Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από dn24 »

Fns33 έγραψε:Μαλιστα οκ ευχαριστω για τον χρονο σου, θα ρωτησω και εγω! Επισης, θελω να ρωτησω αν δικαιουμαι καποια μεταθεση λογο της μειωμενης μου θητειας εξαιτιας θανατου γονεα (επειδη κατι πηρε το ματι μου στο forum).
Πέραν της κατ'εξαίρεσης μετάθεσης που ρώτησες νωρίτερα, τι ακριβώς εννοείς?
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Fns33
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2016 8:44 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Fns33 »

dn24 έγραψε:
Fns33 έγραψε:Μαλιστα οκ ευχαριστω για τον χρονο σου, θα ρωτησω και εγω! Επισης, θελω να ρωτησω αν δικαιουμαι καποια μεταθεση λογο της μειωμενης μου θητειας εξαιτιας θανατου γονεα (επειδη κατι πηρε το ματι μου στο forum).
Πέραν της κατ'εξαίρεσης μετάθεσης που ρώτησες νωρίτερα, τι ακριβώς εννοείς;

Ναι περα απ την κατ εξαιρεση μεταθεση εννοω, βασικα νομιζω οτι βρηκα αυτο που ψαχνω http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/metatheseis-1.asp , οποτε αποτι καταλαβα 4 μηνες παραμεθοριο σιγουρα ε;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από dn24 »

Fns33 έγραψε: Ναι περα απ την κατ εξαιρεση μεταθεση εννοω, βασικα νομιζω οτι βρηκα αυτο που ψαχνω , οποτε αποτι καταλαβα 4 μηνες παραμεθοριο σιγουρα ε;
Μην μπερδεύεσαι. Αν δικαιούσαι κατ εξαίρεση μετάθεση, θα φύγεις απο την μονάδα που υπηρετείς περίπου στους 1,5 με 2 μήνες. Αυτό εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Fns33
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2016 8:44 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Fns33 »



Ναι περα απ την κατ εξαιρεση μεταθεση, στο link που εβαλα λεει:
Η βασική κατεύθυνση του νέου συστήματος είναι όλοι οι 9μηνίτες να τοποθετούνται σε μονάδες των συνόρων - Ήπειρο, Μακεδονία, Θράκη, Ανατολικό Αιγαίο-, όπου και θα υπηρετούν μέχρις απολύσεώς τους. Φύλλο πορείας για τα σύνορα παίρνουν και όσοι - για κοινωνικούς λόγους- υπηρετούν μειωμένη θητεία οκτώ μηνών, ωστόσο μόλις συμπληρώσουν τέσσερις μήνες στο χακί θα μετατίθενται στο εσωτερικό της χώρας, όσο πιο κοντά γίνεται στον τόπο διαμονής τους. Αυτό όμως θα γίνεται με βάση μόρια που προκύπτουν από τη δυσκολία της μονάδας όπου υπηρετούσαν αλλά και κοινωνικά κριτήρια, όπως αν είναι παντρεμένοι (με ή χωρίς παιδιά), ορφανοί, μέλη πολύτεκνης οικογένειας, προστάτες υπερηλίκου, αναπήρου ή διαζευγμένου γονέα κ. Ο. Κ.

Οποτε συνεχιζω να εχω δικαιωμα για μεταθεση ετσι; Και ας μην δικαιουμε κατ εξαιρεση μεταθεση (επειδη θα εχει περασει το 12μηνο οταν θα παω στρατο)
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από dn24 »

Fns33 έγραψε: Ναι περα απ την κατ εξαιρεση μεταθεση, στο link που εβαλα λεει: Η βασική κατεύθυνση του νέου συστήματος είναι όλοι οι 9μηνίτες να τοποθετούνται σε μονάδες των συνόρων - Ήπειρο, Μακεδονία, Θράκη, Ανατολικό Αιγαίο-, όπου και θα υπηρετούν μέχρις απολύσεώς τους. Φύλλο πορείας για τα σύνορα παίρνουν και όσοι - για κοινωνικούς λόγους- υπηρετούν μειωμένη θητεία οκτώ μηνών, ωστόσο μόλις συμπληρώσουν τέσσερις μήνες στο χακί θα μετατίθενται στο εσωτερικό της χώρας, όσο πιο κοντά γίνεται στον τόπο διαμονής τους. Αυτό όμως θα γίνεται με βάση μόρια που προκύπτουν από τη δυσκολία της μονάδας όπου υπηρετούσαν αλλά και κοινωνικά κριτήρια, όπως αν είναι παντρεμένοι (με ή χωρίς παιδιά), ορφανοί, μέλη πολύτεκνης οικογένειας, προστάτες υπερηλίκου, αναπήρου ή διαζευγμένου γονέα κ. Ο. Κ. Οποτε συνεχιζω να εχω δικαιωμα για μεταθεση ετσι; Και ας μην δικαιουμε κατ εξαιρεση μεταθεση (επειδη θα εχει περασει το 12μηνο οταν θα παω στρατο)
Αν είσαι ο μόνος ή ο μεγαλύτερος γιός της οικογενειας, δικαιούσαι 8μήνο κανονικά.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ENIAC
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2016 10:21 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από ENIAC »

Σύμφωνα με το link που παραθέτω παρακάτω δικαιούμαι κατ' εξαίρεση μετάθεση λόγω "γονέα με βαριά κινητική αναπηρία τουλάχιστον σε ποσοστό άνω του 67%". Στο ΚΕΠ που πήγα η υπεύθυνη μου είπε οτι αυτά τα χαρτιά γίνονται αφού ορκιστώ και μου είπε όταν επιστρέψω με άδεια ορκομωσίας να πάω ξανά στο ΚΕΠ για να τα κάνουμε και να τα στείλει αυτή (δικαιούμαι και 8-μηνη θητεία και μου είπε ακριβώς το ίδιο και γι' αυτά τα δικαιολογητικά). Διαβάζοντας εδώ το forum βλέπω τους γνώστες το θέματος να λένε οτι θα πρέπει να έχω μαζί μου τα δικαιολογητικά κατά την κατάταξη ώστε να τα παραδώσω άμεσα. Ισχύει όντως αυτό; Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να με κοιτάνε σαν εξωγήινο στο κέντρο αν τους πω οτι έχω να παραδώσω δικαιολογητικά για κατ' εξαίρεση μεταθεση;

http://katataxi.army.gr/el/content/dikaiologitika-gia-katigories-koinonikon-provlimaton-0

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από dn24 »

ENIAC έγραψε:Σύμφωνα με το link που παραθέτω παρακάτω δικαιούμαι κατ' εξαίρεση μετάθεση λόγω "γονέα με βαριά κινητική αναπηρία τουλάχιστον σε ποσοστό άνω του 67%". Στο ΚΕΠ που πήγα η υπεύθυνη μου είπε οτι αυτά τα χαρτιά γίνονται αφού ορκιστώ και μου είπε όταν επιστρέψω με άδεια ορκομωσίας να πάω ξανά στο ΚΕΠ για να τα κάνουμε και να τα στείλει αυτή (δικαιούμαι και 8-μηνη θητεία και μου είπε ακριβώς το ίδιο και γι' αυτά τα δικαιολογητικά). Διαβάζοντας εδώ το forum βλέπω τους γνώστες το θέματος να λένε οτι θα πρέπει να έχω μαζί μου τα δικαιολογητικά κατά την κατάταξη ώστε να τα παραδώσω άμεσα. Ισχύει όντως αυτό; Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να με κοιτάνε σαν εξωγήινο στο κέντρο αν τους πω οτι έχω να παραδώσω δικαιολογητικά για κατ' εξαίρεση μεταθεση;

http://katataxi.army.gr/el/content/dikaiologitika-gia-katigories-koinonikon-provlimaton-0



Στο κέντρο σου ακόμα και στην μονάδα αου μπορείς να τα καυαθέσεις, αφου θα παρουσιαστείς που θα παρουσιαστείς, μην τρέχεις σε ΚΕΠ είναι περιττό.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Pargalatsos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2016 12:27 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Pargalatsos »

dn24 έγραψε:Λοιπόν Φάνη. Το έψαξα αρκετά καλά, και είναι 1 το έτος. Όμως, εισαι υποχρεωμένος να το ρωτήσεις στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις.
Ρε παιδιά στην ίδια ιστοσελίδα γίνεται αναφορά σε 2 χρόνια:

http://www.army.gr/default.php?pname=kat_ejairesh_metath_koin_logoi_doth&la=1

Μας κοροϊδεύουν;

PraetorianGR
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2016 12:38 pm
Τοποθεσία: AB
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από PraetorianGR »

Καλημέρα παιδιά,έχω διαβάσει ολο το τόπικ, έχω συγκεντρώσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Ένα πράγμα θέλω να ρωτήσω, έχω βγάλει πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης αλλα στο τέλος γράφει ότι εκδόθηκε για γενική χρήση. Δεν αναφέρει δηλαδή στρατολογική. Θα έχω θέμα; Και αν ναι που μπορώ να αιτηθώ για στρατολογικη χρήση;

Pargalatsos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2016 12:27 am
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Pargalatsos »

Οι κατ' εξαίρεση μεταθέσεις ισχύουν μόνο για το Στρατό Ξηράς ή και για Πολεμικό Ναυτικό &Αεροπορία;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μόνο για τον Στρατό Ξηράς.

Το ΠΝ και η ΠΑ έτσι κ αλλιώς έχουν "καλές" μεταθέσεις.

gixxer

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από gixxer »

Οι κατ' εξαίρεση μεταθέσεις λαμβανοντε υποψην γενικα ή ειναι οπως οταν σου ζητουν να δηλωσεις πρτιμηση μεταθεσης; Εχω κανει για οικονομικους λογους και θα ηθελα να ξερω τι πιθανοτητες εχω να την παρω
ΝΙΚΟΣ

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Μπηκά στον ελληνικό στρατό στις 7 Μαρτίου και έχω πάρει μετάθεση κατ εξαίρεση αμεσως μετα την ορκομωσία. Το πρόβλημα μου (όπως και όλων που μειναμε στην περιοχή μας) είναι ότι μετανιωσα, μπορεί να ειμαι κοντά στο τόπο μου αλλά το στρατόπεδο είναι ένα από τα χειρότερα της ελλαδας. Τι μπορώ να κάνω; Μπορώ να την χαλασω με κάτι νόμιμο ή με βυσμα. Γιατι μου λένε απλοι φανταροι ότι δεν μπορω να την σπασω.
Ντάνιελ

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από Ντάνιελ »

Καλησπέρα,

Είμαι πατέρας δυο παιδιών (έγγαμος) και θα κληθώ τον Σεπτέμβριο του 2016 να παρουσιαστώ. Η ερώτηση μου είναι, αν μετά την ορκωμοσία θα τοποθετηθώ κατευθείαν στο τόπο διαμονής μου η θα κάνω πρώτα εκπαίδευση αλλού και μετά θα πάρω μετάθεση; Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
xanikac
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 10, 2016 9:49 pm
Επικοινωνία:

Κατ' εξαίρεση μετάθεση

Δημοσίευση από xanikac »

Καλησπερα. Θελω να μαθω αν δικαιουμαι μεταθεση κατ εξερεση διοτι ειμαι παιδι χωρισμενης οικογενειας και μενω με την μητερα μου και την μεγαλυτερη αδερφη μου. Σε αυτην την περιπτωση γινενεται η μεταθεση; Επισης ακουσα οτι η οικονομικη κατασταση θα πρεπει να ειναι λιγοτερη τον 7000 ευρω; (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο) εχω ηδη υπυρετησει ενα μηνα παραμεθωριο στην Σαμο. Ευχαριστω.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης