Θάλασσας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από illy »

Velerefontis έγραψε:Ρε δημητρη, τι απο ολα αυτα ισχυει τελικα; Εμενα παντως με ξενισε πολυ το γεγονος οτι στην τελευταια παρελαση της 28ης στη θεσσαλονικη, οπου ο θαλασσας ειχε το γενικο προσταγμα εδωσε εντολη να μην ακουστει απο το λοχο ευελπιδων το "Μακεδονια ξακουστη". Το ξερω γιατο ο αδερφος μου ειναι ευελπις και παρελασε. Και ο αρχηγος σχολης που τελικα εδωσε το συνθημα για το εμβατηριο τιμωρηθηκε με 40ημερη στερηση εξοδου και αντιμετωπισε την απειλη αποπομπης απο τη σχολη
Για ποιο λογο ο Θαλασσας εδωσε εντολη να μην ακουστει; Και για ποιο λογο ειχε κυρωσεις ο αλλος;

Dum spiro spero
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από Lxias »

illy μου καλό βράδυ!
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από Velerefontis »

o θαλασσας ελαβε ανωθεν εντολη. Και ο ευελπις τιμωρηθηκε επειδη παρακουσε τη διαταγη και εδωσε το συνθημα για το εμβατηριο
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από illy »

Lxias έγραψε:illy μου καλό βράδυ!
επισης καλε μου!Εικόνα

Dum spiro spero
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από illy »

Για ποιο λογο; Γιατι να μην ακουστει Βελε μου;
Dum spiro spero
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από Velerefontis »

Γιατι περιεχει τη λεξη μακεδονια και τα ¨"εθνικιστικα" συνθηματα εχουν απαγορευθει στο στρατευμα. Εκει καταντησαμε Εικόνα
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από illy »

Ναι σωστα... Το ξεχασα τελειως οτι πλεον αυτο Εχει απαγορευτει! Πραγματικα ειναι καταντια αυτο κ λυπηση... Οσο και να θελουν εμεις δεν ειμαστε πουλημενοι!
Dum spiro spero
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από Jrhellas »

Lxias έγραψε:illy χίλλια συγνώμη αλλά κάποια πράγματα είναι αυτονόητα, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω τίποτα, και θα παρακαλέσω οσοι προέρχονται απο την οικογένεια των ειδικών δυνάμεων να προσέχουν τι λένε για ευνόητους λόγους, ναι είχα την τιμή να υπηρετήσω με τον Στρατηγό.
Αγαπητη μου illy πιστευω τωρα να καταλαβαινεις γιατι αποφευγα να απαντησω στα ερωτηματα σου. Οχι γιατι ηθελα να σε αγνοησω αλλα γατι πιστευω πως σε οτι εχει να κανει με τις Ενοπλες Δυναμεις γενικοτερα (οχι μονο με τις Ειδικες) και με καποια Εθνικα Θεματα υπαρχουν πραγματα που λεγονται και ΠΟΤΕ δεν εγιναν αλλα και πραγματα που εγιναν (η και γινονται) και ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να λεγονται Εικόνα.

Παρεπιπτοντως ΠΟΤΕ δεν ειπα και δεν εγραψα οτι ειχα υπολοχαγο στο ΚΕΕΔ τον συγκεκριμενο θρυλο και μαλιστα πριν 26 χρονια!

Δεν ξερω πως προεκυψε αυτο αλλα νομιζω ειναι καποια παρεξηγηση.

Το μονο που εγραψα ηταν:

" Ο Θαλασσας σαφεστατα υπαρχει... Και ναι ειναι ενας ζωντανος θρυλος τον καταδρομων! Και δεν ειναι ο μονος...

ΔΕΝ εχει χασει (τουλαχιστον με τον τροπο που λενε διαφοροι εδω μεσα) κανενα γυιο η αδελφο και Πιθανα να εχει χασει φιλο αφου ο ανθρωπος εχει πολεμησει και στις μαχες που εχει λαβει μερος υπηρξαν και απωλειες.

Το ονομα του (οπως καθε ζωντανου θρυλου) συνδεεται με πολλα αλλα αληθινα και αλλα μυθους...

Ελπιζω να σας καλυψα. "

και σε αυτο παραμενω αναφερομενος για αληθειες και μυθους!

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από Velerefontis »

Jrhellas έγραψε:
Lxias έγραψε:illy χίλλια συγνώμη αλλά κάποια πράγματα είναι αυτονόητα, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω τίποτα, και θα παρακαλέσω οσοι προέρχονται απο την οικογένεια των ειδικών δυνάμεων να προσέχουν τι λένε για ευνόητους λόγους, ναι είχα την τιμή να υπηρετήσω με τον Στρατηγό.


Αγαπητη μου illy πιστευω τωρα να καταλαβαινεις γιατι αποφευγα να απαντησω στα ερωτηματα σου. Οχι γιατι ηθελα να σε αγνοησω αλλα γατι πιστευω πως σε οτι εχει να κανει με τις Ενοπλες Δυναμεις γενικοτερα (οχι μονο με τις Ειδικες) και με καποια Εθνικα Θεματα υπαρχουν πραγματα που λεγονται και ΠΟΤΕ δεν εγιναν αλλα και πραγματα που εγιναν (η και γινονται) και ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να λεγονται Εικόνα.

Παρεπιπτοντως ΠΟΤΕ δεν ειπα και δεν εγραψα οτι ειχα υπολοχαγο στο ΚΕΕΔ τον συγκεκριμενο θρυλο και μαλιστα πριν 26 χρονια!

Δεν ξερω πως προεκυψε αυτο αλλα νομιζω ειναι καποια παρεξηγηση.

Το μονο που εγραψα ηταν:

" Ο Θαλασσας σαφεστατα υπαρχει... Και ναι ειναι ενας ζωντανος θρυλος τον καταδρομων! Και δεν ειναι ο μονος...

ΔΕΝ εχει χασει (τουλαχιστον με τον τροπο που λενε διαφοροι εδω μεσα) κανενα γυιο η αδελφο και Πιθανα να εχει χασει φιλο αφου ο ανθρωπος εχει πολεμησει και στις μαχες που εχει λαβει μερος υπηρξαν και απωλειες.

Το ονομα του (οπως καθε ζωντανου θρυλου) συνδεεται με πολλα αλλα αληθινα και αλλα μυθους...

Ελπιζω να σας καλυψα. "

και σε αυτο παραμενω αναφερομενος για αληθειες και μυθους!



Παρεπιπτοντως ΠΟΤΕ δεν ειπα και δεν εγραψα οτι ειχα υπολοχαγο στο ΚΕΕΔ τον συγκεκριμενο θρυλο και μαλιστα πριν 26 χρονια!
Δεν ξερω πως προεκυψε αυτο αλλα νομιζω ειναι καποια παρεξηγηση.

Ζητω συγγνωμη, εγω το εγραψα γιατι νομιζα οτι εσυ το ανεφερες. Το εχει αναφερει καποιος αλλος φιλος
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από illy »

Το θεμα ξερεις ποιο ειναι Jrhellas μου; Οτι τελικα μου ειπαν αυτη την ιστορια κ δεν θυμομουν το ονομα του... Απλα βοηθησε να θυμηθω την ιστορια ο βελε... Και μαλιστα προσφατα πριν απο κανενα μηνα μου το ειπε ενας φιλος μου ρωτωντας τον αν εχει ακουσει καμια περιεργη ιστορια ή αν εχει γινει κανενα περιεργο σκηνικο κ μου ανεφερε αυτο! Αφου οταν θυμηθηκα την ιστορια απο τον βελε, θυμηθηκα κιολας οτι μου ειχε αναφερει οτι ειχε στερηση βαθμου κ εκει ηταν που αντεδρασα... Οποτε ευχαριστω που με βοηθησατε να το θυμηθω! Στην ουσια εσεις δεν μου ειπατε τιποτα, απλα μου το θυμισατε!ΕικόναΕικόνα
Dum spiro spero
Anonymous

Θάλασσας

Δημοσίευση από Anonymous »

Η ιστορια Με τον Θαλασσα ειναι περα για περα αληθινη. Ηταν διοικητης μου στο πευκο Το νοεμβριο του 1993 (ημουν 50 μερες εκει, Εκανα ολη τη βασικη αλλα μετα λογω I2 -μυωπια πηγα ΑΣΑΠ πυροβολικο) . Σαν διοικητης ηταν πρωτος και οντως ειχε ενα βαζο στο γραφειο.

Ο νοων νοειτο

ΝΕΜΕΣΙΣ
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 1:29 am
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από ΝΕΜΕΣΙΣ »

Πολλα εχουν γραφτει για πολλουσ
το θεμα ειναι, οχι κατα ποσο τα αποδεχομαστε εμεις, αλλα και τι γινεται απο μεριας πολιτικων για να κρατηθει το ηθικο ακμαιοτατο ωστε να δινουν το πρασινο φως και την δυναμη στο στρατο να συνεχιζει το εργο του.
κανεις ομως δεν μιλησε για την ταπεινωση των τουρκων πανω στα ιμια.
το γεγονος αυτο εχει αποσιοποιηθει τελειως και οι εκπομπες παραπληροφορουν τον κοσμο με τοσες και τοσες ανακριβειες.
αηδια καταντησε λυπον το θεμα ιμια.
ας πουμε τι εγινε και ας μας περασουν για τρελους. Πρωτη φορα θα΄ναι εξαλλου;
γινεται γνωστο οτι θα υπαρξει επεισοδιο στο αιγαιο με τους τουρκους. Φευγει μια ομαδα μερικων ουκαδων της Ελλάδας. Αποβιβαζονται στο ενα νησι. Στο αλλο ομως ηταν 2 ακομα μελη της ομαδας ο ενας κατω απο το νερο και ο αλλος θαμενος μεσα στην αμμο για 2 μερες σερι το καθενας τους. Και οι 2 τους ηταν χωρις νερο φαγητο και υπνο. Αυτος που ηταν μεσα στη θαλασσα εσβηνε την διψα του με θαλασσινο νερο. Περιμεναν τους τουρκους να κανουν αποβαση στο αδειο νησι. Ανεβηκαν και την ωρα που νυχτωσε, πεταχτηκαν σαν φαντασματα οι 2 ουκαδες οι ελληνες, τους αφοπλισαν, τους εγδισαν και τους εβαλαν να κατσουν κατω στο εδαφος. Οι τουρκοι γυμνοι μεσ'το κρυο να τουρτουριζουν και να κλαινε!
τοτε δινεται το σημα οτι εχουν πιασει αιχμαλωτους τους τουρκους και τοτε ο εβραιος αβρααμ αβουρης η αλλιως κωνσταντινος σιμιτης, εδωσε το μηνυμα στον διοικητη και ο διοικητης στον ουκα που εξιστωρησε το συμβαν: "αφιστε τους τουρκους ελευθερους. Εγκαταληψατε ιμια!" και οχι "εγκαταληψτε τα ιμια" οπως προβαλετε στην τηλεοραση.
τους το ειπε 3 φορες. Τοτε οι δικοι μας τους εκλεισαν τον ασυρματο.
επειτα εστειλαν το ελικοπτερο για να δει αν ηταν ακομα πανω οι τουρκοι και να παραλαβει τους αιχμαλωτους τουρκους. Και τοτε εριξαν το ελικοπτερο με τα 3 παλικαρια. Ενας απο τους 2 παροντες ουκαδες θεωρει τον εαυτο του υπεθηνο για τον χαμο των παλικαριων επειδη δεν καθαρισε τους τουρκους εκεινη την ωρα.
επειτα ζητηθηκε απο τον παγκαλο να γινει υποστολη σημαιας. Τοτε εξιστωρει ενας αλλος ουκας "αρχισα να κλαιω. Ειπα τον εθνικο υμνο και την κατεβασα σιγα-σιγα... "
τη σημαια που υψωσε ο δημαρχος της καλυμνου, μας την πειραν οι τουρκοι και την φυλασουν στα γραφεια της χουριετ. Την αλλη σημαια ομως, την γνωστη, την εχουν σημερα τα παλικαρια και βρισκεται σε καλα χερια.
αμεσως μετα το συμβαν ολη η ομαδα δηλωσε την παρετηση της απο τα ΟΥΚ που και εγινε δεκτη. Το παλικαρι που την εξιστορειται, ζει στην γερμανια και οι δικοι μας τον στελνουν σε αποστολες αυτοκτονιας για να του κλεισουν το στομα. Εχει να δει γυναικα παιδια και γονεις απο τοτε. Ομολογει επισης οτι γνωριζει για το που εχουν θαμενους μισοζωντανους, αλλους πεθαμενους, τους 1.500 ελληνοκυπριους αγνοουμενους.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2ο σκηνικο:
μου το εξιστορησαν γνοστοι μου σε διαφορετικο χρονικο διαστημα και συγκεκριμενα ηταν κληρουχες. Ο ενας πριν 3 χρονια ο αλλος 2 χρονια μετα κ μουπε πως γνωριζε πολυ καλα τον φιλο μου που μου το διηγηθηκε. Σοβαροι ανθρωποι οι οποιοι ηταν παροντες στο πλοιο του εκεινη την στιγμη.
την ωρα που ηταν εξω στο υποστεγο του πετρελαιοφορου, περασε απο διπλα τους σιγα σιγα μια λεμβος με ελληνες ουκαδες. Ο ενας εξαυτων ηταν ορθιος και τοτε παρατηρησαν οσοι ηταν παροντες, οτι γυρω απο το λεμο του ειχε περασμενο ενα μεγαλο σχοινι στο οποιο, οπως και παρατηρησαν, ειχε κρεμασει αυτια ανθρωπινα. Εφριξαν ολοι οσοι ηταν στο υποστεγο εξω εκεινη την στιγμη!
οπου αυτο σημενει λογικα, οτι εγινε αποβαση δικων μας στην τουρκια εκεινη την μερα.
ΕΛΥΛΗΘΕΝ Η ΩΡΑ, ΙΝΑ ΔΟΞΑΣΘΕΙ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από kampf »

ΝΕΜΕΣΙΣ έγραψε:αμεσως μετα το συμβαν ολη η ομαδα δηλωσε την παρετηση της απο τα ΟΥΚ που και εγινε δεκτη. Το παλικαρι που την εξιστορειται, ζει στην γερμανια και οι δικοι μας τον στελνουν σε αποστολες αυτοκτονιας για να του κλεισουν το στομα. Εχει να δει γυναικα παιδια και γονεις απο τοτε. Ομολογει επισης οτι γνωριζει για το που εχουν θαμενους μισοζωντανους, αλλους πεθαμενους, τους 1.500 ελληνοκυπριους αγνοουμενους.
δηλωσαν παραιτηση απο Βατραχανθρωποι και πηγαν σε αλλο σωμα; Και στη Γερμανια που υπηρετει;Εικόνα Επισης Για πιο λογο οι Τουρκοι να κρατουν αιχμαλωτους 35 + χρονια 1500 αιχμαλωτους πολεμου απο Τη στιγμη που σχεδον οποιον επιαναν τον Εκτελουσαν επι τοπου. παντως η ιστορια εχει αρκετο ενδιαφερον.

"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
ΝΕΜΕΣΙΣ
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2009 1:29 am
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από ΝΕΜΕΣΙΣ »

Δεν ξερω εαν πηγαν σε αλλο σωμα η οχι. Δεν νομιζω υστερα απ'οσα συνεβησαν. Παρετηθηκαν.
ο εξιστορων το συμβαν ειναι bodyguard σε ενα βουλευτη στη Γερμανια.
και οσο για τους 1.500 ειναι νεκροι θαμενοι και οχι ζωντανοι γιατι οπως ειπες κι εσυ, τους εκτελουσαν επι τοπου. Απλα, αρκετοι απ'αυτους θαφτηκαν ενω ηταν ζωντανοι ακομα.
ΕΛΥΛΗΘΕΝ Η ΩΡΑ, ΙΝΑ ΔΟΞΑΣΘΕΙ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
Anonymous

Θάλασσας

Δημοσίευση από Anonymous »

Οι Τουρκοι νομιζω οτι απο την θρησκεια τους οσους αιχμαλωτους ποιανουν Ενα ποσοστο δεν τους σκοτωνουν αλλα προσπαθουν να τους εξισλαμισουν. Τωρα οτι ειχαν και εχουν καποιους ελληνοκυπριους ΑΚΟΜΑ εχει εξιστοριστει πολλες φορες. Διαβασε τα "13 περιστερια" και θα καταλαβεις οτι παραλιγο να υπαρξει απελευθερωση αγνοουμενων...

οσο για αληθινα περιστατικα που δεν ειναι γνωστα ,

http://strategy-geopolitics.blogspot.com/2008/05/27-4-1997.html

http://nationalpride.Wordpress.com/2009/09/22/%CE%B7-%CE%BC%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-37-%CE%B2%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%8E%CF%80%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84/

οπως και ενα ακομα περιστατικο που εκαναν ΟΥΚ στην Αλβανια μετα την δολοφονια Ελληνα λιμενικου τη δεκαετια του 90.

και ποσα αλλα που δεν θα μαθουμε ποτε...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης