Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα σε όλους.
Εργάζομαι από τα 14, είμαι παντρεμένος, έχω δάνειο σπιτιού, έχω μια δουλειά την οποία αγαπάω και παράλληλα σπουδάζω φυσικές επιστήμες στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο. Είμαι ετών 25.
Έχω μάθει να ζω με αξιοπρέπεια και δεν έχω βύσμα. Ποτέ δεν είχα σε τίποτα. Αυτό το ποστ δε το κάνω για να προκαλέσω οποιαδήποτε συμπάθεια στους αναγνώστες. Το κάνω σαν (πιστεύω) λογικός άνθρωπος ο οποίος έρχεται αντιμέτωπος με την υποχρεωτική κατάταξη. Περί ιδεολογίας και άλλες πίπες που διαβάζω κατά καιρούς δε θα σας μιλήσω. Ούτε για αξιοκρατία.
Θα ήθελα να μου πείτε στο έτος 2009 που η παγκοσμιοποίηση έχει αφομοιώσει αξίες και θεσμούς που ο μόνος θεός που φαίνεται να υπάρχει είναι το χρήμα, σε μια εποχή που δεν έχει σημασία ποιος είσαι αλλά ποιον ξέρεις,
Πείτε μου πως να δεχτώ να παρατήσω τη γυναίκα μου , τους λογαριασμούς μου τη δουλειά μου και να χάσω 1 οικονομικό έτος( οι 9 μήνες δεν έχει σημασία τελικά) από τη ζωή μου.
Τόσα χρόνια που δουλεύω πιστεύω ότι ο στρατός θα ήταν πραγματικά ένα ευχάριστο διάλειμμα από τη ζωή μου και τις υποχρεώσεις μου. Αλλά επειδή όπως έστρωσες θα κοιμηθείς αυτές οι υποχρεώσεις δε θα παύσουν να υπάρχουν μετά τη θητεία. Θα έρθουν όλες μαζί να χτυπήσουν την πόρτα μου.
Σε μια εποχή που 25 χρονών παλικάρια τους ταΐζουν οι δικοί τους τα πάντα εγώ χαράζω τον δρόμο μου. Με αυτά τα επιχειρήματα θα παρουσιαστώ σε επιτροπή ή και στον ίδιο το στρατό και θα διεκδικήσω να φύγω από εκεί μέσα.
Αρνούμαι να πάρει το κατήφορο η ζωή μου τώρα που είμαι στο απόγειο. Περιμένω σχόλια σας.
Ευχαριστώ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν είσαι ο μόνο που δεν θέλει να πάει Στρατό.

Αρέσει δε μας αρέσει, η υποχρέωση είναι υποχρέωση. Διαφορετικά Ι5 Ψυχολογικό.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από yandr »

Εγώ θα διεκδικήσω να μην πληρώνω και φόρους γιατί βρίσκομαι στο απόγειο των οικονομικών μου και δεν θέλω να τα μοιραστώ. Μπορεί να σου φαίνεται άσχετο, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι.

Το άσχετο και αυθαίρετο είναι να μην αποδέχεται κάποιος τις υποχρεώσεις που απορρέουν από τους νόμος, αλλά ευχαρίστως να διεκδικεί τα δικαιώματά που οι ίδιοι νόμοι του παρέχουν.

Την θητεία σου την υπηρετείς γιατί προβλέπεται από τους νόμους και το σύνταγμα. Εάν δεν θέλεις να υπηρετήσεις, όπως συμβαίνει με το 99% των ανθρώπων παγκοσμίως, μπορείς να αναζητήσεις κάποια εναλλακτική λύση και να την προωθήσεις στο ελληνικό κοινοβούλιο μέσω εκπροσώπων σου (βουλευτές) που θα ασπαστούν τις προτάσεις σου.

Τόσο απλά και δημοκρατικά.
Anonymous

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Anonymous »

yandr έγραψε:Εγώ θα διεκδικήσω να μην πληρώνω και φόρους γιατί βρίσκομαι στο απόγειο των οικονομικών μου και δεν θέλω να τα μοιραστώ. Μπορεί να σου φαίνεται άσχετο, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι.

Το άσχετο και αυθαίρετο είναι να μην αποδέχεται κάποιος τις υποχρεώσεις που απορρέουν από τους νόμος, αλλά ευχαρίστως να διεκδικεί τα δικαιώματά που οι ίδιοι νόμοι του παρέχουν.

Την θητεία σου την υπηρετείς γιατί προβλέπεται από τους νόμους και το σύνταγμα. Εάν δεν θέλεις να υπηρετήσεις, όπως συμβαίνει με το 99% των ανθρώπων παγκοσμίως, μπορείς να αναζητήσεις κάποια εναλλακτική λύση και να την προωθήσεις στο ελληνικό κοινοβούλιο μέσω εκπροσώπων σου (βουλευτές) που θα ασπαστούν τις προτάσεις σου.

Τόσο απλά και δημοκρατικά.


Όσο απλά και δημοκρατικά τα διεκδικούν και τα παιδιά των βουλευτών, των εφοπλιστών και των στρατιωτικών;
Το επιχείρημα σου είναι άψογο άλλα όχι στην ελληνική πραγματικότητα αλλά σε μια κοινωνία που οι νόμοι έχουν την ίδια ισχύ και υπόσταση για όλους.
Δεδομένου ότι έχω διαβάσει και άλλες σου απαντήσεις και φαίνεσαι έξυπνος άνθρωπος θα ήθελες να μου δώσεις μια απάντηση που εφάπτεται στην ελληνική πραγματικότητα; Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από yandr »

kidinthelid έγραψε:
Όσο απλά και δημοκρατικά τα διεκδικούν και τα παιδιά των βουλευτών, των εφοπλιστών και των στρατιωτικών;

Το επιχείρημα σου είναι άψογο άλλα όχι στην ελληνική πραγματικότητα αλλά σε μια κοινωνία που οι νόμοι έχουν την ίδια ισχύ και υπόσταση για όλους.


Μισό λεπτό, γιατί τώρα το πας κάπου αλλού και δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις.

Εγώ υποστηρίζω πλήρως την ισονομία των πολιτών και δέχομαι (εξίσου πλήρως) ότι αυτή δεν υφίσταται στην Ελλάδα.

Εάν λοιπόν ισχυρίζεσαι ότι δεν θες να πας στρατό γιατί βλέπεις και άλλους που δεν πηγαίνουν, αυτό για μένα δεν είναι συνολική λύση. Είναι η λύση που σε βολεύει αλλά με αυτό τον τρόπο ασπάζεσαι πλήρως την λογική που κατακρίνεις.

Σε κάθε περίπτωση το θέμα δεν είναι να 'δικαιολογήσεις' ηθικά την όποια ενέργειά σου για να αποφύγεις την στράτευση. Η ενέργεια αυτή θα είναι αντισυνταγματική, παράνομη και ανήθικη σε κάθε περίπτωση. Θέλω να πω ότι είσαι ελεύθερος να πράξεις όπως νομίζεις, αλλά έχω την εντύπωση ότι αναζητάς ένα άλλοθι που δεν μπορεί να στο δώσει κανένας.

Από την άλλη πλευρά, μάλλον κάτι μου διαφεύγει και ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
Anonymous

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Anonymous »

yandr έγραψε:
Εγώ υποστηρίζω πλήρως την ισονομία των πολιτών και δέχομαι (εξίσου πλήρως) ότι αυτή δεν υφίσταται στην Ελλάδα.

Εάν λοιπόν ισχυρίζεσαι ότι δεν θες να πας στρατό γιατί βλέπεις και άλλους που δεν πηγαίνουν, αυτό για μένα δεν είναι συνολική λύση. Είναι η λύση που σε βολεύει αλλά με αυτό τον τρόπο ασπάζεσαι πλήρως την λογική που κατακρίνεις.


Σε καμία περίπτωση δεν ψάχνω ηθικό άλλοθι εδώ μέσα για να δικαιολογήσω τις αποφάσεις που έχω πάρει. Να διευκρινίσω επίσης ότι δεν ήρθα εδώ για να πείσω κανέναν το γιατί δε θέλω να πάω στρατό.
Και ναι δεν ασπάζομαι τη λύση που θα με βόλευε και κατακρίνω. Νομικά θα ήταν το Ι5 ψυχολογικό όπως είπε αβασάνιστα ο φίλος πιο πάνω το οποίο και απορρίπτω για λόγους προσωπικής ιδεολογίας.

Το γεγονός ότι δέχεσαι ότι δεν υφίσταται η ισονομία των πολιτών στην Ελλάδα καθιστά άτοπη την απάντηση του απλά και δημοκρατικά που μου έδωσες πιο πάνω. Έτσι λοιπόν βγάζοντας από το θέμα τα βολεμένα παιδιά και κρατώντας αυτό τον παράγοντα που πολύ σωστά είπες μπορούμε να συνεχίσουμε παρακάτω τη συζήτηση.

Για χάριν του διαλόγου θα με ενδιέφερε να μάθω τι λύση θα έδινες εσύ;
Έχοντας σαν άξονα τη λογική μου αναρωτιέμαι μήπως τελικά το βλέπω εγώ όλο το θέμα λάθος;
Πώς βλέπουν οι άνθρωποι του στρατού το 99% των ανθρώπων , που όπως ανέφερες, δε θέλει να υπηρετήσει; Και δε μιλάμε για βολεμένα παιδιά. Μιλάμε για οικογενειάρχες και μεροκαματιάρηδες.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Nassos »

Το 99% των ανθρώπων δεν θέλει να υπηρετήσει σε έναν Στρατό "αγγαριομάχων" και να γίνει "φανταρος-τουρίστας" μόνο και μόνο επειδή το θέλουν κάποιοι δήμαρχοι.

Εάν υπήρχε σοβαρή εκπαιδευση (πχ. θερινή-χειμερινή διαβίωση, συχνές ασκήσεις) και συντήρηση δυνάμεων (μετεκπαίδευση 1 φορά το χρόνο), σαφώς και θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Η ισονομία στο Στρατό δεν ισχύει γιατί πολύ απλά εμείς οι πολίτες "τρέχουμε" στους βουλευτές και στα διάφορα άλλα βύσματα να κάνουμε "θητεία κοντά στο σπιτάκι μας". Δηλαδή τα παιδιά που πάνε Έβρο, Σάμο, Καστελόρριζο είναι "κορόιδα".

Καλά κάνεις και απορρίπτεις το Ι5 ψυχολογικό. Και επειδή είσαι μορφωμένος άνθρωπος και με εμπειρίες ζωής, θα σου συνιστούσα να πειθαρχήσεις στο Σύνταγμα και να υπηρετήσεις κανονικά τη θητεία σου. Να ξέρεις ότι μέσα στο Στρατό εσύ είσαι το βύσμα και κανένας άλλος.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από yandr »

kidinthelid έγραψε:
Για χάριν του διαλόγου θα με ενδιέφερε να μάθω τι λύση θα έδινες εσύ;
Έχοντας σαν άξονα τη λογική μου αναρωτιέμαι μήπως τελικά το βλέπω εγώ όλο το θέμα λάθος;
Πώς βλέπουν οι άνθρωποι του στρατού το 99% των ανθρώπων , που όπως ανέφερες, δε θέλει να υπηρετήσει; Και δε μιλάμε για βολεμένα παιδιά. Μιλάμε για οικογενειάρχες και μεροκαματιάρηδες.



Να διευκρινίσω εδώ ότι δεν έχω απολύτως καμία σχέση με το στρατό, γιατί πολλοί μου στέλνουν email ζητώντας ακόμη και βοήθεια στις μεταθέσεις τους.

Λύση προφανώς και δεν μπορώ να δώσω. Στη χώρα επικρατεί αναξιοκρατία (για να μην πω τίποτα πιο βαρύ) και ο καθένας με βάση την προσωπική του ηθική βουλιάζει λιγότερο ή περισσότερο στον βούρκο.

Το αν κάποιος θέλει να αποφύγει την στράτευση επειδή είναι μεροκαματιάρης ή βολεμένος πλούσιος μου είναι εντελώς αδιάφορο και εξίσου κατακριτέο. Την ίδια ακριβώς άποψη έχω για το γκρέμισμα αυθαίρετων σπιτιών ανεξάρτητα με το αν ανήκουν στον Λάτση ή στον φτωχό μεροκαματιάρη.

Ωστόσο εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το σκοπό της συζήτησης. Έγραψες ένα μήνυμα και στόχος είναι ποιος; Να συζητήσουμε για την αναγκαιότητα ή μη της θητείας; Απλά να δεις πως το σκέφτονται άλλοι άνθρωποι;
Anonymous

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Anonymous »

Να διευκρινίσω εδώ ότι δεν έχω απολύτως καμία σχέση με το στρατό, γιατί πολλοί μου στέλνουν email ζητώντας ακόμη και βοήθεια στις μεταθέσεις τους.

XAXAXAXA καλό καλό.

Ωστόσο εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το σκοπό της συζήτησης. Έγραψες ένα μήνυμα και στόχος είναι ποιος; Να συζητήσουμε για την αναγκαιότητα ή μη της θητείας; Απλά να δεις πως το σκέφτονται άλλοι άνθρωποι;


An Internet forum,or message board,is an online discussion site.

Τόσο απλός είναι ο λόγος που έκανα ποστ. Αν δε κάνω λάθος το forum αυτό απευθύνεται σε ένα ευρύτερο target group που έχει να κάνει με το στρατό. Νομίζω ότι είμαι στο σωστό μέρος για να ανοίξω μια απλή συζήτηση που αφορά το στρατό. Για να γίνει διάλογος δεν χρειάζεται πάντα σκοπός πολλές φορές αρκεί και η ανταλλαγή απόψεων. Νομίζω στο αρχικό μου ποστ έκανα μια ξεκάθαρη δήλωση και ζήτησα την άποψη των αναγνωστών.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από yandr »

Σε περίπτωση που παρεξηγήθηκα, εννοείται ότι η άποψή σου είναι καλοδεχούμενη και σεβαστή.

Το ερώτημά μου ήταν ειλικρινές, δηλαδή πραγματικά δεν είχα καταλάβει που αποσκοπεί η συζήτησή μας.

Θέλεις να μας εξηγήσεις λίγο καλύτερα την δική σου άποψη; Γιατί δεν θες να πας στο στρατό το καταλάβαμε (ούε και εγώ ξετρελάθηκα με την θητεία μου). Πως σκοπεύεις να την αποφύγεις;
Anonymous

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Anonymous »

yandr έγραψε:Θέλεις να μας εξηγήσεις λίγο καλύτερα την δική σου άποψη; Γιατί δεν θες να πας στο στρατό το καταλάβαμε (ούε και εγώ ξετρελάθηκα με την θητεία μου).

-------------------------------------------------------------------------
Σημείωση: αν βαρεθείτε να διαβάζεται πηγαίνετε απευθείας στο τέλος του ποστ. Η απάντηση
Στο
Πως σκοπεύεις να την αποφύγεις;

Είναι μια γραμμή.
--------------------------------------------------------------------------

Αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση. Το σκέφτηκα πάρα πολλές φορές. Από τη μία μέχρι σήμερα δεν είχα ποτέ μπλεξίματα με το νόμο και μέχρι στιγμής είμαι σωστός στις υποχρεώσεις που έχω απέναντι σε αυτή τη κοινωνία. Και ψήφησα και τους φόρους μου τους πλήρωσα και είμαι και εγώ ένα γρανάζι της μηχανής.
Όσοι είμαστε εδώ στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Απλά άλλοι έχουν το κονέ και δε τσουρουφλίζονται κάτω κάτω και είναι πάνω πάνω στον αφρό.

Αυτό που τελικά με ενοχλεί είναι ότι η κοινωνία με σπρώχνει από τώρα που είμαι φρέσκος στο να γίνω κάφρος και στο να πατήσω επάνω στο συνάνθρωπο για να επιβιώσω. Πράγμα που με ενοχλεί αφάνταστα. Η πραγματικότητα είναι ότι θα ήθελα να αντιμετωπίζω τους πάντες με μια βασική αρχή. Πάνω από όλα ο άνθρωπος. Αλλά θες η αναξιοκρατία, θες τα ρουσφέτια, θες τα λαμόγια, θες οι ρουφιάνοι, θες η κοινωνική πρόνοια που είναι ανύπαρκτη τα πάντα στη δομή της κοινωνίας μας με σπρώχνουν στο να γίνω και εγώ αυτό που τόσο απεχθάνομαι. Ένας κάφρος και λαμόγιο που θα χώσει τον συνάνθρωπο στη πρώτη ευκαιρία γιατί τίθεται θέμα επιβίωσης.

Αν προσθέσεις και το στρατό σε όλα αυτά έχεις μια συνολική εικόνα. Γιατί και ο στρατός μια προέκταση της κοινωνίας είναι. Η ακόμη καλύτερα ο στρατός είναι αυτός που θα διασφαλίσει την ύπαρξη της κοινωνίας.

Έτσι λοιπόν η εθνική υπερηφάνεια που ένιωθα στο σχολείο όταν μάθαινα για την Επανάσταση και τον Κολοκοτρώνη και το Μακρυγιάννη για τη πατρίδα και για τους πολέμους που δόθηκαν για τα ιδανικά δυστυχώς δεν έχει μείνει ίχνος της μέσα μου. Ο θεσμός του στρατού πλέον είναι απαξιωμένος και εξυπηρετεί πολιτικά παιχνίδια. Ο χι ψι βυσματίας θα την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια και εγώ και ο κάθε εγώ θα πρέπει να κάνει το *****.

Στο θέμα μας λοιπόν επειδή είμαι αυτός που είμαι βύσμα δεν υπάρχει. Να το παίξω τρελός δεν υπάρχει περίπτωση. Να βγω ανυπότακτος είναι ελκυστικό λόγο της ασυδοσίας που μας δέρνει σα κράτος αλλά αυτό το θεωρώ λαμογιά και είναι ενάντια στο νόμο. Η μόνη λογική επιλογή (για μένα) και πιο ντόμπρα θα ήτανε να βγω ολικός αντιρρησίας (να μη δεχθώ ούτε την εναλλακτική γιατί είναι εξευτελιστική και είναι λες και σε βάλανε τιμωρία επειδή σήκωσες κεφάλι).

Και κάπου εδώ αρχίζει το ζύγισμα. Στο ένα χέρι 1 χρόνο μακρυά από την οικογένεια μου οικονομικές αποδοχές μηδέν αλλά καθαρός με το νόμο στο άλλο χέρι κοντά στην οικογένεια μου αλλά πρόστιμα και το νόμο να με κυνηγάει.

Προς το παρόν σκοπεύω να κάνω χρήση της 6μηνης αναβολής που δικαιούμαι μέσα από το στρατόπεδο. Και ποιος ξέρει ίσως η ημών κυβέρνηση να βγάλει την θητεία εξαγοράσιμη από τα 25 για προεκλογικούς σκοπούς κάπου το διάβασα αν θέλετε θα το ξαναβρώ και θα το παραθέσω.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από yandr »

kidinthelid έγραψε:Και ποιος ξέρει ίσως η ημών κυβέρνηση να βγάλει την θητεία εξαγοράσιμη από τα 25 για προεκλογικούς σκοπούς κάπου το διάβασα αν θέλετε θα το ξαναβρώ και θα το παραθέσω.


Σε αυτό μην ελπίζεις ούτε για αστείο.

Δεν τίθεται τέτοιο θέμα και στο υπογράφω.

Νομίζω ότι το πρόβλημά σου δεν είναι ο στρατός αλλά γενικά η χώρα. Δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ με τι απόψεις σου, ωστόσο επειδή ακριβώς έχεις οικογένεια καλό είναι να σκεφτείς καλά τι θα κάνεις και να λογαριάσεις πιθανές επιπτώσεις των πράξεών σου.

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι αξίζει να διακινδυνεύσεις για 12 μήνες ψευτοθητείας και η 'επανάσταση' κατά του στρατού είναι η εύκολη λύση. Το πρόβλημά σου είναι η ελληνική κοινωνία και όχι η στράτευση (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θεωρείς καλύτερο να μην υπηρετήσεις).

Anonymous

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Anonymous »

yandr έγραψε:Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι αξίζει να διακινδυνεύσεις για 12 μήνες ψευτοθητείας και η 'επανάσταση' κατά του στρατού είναι η εύκολη λύση. Το πρόβλημά σου είναι η ελληνική κοινωνία και όχι η στράτευση (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θεωρείς καλύτερο να μην υπηρετήσεις).


Το πρόβλημα μου είναι όντως η κοινωνία και η δομή της και όπως είπαμε και η θητεία είναι μέσα σε αυτή. Το ότι θεωρώ καλύτερο να μην υπηρετήσω βέβαια δεν αναιρεί το γεγονός ότι κάτω από άλλες συνθήκες θα θεωρούσα τη θητεία πράγμα αναγκαίο. Να διευκρινήσω ότι δε θεωρώ τον εαυτό μου αντιμιλιταριστή σε καμία περίπτωση.

Την καταλαβαίνω την άποψη σου για το ότι η επανάσταση κατά του στρατού είναι η εύκολη λύση. Παρόλα αυτά λίγο πολύ μου λες ότι είναι προτιμότερο να σκύψεις το κεφάλι και να κάνεις το μα... τη κότα για 1 χρόνο λοιπόν;
Anonymous

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από Anonymous »

Μην απαντήσεις για έναν έλληνα οικογενειάρχη η ερώτηση είναι ρητορική...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γιατί δεν επιθυμώ να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από yandr »

Ρητορική - ξερητορική Εικόνα, για μένα αυτό είναι το ζουμί.

Δεν αξίζει τον κόπο, πέρα από το γεγονός βέβαια ότι η άρνηση στράτευσης είναι παράνομη και ανήθικη (κατά τη γνώμη μου).
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης