Μόνιμος στο Στρατό

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Kostas444
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 07, 2017 12:24 am
Τοποθεσία: Στρατιώτης
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από Kostas444 »

Μάλιστα κατάλαβα. Εσείς Terminator πιστεύεται οτί υπάρχει πιθανότητα να βγει προκύρυξη για ΕΠ. ΟΠ. Μέσα στο 2018, γιατί απ' ότι έχω διαβάσει σε δημοσιεύματα το Υπ. Εθνικής Άμυνας ενδέχεται να βγάλει στο επόμενο χρονικό διάστημα, εκτός αν λένε μπαρούφες. Επίσης αν είσαι ΥΕΑ δεν υπάρχει πιθανότητα αργότερα να υπογράψεις κάποια σύμβαση με κάποιο τρόπο, παρά μόνο μέσω ΕΠΟΠ;
Ευχαριστώ παρεμπιπτόντως για την γρήγορη ανταπόκριση!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αγαπητέ Κώστα καλημέρα,

Δεν υπάρχει περίπτωση διεξαγωγής διαγωνισμού για ΕΠΟΠ το επόμενο διάστημα και πολύ φοβάμαι πως ούτε και στο μέλλον θα γίνει και πάλι κάτι τέτοιο. Πρόσφατα το Υπουργείο έβγαλε εγκύκλίους για την κατάταξη Οπλιτών Βραχείας Ανακατάταξης (που είναι μέχρι τριετία), για να καλύψει τα όποια κενά δημιουργούνται κατά καιρούς. Προσωπική μου εκτίμηση είναι, ότι έτσι θα συνεχίσει να γίνεται, τουλάχιστον για κάποια χρόνια. Μακάρι να διαψευσθώ, αν και δεν το βλέπω δυστυχώς. Για οποιαδήποτε άλλη απορία, είμαστε στη διάθεσή σου.

Φιλικά,

Άβαταρ μέλους
Kostas444
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 07, 2017 12:24 am
Τοποθεσία: Στρατιώτης
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από Kostas444 »

Ευχαριστώ πολυ D.Y.K με κάλυψες πλήρως. Θα ήθελα να σε ρωτήσω όσον αφορά τους διαγωνισμούς ΟΒΑ, πιστεύεις πως αν υπογράψεις σύμβαση εως 3 χρόνια για παράδειγμα που είναι το maximum και έχεις κάποιο μέσο, πχ άτομο μέσα από τον στρατό ή το πολεμικό ναυτικό, γίνεται να σε μονιμοποιήσουν ή γενικά να ξανα υπογράψεις σύμβαση μεγαλύτερης διάρκειας; Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός.
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από wolver »

kostas444 αυτο κανενας δεν μπορει να το ξερει. Η συμβαση που υπογραφεις ειναι για 2+1 χρονια τωρα εαν μετα το περας της 3τιας τ υπουργειο θελησει να την παρατηνει ή ακομα και να την μονιμοποιησει αυτο δεν το ξερει κανενας Εικόνα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Kostas444 έγραψε:Ευχαριστώ πολυ D.Y.K με κάλυψες πλήρως. Θα ήθελα να σε ρωτήσω όσον αφορά τους διαγωνισμούς ΟΒΑ, πιστεύεις πως αν υπογράψεις σύμβαση εως 3 χρόνια για παράδειγμα που είναι το maximum και έχεις κάποιο μέσο, πχ άτομο μέσα από τον στρατό ή το πολεμικό ναυτικό, γίνεται να σε μονιμοποιήσουν ή γενικά να ξανα υπογράψεις σύμβαση μεγαλύτερης διάρκειας; Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός.


Κώστα καλημέρα, αυτό που ρωτάς δυστυχώς ή ευτυχώς (ευτυχώς κατά τη γνώμη μου για ευνόητους λόγους όπως καταλαβαίνεις), δεν γίνεται. Τουλάχιστον προσωπικά και όντας μέσα στα πράγματα που λέμε, δε γνωρίζω καμία περίπτωση ΟΒΑ, ακόμη και με γερό "δόντι" που να κατάφερε να μονιμοποιηθεί από "το παράθυρο". Τώρα, μπορεί κάποιος εύλογα να με ρωτήσει "και εσύ που το ξέρεις; ". Το ξέρω παιδιά, αυτά αργά ή γρήγορα μαθαίνονται και αν μαθευτούν, μετά αρχίζουν τα δύσκολα.

Για να μην σε κουράζω πάντως, στο μόνο που μπορεί να ελπίζει ένας ΟΒΑ πλέον, είναι στο να δοθεί παράταση στη σύμβασή του, μετά το πέρας της τριετίας ή σε ένα ακόμη πιο extreme σενάριο, του να βγει προκήρυξη για ΕΠΟΠ, οπότε και θα λάβει τα επιπλέον μόρια (που προσωπικά όπως έχω ξανά γράψει το αποκλείω στο μέλλον).

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά,

Άβαταρ μέλους
Kostas444
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 07, 2017 12:24 am
Τοποθεσία: Στρατιώτης
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από Kostas444 »

D.Y.K με βοήθησες και σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου. Απλά λόγω της δυσκολίας των πραγμάτων που είναι πολύ δύσκολα έξω, αυτός είναι ο κύριος λόγος τώρα που θα πάρω το πτυχίο μου στα οικονομικά, που σου κάνω αυτές τις ερωτήσεις για τις συμβάσεις στον στρατό που είναι μια άμεση λύση για μένα προς το παρόν. Για το μέσο τώρα μπήκα σε θέση να σε ρωτήσω, διότι η πλεοψηφία των ατόμων που ξέρω μπαίνουν σε δουλειές μέσα από γνωστό φίλο/συγγενή αλλιώς χαροπαλεύεις στα κύματα ξεκάθαρα.
Άβαταρ μέλους
Kostas444
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 07, 2017 12:24 am
Τοποθεσία: Στρατιώτης
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από Kostas444 »

Wolver ναι το γνωρίζω ότι είναι 2+1 χρόνια. Το θέμα είναι μετά από αυτα την λήξη της σύμβασης τι γίνεται.Εικόνα Γι αυτό και ρώτησα εαν το μέσο παίζει ρόλο για την ανανέωση της!
Άβαταρ μέλους
Smporoplo
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2018 3:41 am
Τοποθεσία: -
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από Smporoplo »

Καλησπέρα. Λίγες Πληροφορίες θα ήθελα, φέτος τελειώνω το σχολείο και ήθελα να πάω σε στρατιωτικές σχολές. Αν δεν περάσω στρατιωτικές δεν γράψω καλά μπορώ να μπω μόνιμος κάπου στον στρατό ; Με ενδιαφέρει πολύ ο στρατός. Έχω δηλώσει αεροπορία Αλλά δεν έχω θέμα να υπηρετήσω πεζικό Ή ειδικές η αεροπορία η ναυτικό. Θέλω να μπω στον στρατό Γενικά να καθήσω μονιμος
AntonisV
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2018 11:44 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από AntonisV »

Γειά σας, είμαι 15 χρονών και θέλω να μπώ μόνιμος στον Στρατο. Βασικα τω εχω σκεφτεί ώς εξής. Όταν δώσω πανελλήνιες θα προσπαθήσω να βγάλω όσα μορια χρειάζονται για να μπώ στην Σχολή Ευελπίδων αλλα επειδή ξέρω το τί μπορώ να κάνω σε θέμα μαθημάτων και δέν είμαι πολύ σίγουρος αν θα περάσω, και δεν με προορίζω να δώσω πανελλήνιες 2η και 3η φορά, σκέφτηκα και εναν δεύτερο 'δρόμο'. Όταν πάω στρατό θα δηλώσω μόνιμος. Το έψαξα λιγο για το πώς και τί γίνετε, το μόνο που έχω καταλάβει είναι οι σώματικές προυποθέσεις. Μπορείτε να μου πείτε την διαδικασία ας'πουμε, αμα θα πρέπει να περιμένω για να με δεχτούν,(κάτι τέτοιο είδα και δέν είμαι σίγουρος τί ακριβώς εννοεί με πιά διαδικασία δηλαδή) και γενικά πώς κα τί όταν δηλώσω μόνιμος στρατού (επαγγελματίας οπλίτης). Σας ευχαριστώ πολύ!
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Καλησπέρα φίλε μου.

Αν και είσαι λίγο μικρός, δυστυχώς θα σε απογοητεύσω. Με τα σημερινά δεδομένα δεν γίνετε να μπεις στις Ένοπλες Δυνάμεις χωρίς Πανελλαδικές. Οι προσλήψεις Επαγγελματιών Οπλιτών (ΕΠΟΠ) όπως ανέφερες έχουν παγώσει και δεν είναι γνωστό αν και πότε θα ξανά προσλάβουν. Έχει να πάρει από το 2009. Μόνο από Παραγωγικές Σχολές πλέον ΣΣΕ, ΣΜΥ κλπ. Βέβαια μέχρι να τελειώσεις το σχολείο με το καλό δεν ξέρουμε πως θα έχουν εξελιχθεί τα πράγματα. Κοίταξε να διαβάζεις για να χτίσεις γερές βάσεις για το Λύκειο και κατ' επέκταση για τις Πανελλαδικές.

Φιλικά πάντα.

AntonisV
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2018 11:44 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από AntonisV »

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Με αυτό που μου είπατε μάλλον θα πρέπει να ξανασκεφτώ για το μέλλον μου γενικα γιατι με τα βιβλία κατα κάποιο τρόπο δεν τα πάω καλά, από φυσική κατάσταση πιστεύω είμαι καλά. Μία ακόμα ερώτηση. Επειδή θέλω να πάω ΛΟΚ, έχω δεί πως κάποιοι απο τις ειδικέ δυνάμεις πηγαίνουν και πολεμούν στις εμπόλεμες χώρες (π. Χ. Ιράκ, Αφγανιστάν) και επειδή θα ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο σαν δουλεία (η ομάδα ΔΙΑΣ η να παω και στην Σομαλία) γιατι γενικά μαρέσει αυτή η δράση και η αδρεναλίνη. Πώς γίνετε αυτό; Αν και νομίζω πρέπει να είμαι μόνιμος που είπατε πως τώρα πιά δέν γίνετε. Ευχαριστώ πολύ!
fsafas

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από fsafas »

AntonisV έγραψε:Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Με αυτό που μου είπατε μάλλον θα πρέπει να ξανασκεφτώ για το μέλλον μου γενικα γιατι με τα βιβλία κατα κάποιο τρόπο δεν τα πάω καλά, από φυσική κατάσταση πιστεύω είμαι καλά. Μία ακόμα ερώτηση. Επειδή θέλω να πάω ΛΟΚ, έχω δεί πως κάποιοι απο τις ειδικέ δυνάμεις πηγαίνουν και πολεμούν στις εμπόλεμες χώρες (π. Χ. Ιράκ, Αφγανιστάν) και επειδή θα ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο σαν δουλεία (η ομάδα ΔΙΑΣ η να παω και στην Σομαλία) γιατι γενικά μαρέσει αυτή η δράση και η αδρεναλίνη. Πώς γίνετε αυτό; Αν και νομίζω πρέπει να είμαι μόνιμος που είπατε πως τώρα πιά δέν γίνετε. Ευχαριστώ πολύ!


Kαι προκήρυξη να βγει για ΕΠΟΠ ή για Ε. Φ (που σου αρέσει η ΔΙ. ΑΣ) χωρίς υψηλό απολυτήριο ή πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ (αυτό μόνο στους ΕΠΟΠ) ξένες γλώσσες και άλλα πολλά δεν γίνεται να μπεις...

Οπότε διαβάζεις και μπαίνεις από πανελλήνιες ή στρέφεις αλλού το ενδιαφέρον σου.

Άβαταρ μέλους
up21
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 31, 2018 1:51 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από up21 »

Καλησπέρα, μ αρεσει πολύ ο στρατός αλλά στο μηχανογραφικό μου δεν εβαλα καμία στρατιωτική σχολή κυρίως επειδή μ απέτρεψε η οικογένεια μου και γενικότερα ο κοινωνικός μου περίγυρος. Γνωρίζει κανείς με απολυτήριο λυκείου και δυο ξένες γλώσσες τι μπορώ να κάνω ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Κακώς άκουσες την οικογένεια και τον περίγυρό σου και δεν έβαλες κάποια στρατιωτική σχολή στο μηχανογραφικό σου. Μην επηρεάζεσαι από την γνώμη και τις επιθυμίες τρίτων. Η ζωή είναι δική σου και οι όποιες αποφάσεις βαραίνουν και αφορούν μόνο εσένα. Ακολούθα τον δρόμο της καρδιάς σου. Όποιος και αν είναι αυτός.
Δεν γνωρίζω ποια είναι η ηλικία σου, αλλά αν σε παίρνει, σου προτείνω οπωσδήποτε να ξανά δώσεις πανελλήνιες.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος εισαγωγής στο στράτευμα στην παρούσα φάση.

Marioslo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2020 11:58 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στο Στρατό

Δημοσίευση από Marioslo »

Παιδιά γειά σας ελπίζω κάποιος να μπορεί να βοηθήσει θα τα πω στα γρήγορα, είμαι κάτοικος Γερμανίας (ελληνική υπηκοότητα) και δε την παλεύω άλλο εδώ όποτε θέλω μετά την θητεία μου να γίνω μόνιμος και να ζω στην Ελλάδα μας και ας τρώω και μόνο ψωμί το θέμα μου είναι το εξής: Πως μπορώ να γίνω μόνιμος χωρίς να έχω δώσει πανελλήνιες(εφόσον πήγα σε γερμανικό σχολείο μετά την Πέμπτη Δημοτικού)
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες