Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
giorgos1986
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 6:06 pm
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από giorgos1986 »

Γεια σας, ειμαι καινουργιος στο forum και ψαχνω μερικες πληροφοριες επειδη σκεφτομαι να δηλωσω ΕΠ. ΟΠ. Καταρχην τι πιθανοτητες εχει καποιος με πτυχιο ΤΕΙ πληροφορικης και Lower να μπει ΕΠ. ΟΠ; Απ'οτι εχω βρει απο τα χαρτια αυτα μαζευονται 530 μορια και αν βαλεις και την πρακτικη σαν προυπηρεσια παει 630. Δευτερον, υπαρχει περιπτωση να σε κοψουν στις εξετασεις λογω μεγαλης μυωπιας(4.5); Αμα ισχυει αυτο να μην κανω τον κοπο. Σκεφτομαι για ΕΠ. ΟΠ. στο ναυτικο αλλα απ'οτι ειδα στο forum εισαι συνεχεια σε καραβι και κανεις αγκαροδουλειες, απο την αλλη ομως δεν θελω πεζικο γιατι εχει πολλες μεταθεσεις και για αεροπορια πρεπει να εχεις βυσματαρα. Τελος με τα αθλημτα τι προετοιμασια ειχατε κανει και ποσο καιρο πριν; Εκτος απο το τρεξιμο στα αλλα αθληματα πως κανατε προπονηση; Ολες αυτες τις εξετασεις και τα αθληματα ποτε τα δινεις; Βγαινει συγκεκριμενη ημερομηνια; Και κατι ακομα, χωρις βυσμα μπορει να μπει καποιος;
tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από tzovana18 »

Κοιτα οι πιθανοτητες ειναι 50-50 εγω ειμαι επιλαχουσα αλλα δν εχω τα δικα σου πτυχια εχω πολυ λιγοτερα, αλλα και παλι ξερω παιδια που ειχαν σνα τα δικα σου και πιο πανω και τους εκριναν ακαταλληλους η και επιλαχωντες, για τα αθληματα πρεπει να εχεις καλη αντοχη τωρα εσυ ξερεις της δικες σου αλλα αμα θες αρχισε απο τωρα, μυωπια 4,5 δν πρεπει να δηλ ειδικες δυναμεις γιατι θα σε βγαλουν ακαταλληλο στα υγειονομικα με εναν φικο μου ετσι τον εκαναν! Και χωρις βισμα δν μπαινεις μην ακους παιδια που λενε οτι μπηκαν με την αξια τους υπαρχουν παιδια που το αξιζαν και δν περασαν με ενα σωρο πτυχια, και αν μπηκαν αυτα τα λιγοστα παιδια θα μπηκαν με πολυ κολοφαρδια στα λεω αυτα γιατι τα εζησα απο πολυ κοντα! Καλη σου τυχη σε οτι και αν διαλεξεις και ενα θα σου πω μην ακους κανεναν! Κανε αυτο που εσυ θες!

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από illy »

Αγαπητε Γιωργο καταρχην καλως ηρθες στο φορουμ... Ο, τι και να σου πουμε εμεις αν ισχυει ή οχι δεν ξερουμε, παντα ο καθενας μιλαει εκ πειρας! Πχ. δεν μπορουμε να σου πουμε οτι σιγουρα προχωρας στις επομενες διαδικασιες με 4,5 μυωπια διοτι μπορει να σε κοψει η επιτροπη... Δεν μπορουμε να σου πουμε οτι ναι θα εχεις αυτα τα μορια που σου αναλογουν κ στα αποτελεσματα να δεις οτι σου τα "εφαγαν" τα μορια... Γενικα επικρατει ενα μπαχαλο και δεν μπορεις να βγαλεις ακρη! Σου προτεινω στερια, καλυτερα στερια παρα θαλασσα! Αεροπορια ναι θελει πολυμπριζο! Οσο για τον στρατο ξηρας αν εισαι καθε φορα 5 χρονια σε εναν τοπο, το πολυ μεχρι 5 μεταθεσεις θα εχεις ως τα 25χρονια που παιρνεις μεταθεση... Τις πιο συχνες μεταθεσεις τις παιρνουν οι αξιωματικοι κ κυριως οταν ειναι υψηλοβαθμοι, ειναι ανα 1-2 χρονια που ειναι πολλη πικραΕικόνα Εικόνα Τωρα οσο για την προετοιμασια των αθληματων απο την στιγμη που βγαινει η προκηρυξη μεχρι την μερα των αθληματων μεσολαβει περιπου 4-5μηνες οποτε ολο αυτο τον χρονο μπορεις να τον εκμεταλλευτειςΕικόνα Μπορεις να κανεις σε δημοσια γυμναστηρια ή σταδια ή ακομη και σε διαφορα γηπεδα ποδοσφαιρου... Παντως ο θεσμος δεν λεει κ πολλα διοτι μιλαω εκ πειρας, ομως θα σου ευχηθω να πετυχεις τον στοχο σου σε ο, τι κανεις! Οσο για το να περασεις χωρις βυσμα ειναι απειροελαχιστες πιθανοτητες εκτος και αν σε θεωρησουν εξαιρετικα απαραιτητο και καταλληλο για την συγκεκριμενη θεση αναλογα με τα προσοντα σου... Επομενως χρειαζεται πολυμπριζο για να περασεις! Σου ευχομαι τα καλυτερα
giorgos1986
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 6:06 pm
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από giorgos1986 »

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, για τι μυωπια δεν μπορω να κανω κατι δυστυχως(εκτος απο lazer). Τωρα οσο για τα αθληματα θα ξεκινησω απο τωρα κανα γυμναστηριο μεχρι να βγει καμια προκυρηξη μη το αφηνω για το τελος. Αυτο με τις μεταθεσεις ειναι λιγο πικρα, και λογικα σαν νεος θα σε στελνουν ολο παραμεθωριο. Αξιοκρατια δεν υπαρχει απ'οτι φαινεται καθολου και περναει μονο οποιος εχει το καλυτερο μεσο. Θα προσπαθησω και οτι γινει
Anonymous

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε ποση μυωπια εχεις ακριβως;
giorgos1986
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 6:06 pm
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από giorgos1986 »

4.5 αν και θα παω στο γιατρο γιατι νομιζω οτι μου εχει ανεβει λιγο.
Anonymous

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από Anonymous »

Να σου πω την αληθεια 4.5 μυωπια ειναι πολλη αλλα αν εχεις καποιο βυσμα, και 10 μυωπια να εχεις ολα γινονται!
giorgos1986
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 6:06 pm
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από giorgos1986 »

Μαλιστα, δηλαδη να μην κανω τον κοπο λες... Κοιτα εχω ενα γνωστο που ειναι υπαξιωματικος στο πεζικο αλλα δεν νομιζω να μπορει να κανει και πολλα. Επισης μου λεει να το σκεφτω καλυτερα γιατι οι ΕΠ. ΟΠ. μεσα μου λεει ειναι στα @@ ολοι. Τους μιλας σε γραφουν και συνεχεια λουφαρουν. Θα το ψαξω λιγο ακομα και θα δω τι θα κανω
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από illy »

Κοιταξε Γιωργο, εσυ δεν θα ακουσεις κανεναν... Εσυ θα κανεις αυτο που πραγματικα θελεις! Απλα ολοι εμεις μιλαμε συμφωνα με τη δικη μας εμπειρια! Ναι οντως με ενα πολυμπριζο ολα γινονται αλλα συμφωνα με την προκηρυξη η μυωπια ειναι μεχρι 6 οποτε το 4,5 που εχεις ειναι οκ!
Grecia
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Δευ Ιουν 09, 2008 4:27 pm
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από Grecia »

Giorgo 1986 μην ακους τπτ εσυ δωσε κ ποτε δεν ξερεις... Αν πραγματικα το γουσταρεις δωσε... Κ αν σου κατσει σου κατσε... μια εμπειρια ειναι γτ να μην την ζησεις; ... Και βρες απο τωρα βυσμα Εικόνα προλαβαινεις μεχρι βγει η προκυρηξη!
giorgos1986
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 6:06 pm
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από giorgos1986 »

Δικιο εχετε, εξαλλου δεν χανω τπτ, ισα ισα μπορει να κερδισω. Ευχαριστω για τι βοηθεια σας. Οσοι περιμενουν νεα προκυρηξη να τους ευχηθω καλη επιτυχια.
Άβαταρ μέλους
Λοχίας
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2021 12:11 am
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από Λοχίας »

giorgos1986 έγραψε:Δικιο εχετε, εξαλλου δεν χανω τπτ, ισα ισα μπορει να κερδισω. Ευχαριστω για τι βοηθεια σας. Οσοι περιμενουν νεα προκυρηξη να τους ευχηθω καλη επιτυχια.

Αγορι μου στον ουρανο σε εψαχνα στην γη σε βρηκα! Ειμαι ελεκτης εναεριας κυκλοφοριας στην αεροπορια στρατου. Παρακαλαμε για ατομα με το πτυχιο σου εδω και 2 χρονια. Φετος δεν καλυφθηκαν οι θεσεις (5 και μπηκε μονο ενας) αρα θεμα βυσματος δεν τιθεται. Το μονο προβλημα ειναι τα ματια σου, μαλλον θα χρειαστεις λεϊζερ γιατι αλλιως θα σε κοψουν στις εξετασεις στο 251ΓΝΑ/Κ. Α. Ι. , βλεπεις εμεις οι ελεγκτες περναμε γιατρους τυπου "Ιπταμενου Β ταξεως" στην πολεμικη αεροπορια. Αν θελεις στειλε μου προσωπικο μυνημα να σου δωσω και τηλεφωνο να μας παρεις τηλεφωνο στον πυργο ελεγχου να μιλησεις με μενα και τον προϊσταμενο μου.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από illy »

Συγχαρητηρια κυριε ΛοχιαΕικόνα Εικόνα Για την πρωτοβουλια σας! Ειναι πολυ ενθαρρυντικη η κινηση σας... Ειλικρινα μπραβο απο μενα! Ειναι πολυ ελπιδοφορο που υπαρχοντα στελεχη σαν εσας ειναι ευμενως διακειμενοι προς τους νεοσυλλεκτους εποπ ή ακομη στους υποψηφιους εποπ! ΥΓ: Οσο για την μυωπια, εχω την εντυπωση πως απαγορευεται να κανει διορθωση της διαθλαστικης ανωμαλιας με laser διοτι και παλι θα απορριφθει... εαν κανω λαθος συγνωμη!

Άβαταρ μέλους
Λοχίας
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2021 12:11 am
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από Λοχίας »

illy έγραψε:Συγχαρητηρια κυριε ΛοχιαΕικόνα Εικόνα Για την πρωτοβουλια σας! Ειναι πολυ ενθαρρυντικη η κινηση σας... Ειλικρινα μπραβο απο μενα! Ειναι πολυ ελπιδοφορο που υπαρχοντα στελεχη σαν εσας ειναι ευμενως διακειμενοι προς τους νεοσυλλεκτους εποπ ή ακομη στους υποψηφιους εποπ! ΥΓ: Οσο για την μυωπια, εχω την εντυπωση πως απαγορευεται να κανει διορθωση της διαθλαστικης ανωμαλιας με laser διοτι και παλι θα απορριφθει... εαν κανω λαθος συγνωμη!


Για αυτο του ειπα να μιλησει με τον προϊσταμενο μου που τα ξερει καλυτερα, εχω παντως την εντυπωση οτι αυτο δεν ισχυει πλεον εδω και 1 χρονο εχουν ερθει οδηγιες απο τον ICAO οι οποιες λενε οτι το λεϊζερ ειναι δεκτο σε πιλότους ποσο μάλλον σε ελεγκτές. Το θέμα ειναι οτι δεν ξερω κατα πόσο έχει εναρμονιστεί η Ελλάδα με την παραπάνω οδηγία.Anyway θα το ψαξω και θα ποσταρω αν μαθω κάτι.
XRISTINAS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 2:17 pm
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματίας οπλίτης, αλλά...

Δημοσίευση από XRISTINAS »

Φιλε ειμαι και γω εδω. Εχω τελειωσει βιομηχανικη πληροφορικη τει. Ενδιαφερομαι για εποπ. Δεν εχω μυωπια η κατι αλλο που να με κοψουν γι αυτο... Εχω ελπιδες λες; το οτι ειμαι γυναικα παιζει ρολο;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης