35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:27 am
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Η 35 ΜΚ είναι στην Κύπρο. Όταν υπηρετούσα εγώ (297 σειρά) τα σχολεία των εποπ διαρκούσαν συνολικά περίπου 2,5 μήνες.5 βδομάδες το Σπεεποπεδ (καταδρομών εποπ) και 4 βδομάδες η Σβεα. Ι-ΜΑΚ
Ανδρέας01
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 30, 2008 4:52 pm
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Ανδρέας01 »

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι...

Πολύ μου λένε "το ξέρεις στην κύπρο έχουνε πεθάνει οι περισσότεροι"
Και δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει μπορεί κάποιος να μου πεί τι άκριβως γίνετε;

Υ. Γ. Στην εγγραφή τα σκόπια τα αναφέρει το forum σαν "Μακεδονία"
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από DM90 »

Ανδρέας01 έγραψε:Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι...

Πολύ μου λένε "το ξέρεις στην κύπρο έχουνε πεθάνει οι περισσότεροι"
Και δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει μπορεί κάποιος να μου πεί τι άκριβως γίνετε;

Υ. Γ. Στην εγγραφή τα σκόπια τα αναφέρει το forum σαν "Μακεδονία"


Νομίζω δυστηχώς αυτό είναι έτσι από την εταιρία που έκανε το λογισμικό του site και δεν μπορεί να το αλλάξει ο yandr Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από yandr »

DM90 έγραψε:
Νομίζω δυστηχώς αυτό είναι έτσι από την εταιρία που έκανε το λογισμικό του site και δεν μπορεί να το αλλάξει ο yandr Εικόνα


Φυσικά και μπορώ και θα το κάνω πολύ σύντομα.

Δεν το είχα δει και ζητώ συγγνώμη...
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:27 am
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Στην 35 ΜΚ από ότι γνωρίζω έχει πεθάνει ένα παλικάρι σε πορεία βολή λόγω θερμοπληξίας. Λίγες σειρές πριν από μένα, δηλαδή περίπου πριν 3 χρόνια.
Όσο για τα τους Γιουγκοσλάβους Σκοπιανούς ένα έχω να πω:
Στους Μακεδόνες ρέει αίμα Ελληνικό, στα Σκόπια δεν θα δώσουμε το όνομα αυτό! Ι-ΜΑΚ
vasilis
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 22, 2008 6:39 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από vasilis »

Α και κατι αλλο! Που ακριβως βρισκεται η 35ΜΚ;
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Η 35 μ/κ στην κυπρο βρισκεται στο σταυροβουνι! Ειναι περιπου 25 λεπτα απο το κενρο της λευκωσιας!
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Παντως παιδια μην ανυσηχειτε! Στην κυπρο δεν εχει παραμεθωριες περιοχες! Ειναι μικρες οι αποστασεις και με αυτοκινητο πας οπου θες πολυ γρηγορα! Και αυτοκινητο να μην εχεις ειναι υποχρεωμενοι (με νομο) Ολοι οι κυπριοι να σταματησουν εαν κανει φανταρος οτο στοπ!

Anonymous

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα παιδια. Ξερει κανεις τι λεει η 35ΜΚ στην Κυπρο; Απο εκπαιδεφση κτλ; Αξιζει να πας; Σε στελνουν με το ζορι ή το δηλωνεις; Τι αλλαζει σε σχεση με τις αλλες μοναδες εδω; Ποτε το δηλωνεις οτι θες να πας κτλ; Αφου παρεις μπερε;

10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

KTM έγραψε:Καλησπερα παιδια. Ξερει κανεις τι λεει η 35ΜΚ στην Κυπρο; Απο εκπαιδεφση κτλ; Αξιζει να πας; Σε στελνουν με το ζορι ή το δηλωνεις; Τι αλλαζει σε σχεση με τις αλλες μοναδες εδω; Ποτε το δηλωνεις οτι θες να πας κτλ; Αφου παρεις μπερε;



Εχω φίλο στη 35ΜΚ και απ οτι μου έχει πει ειναι πολυ καλα...
Καλη εκπεδεύση( ίσως την καλύτερη σε ελλαδα και κυπρο)...
Αρκετές εξόδους!
Και με το ''ζόρι'' σε στελνουν και μπορεις να το δηλωσεις αλλο που δεν ειναι σίγουρο αν θα σε στειλουν...
Το ποτε ακριβως το δηλωνεις δεν ξέρω νόμιζω μετα την ορκωμοσία ή λίγο αργοτερα αφου παρεις ειδηκότητα...
ΠΕΝ φίλε περνας απο κει οποτε εκει θα πάρεις το μπερε...
Επίσης να σε πληροφορίσω οτι αν πας κυπρο θα κατσεις μεχρι λιγο πριν το τελος της θητείας σου... Δηλαδη 9 μήνες!
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Anonymous

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Anonymous »

Δλδ υπάρχει περίπτωση και να ΘΕς εθελοντικά και να το δηλώσεις ως πρώτη απο τις 3 επιλογές σου να μη σε παρουν 35ΜΚ; Αυτά που λένε περι λειψανδρίας κτλπ δλδ ειναι @@ριες τελειως;
Με συγχωρειτε για την έκφραση , απλά ενδιαφέρομαι ως μελλοντικός καταδρομέας να πάω Κύπρο υπερβολικά πολύ λογω της αρτιότητας της εκπαίδευσης και της μαχιμότητας της απ' όσα ακούω ως πολίτης ακομα, χωρις εννοείται να θέλω να υποτιμήσω τα υπόλοιπα τιμημένα σώματα των καταδρομέων. Ευχαριστώ εκ των προτερων για την απάντηση.
Anonymous

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Anonymous »

Ονομάζομαι Σάββας Αμπατζίδης

Και ήμουν στην 35ΜΚ με την 252 98Α έσο.

Παλιά αυτή ή μοίρα ήταν ανεπιθύμητων. Εκεί με στείλανε εφόσον είχα κοπή από τα Ο. Υ. Κ λόγο

Ξυλοδαρμού ενός εκπαιδευτή,

Όση υπηρετήσαν εκεί θα με θυμούνται ....

Εκεί οι σειρές μπαίνουν Ανά 2/2/3 σειρες και εάν ήσουν άτυχος ήσουν νέος για 6 μήνες.

Λοιπόν εκεί περνάς λυβ και όλες της άσκησης ΚΟΜΠΛΕ συν νύχτα Αγίου Βαρθολομαίου και σχόλιο Αιχμαλώτων (Στα ΛΥΒ ).

Εκεί παίζουν καινούργιοι λόχοι καλό φαί *όταν παλιώσεις* και σκληρή εκπαίδευση,

Μέχρι εδώ όλα καλά, τα πραγματικά προβλήματα ξεκινάνε όταν βγαίνει κάποιος εξοδούχος

Εκεί ξενερώνεις εντελώς και αρχίζεις να σκάφτεσαι εάν πράγματι άξιζε που κατέβηκες στο νησί.

Εκτός την Πάφο και Λεμεσό όλη οι άλλοι προδότες μας ανεβάζουν ρουφιανους μας κατεβάζουν.

Τέλος όποιος χρειάζεται περαιτέρω πληροφορίες μπορεί να επικοινωνήσει Στο (IPhaethon@gmx.De)

Lazaros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 12:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Lazaros »

Παιδιά 2-3 πράγματα:

-κάποιος προανέφερε κάτι περί "στελεχικής εκπαίδευσης" στην 35ΜΚ, τι σημαίνει αυτό;

-επίσης στην 35ΜΚ η εκπαίδευση είναι εφάμιλλη με την εκπαίδευση που θα λάμβανε κάποιος ΥΕΑ ΕΔ, ανώτερη ή κατώτερη;
Ρωτάω γιατί έμαθα πως οι ΥΕΑ που συνεχίζουν για Ειδικές Δυνάμεις μετά το σχολείο των αξιωματικών κάνουν εκπαίδευση καταδρομέα ανώτερη από των απλών καταδρομέων (περνούν παραπάνω σχολεία κλπ), πχ οι ΥΕΑ ΕΔ περνάνε και ΚΕΑΠ-Ρεντίνα ενώ οι απλοί μόνο Μ. Πεύκο...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, οι ΥΕΑ περνάνε και εκπαίδευση ανθορθοδόξου πολέμου στο ΚΕΑΠ.

kojak
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 12:38 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από kojak »

Υπηρετησα και εγω στην 35 μ/κ 250 σειρα,42Λ/Κ 1η διμοιρια,1η ομάδα. Συμφωνω με τον Σαββα Αμπατζιδη οτι οσοι ξεμένουν Απο ΟΥΚ, αλεξιπτωτα καταλήγουν στην 35 τις περισσοτερες φορες. Ειναι Η πιο μαχιμη μοιρα στον ελλαδικο χωρο ( και μη) γιατι το επιβάλλουν οι συνθηκες Και οι καταστάσεις που επικρατουν στο νησι. Πολλές ασκήσεις, πολλες εκπαιδευσεις επι καθημερινής βάσης Και πολυ πειθαρχία για να κρατηθεί αυτο το ονομα. Το άσχημο είναι ότι κατεβαινεις να συναντησεις ελληνικο λαό Και συναντας ανθελλήνες, ρουφιάνους και Άγγλους Γιατι δεν μας αντιμετωπιζανε ως στρατιωτες ελληνες αλλά σαν προδότες πλην καποιων εξαιρεσεων (μικρα χωρια). Επειδή Εχω παει σε ασκησεις εφεδριας πολλες φορες μετα την ληξη της θητειας μου και με λεσχη καταδρομων και επειδη ειμαι από Βεροια αυτό που συναντάω είναι καποια "παιδακια" στην κυριολεξία που φοράν τον μπερε για να είναι στα σπιτια τους και στους γονεις τους δίπλα και οι οποιοι δεν θελουν να ακουνε για ελληνικο στρατο και οποιος τους ρωτησει τι κανανε δηλώνουν "ΟΙ ΓΑΜΑΩ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ" και οταν τους καλουν για εφεδρεια το μονο που ξερουν είναι να βριζουν αξιωματικους, διοικητες και Οποιον αλλο τους ζητησει να κανουν το αυτονοητο. Η 35 Μ/Κ δεν αξιζει για τα λεφτα που σουν δίνουν αλλά αξιζει για την εμπειρια, την εκπαιδευση και την πειθαρχια που θα προσφέρει σε οποιον θελήσει να υπηρετησει στις ελλήνικες ειδικες δυνάμεις. ! ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ *****!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες