Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Greek_Army »

Να πάτε εσείς οι ίδιοι τα χαρτιά στην στρατολογία
nick

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από nick »

Καλησπερα! Θελω μεταθεση κατ'εξεραιση... Υπηρετω στην Ε' Μ. Κ 310 κανω 8μηνο (εχω χασει τον πατερα μου εχω καταθεσει χαρτια εδω και 5 μερες, αργησα γιατι δεν γνωριζα οτι στις ειδικες δυναμεις μπορεις να κανεις μειωμενη θητεια) και πλεον η μητερα μου εχει μετακομισει μονιμα στην θεσσαλονικη (εμενε δραμα) ! Λετε μπορει να γινει κατι;
gee

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από gee »

Ξέρει κανείς πόσο καιρό κάνει να βγεί η απόφαση στο ΓΕΣ για τη κατ'εξαίρεση μετάθεση; Π. Χ αν τα χαρτιά έχουν σταλεί από Σαμοθράκη στις 3/09 σε πόσες μέρες θα έρθει το χαρτί για τη μετάθεση;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Greek_Army »

gee έγραψε:Ξέρει κανείς πόσο καιρό κάνει να βγεί η απόφαση στο ΓΕΣ για τη κατ'εξαίρεση μετάθεση; Π. Χ αν τα χαρτιά έχουν σταλεί από Σαμοθράκη στις 3/09 σε πόσες μέρες θα έρθει το χαρτί για τη μετάθεση;


σε κανά μήνα
gee

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από gee »

Μήνα; Κάτι είχε ακουστεί για 10-15 μέρες, αποκλείεται δηλαδή;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Greek_Army »

gee έγραψε:Μήνα; Κάτι είχε ακουστεί για 10-15 μέρες, αποκλείεται δηλαδή;


εγώ για μήνα ξέρω. Τώρα αν άλλαξε κάτι με την μείωση της θητείας δε το γνωρίζω
Bill_anto

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Bill_anto »

Καλησπερα! Μια ερωτηση! Ανηκω σε τριτεκνη οικογενεια ειμαι πρωτος και ο πατερας μου ειναι πανω απο 70. Και η μια αδελφη μου ειναι ανηλικη. Δικαιουμαι 8μηνη θητεια λογικα αλλα παιζει και κατ εξαιρεση αμεταθετο η με μεταθεση μετα καπου κοντα στον τοπο μου;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Greek_Army »

Bill_anto έγραψε:Καλησπερα! Μια ερωτηση! Ανηκω σε τριτεκνη οικογενεια ειμαι πρωτος και ο πατερας μου ειναι πανω απο 70. Και η μια αδελφη μου ειναι ανηλικη. Δικαιουμαι 8μηνη θητεια λογικα αλλα παιζει και κατ εξαιρεση αμεταθετο η με μεταθεση μετα καπου κοντα στον τοπο μου;


για το αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία δες το εδώ για το άλλο που ρωτάς δεν γνωρίζω
mitsos

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από mitsos »

Αεροπορία,6μηνο λόγω πολύτεκνης οικογένειας, δικαιούμε μετάθεση κοντά στον τόπο κατοικίας μου?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Greek_Army »

mitsos έγραψε:Αεροπορία,6μηνο λόγω πολύτεκνης οικογένειας, δικαιούμε μετάθεση κοντά στον τόπο κατοικίας μου;


δικαιούσαι. Βέβαια μπορούσες να δεις και τις ποιο πίσω σελίδες ώστε να μην απαντάμε κάθε φορά τα ίδια πράγματα
mitsos

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από mitsos »

Βασικά είδα το άλλο θέμα με τις μεταθέσεις αλλά δεν μπόρεσα να βρω κατι. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν το ήξερα :-)
Καπσπαρ

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Καπσπαρ »

Καληςπερα ςας!

ειμαι ο δευτερος γιος μιας τριτεκνης οικογενειας με τον πατερα μου αναπηρια πανω απο 67%. μενω με τους γονεις μου και ςε λιγες μερες παρουςιαζομαι. μηπως ξερετε τι χαρτια πρεπει να εχω μαζι μου για να παρω μεταθεςη κοντα ςτη μονιμη κατοικια μου;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Greek_Army »

Καπσπαρ έγραψε:Καληςπερα ςας! ειμαι ο δευτερος γιος μιας τριτεκνης οικογενειας με τον πατερα μου αναπηρια πανω απο 67%. Μενω με τους γονεις μου και ςε λιγες μερες παρουςιαζομαι. Μηπως ξερετε τι χαρτια πρεπει να εχω μαζι μου για να παρω μεταθεςη κοντα ςτη μονιμη κατοικια μου;



πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και θα χρειαστεί να εξετάσουνε στρατιωτικοί γιατροί τον πατέρα σου για να δούνε αν όντως έχει πάνω από 67% αναπηρία
nikaji
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:07 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από nikaji »

Με βάση το νόμο 3421 έχω σοβαρό και με διακιολογητικά λόγο κατ'εξαίρεσης μετάθεσης (γονιός με παραπληγία). Υπάρχει περίπτωση όμως να μην μου τη δώσουν;

Απο το ΦΕΚ
3. Οι οπλίτες που έχουν γονέα με βαριά κινητική
αναπηρία τουλάχιστον σε ποσοστό 67% και άνω ή εί−
ναι τυφλός, μετά από τη βασική εκπαίδευση, υπηρε−
τούν πλησίον της κατοικίας των γονέων τους, εφόσον
υπάρχει μονάδα ή στην πλησιέστερη μονάδα, υπό την
προϋπόθεση ότι συνοικούν με τους γονείς τους.

Σημείωση είμαι 8 μηνο, στους 4 μήνες γυρίζω στον τόπο διαμονής των γονέων μου αλλά ελπίζω να εφαρμοστεί ο νόμος και να έρθω κατευθείαν προς το σπίτι μου.
... ...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Greek_Army »

nikaji έγραψε:Με βάση το νόμο 3421 έχω σοβαρό και με διακιολογητικά λόγο κατ'εξαίρεσης μετάθεσης (γονιός με παραπληγία). Υπάρχει περίπτωση όμως να μην μου τη δώσουν;

Απο το ΦΕΚ
3. Οι οπλίτες που έχουν γονέα με βαριά κινητική
αναπηρία τουλάχιστον σε ποσοστό 67% και άνω ή εί−
ναι τυφλός, μετά από τη βασική εκπαίδευση, υπηρε−
τούν πλησίον της κατοικίας των γονέων τους, εφόσον
υπάρχει μονάδα ή στην πλησιέστερη μονάδα, υπό την
προϋπόθεση ότι συνοικούν με τους γονείς τους.

Σημείωση είμαι 8 μηνο, στους 4 μήνες γυρίζω στον τόπο διαμονής των γονέων μου αλλά ελπίζω να εφαρμοστεί ο νόμος και να έρθω κατευθείαν προς το σπίτι μου.
...


Θα πρέπει να εξεταστεί ο γονιός σου από στρατιωτικό γιατρό πάντως. Αν είναι σε ποσοστό 67% θα την πάρεις.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες