ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Κωστας

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Κωστας »

Να ρωτησω και κατι αλλο, στην ΣΜΑ τους δινουν και λαπτοπ μεσα στην σχολη, στην ΣΤΥΑ ισχυει κατι τετοιο;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Rafale »

Αφου τους παιρνουν και τα κινητα δεν νομιζω να Τους αφηνουν να παιρνουν Λαπτοπ
Κωστας

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Κωστας »

Δηλαδη μεσα στην σχολη δεν θα εχω κινητο; Μετα την βασικη εκπαιδευση εννοω. Και κατι αλλο, εχω μυωπια 4,75-5, μου ειναι σταθερη για πανω απο 2 χρονια αλλα ειδα καπου οτι το οριο ειναι 4,5. Θα με κοψουνε; Αν κανω λειζερ με δεχονται η δεν επιτρεπεται με εγχειρηση;
athanas18
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 9:38 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από athanas18 »

Εχουν κινιτα απλα δν επιτρεπεται να εχει καμερα αν και ολοι εχουνε
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Rafale »

Κωστας έγραψε:Δηλαδη δεν αξιζει να παρατησω το φυσικο και να ερθω ΣΤΥΑ; Δεν τρελάινομαι να γινω επιστημονας και μπορω να πω οτι μου αρεσουν οι πρακτικες εργασιες, απλα ι μισθολογικη εξελιξη με προβληματιζει, οχι οτι απτο φυσικο εχω κατι καλυτερο αλλα απο ΣΤΥΑ τουλαχιστον ειναι σιγουρα τα πργματα
κοιτα κωστα για να πας στυα η γενικα σε ολες τις στρατιωτικες σχολες πρεπει να αγαπας αυτοπου κανεις. Να το εχεις μεσα σου που λενε. Καταρχην πρεπει να αγαπας το αεροπλανο την πατριδα και τη πα. Ν α θυμασαι οτι οι στρατιωτικες σχολες ειναι για λιγους. Αν το πρωτρο πραγμα που ρωτας ποσα θα παιρνεις μισθο καλυτερα κατσε φυσικο. Αντε πληροφοριακα θα σου πω οτι θα παιρνεις 1000 καθαρα και κατι μπονους κλπ να φτασει 1200-1300 απο τη σμα μισθολογικα δεν ειναι μεγαλη η διαφορα της ταξεως των 100 ευρω να ειναι να παιρνουν δηλ οι αποφοιτοι απο σμα. Και τι σωθηκες; Μην ξεχνας πως ηλικιακα φανταζομαι θα εισαι μικρος που αυτα τα λεφτα ειναι ενα πολυ καλο ξεκινημα

Κωστας

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Κωστας »

Ρωταω για τα λεφτα γιατι οσο και αν μου αρεσει αυτο που κανω θελω να εχω και εναν ικανοποιητικο μισθο, δεν θα ερθω για τα λεφτα απλα θελω να ξερω οτι με αυτα που θα περνω θα ζησω ανετα. Δηλαδη η μισθολογικη διαφορα μεταξυ αξιωματικων και υπαξιωματικων δεν ειναι σημαντικη; Γιατι κατα τα αλλα μου αρεσουν πολυ περισσοτερο τα καθηκοντα ενος αποφοιτου ΣΤΥΑ
Κωστας

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Κωστας »

Διαβασα διαφορα που λενε για υποβαθμιση των υπαξιωματικων και της σχολη ΣΤΥΑ, οσον αφορα τα δικαιωματα και τους μισθους, ισχυουν αυτα; Θα ειμαι τοσο κατωτερος απο τους αξιωματικους; Και επισης ειδα οτι και απο ΕΠΟΠ γινονται υπαξιωματικοι, αν γινεται αυτο τοτε γιατι καποιος να δωσει πανελληνιες και να περασει ΣΤΥΑ?
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Rafale »

Κακως λεγεται και κακως καθεσαι και τ ακους. Αν ς αρεσει στυα δεν ακους τιποτε επικεντρωνεσαι στο στοχο σου και την επιτυχια. Οι βαθμοι στη στυα απ οσο γνωριζω Φτανουν μεχρι και του αντισμηναρχου απλα ξεκινανε με μικροτερο βαθμο. Δεν φτανουν σε μεγαλυτερο βαθμο λογω συνταξιοδοτησης αν σκεφτουμε οτι καθε 3-4 χρονια περιπου ανεβαινει ο βαθμος και φτανουν μαζι με καποια επιδοματα περιπου στα 1400. και να θυμασαι χωρις στυα δεν μπορει να σταθει η πα. Επισης απο τα λιγα που γνωριζω ειναι οτι στη στυα εχει περισσοτερη δουλεια απο σμα καθως σμα (εχει περισσοτερο διοικητικα καθηκοντα) ενω στυα ειναι αυτοι που συντηρουν, επισκευαζουν αεροπλανα κλπ

Κωστας

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Κωστας »

Τι εννοεις 1400; Μεχρι 1400 θα φτασει στο τελος της καριερας μου; Αμα παω δεν θα παω για τα λεφτα προφανως αλλα λιγα δεν ειναι οταν θα εχω και οικογενεια και παιδια; Απο τν μερα που θα αποφοιτησω ο μισθος μου θα ανεβει μονο 200-300 ευρω; ...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Rafale »

Ε δεν παιρνουν και τα λεφτα μην νομιζεις
Κωστας

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Κωστας »

Εμ αυτο ειναι το θεμα λοιπον, μπορει να ξεκινας με διαφορα 100 ευρω απο τον αξιωματικο αλλα οσο περνανε τα χρονια η διαφορα αυξανεται...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Rafale »

Κωστα ολο για λεφτα μιλας και καθολου για αεροπλανα. Κατσε φυσικο. Στο ειπα και πιο πανω καθως οι στρατιωτικες σχολες ειναι μονο για λιγους. Φιλικα πανταΕικόνα
Κωστας

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Κωστας »

Μιλαω για λεφτα γιατι τα αλλα δεν με απασχολουν, ειμαι σιγουρος οτι μου αρεσουν, το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι και τον μισθο γιατι οσο να ναι με 1400 δεν κανεις οικογενεια...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Rafale »

Αν εισαι μικρος ειναι ενας πολυ καλος μισθος φιλε μου. Αργοτερα αν αποφασισεις να κανεις οικογενεια θα κανεις τα κουμαντα σου οπως ολος ο κοσμος. Αυτα. Και ακουσε με κατσε φυσικο. Δεν σε βλεπω και τοσο να το αγαπας γι αυτο που πας να κανεις και το κανεις για τα λεφτα και μονο. Οποτε... Αυτα απο μενα. Καλη τυχη παντως σε οτι κανεις στη ζωη σου.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης