Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Apixima
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 09, 2013 10:17 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Δημοσίευση από Apixima »

Χαιρετω, θα μπορουσε καποιος να μου λυσει μια απορια;Εστω οτι ενα υποψηφιος της ΣΜΥ θελησει να παρει αστερακι, δηλαδη να γινει αξιωματικος, μεχρι προσφατα θα επρεπε να δωσει μετα το τελος της ΣΜΥ εξετασεις κ να εισαχθει στην ΣΣΕ κ να κανει εκει αλλα 4 χρονια...

ΟΜΩς, με βαση το νεο νομοσχεδιο που διαβασα προσφατα γινεται λεει ο σπουδαστης της ΣΜΥ να εισαχθει σε ΑΕΙ μονο με το πτυχιο της σχολης χωρις εξετασεις κ αφου παρει κ το πτυχιο του ΑΕΙ αυτοματως να γινει ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟς, δηλαδη να παρει αστερακι...

Η απορια μου ειναι η εξης.

Αυτη η ανοδος απο υπαξιωματικο σε αξιωματικο γινεται ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ με το που παρει πτυχιο η' θα μεσολαβησουν καποια χρονια;

Επισης επειτα η ανοδος του στην ιεραρχια θα ειναι κανονικη οπως ενος αποφοιτου της ΣΣΕ η' θα εχει μειονεκτηματα λογω του οτι δεν φοιτησε στην ΣΣΕ;

Με λιγα λογια, μπορει με πτυχιο ΑΕΙ ενας απο την ΣΜΥ να γινει ΙΣΑΞΙΟΣ με εναν απο την ΣΣΕ ΧΩΡΙΣ να περασει ΠΟΤΕ απο την ΣΣΕ;

Παρατήρηση: Απαγορεύονται τα κεφαλαία γράμματα, το επόμενο μήνυμα θα διαγραφεί (διάβασε τους κανόνες του φόρουμ)

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Δημοσίευση από Avatar »

Κούλο μου φαίνεται αυτό δηλαδή να τελειώσεις την σμυ 2 χρόνια και να πας σε ένα άλλο ΑΕΙ (με το οποίο δεν διευκρινίζεται το αντικείμενό του ούτε η διαδικασία επιλογής) και να γίνει αυτομάτος από λοχίας ανθυπολοχαγός... Τελείως ανούσιο και χαζό θα έλεγα αφού μπορεί κάποιος να μπει μετά ΣΣε γιατί να ασχοληθεί με άλλο ΑΕΙ ;
KostasSSE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 4:37 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Δημοσίευση από KostasSSE »

Απιξιμα μπορεις να παραθεσεις το εν λογω νομοσχεδιο;

Εχει παρατηρηθει οτι συνηθως αλλα διαβαζουμε και αλλα καταλαβαινουμε.
Άβαταρ μέλους
Apixima
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 09, 2013 10:17 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Δημοσίευση από Apixima »

Φιλε Αβαταρ, δεν ειναι κουλο εφοσον ο νομοθετης μεριμνα για αυτους που αποτυχουν στις εξετασεις για εισαγωγη στη ΣΣΕ και δευτερον το νομοσχεδιο αυτο ειναι στα πλαισια του "εκπολιτισμου" ας το πουμε των στρατιωτικων σχολων με το να δινονται κινητρα στα στελεχη των ΕΔ να αποκτουν πανεπιστημιακους τιτλους να ανεβαινουν στην ιεραρχια κ να εχουν ενα prestige ας το πουμε... Ετσι το βλεπω εγω. Απλα και εμενα μου φανηκε περιεργο απο λοχιας καποιος να γινεται απευθειας Αξιωματικος με ενα πτυχιο ΑΕΙ για αυτο ρωτησα... Και μαλιστα χωρις να περναει απο ΣΣΕ;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ο καθένας φτιάχνει δικούς του κανόνες όπως τον συμφέρουν, φυσικά και δεν ισχύει αυτό, παλιά υπήρχε περίπτωση να ισχύει.
Άβαταρ μέλους
Apixima
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 09, 2013 10:17 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Δημοσίευση από Apixima »

Εν ολιγοις τι μπονους εχει ενας απο τη ΣΜΥ ο οποιος εχει τιτλο ΑΕΙ; Εχει καλυτερες αποδοχες; Ανεβαινει πιο γρηγορα στην ιεραρχια;

Άβαταρ μέλους
Apixima
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 09, 2013 10:17 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Δημοσίευση από Apixima »

Αρα δεν εχει νοημα να παρεις το πτυχιο ΑΕΙ. Καλυτερα να διαβασεις για ΣΣΕ... Ευχαριστω πολυ... Κατι τελευταιο, να υποθεσω πως κ στην ΣΣΕ το πτυχιο ΑΕΙ δεν σου χαριζει βαθμους ετσι; Εικόνα

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σε προηγούμενα μηνύματα θα σου λυθούν όλες οι απορίες για την βαθμολογική εξέλιξη, δεν θα γράφουμε τα ίδια.
ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή
Άβαταρ μέλους
SPG95
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Αύγ 12, 2013 2:54 pm
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Δημοσίευση από SPG95 »

Πως θα μπορούσε ένας οποιοσδήποτε σπουδαστής Στρατιωτικών Σχολών ενδεικτικά αναφέρομαι (Σ. Μ. Υ.-Σ. Σ. Ε.) , κατα την διάρκεια της φοίτησής του να πάρει βαθμούς χωρίς να έχει ορκιστεί κατα την αποφοίτησή του ως Λοχίας και Ανθυπολοχαγός αντιστοίχως.
Άβαταρ μέλους
Apixima
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 09, 2013 10:17 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Δημοσίευση από Apixima »

Εχω μια απορια, επειδη κ ο θειος μου ειναι στρατιωτικος μου ειπε οτι πλεον οι ¨"μεταθεσεις των αξ/κων στους ανωτερους βαθμους εχουν παγωσει"... Θα ηθελα να ρωτησω κατι απλο, Ολοι οι αξιωματικοι της ιδιας σειρας-ταξης ας το πουμε που τελειωνουν μαζι τη ΣΣΕ ας πουμε, θα παρουν ταυτοχρονα ολοι μαζι τις προαγωγες τους αφου ορκιστουν;

Δηλαδη η γενια του 94 κ νυν ταξη του 2016 αφου ορκιστει ολοι μαζι θα ανεβαινουν βαθμους κ θα προαγονται; Η' καποιοι θα μενουν "πισω"; . Εν ολιγοις οι προαγωγες οταν γινονται αφορουν ολους τους αξιωματικους μια συγκεκριμενης ταξης η' ορισμενους κ με ποιο κριτηριο γινεται αυτο; Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Ελλην καταδρομεας
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2013 5:18 pm
Τοποθεσία: αρχιλοχιας-ΣΜΥ
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Δημοσίευση από Ελλην καταδρομεας »

Nassos έγραψε:
ΝΟΥΔΗς έγραψε: Να ρωτησω κατι ρε παιδια... Μετα απο λοχιας ποιες ειναι οι αλλοι βαθμοι και ως που μπορεις να φτασεις;


Μέχρι να βγει στη σύνταξη, μπορεί να πάρει και το βαθμό του Συνταγματάρχη. Είχα 2 Αντισυνταγματάρχες Τεθωρακισμένων από ΣΜΥ.


και ποσο περιπου χρονων ητανε; Γιατι πολλοι λενε απο ΣΜΥ φτανουν μεχρι λοχαγοιΕικόνα
greekgohan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 11:37 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Δημοσίευση από greekgohan »

Apixima έγραψε:Εχω μια απορια, επειδη κ ο θειος μου ειναι στρατιωτικος μου ειπε οτι πλεον οι ¨"μεταθεσεις των αξ/κων στους ανωτερους βαθμους εχουν παγωσει"... Θα ηθελα να ρωτησω κατι απλο, Ολοι οι αξιωματικοι της ιδιας σειρας-ταξης ας το πουμε που τελειωνουν μαζι τη ΣΣΕ ας πουμε, θα παρουν ταυτοχρονα ολοι μαζι τις προαγωγες τους αφου ορκιστουν;

Δηλαδη η γενια του 94 κ νυν ταξη του 2016 αφου ορκιστει ολοι μαζι θα ανεβαινουν βαθμους κ θα προαγονται; Η' καποιοι θα μενουν "πισω"; Εν ολιγοις οι προαγωγες οταν γινονται αφορουν ολους τους αξιωματικους μια συγκεκριμενης ταξης η' ορισμενους κ με ποιο κριτηριο γινεται αυτο; Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!


Μολις τελειωσουν την σχολη γινεται ορκωμοσια ανθυπολοχαγων, απο εκει και περα αναλογα με τι οπλο εχεις, αν εχεις παει εξωτερικο, αν εχεις πτυχιο ΑΕΙ περνας και τους βαθμους. Δεν παιρνουν δηλαδη μαζι τους βαθμους τους.

Άβαταρ μέλους
Apixima
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 09, 2013 10:17 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Δημοσίευση από Apixima »

OΙ αξιωματικοι των Οπλων παιρνουν ταχυτερα προαγωγες απο τους αντιστοιχους των Σωματων?
greekgohan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 11:37 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη στρατιωτικών

Δημοσίευση από greekgohan »

Apixima έγραψε:OΙ αξιωματικοι των Οπλων παιρνουν ταχυτερα προαγωγες απο τους αντιστοιχους των Σωματων;

Αυτοι απο τα οπλα πηγαινουν πιο ψηλα απο αυτους των σωματων, εξου και στρατηγοι και αντιστρατηγοι ειναι απο οπλα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες