Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από Nassos »

Στη Βρετανία είναι επαγγελματικός στρατός, εδώ και σχεδόν 40 χρόνια δεν έχουν θητεία κληρωτών.
Άβαταρ μέλους
antaeusgr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 2:52 pm
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από antaeusgr »

Καλημέρα στην ομάδα!

Είμαι ο Άγγελος,25 ετών, και δουλεύω ως υπ/ρχος σε ποντοπόρα πλοία. Του χρόνου σκέφτομαι να διακόψω την αναβολή μου για να υπηρετήσω τη θητεία μου. Επειδή ήδη από το πλοίο και τη σχολή πιστεύω πως δεν έχω να λάβω κάτι αξιόλογο (ως ικανότητα) απο την θητεία στην Ελλάδα, λόγω της τραγικής κατάστασης του στρατεύματος, ειδικά στο ΠΝ, θα ήθελα να υπηρετήσω την θητεία μου στο εξωτερικό, είτε στη λεγεώνα των ξένων είτε στο βέλγικο ναυτικό. Εάν συμπληρώσω εκεί τους 12 μήνες της θητείας μου, θα μπορέσω να απαλλαχτώ από τις στρατιωτικές υποχρεώσεις στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

true

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από true »

Γεια σας έχω μια ερώτηση σχετικά με Αναβολή \ Απαλλαγή.

Είμαι 30 χρόνων, γεννημένος το 1991. Μένω απ' το 10/2003 (από τα 12) στην Αυστρία ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

Έλαβα το σημείωμα κατάταξης 07/2010 όπου έπρεπε να παρουσιαστώ 08/2010 στο πεζικό.

Επειδή όμως εκείνη την εποχή έβγαζα το δίπλωμα σε μια επαγγελματική σχολή της Αυστρίας Τ. Ε. Ε Α κύκλου, ως τεχνικός μετάλλων που κράτησε από το 03/2008-08/2011, δεν παρουσιάστηκα.

Ο πατέρας μου είχε ρωτήσει εκείνη την εποχή στη στρατολογία, αν γίνεται να πάρω αναβολή λόγω της σχολής που πήγαινα. Του είχαν πει, ότι η σχολή αυτή δεν αναγνωριζόταν στην Ελλάδα και ότι δεν γίνεται. Πράγμα που μου φαίνεται λίγο παράξενο, επειδή μια επαγγελματική σχολή, πρέπει κανονικά να αναγνωρίζεται.

Επίσης το 01/2008 έκανα παράλληλα 1 αίτηση για την αυστριακή υπηκοότητα. Την έλαβα το 12/2012. Να προσθέσω ότι παρουσιάστηκα στην πολεμική αεροπορία της Αυστρίας το 02/2014-08/2014.(6 μήνες ενόπλως)

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

γίνεται να απαλλαγώ από την στρατιωτική μου υποχρέωση επειδή έκανα τη θητεία μου στην Αυστρία; Αν όχι, γίνεται να εξαγοράσω τους 3 μήνες στην Ελλάδα, για να μπορέσω να ξαναγυρίσω πίσω ως μόνιμος κάτοικος;

Η τελοσπάντων ποιες δυνατότητες θα είχα να ξαναγυρίσω πίσω;

Θα ήμουν πολύ ευγνώμων, εάν μπορούσε κάποιος που ξέρει το θέμα να μου απαντήσει.

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Μαρ 24, 2021 5:28 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από Nassos »

Καλησπέρα.

Δεν απαλάσσεσαι από την υποχρέωση στράτευσης στην Ελλάδα.

Αν έκανες ενόπλως 6 μήνες σε στρατό της Ε. Ε, δικαιούσαι να εξαγοράσεις το υπολειπόμενο χρόνο της θητείας στην Ελλάδα και να απαλλαγείς από τυχόνο νομικές συνέπειες.
Ο χρόνος κατά τον οποίο Έλληνες, ακόμα και πριν την απόκτηση της Ελληνικής Ιθαγένειας, υπηρέτησαν οποτεδήποτε ενόπλως με στρατιωτική ιδιότητα σε τακτικές ένοπλες δυνάμεις συμμαχικού κράτους ή κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αναγνωρίζεται ως χρόνος θητείας για την κάλυψη των στρατιωτικών υποχρεώσεων που υπέχουν στην Ελλάδα, δηλαδή αφαιρείται.

Ειδικά όσοι έχουν υπηρετήσει ενόπλως για τουλάχιστον 3 μήνες σε τακτικές ένοπλες δυνάμεις συμμαχικού κράτους ή κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αλλά ο χρόνος δεν καλύπτει εξ ολοκλήρου τη διάρκεια των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων στην Ελλάδα, μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο της θητείας τους εντός δύο μηνών από την ημερομηνία που αποδεδειγμένα έλαβαν γνώση της αναγνώρισης της προηγούμενης υπηρεσίας.

Σύμφωνα με κοινή απόφαση των Υφυπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Άμυνας, το χρηματικό ποσό που καταβάλλεται για την εξαγορά κάθε μήνα του υπολοίπου της θητείας καθορίστηκε σε 200 ευρώ. Μετά την ημερομηνία αναγνώρισης της ένοπλης υπηρεσίας στα ανωτέρω κράτη, η τυχόν ανυποταξία και όλες οι σχετικές συνέπειες παραγράφονται.
τρθε

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από τρθε »


Αγαπητέ κύριε Νάσσο,

ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία.

Εγραψα όμως ότι δεν παρουσιάστηκα. Άρα είμαι λιποτάκτης.

Ισχύει αυτό και στη δικιά μου περίπτωση;

Αν ναι, και πληρώσω τους τρεις μήνες, πρέπει μετά να ξαναπαρουσιαστώ η τελειώνει το θέμα για μένα;

Και αν μπορείτε να μου πείτε κατά πόσο είναι σίγουρο αυτό που μου γράψατε.

Με εκτίμηση

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από Nassos »

Λιποτάκτης σημαίνει ότι παρουσιάστηκες στη μονάδα, ορκίστηκες, και έφυγες χωρίς να ενημερώσεις τους ανωτέρους σου. Ανυπότακτους εξωτερικού είσαι.

Θα πρέπει να παρουσιαστείς για να κάνεις εξαγορά του υπολοίπου. Συννενοήσου με τη Στρατολογία γιατί σίγουρα θα σου ζητήσουν το απολυτήριο από την Αυστριακή Πολεμική Αεροπορία, εννοείται μεταφρασμένο.

Συννενοήσου με τη Στρατολογική Υπηρεσία που ανήκεις, στέλνοντας είτε e-mail ή τηλεφωνικά επιλέγοντας την αντίστοιχη υπηρεσία

https://www.stratologia.gr/el/epikoinwnia
a new CITIZEN

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από a new CITIZEN »

Χαίρετε. Είμαι 42 χρονών. Θα γίνω πολιτογραφημένος πολίτης αύριο. Υπηρετούσα για 3 χρόνια στο Ισραήλ. Πρέπει να υπηρετήσω και στην Ελλάδα;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία σε συμμαχικό στρατό και εξαγορά

Δημοσίευση από Nassos »

Επειδή υπερβαίνεις και το όριο ηλικίας των 33 ετών και το χρόνο θητείας σε συμμαχικό στρατό, το πιο πιθανό είναι να απαλλαχθείς. Λογικά όμως θα είσαι στην "εφεδρεία" σε τυχόν έκτακτο γεγονός.

Καλύτερα να ρωτήσεις τη Γραμματεία Ιθαγένειας απ'όπου θα πάρεις τη πολιτογράφηση.

Καλός πολίτης!Εικόνα

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες