Ιστορικές αναδρομές

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Δημιουργησα αυτο το θεμα γιατι πολλοι χρηστες του forum αναφερονται συχνα σε ιστορικα γεγονοτα που ειναι ασχετα με το θεμα συζητησης! Στο θεμα αυτο θα μπορουμε ελευθερα να συζητησουμε οτι αφορα την ιστορια! Θα θυμηθουμε και θα μαθουμε πραγματα που δε τα ξεραμε!
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από Legion »

Ωραια με τι θα ξεκινησουμε;
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Δε ξερω αν ειχες δει την συζητηση που εχει γινει στο θεμα "φαρμακονιση οπως ιμια"! Η συζητηση ξεκινησε απο το το 1821! Γιατι το αν βοηθησαν οι γαλλοι ή οχι! Μπορεις να δεις την συζητηση και να κανεις τα αναλογα σχολια εδω γιατι εκει ειμασταν εκτος θεματος!
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Πιστευω οτι θα εξελιχθει στο πιο πολυσυζητημένο θέμα του forum...
Πολυ καλη κίνηση φίλε πειραιώτη...
Μπράβο σου...
Αντε να μάθουμε και τίποτα!
Οσοι πιστοί προσέλθετε!
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Το ελπιζω! Κωστα εσυ τι λες σχετικα με τη συζητηση που εγινε στο θεμα που προανεφερα; Αποψη μου ειναι οτι οι γαλλοι δε βοηθησαν στην επανασταση του 1821! Απλα ηρθαν για να μας "εκπαιδευσουν" και αποδοκιμαστηκαν απο καποιους οπλαρχηγους!
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

πειραιωτης έγραψε:Το ελπιζω! Κωστα εσυ τι λες σχετικα με τη συζητηση που εγινε στο θεμα που προανεφερα; Αποψη μου ειναι οτι οι γαλλοι δε βοηθησαν στην επανασταση του 1821! Απλα ηρθαν για να μας "εκπαιδευσουν" και αποδοκιμαστηκαν απο καποιους οπλαρχηγους!


Νομίζω οτι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
Δε νομίζω απ τους Γάλλους δεν πήραμε ουδεμία βοήθεια...
Νόμίζω οτι περισσότερα εχω να μάθω απο αυτό το θεμα παρα να μά8ω στους αλλους!
Φίλε legion δε νομίζω οτι έχουμε τπτ να χωρίσουμε που υπήρξε διαπλίκτισμος μεταξύ μας πριν...
Θα θελα την γνώμη σου περι του θέματος...
Τι πιστευεις...
Θα ήθελα και του Μάρκου την γνώμη...
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από Legion »

Σημαντικά επηρέασε τον αγώνα του 1821 και η Γαλλική Επανάσταση. Οι ιδέες της για Ελευθερία, Δημοκρατία, Ισότητα, Αδελφότητα και Δικαιοσύνη, ενθουσίασαν τους Έλληνες. Αυτό φαίνεται και από την ενέργειά τους να τις συμπεριλάβουν στο Σύνταγμα που ψήφισε η Α' Εθνοσυνέλευση της Επιδαύρου την 1η Ιανουαρίου 1822.

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από Legion »

Οχι πλακα κανεις γι αυτο ειναι το φορουμ για συζητηση και ανταλλαγες αποψεων... Αλλωστε δεν γνωριζομαστε για να σου κρατησω κακια...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Σαφως επηρεασε την ελληνικη επανασταση η γαλλικη ως ιδεολογια ομως! Δε θεωρω σημαντικη και αξιοσημειωτη την "προσφορα" τους ομως περα απο αυτο!Legion καποια στιγμη ηταν λογικη η αφυπνιση του ελληνικου λαου! Απλα ηταν αφορμη αυτο! Μη ξεχνας οτι χωρις τους ελληνες του εξωτερικου που στηριξαν ενεργα τον αγωμα με χρηματα ισως να μην ειχε ξεκινησει η επανασταση τοσο νωρις!
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

πειραιωτης έγραψε:Σαφως επηρεασε την ελληνικη επανασταση η γαλλικη ως ιδεολογια ομως! Δε θεωρω σημαντικη και αξιοσημειωτη την "προσφορα" τους ομως περα απο αυτο!Legion καποια στιγμη ηταν λογικη η αφυπνιση του ελληνικου λαου! Απλα ηταν αφορμη αυτο! Μη ξεχνας οτι χωρις τους ελληνες του εξωτερικου που στηριξαν ενεργα τον αγωμα με χρηματα ισως να μην ειχε ξεκινησει η επανασταση τοσο νωρις!


Με βάση τις ιστορικές μου γνωσεις (οπου είναι φτωχές) αλλα και την αποψή μου πιστεύω οτι η Γαλλική επανάσταση δεν επηρέασε τους έλληνες μόνο ιδεολογικά...
Πιστεύω οτι τους ώθησε να κάνουν και αυτοι ένα βήμα για την ελευθερία και τους έδωσε δύναμη και ελπίδα να ζήσουν ελεύθεροι...
Δεν ξέρω αν συμφωνήτε...
Οσο για τους Ελληνες του εξωτερικού πιστευω οτι αυτο που είπες ειναι απολύτως σωστο...
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από Legion »

Παρα πολλοι ομως φιλλεληνες που πολεμισαν γιατην Ελλαδα ηταν γαλλοι και πιστευω οτι οχι μονο απο την γαλλικη επανασταση αλλα ειχαν βαρεθει η Ελληνες να ειναι υποτακτικοι των Πασαδων... Τοτε Ελληνας σκοτωνε Ελληνα παρα πολλες φορες μεγαλοι οπλαρχηγοι που ειχαν εκπαιδευτει στο στρατοπεδο του Αλη Πασα εκστρατευαν εναντια στους Κλεφτες...
Πιστευω οτι ειχαν βαρεθει να τσακωνονται για τα συμφεροντα του καθε πασα...

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από Legion »

Η καλυτερη πηγη για να τα διαβασεις ειναι τα απομνημονευματα του οπλαρχηγου μακρυγιαννη γραφει τα παντα...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Κωστα οι ελληνες ειπα οτι εππηρεαστηκαν απο την γαλλικη επανασταση αλλα μονο σε θεμα ιδεολογιας! Τιποτα αλλο! Ο ελλνηνικος λαος περιμενε μια αφορμη για να ξεσηκωθει!
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Legion έγραψε:Η καλυτερη πηγη για να τα διαβασεις ειναι τα απομνημονευματα του οπλαρχηγου μακρυγιαννη γραφει τα παντα...


Φιλε εχεις δίκιο... αυτο το βιβλιο γραφει φοβερα πράγματα μεσα...
Μου το έχουν προτείνει πολλα άτομα γιατι ψάχνομαι στο θεμα ιστορίας...
Δε μένει παρα να το διαβάσω...
Πολυ σύντομα...
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ιστορικές αναδρομές

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

πειραιωτης έγραψε:Κωστα οι ελληνες ειπα οτι εππηρεαστηκαν απο την γαλλικη επανασταση αλλα μονο σε θεμα ιδεολογιας! Τιποτα αλλο! Ο ελλνηνικος λαος περιμενε μια αφορμη για να ξεσηκωθει!


Ναι εγω απλα το ανέλυσα!
Χαχα!

Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες