Μόνιμος στο Στρατό

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Mpell13
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2020 1:08 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από Mpell13 »

Marioslo έγραψε:Παιδιά γειά σας ελπίζω κάποιος να μπορεί να βοηθήσει θα τα πω στα γρήγορα, είμαι κάτοικος Γερμανίας (ελληνική υπηκοότητα) και δε την παλεύω άλλο εδώ όποτε θέλω μετά την θητεία μου να γίνω μόνιμος και να ζω στην Ελλάδα μας και ας τρώω και μόνο ψωμί το θέμα μου είναι το εξής: Πως μπορώ να γίνω μόνιμος χωρίς να έχω δώσει πανελλήνιες (εφόσον πήγα σε γερμανικό σχολείο μετά την Πέμπτη Δημοτικού)
Πόσο καιρό θέλεις να απολυθείς ακόμη; Αν είσαι στους τελευταίους 3 μήνες κάνε τα χαρτιά σου για οβα έχεις προθεσμία μέχρι 15ιουνιου.
Marioslo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2020 11:58 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από Marioslo »

Σε ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω και θα το κάνω
fsafsa

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από fsafsa »

Marioslo έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω και θα το κάνω


ΟΒΑ δεν θα γίνει ποτέ μόνιμος πάντως.

Μόνιμος μόνο από πανελλήνιες.

λοκ

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από λοκ »

fsafsa έγραψε:ΟΒΑ δεν θα γίνει ποτέ μόνιμος πάντως.

Μόνιμος μόνο από πανελλήνιες.


αν το πας ετσι ουτε και οι εποχικοι στην πυροσβεστικη δεν θα γινουν

Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από Nontas »

Ο στρατός δεν είναι πυροσβεστική. Και μάλλον όχι ούτε αυτοί θα γίνουν.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Οι παλιές καλές εποχές έχουν περάσει ανεπιστρεπτί κύριοι. Όποιος επιθυμεί να γίνει μόνιμος πλέον μόνο μέσω πανελληνίων ή προκηρύξεων για μόνιμο προσωπικό.

Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από Nontas »

Και έτσι πρέπει κατά τη γνώμη μου
?n?ooio eaeaao

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από ?n?ooio eaeaao »

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω κάτι Νοέμβριο θα μπω Στρατό... Μόλις ολοκληρώσω την θητεία μου θα μπορουσα να μπω δόκιμος και μετά γίνω μόνιμος;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

?n?ooio eaeaao έγραψε:

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω κάτι Νοέμβριο θα μπω Στρατό... Μόλις ολοκληρώσω την θητεία μου θα μπορουσα να μπω δόκιμος και μετά γίνω μόνιμος;



Δεν γίνεται όχι.

Η μόνη λύση για σταδιοδρομία στις ένοπλες δυνάμεις ως μόνιμος είναι οι πανελλαδικές εξετάσεις ή οι προκηρύξεις για ΕΠΟΠ.

Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από lancecorporal »

Dyk άσχετη ερώτηση αλλά δε βρίσκω πουθενά κατι, εμείς που ήμασταν οβα σε ποια προκήρυξη παίρνουμε μόρια εκτός των ΕΠΟΠ γιατί δε βρίσκω καμιά προκήρυξη να μοριοδοτει τους οβα.
You couldn't beat me even if you wanted to.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σε καμία άλλη.

Μόνο σε προκηρύξεις για ΕΠΟΠ μοριοδοτούνται οι ΟΒΑ.

Σε προκηρύξεις σωμάτων ασφαλείας μοριοδοτούνται μόνο οι ΕΠΟΠ που έχουν περατώσει την 7ετία, ανάλογα με τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια της εκάστοτε προκήρυξης.

Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από lancecorporal »

Δηλαδή για πέταμα είμαστε οι οβα. Έγινε ευχαριστω.
You couldn't beat me even if you wanted to.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Για πέταμα δεν είναι σίγουρα ο θεσμός.

Είναι ουσιαστικά ο "προθάλαμος" για την μεταπήδησή των ενδιαφερομένων σαν ΕΠΟΠ στην πορεία, μέσω έξτρα μοριοδότησης.

Αυτή τουλάχιστον ήταν και παραμένει ως η βασική φόρμουλα στρατηγικής στα επιτελεία. Εξυπηρετεί συγκεκριμένες ανάγκες.

Να υπενθυμίσω επίσης, ότι όσοι ΟΒΑ έγιναν ΕΠΟΠ στην πορεία έπαιρναν έξτρα χρονοεπίδομα (παραπάνω χρήματα μηνιαίως δηλαδή), συν ότι μετράει η προϋπηρεσία τους ως συντάξιμη εννοείται.

Επειδή ωστόσο όπως έχω καταλάβει ήσουν ή είσαι ΟΒΑ, εάν ενδιαφέρεσαι για τα σώματα ασφαλείας και σε παίρνει το όριο ηλικίας, διάβασε παλαιότερες προκηρύξεις και προσπάθησε να συγκεντρώσεις όσα περισσότερα μόρια μπορείς για να επιτύχεις.

Ο βασικός κορμός μοριοδότησης στα σώματα ασφαλείας πάντως είναι οι ειδικές δυνάμεις και οι ΔΕΑ. Δεν ξέρω εσύ που υπηρέτησες.

Ενδιαφέρεσαι για ΕΠΟΠ;

mpampis

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από mpampis »

D.Y.K έγραψε:Για πέταμα δεν είναι σίγουρα ο θεσμός.

Είναι ουσιαστικά ο "προθάλαμος" για την μεταπήδησή των ενδιαφερομένων σαν ΕΠΟΠ στην πορεία, μέσω έξτρα μοριοδότησης.

Αυτή τουλάχιστον ήταν και παραμένει ως η βασική φόρμουλα στρατηγικής στα επιτελεία. Εξυπηρετεί συγκεκριμένες ανάγκες.

Να υπενθυμίσω επίσης, ότι όσοι ΟΒΑ έγιναν ΕΠΟΠ στην πορεία έπαιρναν έξτρα χρονοεπίδομα (παραπάνω χρήματα μηνιαίως δηλαδή), συν ότι μετράει η προϋπηρεσία τους ως συντάξιμη εννοείται.

Επειδή ωστόσο όπως έχω καταλάβει ήσουν ή είσαι ΟΒΑ, εάν ενδιαφέρεσαι για τα σώματα ασφαλείας και σε παίρνει το όριο ηλικίας, διάβασε παλαιότερες προκηρύξεις και προσπάθησε να συγκεντρώσεις όσα περισσότερα μόρια μπορείς για να επιτύχεις.

Ο βασικός κορμός μοριοδότησης στα σώματα ασφαλείας πάντως είναι οι ειδικές δυνάμεις και οι ΔΕΑ. Δεν ξέρω εσύ που υπηρέτησες.

Ενδιαφέρεσαι για ΕΠΟΠ;



μονο σε αυτο το επιδομα εχουν αβανταζ και τα συνταξιμα χρονια; Εφοσων τα πληρωσεις λογικα

για να παει ΔΕΑ λογικα δεν θα ηταν ΟΒΑ

Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από lancecorporal »

D.Y.K έγραψε:Για πέταμα δεν είναι σίγουρα ο θεσμός.

Είναι ουσιαστικά ο "προθάλαμος" για την μεταπήδησή των ενδιαφερομένων σαν ΕΠΟΠ στην πορεία, μέσω έξτρα μοριοδότησης.

Αυτή τουλάχιστον ήταν και παραμένει ως η βασική φόρμουλα στρατηγικής στα επιτελεία. Εξυπηρετεί συγκεκριμένες ανάγκες.

Να υπενθυμίσω επίσης, ότι όσοι ΟΒΑ έγιναν ΕΠΟΠ στην πορεία έπαιρναν έξτρα χρονοεπίδομα (παραπάνω χρήματα μηνιαίως δηλαδή), συν ότι μετράει η προϋπηρεσία τους ως συντάξιμη εννοείται.

Επειδή ωστόσο όπως έχω καταλάβει ήσουν ή είσαι ΟΒΑ, εάν ενδιαφέρεσαι για τα σώματα ασφαλείας και σε παίρνει το όριο ηλικίας, διάβασε παλαιότερες προκηρύξεις και προσπάθησε να συγκεντρώσεις όσα περισσότερα μόρια μπορείς για να επιτύχεις.

Ο βασικός κορμός μοριοδότησης στα σώματα ασφαλείας πάντως είναι οι ειδικές δυνάμεις και οι ΔΕΑ. Δεν ξέρω εσύ που υπηρέτησες.

Ενδιαφέρεσαι για ΕΠΟΠ;



Ναι ενδιαφέρομαι, θα κυνηγήσω όσα μόρια μπορώ να πιασω. Ήμουν οβα για 2μιση χρόνια πεζικό στον Έβρο, δεν λέω τίποτα για το πώς ήταν να μην αποθαρρύνουν οι νέοι οβα. Ευχαριστώ δυκ για τις πληροφορίες.

You couldn't beat me even if you wanted to.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες