Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδιά. Έχω κάποιες απορίες για την εξέλιξη της θητείας μου...

Σε λίγες μέρες θα παρουσιαστώ εκτός ΕΣΣΟ στο 563 Τάγμα Πεζικού στη Νιγρίτα Σερρών.

Το Δελτίο κατάταξης βέβαια λέει Τεχνικό.

Ο πατέρας μου έχει κινητική αναπηρία 80% και άρα δικαιούμαι κατ´ εξαίρεση μετάθεση σε κοντινή στο σπίτι μου μονάδα.

Πού καταθέτω τα χαρτιά της παραπληγίας του πατέρα μου;

Επειδή είμαι τεχνικό και παρουσιάζομαι πεζικό, θα πρέπει να φύγω για εκπαίδευση και μετά θα πάρω κατ´ εξαίρεση;

Πως μπορώ να αποφύγω την εκπαίδευση του τεχνικού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Anonymous

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Anonymous »

Ξέρει καποιος/'α τα δικαιολογητικα που χρειαζονται για κατ εξαιρεση μεταθεση για λογους οικονομικούς; Ευχαριστω εκ των προτερων Εικόνα
Anonymous

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας θα ηθελα να ρωτισω αν δικαιουμε να κανω κατ εξαιρεση μεταθεση οστε να με πανε κοντα στο σπιτι μου
Καταρχας ειμαι 9μηνο
Η μανα μου εχει 67% αναπηρια
Ειμαι πολυτεκνος (ο τελευτεος :()
Και αν μπορώ θελω να μου πειτε τι δικαιολογιτικα χριαζομε

Συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθει
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Rafale »

Καλησπερα χρονια πολλα. Καταρχην το θεμα σου ειναι στρατολογικο. Θα απευθυνθεις στο 1ο γρ και θα λαβεις ενημερωση για τις κατ εξαιρεση μεταθεσεις. απο οτι γνωριζω για κατ εξαιρεση μεταθεση παιρνουν οπλιτες που εχουν χασει τον γονεα τους το τελευταιο χρονο, συνυπηρετων αδελφος, γονεας με σοβαρη αναπηρια (τωρα το 67% δεν ξερω αν θεωρητε σοβαρη αναπηρια καθως πρεπει να ειναι κατακοιτος) γονεας με καρκινο, θυματα θεομηνιων.

απο το 1ο γρ θα φυγει η αιτηση προς το επιτελειο τα δικαιολογητικα ειναι πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης, φορολογικη ενημεροτητα και οτι πιστευεις οτι μπορει να εξυπηρετηση τη μεταθεση σου απο δικαιολογητικα.

αυτα που αναφερεις δεν ειναι για κατ εξαιρεση μεταθεση μα ρωτα το 1ογρ σου.

το επιμερους θεμα ειναι για στρατολογια

μιχαλης

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από μιχαλης »

εμαθε κανενας να μας πει
μιχαλης

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από μιχαλης »

Είμαστε δυο αδέλφια εγώ είμαι ο μεγαλυτερος. Ο αδελφός μου δεν εχει παει στρατο κ θελο να μαθω το εξεις. Η μητερα μου εχη αναπηρεια 67% με ψυχολογικα προβληματα με επιδομα προνιας, ο αδελφος μου εχει αναπηρια παλι απο προνοια διοτι εχει σοβαρο προβλημα ακοης κ στα δυο αυτια (φοραει ακουστικα που λογικα μετα θα παρη Ι5 παθολογικο) , απλος στο χαρτη της προνοιας δεν αναφερη ποσοστο αναπηριας ακομα διοτη απο τη λενε πρεπει να γινει πρωτα 24 χρονων κ υστερα θα ξαναπεράσει επιτροπη και θα γινει κ αυτο.

αρα στη οικογενεια εργαζεται μονο ο πατερας (με οικογενειακο εισοδημα 10.000) διοτη κ γω ειμαι φοιτητης. Οποτε δικεουμε κατ εξερεση μεταθεση η οχι;

αν ναι τι δικαιολογητικα χρειαζονται;
επισης αν δικαιουμαι τη κατ εξαιρεση μεταθεση πρεπη να μερασουν απο στρατιοτηκη επιτροπη η μητερα μου κ ο αδελφος μου;

μηπως δικαιουμαι κ καμια μειωμενη θητεια; Εδω δεν αναφερη τη αναπηριες δεχονται

Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος οικογένειας που έχει χασει τον ένα γονέα ή έχει ανάπηρο γονέα* ή γονέα άνω των 70, κάνει 8μηνο.

*Αν ο γονέας έχει αναπηρία, καλείται από στρατιωτική ιατρική επιτροπή και εξετάζεται. Μόνο αν η επιτροπή αυτή αποφανθεί θετικά, ο στρατεύσιμος χαίρει μείωσης, διαφορετικά όχι (ακόμα και αν ο γονέας λαμβάνει επίδομα ή αναπηρική σύνταξη!)

δηλαδη υπαρχει περιπτωση να απορρίψουν την ψυχολογικη αναπηρια;

δηλαδη αν το αρνηθουν δεν θα δικαιουμε

εχω μπερδευτει διότι σε λιγο μπαινω κ πρεπει να ξερω τη να κανω
μιχαλης

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από μιχαλης »

Είμαστε δυο αδέλφια εγώ είμαι ο μεγαλυτερος. Ο αδελφός μου δεν εχει παει στρατο κ θελο να μαθω το εξεις. Η μητερα μου εχη αναπηρεια 67% με ψυχολογικα προβληματα με επιδομα προνιας, ο αδελφος μου εχει αναπηρια παλι απο προνοια διοτι εχει σοβαρο προβλημα ακοης κ στα δυο αυτια (φοραει ακουστικα που λογικα μετα θα παρη Ι5 παθολογικο) , απλος στο χαρτη της προνοιας δεν αναφερη ποσοστο αναπηριας ακομα διοτη απο τη λενε πρεπει να γινει πρωτα 24 χρονων κ υστερα θα ξαναπεράσει επιτροπη και θα γινει κ αυτο.

αρα στη οικογενεια εργαζεται μονο ο πατερας (με οικογενειακο εισοδημα 10.000) διοτη κ γω ειμαι φοιτητης. Οποτε δικεουμε κατ εξερεση μεταθεση η οχι;

αν ναι τι δικαιολογητικα χρειαζονται;
επισης αν δικαιουμαι τη κατ εξαιρεση μεταθεση πρεπη να μερασουν απο στρατιοτηκη επιτροπη η μητερα μου κ ο αδελφος μου;

μηπως δικαιουμαι κ καμια μειωμενη θητεια; Εδω δεν αναφερη τη αναπηριες δεχονται

Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος οικογένειας που έχει χασει τον ένα γονέα ή έχει ανάπηρο γονέα* ή γονέα άνω των 70, κάνει 8μηνο.

*Αν ο γονέας έχει αναπηρία, καλείται από στρατιωτική ιατρική επιτροπή και εξετάζεται. Μόνο αν η επιτροπή αυτή αποφανθεί θετικά, ο στρατεύσιμος χαίρει μείωσης, διαφορετικά όχι (ακόμα και αν ο γονέας λαμβάνει επίδομα ή αναπηρική σύνταξη!)

δηλαδη υπαρχει περιπτωση να απορρίψουν την ψυχολογικη αναπηρια;

δηλαδη αν το αρνηθουν δεν θα δικαιουμε

εχω μπερδευτει διότι σε λιγο μπαινω κ πρεπει να ξερω τη να κανω

Εικόνα
mariospower
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2010 10:50 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από mariospower »

Ειμαι σε μοναδα στον εβρο... Και κανω 9 μηνο. Δικαιουμε Κατ' εξαίρεση μετάθεση για οπουδηποτε αλλου εστω και κοντα στο τοπο μου ή καπου αλλου

ειμαστε 5 αδερφια = εγω ειμαι ο 4 παιδι της οικογενειας. Δικαιουμε ;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Rafale »

Υπαρχει θεμα κατ εξαιρεση μεταθεση. Ριξε μια ματια εδώ. Δικαιουσε ως μελος πολυτεκνης οικογενειας. Γι οτι αλλο θελεις μπορεις να ποσταρεις εδώ.
mariospower
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2010 10:50 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από mariospower »

Δεν ζητάω μειωση θητείας !\

ο 1 αδερφος μου εκανε μειωμενη θητεια !
ο 2 αδερφος μου εκανε μειωμένη θητεια !
ο 3 αδερφος μου υπηρετεισε κανονικα 12 μηνο και με τα μορια που ειχε τους τελευτέους 4 μηνες κατέβηκε αθήνα λόγω πολλών μορίων και το ότι στο 12 μηνό, κατέβενες στο τοπο διαμονη σου υ

και το 5μπτο παιδι ειναι κοριτσι !

εγω που ειμαι ο 4 ος, ειμαι έβρο, και πήγα στο στρατοτολογικό γραφειο της μονάδας μου, και εξύγεισα πως έχει η κατάσταση, και μου είπαν δεν δικαιούσε κατηγορηματικά απολύτως τιποτα, μετα πέρνω τηλεφωνο στο στρατολογικο γραφειο της περιοχης μου στο (ΡΟΥΦ) και μου λένε πως κατι δικαιούμε αλλα πρεπει να απευθυνθεις στην μονάδα σου...

τωρα απο την αλλή εκει που ειμαι εγώ η μονάδα ειναι ποιο μαυρη και απο το Εικόνα μπερε που φοράμε (δεν διώχνουν εύκολα ατομά) ! Και δεν ξερω τι να κάνω να το κυνηγησω ή να καθισω στα αβγά μου ;

δηλαδή οι μισοι μου λένε έτσι και οι αλλόι αλλιως !

*δεν με νοιαζει να ειναι κοντα στο σπιτι μου αρκει να φυγω απο εκει !

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Rafale »

Ριξε και μια ματια "αδελφια στο στρατο" μεσα στο θεμα στρατολογια

κωστας

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από κωστας »

Καλησπερα εχω μπει εδω και 2 βδομαδες και φτιαξαμε τα χαρτια μας για το που προτειμαμε να παμε.
Ειμαι μοναχογιος και ο πατερας μου το καλοκαιρι εκανε εγχειρηση αφαιρεσης ογκου (κακοηθη καρκινος) πρεπει τωρα να κανει χημειοθεραπειες ομως δεν ξερω αν δικαιουμε μεταθεση κατ εξαιρεση, ρωτησα τον επιλοχια και μου ειπε μολις παω εβρο η οπου παω να δωσω τα χαρτια απο την εγχειρηση του και μαλλον θα με πανε αθηνα>> Ισχυει την δικαιουμε; Τι πρεπει να κανω>

να πω πως ο πατερας μου δουλευει και θα περνει αδειες μολις κανει χημειοθεραπειες και επισης πως δεν εχει 67%αναπηρια οπως χρειαζετε

τι λετε; Εχω ελπιδα για μεταθεση μετα> Και τι πρεπει να κανω>
ΝΙΚΟΣ Μ.

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ Μ. »

Παιδια με γονεα με προβλημα υγειας ανικανοτητα εργασιας και ποσοστο αναπηριας 67% δικαιουμαι μειωμενη θητεια η εστω κατ εξαιρεσην μεταθεση κοντα στην κατοικιαν μου; Οποιος γνωριζει και μπορει ας με βοηθησει. ειμαι ναυτης στο πολεμικο ναυτικο και ειμαι στον 6 μηνα της θητειας μου. δεν το ειχα φροντισει ποιο νωρις γιατι δεν ειχα ενημερωθει οτι προβλεπετε κατι τετοιο. ευχαριστω.

Apo ta Notia
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Apo ta Notia »

Με καρκινοπαθή γονέα δικαιούμαι κατ' εξαίρεση μετάθεση;
Κανείς;
fantaros
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 12:55 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από fantaros »

Ειμαι πατερας δυο στρατευμενων ζηταμε μεταθεση για τον ενα εχουμε 80 μερες και απο τη μοναδα τη μια στελνουν λαθος αιτησι την αλλη μισα χαρτια την αλλη δεν παιρνανε τα δικαιολογιτηκα και κοντευη να απολυθη τι μπορουμε να κανουμαι
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες