Τουρκικός επεκτατισμός

Ελληνοτουρκικά θέματα, βαλκάνια, εξωτερική πολιτική και διεθνείς σχέσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από andybgr »

Jrhellas, σίγουρα δεν έχω αντίρρηση σε αυτά που έγραψες πιο πάνω και σε πολλά από αυτά συμφωνώ και γώ, Απλά μοιράστηκα το τι έχω ακούσει και εγώ απο αυτούς τους ανώτατους αξιωματικούς που καθημερινός αντιμετοπίζουν ε-τ προβληματα στην παραμεθόριο, σίγουρα δεν μπορούμε να τους αμφισβητισουμε διότι πολύ απλά δε ξέρουμε τι ξέρουν αυτοί...
Στρατηγός Άνεμο
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 11:08 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Στρατηγός Άνεμο »

Το θέμα είναι οτι οι τούρκοι επιζητούν την αναβίωση της οθωμανικής αυτοκρατορίας και η επεκτατική πολιτική τους δεν αφορά μονο την θράκη και τα νησιά του αιγαίου. Και φυσικά όλα αυτά με την ανοχή της ελληνίκης κυβέρνησης, της εκάστοτε κυβέρνησης για να εξηγούμε, που είτε δεν μπορεί είτε δεν θέλει να δώσει μια σκληρή απάντηση στην τουρκία
Anonymous

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

Αυτα να τα ακουνε αυτοι που λενε οτι οστρατος να μην ειναι υποχρεωτικος, να καταργηθει, να γινει 6μηνες,3 μερες κτλ... Φιλε αν εισαι αδυναμος στρατιωτικα Την εβαψες ο τουρκος ειναι βαρβαρος και αδιστακτος λαος ειδες τη ελεγε ο ηθοποιος για πλακα 10 ατομα ασχετα αν τα μαζεψε θυμισου των σολομο σολομου μπαμ και νεκρος μολις πηγε για την σημαια χωρις πολυ σκεψη
Anonymous

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

Οι Τούρκοι είναι αμόρφωτοι και τρέχουν σαν τρελαμένες κότες όταν πέσει νεκρός ο κόκκορας. Μάλιστα. Κάποιοι βλέπουν πολλά έργα και μπερδεύουν την πραγματικότητα μου φαίνεται. Τώρα για την επεκτατική πολιτική της Τουρκίας... Η Τουρκία είναι κράτος με σοβαρά προβλήματα. Ιδίως βαθειά στο εσωτερικό της, οι συνθήκες είναι απάνθρωπες. Οι ίδιοι οι κάτοικοι θα πιέσουν για ένταξη στην ΕΕ. Αυτό το θέλουν και οι ηγεσίες τους φυσικά. Έτσι, αυτό που συμφέρει τη χώρα μας, είναι η Τουρκία στην ΕΕ, αλλα ταυτόχρονα να καθυστερήσει να μπεί. Το πετυχαίνουμε μέσω των σκληρών ενταξιακών διαπραγματεύσεων. Για να αποτελέσει μέλος, πρέπει να δώσει πολλά σα κράτος. Αυτό είναι το όπλο μας, οχι οι 70μηνες θητείες για να γίνουμε Rambo wannabes. Το ίδιο τολμώ να πω οτι μας συμφέρει και για τα Σκόπια. Καθυστέρηση στις συζητήσεις, ωστε να ενεργοποιείται κάθε φορά το πάρε δώσε για σχέσεις καλής γειτονίας. Όσο πιο πολύ αργούν, τόσο χειρότερο για τις οικονομίες τους, τόσο περισσότερες υποχωρήσεις θα κάνουν ταυτόχρονα. Προσωπικά θα μάρεσε να είμαστε εκτός ΕΕ. Αλλα ο ρεαλισμός με οδηγεί σε άλλες σκέψεις και συμπεράσματα, υπαρκτά και οχι στη σφαίρα της φαντασίας. Είτε το θέλουμε, είτε οχι, η Ευρώπη θέλει την ηρεμία στο εσωτερικό της και είναι σταθεροποιητικός παράγοντας (και αποτρεπτικός για λεονταρισμούς είτε Σκοπίων, είτε Ελλάδος, είτε Τουρκίας). Πολιτική λοιπόν ενεργοποίηση και μάχη. Ο στρατός ενεργοποιείται σαν η έσχατη λύση κάθε φορά και οχι μόνο δεν προσφέρει απολύτως τίποτα θετικό, αλλα κάνει και πολύ μεγαλύτερη ζημιά στην οικονομικοκοινωνικοπολιτική ζωή ενός τόπου. Οι ανίσχυροι καταφεύγουν στα όπλα. Οι πολιτικά ισχυροί τους κουμαντάρουν και αυτούς για πλάκα. Τώρα... είδα παραπάνω να λέει κάποιος οτι άκουγε τους ανώτατους αξιωματικούς να λένε για τους Τούρκους στρατιώτες... Νομίζω πέρα απο την ηλικία των 15, το μυαλό έχει ωριμάσει, ώστε να αρχίσει την θαυματουργή διαδικασία της σκέψης. Αξιολόγηση, ανάλυση, κρίση και τελικό συμπέρασμα. Πως γίνεται ο καθένας να καταπίνει αμάσητα οτι βλέπει, οτι ακούει και να το διαδίδει δεξιά και αριστερά ; Μυστήριο. Μετά βρίζετε τους δημοσιογράφους για παραπληροφόρηση και κατευθυνόμενη ενημέρωση... Αφού εσείς οι ίδιοι είστε χειρότεροι. Επίσης, ενημερωθείτε λίγο παραπάνω για τα γεωπολιτικά θέματα. Μελετήστε το FIR Ελλάδος-Τουρκίας καθώς και τα χωρικά ύδατα, μπας και καταλάβετε γιατί οι Τούρκοι (κατα κύριο λόγο) παραβιάζουν κάθε... μισή μέρα τον εναέριο χώρο μας. Σκεφτείτε λίγο πιο πονηρά και οχι όπως σας βάζουν κάποιοι τσοπάνηδες. Η Τουρκική εισβολή στην Κύπρο, δεν έγινε για να σώσουν τις μειονότητές τους όπως βρωντοφωνάζουν (παρόλο που νομικά, η επέμβασή τους είναι δίκαιη), ούτε γιατί ήθελαν να αφανίσουν Έλληνες και Κύπριους. Πετρέλαια είναι η απάντηση. Βέβαια οι θερμοκέφαλοι, βλέπουν παντού εχθρούς... Όσο για τον Σολωμού που τον καθαρίσανε. Το ίδιο ακριβώς θα κάνανε και Έλληνες στον Τούρκο Σολωμού. Οι νόμοι και των 2 κρατών, τέτοιες ενέργειες τις επιβάλλουν. Προσβολή Εθνικού συμβόλου με προσβλητικό τρόπο και σε στρατοκρατούμενο χώρο. Όπου υπάρχει ηλίθιο μίσος, θα υπάρχουν και ακραίες ενέργειες. Ο Τούρκος στρατιώτης έπραξε όπως τον διέταζε το Συνταγμά του (πιθανότατα θα βοήθησε και το αντίστοιχο μίσος που έχει για τους Έλληνες - σα το δικό σας γι αυτούς). Δηλαδή να τον κερνούσε και κουλουράκι ; Κρίμα για τον Σολωμού, αλλα η παράνοια, σκοτώνει στην κυριολεξία. Ενας αθώος χάθηκε έτσι. Για μια σημαία... Βάρβαρος και αδίστακτος δεν είναι ο Τούρκος. Είναι ο κάθε άνθρωπος. Είναι ο Γερμανός ο οποίος με τέτοια κουλτούρα και Παιδεία, βράζει και φτιάχνει ανθρωποσαπούνια. Είναι ο Τούρκος που εκτελεί εναν άνθρωπο άλλης εθνικότητας, επειδή πάει να κατεβάσει μια σημαία. Είναι ο Έλληνας που έχει μάθει να μισεί λαούς, επειδή έτσι τον μάθανε οι, πνευματικά ακρωτηριασμένοι, "δάσκαλοί" του. Είναι ο Σκοπιανός που πιστεύει τα περι Μακεδονίας και θέλει να πάρει τη Θεσσαλονίκη. Είναι ο Κινέζος που για τους Ολυμπιακούς θυσιάζει στο βωμό του κέρδους χιλιάδες συμπολίτες του.
Στρατηγός Άνεμο
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 11:08 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Στρατηγός Άνεμο »

Ειναι και οι ψευτοαναρχικοί και αντιεξουσιαστές που διδάσκουν και ενστερνίζονται την ακυβερνησία αλλά δεν σέβονται τις απόψεις των άλλων. Παλέυουν και καταστρέφουν τα παντα για να υποστηρίξουν τα δικά τους θέλω αλλά γίνονται πιο βίαιοι αν αντιδράσει ο απλός πολίτης για να υποστηρίξει τα δικά του θέλω είναι και αυτοί βάρβαροι φίλε μου και ίσως πιο πόλυ φίλε μου γιάτι και αυτοί κατευθύνονται απο κάποιους άλλους
Anonymous

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

Τελείς υπο σύγχιση μήπως ;

Όταν λες ψευτοαναρχικοί, εξαίρεις τον όρο αναρχικό. Δίπλα όμως λες αντιεξουσιαστές και οχι ψευτοαντιεξουσιαστές. Αποφάσισε πως θα εκφράζεσαι και δώσε μας να καταλάβουμε τι εννοείς. Εγω ξέρω οτι την μισή Κύπρο δε την έδωσαν αντιεξουσιαστές. Ούτε φύγανε αντιεξουσιαστές σε περίοδο πολέμου για να κάνουν διακοπές διαρκείας σε θέρετρα της Ελβετίας και με το πέρας του πολέμου να έρθουν σαν ηγέτες να κυβερνήσουν.

Την τσιμεντοποίηση των πόλεων δε την προωθούν αντιεξουσιαστές επίσης - μιας και είναι επίκαιρο.

Τα ρουσφέτια δε τα προωθούν οι αντιεξουσιαστές.

Τις μίζες σε Βωβούς και λοιπούς επιχειρηματίες, για κακή σου τύχη, πάλι δε τις δίνουν οι αντιεξουσιαστές.

Δε ψηφίζουν οι αντιεξουσιαστές, ούτε μπαίνουν στις ΕΔ για να πάρουν μόρια ωστε να γίνουν δημόσιουπαλληλίσκοι όπως πολλοί εδω μέσα.

Μάθετε να μη Εισάγετε στη συζήτηση άσχετους παράγοντες που εν κατακλείδι, στριμώχνουν την ίδια την "επιχειρηματολογία" σας.

Anonymous

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

Πάντως το μότο "Οι Τούρκοι στρατιώτες είναι κότες αλλα έχουν γαμάτους διοικητές" και κολλητά το "Οι Έλληνες στρατιώτες είναι ράμπο αλλα έχουν κότες διοικητές" δείχνουν (δυστυχώς... ) την ασχετοσύνη. Είναι τόσο αντιφατικά αυτά τα 2 και η συγκρουσιακή λογική, αν υπήρχαν σπινθήρες στον εγκέφαλο, θα τα είχε κάψει ολα.

Γαμάτος διοικητής = Γαμάτοι και οι στρατιώτες

Κότα διοικητής = Κότες και οι στρατιώτες

Το παραπάνω χωρίς να ισχύει σε απόλυτη κλίμακα, αλλα σε αντιπροσωπευτικά δείγματα.

Κάποιοι υποτιμάνε τον "αντίπαλο" και υπερτιμάνε τις "δυνάμεις" τους.

Σίγουρα σε οποιοδήποτε πολεμικό (ευφάνταστο στα πλαίσια της ενωμένης - όσο είναι - ΕΕ) Ενδεχόμενο, δε θα καταδεχόμουν να εχω τέτοια άτομα δίπλα μου.

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Jrhellas »

Φιλε GenerX οφειλω να πω οτι σε καποια απο αυτα που λες συμφωνω απολυτα. Καποια μαλιστα απο αυτα τα εχω εκφρασει ηδη και εγω και δεν χρειαζεται να αριθμησω ποια ειναι Εικόνα Ομως αλλο τοσο οφειλω να σου πω οτι ο τροπος που εκφραζεις τις αποψεις σου, με μια περιφρονιση και απαξιωση, σε κανει να "χανεις το δικιο σου"

Τι ειπες; δεν σε νοιαζει η αποψη μου; Εικόνα

Ok. Εγω απλα στην εξεφρασα και εσυ σαφως μπορεις να συνεχισεις να γραφεις με τον ιδιο απαξιωτικο εως υβριστικο τροπο σαν να απευθυνεσαι σε κατωτερης νοημοσυνης οντα "εσυ ο ανωτερος"!

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Anonymous

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε generx εχεις παει στρατο; Ποιες η πραγματικες σου εμπειριες και οχι θεωρητικες;
Anonymous

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

οσο για τον σολομου μπορουσαν να των συλλαβουν δεν νομιζω να υπαρχει κανενας νομος που να λεει μια σφαιρα στο κεφαλι, ακομα και οχειροτερος δολοφονος εχει δικαιωμα δικης, που το ειδες αυτο.

Στρατηγός Άνεμο
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 11:08 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Στρατηγός Άνεμο »

Φίλε GenerXδίκιο έχεις για τους αντιέξουσιαστες δεν τους ανέφερα ως ψευτοαντιεξουσιαστές. Δίκιο έχεις και για αυτούς που φύγανε σε διακοπές διαρκείας στην Ελβετία. Όμως οταν θα μιλάς για την τσιμεντοποιήση και αφού είναι και επίκαιρο θα πρέπει να γνωρίζεις καλά τα ππράγματα πως έχουν και επειδή το επάγγελμά μου είναι ταξιτζής και βλέπω κάθε μέρα τι γίνεται σε αυτήν την πόλη έλα να σε πάρω να σου δείξω τι πραγματικά συμβαίνει σε όλη την Άθηνα και ειδικά σε αυτήν την περιοχή! ΑΥΤΟΙ που δήθεν κόπτονται για το πράσινο είναι και ΑΥΤΟΙ οι οποίοι παρκάρουν πάνω σε πεζοδρόμους , πλατείες, μπάρες αναπήρων κτλ. Έχω δει με τα μάτια μου να σπάνε νερατζιά με το αυτοκίνητο τους για να μπορέσουν να παρκάρουν. Στα εξάρχεια όλη η πλατεία γύρω γύρω είναι κατειλλημένη, ακόμα και πάνω σε αυτήν με κάθε είδους μηχανή κάθε είδους αυτοκίνητο, και ΤΑΞΙ για να μην νομίζεις οτι δεν τα λέω όλα, παρκαρίσμενα και διπλοπαρκαρισμένα οπουδήποτε. Δέντρα σπασμένα πεζοδρόμια σπασμένα επίσης. Ας λείπει αυτή η υποκρισία λοιπόν. Όσο για Βωβούς και μίζες ρώτα καλύτερα τους κατοίκους του Βοτανικού να σου πουν για την περιοχή τους και κάνε και μια αυτοψία να δεις τα χάλια της περιοχής με τα μάτια σου. Εγώ πάντως σου λέω πως όσους κατοίκους του Βοτανικού έχω ρωτήσει συμφώνουν με την ανάπλαση. Α! και κάτι ακόμα πάρα πολλοί άντρες και κυρίως γυναίκες μου λένε να τους περιμένω να μπουν σπίτια τους γιατί φοβούνται. Σε ποιές περιοχές; Νομίζω σε κάλυψα με όσα γράφω παραπάνω. Και στα λέω αυτά εγώ που τα βλέπω και τα ζω καθημερινά.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Έτσι είναι φίλε μου. Η υποκρισία είναι ένα από τα χειρότερα ελαττώματα μας -αν όχι το χειρότερο- σαν κοινωνία.

Anonymous

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Anonymous »

Yersinia pestis είμαι υπερ της άποψης και του ανθρώπινου πνεύματος, το οποίο έπιασε το πικ του, όταν έφτασε στο σημείο να μας υπαγορεύει πως είτε ο άλλος είναι παιδεραστής, είτε ψυχρός δολοφόνος, είτε οτιδήποτε, πρέπει να περνάει απο δίκη, καθώς και έχει το δικαίωμα της υπεράσπισης. Φαντάρος δε πήγα ακόμα, ωστόσο εχω πολύ καλύτερη εικόνα απο φαντάρους μέσα στο στράτευμα, λόγω συγγένειας, γνωστών και φυσικά του πατέρα μου.

Λυπάμαι, αλλα ο Τούρκος μπορεί να ενήργησε ορθά. Δε ξέρω τον ποινικό/στρατιωτικό κώδικα της Τουρκίας σε περίπτωση που κατεβάζεις σημαία τους δίπλα απο φυλάκια, σε σύνορα και οτιδήποτε.

Σημασία έχει οτι και νόμος να υπάρχει, δεν είναι ανθρώπινος.

Επίσης, θέλω να δω, αν ενας φαντάρος μας, ο οποίος ήταν εθνικιστής π. Χ. θα πυροβολούσε η οχι εναν Τούρκο που θα πήγαινε να κατεβάσει την Ελληνική σημαία απο Ελληνικό έδαφος στα σύνορα και πόσο μάλλον απο την πλευρά τη δική μας.

Απο τα Τούρκος καλός, μόνο νεκρός που διαβάζω, είτε απο τα ίδια τα συνθήματα που λένε στο στρατό, εχω νομίζω δικαίωμα να πιστεύω, οτι κάποιοι συμπολίτες μου, θα έκαναν ακριβώς το ίδιο.

Θέλω να πω δηλαδή, οτι όποιος σκοτώνει ανθρώπους επειδή... κατέβασαν σημαίες, έχει μείνει απλά σε πρωτόγονο στάδιο ο εγκέφαλός του, κατα κύριο λόγο δε φταίει αυτός, αλλα η πλύση εγκεφάλου που δέχτηκε, μη μπορώντας να διαχωρίσει την πραγματικότητα απο την αισχρή ιδεολογική υπόσταση που της έδωσε κάποιος "αρχηγός".

Έτσι "δικαιολογώ" την ψυχρή δολοφονία του Σολωμού εγω προσωπικά, τουλάχιστον.

Και πρόσεξε. Εγω ζητάω δίκη του Στρατιώτη που τον σκότωσε. Κάποιος του το επέτρεψε βέβαια, αρα πρέπει να βρεθούν και οι ηθικοί αυτουργοί.

Αν ρωτήσεις κάποιους άλλους εδω μέσα, θα γούσταραν και θα καύλωναν με την εκτέλεση και το αίμα του δολοφόνου.

Στρατηγός Άνεμο
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 11:08 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τουρκικός επεκτατισμός

Δημοσίευση από Στρατηγός Άνεμο »

Όσο φίλε μου για αυτό που λες για την ασχετοσύνη ορισμένων που ενστερνίζονται την θεωρία Έλληνες φαντάροι και τούρκοι αξιωματικοί, που είναι φράση που είπε ο κεμάλ για να πει την γνώμη του ποιός είναι καλύτερος στρατός, εμένα με βρίσκει σύμφωνο τα όσα γράφεις. Απλώς εγώ ανέφερα τι λέγανε παλιότερα και τι ίσχυε τότε χωρίς να την θεώρω και δική μου άποψη
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης