
nikoss
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 11:38 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από nikoss »

Παιδια παρακαλω πειτε μου εαν θα κριθω ακαταλληλος επειδη εχω κρισεις παροξυσμικης ταχυκαρδιας. Αν αναφερεται δλδ κατι σχετικο στη προκηρυξη; Ευχαριστω

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από kallitexnis »

nikoss έγραψε: Παιδια παρακαλω πειτε μου εαν θα κριθω ακαταλληλος επειδη εχω κρισεις παροξυσμικης ταχυκαρδιας. Αν αναφερεται δλδ κατι σχετικο στη προκηρυξη; Ευχαριστω

ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΩΝ:Συγγενείς παθήσεις της καρδιάς και των μεγάλων αγγείων, επίκτητες βολβιδικές παθήσεις της καρδιάς και των μεγάλων αγγείων, πρόπτωση μιτροειδούς, χειρουργημένες ή επίκτητες παθήσεις της καρδιάς και των μεγάλων αγγείων, διχλώχιν αορτική βαλβίδα, μυοκαρδιοπάθειες πρωτοπαθείς ή δευτεροπαθείς οποιουδήποτε τύπου, μόνιμος κολποκοιλιακός αποκλεισμός οποιουδήποτε βαθμού, ημιαποκλεισμός του αριστερού σκέλους του δεματίου HIS σύνδρομο WOLF PARKISON WHITE,παροξυντική ταχυκαρδία, μόνιμη τέλεια αρρυθμία, σύνδρομο νοσούντος φλεβοκόμβου, επίμονη φλεμβοκομβική βραδυκαρδία εκτός από περιπτώσεις τύπου καρδιάς αθλητού, επίμονες εκτακτοσυστολικές αρρυθμίες, αραιές έκτακτες συστολές, η έστω και μικρού βαθμού αρτηριακή υπέρταση χωρίς άλλα παθολογικά ευρήματα,(ως μικρού βαθμού χαρακτηρίζεται όταν η μέγιστη κυμαίνεται (ΜΑΧΙΜΑ) από 160-180 MMHG ή όταν η ελάχιστη ξεπερνάει τα 100 MMHG), αρτηριακή υπόταση (συστολική πίεση μόνιμα μικρότερη από 90 MMHG), περιορισμένοι κιρσοί χωρίς λειτουργικές διαταραχές.

Παραπάνω αναγράφονται τα νοσήματα. Έχω σημειώσει με κόκκινο κάτι που μοιάζει με αυτό που έχεις. Δεν ξέρω αν έκανες τυπογραφικό λάθος. Πάντως κρίνεσαι ακατάλληλος Αν έχεις αυτό.

Nikoos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 8:44 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από Nikoos »

Παιδια μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει αν θα κρινομουν ακαταλληλος για Ιπταμενος στην Ικαρων αφου εχω Εαρινή Επιπεφυκίτιδα, μιας και τα ματια ειναι απο τα πιο βασικα κριτηρια εισαγωγης στην σχολη;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από kallitexnis »

Nikoos έγραψε:Παιδια μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει αν θα κρινομουν ακαταλληλος για Ιπταμενος στην Ικαρων αφου εχω Εαρινή Επιπεφυκίτιδα, μιας και τα ματια ειναι απο τα πιο βασικα κριτηρια εισαγωγης στην σχολη;
ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΟΡΓΑΝΩΝ ΤΗΣ ΟΡΑΣΗΣ:Εκτεταμένες ουλές βλεφάρων, πτώση του ενός ή και των δύο βλεφάρων, χρόνιος βλεφαροσπασμός, νυσταγμός ή νυσταγμοειδείς κινήσεις ματιών, στραβισμός, χρόνιες ιρίτιδες, χοριοειδίτιδες και αμφιβληστροειδίτιδες και τα υπολείμματα αυτών, έλλειψη του φακού, αύξηση της ενδοβολβικής πιέσεως, εξόφθαλμος, χρόνια πυώδης δακρυοκυστίτις, μόνιμη δακρύρροια από απόφραξη των δακρυικών σωληναρίων,εαρινός καταρρούς.

Παραθέτω τα βασικά νοσήματα οράσεως που κρίνουν ακαταλληλότητα για τις στρατιωτικές σχολές. Εαρινή Επιπευκίτιδα δεν βλέπω (ονομαστικά). Το μόνο που είδα είναι Εαρινός Καταρρούς γι'αυτό και το επεσήμανα...

nikoss
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 11:38 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από nikoss »

Την εκατσα! Αν και δεν ειναι τιποτε σοβαρο αυτο π εχω

Nikoos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 8:44 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από Nikoos »

Σε ευχαριστω παρα πολυ... Θα το παλεψουμε κι ο θεος βοηθος...
gletzes
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2009 7:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από gletzes »

Ο λόγος για το Ι2 είναι μια βαλβίδα στην καρδιά από ότι μου είπαν αλλά αυτό το βρίσκουν μόνο με μια ειδική εξέταση που γίνεται στο κέντρο αερπορικής ιατρικής στο 251 ΓΝΑ. Σε κανένα αλλο στρατ. Νοσοκομείο δε μπορούν να το βρουν. Το θέμα είναι ότι για να μπεις ευελπίδων (αλλά και σε οποιαδήποτε άλλη στρτ. Σχολή) υπογράφεις μια αίτηση με την οποία δηλώνεις ότι δεν έφυγες ποτέ από στρτ. Σχολή και ζητάνε το πιστ. Στρατολογικής σου κατάστασης.(τύπυ Α). Στο δικό μου πιστοποιητικό λέει ότι διαγράφηκα. Ωστόσο αν ζητήσω επανεξέταση και βγώ Ι1 δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Πως μπορώ να το κάνω;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2009)

Δημοσίευση από kallitexnis »

gletzes έγραψε:Ο λόγος για το Ι2 είναι μια βαλβίδα στην καρδιά από ότι μου είπαν αλλά αυτό το βρίσκουν μόνο με μια ειδική εξέταση που γίνεται στο κέντρο αερπορικής ιατρικής στο 251 ΓΝΑ. Σε κανένα αλλο στρατ. Νοσοκομείο δε μπορούν να το βρουν. Το θέμα είναι ότι για να μπεις ευελπίδων (αλλά και σε οποιαδήποτε άλλη στρτ. Σχολή) υπογράφεις μια αίτηση με την οποία δηλώνεις ότι δεν έφυγες ποτέ από στρτ. Σχολή και ζητάνε το πιστ. Στρατολογικής σου κατάστασης.(τύπυ Α). Στο δικό μου πιστοποιητικό λέει ότι διαγράφηκα. Ωστόσο αν ζητήσω επανεξέταση και βγώ Ι1 δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Πως μπορώ να το κάνω;
Δεν νομίζω να μπορείς. Υπάρχει αρχείο και θα σε στείλουν για εξετάσεις και πάλι θα σ'το βρούν το πρόβλημα. Επίσης μην παίζεις με προβλήματα της καρδιάς και γενικότερα με υγειονομικά διότι εκτός απ'το ότι θα προκαλέσεις πρόβλημα στους συναδέλφους και στους ανωτέρους σου θα βλάψεις την υγεία σου και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης