Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nikaji
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:07 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από nikaji »

Δεν εξετάζεται ρώτησα τη στρατολογία γι'αυτό. Αυτό που λες για εξέταση ισχύει για να περάσεις σε μειωμένη θητεία. Και να εξεταστεί απλά ταλαιπωρία θα είναι για όλους (ποσοστό 80+).

Απλά ήθελανα ξέρω στην πράξη άμα βρίσκουνε x,y,z Λόγους για να την κόβουνε ς (π. Χ ελλεψη ατόμων-αν και δεν παίζει στην δικιά μου σειρά λογικά)

Thanks πάντως για την απάντηση και αν διαφωνείς ή ξέρεις κάτι παραπάνω πες το ελεύθερα.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Greek_Army »

nikaji έγραψε:Δεν εξετάζεται ρώτησα τη στρατολογία γι'αυτό. Αυτό που λες για εξέταση ισχύει για να περάσεις σε μειωμένη θητεία. Και να εξεταστεί απλά ταλαιπωρία θα είναι για όλους (ποσοστό 80+).

Απλά ήθελανα ξέρω στην πράξη άμα βρίσκουνε x,y,z Λόγους για να την κόβουνε ς (π. Χ ελλεψη ατόμων-αν και δεν παίζει στην δικιά μου σειρά λογικά)

Thanks πάντως για την απάντηση και αν διαφωνείς ή ξέρεις κάτι παραπάνω πες το ελεύθερα.


Α Μάλιστα δεν γνώριζα ότι γίνεται μόνο στην μειωμένη θητεία η εξέταση... Τέτοιες μεταθέσεις δεν κόβονται. Απλά θα πρέπει να το κυνηγήσεις. Δηλαδή όταν καταθέσεις τα χαρτιά σου. Μετά από μια βδομάδα να τους τηλεφωνείς συνέχεια την περιπτωσή σου...
nikaji
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:07 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από nikaji »

Σωστός θα το κάνω.
Έτσι είπε η στρατολογία 2 φορές για την εξέταση, για να το διασταυρώσω τους ζάλισα λίγο.

Μήπως γνωρίζεις πότε/πως καταθέτω δικαιολογητικά; Στο κέντρο μου είπανε αλλα δεν δώσαανε λεπτομέρειες. Μας φωνάζουν; Πάω μόνο να βρω τον στρατολόγο 2-3η μέρα;
Τελευταία ερώτηση ήταν αυτή.
Επειδή ότι κάνω πρέπει να γίνει από μένα προσπαθώ όσο μπορώ να το οργανώσω. Ευχαριστώ και πάλι.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Greek_Army »

nikaji έγραψε:Σωστός θα το κάνω.
Έτσι είπε η στρατολογία 2 φορές για την εξέταση, για να το διασταυρώσω τους ζάλισα λίγο.

Μήπως γνωρίζεις πότε/πως καταθέτω δικαιολογητικά; Στο κέντρο μου είπανε αλλα δεν δώσαανε λεπτομέρειες. Μας φωνάζουν; Πάω μόνο να βρω τον στρατολόγο 2-3η μέρα;
Τελευταία ερώτηση ήταν αυτή.
Επειδή ότι κάνω πρέπει να γίνει από μένα προσπαθώ όσο μπορώ να το οργανώσω. Ευχαριστώ και πάλι.



Μπορείς να τα καταθέσεις όποια μέρα θέλεις. Δεν σε φωνάζει κανένας απλά πας στο 1ο γραφείο και του λες τι θέλεις. Θα σου πούνε τι χαρτιά χρειάζονται. Θα συμπληρώσεις 1 αίτηση και θα τα στείλουνε στην στρατολογία.
lisp

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από lisp »

Αν πάω ΥΕΑ μπορώ να ζητήσω και δικαιούμαι ως οπλίτης κατ'εξαίρεση μετάθεση λόγω σοβαρού οικογενειακού προβλήματος; Οι κατέξαίρεση μεταθέσεις ισχύουν εξίσου σε οπλίτες και ΥΕΑ; Μένω στον νομό Ξάνθης.
nikaji
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:07 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από nikaji »

Greek_Army έγραψε:
nikaji έγραψε:Με βάση το νόμο 3421 έχω σοβαρό και με διακιολογητικά λόγο κατ'εξαίρεσης μετάθεσης (γονιός με παραπληγία). Υπάρχει περίπτωση όμως να μην μου τη δώσουν;

Απο το ΦΕΚ
3. Οι οπλίτες που έχουν γονέα με βαριά κινητική
αναπηρία τουλάχιστον σε ποσοστό 67% και άνω ή εί−
ναι τυφλός, μετά από τη βασική εκπαίδευση, υπηρε−
τούν πλησίον της κατοικίας των γονέων τους, εφόσον
υπάρχει μονάδα ή στην πλησιέστερη μονάδα, υπό την
προϋπόθεση ότι συνοικούν με τους γονείς τους.

Σημείωση είμαι 8 μηνο, στους 4 μήνες γυρίζω στον τόπο διαμονής των γονέων μου αλλά ελπίζω να εφαρμοστεί ο νόμος και να έρθω κατευθείαν προς το σπίτι μου.
...


Θα πρέπει να εξεταστεί ο γονιός σου από στρατιωτικό γιατρό πάντως. Αν είναι σε ποσοστό 67% θα την πάρεις.


Θα ήθελα να κάνω μια διόρθωση που και εγώ τώρα ανακάλυψα. Η παραπάνω περίπτωση μου είναι
"κατ'εξαίρεση τοποθέτηση" και όχι μετάθεση.
Προς ενημέρωση μελλοντικών τέτοιων περιπτώσεων.

Τo σχετικό link:http://www.army.gr/default.php?pname=kat_ejairesh_koin_logoi_doth&la=1

Γιάννης

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Γιάννης »

Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι για την κατ εξαίρεση μετάθεση. Κατ αρχιν θα ήθελα να ρωτήσω αν την παίρνεις αμέσως μετα το κέντρο η καθυστέρη. Τώρα για την περίπτωση μου είμαι το δεύτερο τέκνο της οικογένιας και εχω δυστηχώς δύο γονείς με καρκίνο. Η μητέρα μου έχει 67 της εκατό αναπηρία ( νεφρόστομια ) και ο πατέρας μου θα αρχίσει σε λίγο καιρό χημείοθεραπείες. Θέλω λοιπον να ρωτήσω δικαιούμαι η Όχι και επίσης κάτι επίση σημαντικό δικαιούμαι κάποια ειδική άδεια πχ αν χρειαστεί να πηγαίνω τακτικά στο νοσοκομείο. Ελπίζω να μην σας κούρασα με το μεγάλο μήνυμα μου.
GeorgeT
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:19 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από GeorgeT »

Καλημερα, και συγνωμη για την ενοχληση.Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις. Ο γιος μου (καταγωγης Ηρακλειο) παρουστικε 16/11 στο Ρεθυμνο, απο οπου και κατεθεσαι τα χαρτια του για κατ' εξαιρεση μεταθεση, ενω παραλληλα εγω σαν γονιος με ποσοστο αναπηριας 80% κατεθεσα τα απαραιτητα δικαιολογητικα στην στρατολογια για μειωμενη θητεια. Σημερα 9/12 εμενα δεν με εχουν καλεσει ακομα να παρεβρεθω σε στρατιωτικο νοσοκομειο (Χανιων) για επιβεβαιωση της αναπηριας μου, και του γιου μου η μεταθεση τελικα ειναι στην Ροδο και οχι στο Ηρακλειο οπως περιμεναμε. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω ποσο εφικτο ειναι να ξανα-καταθεσει τα χαρτια του απο την Ροδο (και αν αξιζει τον κοπο) και ποσο πιθανο ειναι πλεον να παρει την κατ' εξαιρεση μεταθεση και μετα απο ποσο καιρο; Επισης αν εγκριθει η μειωμενη θητεια λογω της αναπηριας μου μετα απο ποσο χρονικο διαστημα θα επιστρεψει στον τοπο διαμονης του;

(Να αναφερω οτι δυστηχως η οικογενεια μου δεν γνωριζει μεγάλα υφιστάμενα προσωπα ή αλλιως βυσματα.)

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Greek_Army »

GeorgeT έγραψε:Καλημερα, και συγνωμη για την ενοχληση.Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις. Ο γιος μου (καταγωγης Ηρακλειο) παρουστικε 16/11 στο Ρεθυμνο, απο οπου και κατεθεσαι τα χαρτια του για κατ' εξαιρεση μεταθεση, ενω παραλληλα εγω σαν γονιος με ποσοστο αναπηριας 80% κατεθεσα τα απαραιτητα δικαιολογητικα στην στρατολογια για μειωμενη θητεια. Σημερα 9/12 εμενα δεν με εχουν καλεσει ακομα να παρεβρεθω σε στρατιωτικο νοσοκομειο (Χανιων) για επιβεβαιωση της αναπηριας μου, και του γιου μου η μεταθεση τελικα ειναι στην Ροδο και οχι στο Ηρακλειο οπως περιμεναμε. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω ποσο εφικτο ειναι να ξανα-καταθεσει τα χαρτια του απο την Ροδο (και αν αξιζει τον κοπο) και ποσο πιθανο ειναι πλεον να παρει την κατ' εξαιρεση μεταθεση και μετα απο ποσο καιρο; Επισης αν εγκριθει η μειωμενη θητεια λογω της αναπηριας μου μετα απο ποσο χρονικο διαστημα θα επιστρεψει στον τοπο διαμονης του;

(Να αναφερω οτι δυστηχως η οικογενεια μου δεν γνωριζει μεγάλα υφιστάμενα προσωπα ή αλλιως βυσματα.)

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.



Δεν είναι θέμα βύσματος απλά από την μέρα που καταθέτεις αυτά τα χαρτιά πρέπει να τους πιέσεις για να τρέξουνε την διαδικασία. Δεν χρειάζεται να ξανα-καταθέση τα χαρτιά του από την στιγμή που δεν τον έχουνε ενημερώσει αν δικαιούται η όχι την μετάθεση.
...
GeorgeT
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:19 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από GeorgeT »

Λογικα αν δικαιουνταν την κατ' εξαιρεση μεταθεση θα τον ειχαν μεταθεσει ηδη Ηρακλειο, σωστα; Επιπλεον απο οσο γνωριζω πλεον οι στρατιωτες μετατιθονται σε ενα στρατοπεδο οπου κ εκει ολοκληρωνουν την θητεια τους. Απο οσα εχω διαβάσει, εχω βγαλει το συμπερασμα οτι αν καταθεσει ξανα τα χαρτια του για κατ' εξαιρεση μεταθεση θα του ερθει απαντηση μετα απο 1.5 μηνα ειτε θετικη ειτε αρνητικη, και επισης αν εγκριθει η μειωμενη θητεια θα επιστρεψει κοντα στον τοπο διαμονης του μετα απο 4 μηνες. Γνωριζω οτι ολα αυτα ειναι ρευστα και κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος για τιποτα, αλλα ρωταω για να γνωριζω ποιους πρεπει να πιεσω ειτε εγω ειτε ο γιος μου, τι κινησεις μπορω να κανω και ποτε να περιμενω απαντησεις.

Ευχαριστω και παλι, και συγνωμη αν σας κουρασα.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Greek_Army »

GeorgeT έγραψε:Λογικα αν δικαιουνταν την κατ' εξαιρεση μεταθεση θα τον ειχαν μεταθεσει ηδη Ηρακλειο, σωστα;Επιπλεον απο οσο γνωριζω πλεον οι στρατιωτες μετατιθονται σε ενα στρατοπεδο οπου κ εκει ολοκληρωνουν την θητεια τους.Απο οσα εχω διαβάσει, εχω βγαλει το συμπερασμα οτι αν καταθεσει ξανα τα χαρτια του για κατ' εξαιρεση μεταθεση θα του ερθει απαντηση μετα απο 1.5 μηνα ειτε θετικη ειτε αρνητικη, και επισης αν εγκριθει η μειωμενη θητεια θα επιστρεψει κοντα στον τοπο διαμονης του μετα απο 4 μηνες. Γνωριζω οτι ολα αυτα ειναι ρευστα και κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος για τιποτα, αλλα ρωταω για να γνωριζω ποιους πρεπει να πιεσω ειτε εγω ειτε ο γιος μου, τι κινησεις μπορω να κανω και ποτε να περιμενω απαντησεις. Ευχαριστω και παλι, και συγνωμη αν σας κουρασα.



1. Αυτό θα πρέπει να το ρωτήσετε στο στρατολογικό γραφείο που καταθέσατε τα χαρτιά.
2. Πλέον επειδή η θητεία έχει γίνει 9μηνη η απάντηση έρχεται σε 20 μέρες (η μετάθεση δηλαδή), τα παιδιά που έχουνε δικαίωμα μειωμένης θητείας μετά από την συμπλήρωση ενός μήνα στην παραμεθώριο έχουνε το δικαίωμα να γυρίσουνε πίσω.
elias_gr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 18, 2010 7:05 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από elias_gr »



Καλησπέρα παίδες,

Νέος και εγώ 313, έκανα τα χαρτιά μου στο ΚΕΤΘ για κατ'εξαίρεση μετάθεση λόγω συνυπηρετούντος Αδελφού και για το 8μηνο.

Η περιπέτεια μου άρχισε όταν επέστρεψα από την άδεια Ορκωμοσίας, και με στείλαν την επόμενη μέρα στον Έβρο με το μόνο ρουχισμό επάνω μου τα φανελάκια παραλλαγής! Η πολλή σιγουριά βλάπτει βλέπετε... Ειδικά στον στρατό! Εικόνα

Τώρα προσπαθώ να συνεννοηθώ εκεί με το πρώτο γραφείο, δεν βγάζω άκρη, παίρνω τηλέφωνο στο ΓΕΣ, με συνδέουν με μια νεκρή γραμμή που δεν απαντάει ποτέ κανείς.

Μήπως γνωρίζει κανείς που πρέπει να απευθυνθώ για να μάθω τι έγινε τελικά με τα χαρτιά μου και αν εγκρίθηκαν; Τουλάχιστον να κινηθώ τώρα που βρίσκομαι Αθήνα γιατί από το τηλέφωνο δεν βγάζω άκρη...

Πολλοί μου είπαν να πάω στην στρατολογία καλύτερα γιατί οι μονάδες και τα κέντρα είναι μπάχαλο... Πόσο μάλλον ενας κολλητός μου, που έχει χάσει τον πατέρα του, είναι πολύτεκνος, δηλαδή 8μηνο και δεν επέστρεψε ποτέ Αθήνα...

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Greek_Army »

Η στρατολογία είναι υπεύθηνη από εκεί φύγανε η θα φύγουνε τα χαρτιά σου για το ΓΕΣ
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από dn24 »

elias_gr έγραψε: Καλησπέρα παίδες,

Νέος και εγώ 313, έκανα τα χαρτιά μου στο ΚΕΤΘ για κατ'εξαίρεση μετάθεση λόγω συνυπηρετούντος Αδελφού και για το 8μηνο.

Η περιπέτεια μου άρχισε όταν επέστρεψα από την άδεια Ορκωμοσίας, και με στείλαν την επόμενη μέρα στον Έβρο με το μόνο ρουχισμό επάνω μου τα φανελάκια παραλλαγής! Η πολλή σιγουριά βλάπτει βλέπετε... Ειδικά στον στρατό!Εικόνα

Τώρα προσπαθώ να συνεννοηθώ εκεί με το πρώτο γραφείο, δεν βγάζω άκρη, παίρνω τηλέφωνο στο ΓΕΣ, με συνδέουν με μια νεκρή γραμμή που δεν απαντάει ποτέ κανείς.

Μήπως γνωρίζει κανείς που πρέπει να απευθυνθώ για να μάθω τι έγινε τελικά με τα χαρτιά μου και αν εγκρίθηκαν; Τουλάχιστον να κινηθώ τώρα που βρίσκομαι Αθήνα γιατί από το τηλέφωνο δεν βγάζω άκρη...

Πολλοί μου είπαν να πάω στην στρατολογία καλύτερα γιατί οι μονάδες και τα κέντρα είναι μπάχαλο... Πόσο μάλλον ενας κολλητός μου, που έχει χάσει τον πατέρα του, είναι πολύτεκνος, δηλαδή 8μηνο και δεν επέστρεψε ποτέ Αθήνα...

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!



δες εδω

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης